Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Lamtumirė i dashur, por me mirėsjellje...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Lamtumirė i dashur, por me mirėsjellje...   10.07.09 4:52

Thuaj lamtumirė, por me njė tufė lule nė dorė! Kėshtu na kėshillonin
dikur manualet e mirėsjelljes, qė nė rastin e trishtė tė ndarjes tė
nxisnin ta bėje kėtė nė mėnyrė tė sjellshme dhe tė kujdesshme. Sot
ėshtė mė e thjesht tė komunikosh vendimet mė tė rėndėsishme. Sepse kjo
mund tė bėhet nėpėrmjet telefonatave, e-mailit, mesazheve, njė letre
mbi tavolinė. Por ka nevojė pėr ide edhe kjo, apo jo? E pra, mė nė fund
ka mbėrritur libri qė propozon njė mijė mėnyra pėr t'i thėnė lamtumirė
njerėzve tė ndryshėm, nė rrethana tė ndryshme. Sepse ēdo njeri ėshtė i
ndryshėm nga tjetri, ashtu si ēdo histori dashurie ndryshon nga
tjetra...
Tani nuk mjafton thjesht formula klasike, "Po tė lė", apo
e zakonshmja, "Je tepėr pėr mua" apo e pakuptueshmja, "Tė dua shumė, mė
mirė t'i japim fund tani. Ka shumė mėnyra, stile dhe formula pėr t'i
dhėnė fund njė lidhjeje. Tė gjitha i ka mbledhur Cecile Slanka, nė njė
manual qė sapo ka dalė nė librari: "Si t'i thuash lamtumirė dikujt".
Pėr tipat mė tė drejtpėrdrejtė ekziston mėnyra mė e pėrshtatshme: "Nuk
ėshtė se nuk tė dua mė … Tani e kam kuptuar se nuk tė kam dashur
kurrė". Dhe nėse nuk doni t'i lėndoni kaq shumė tjetrin duke e folur
edhe pėr tė kaluarėn, mund t'i thonė lamtumirė dikujt me nxitim, por me
mirėnjohje, gjithsesi: "I dashur, lamtumirė dhe faleminderit pėr
gjithēka". Mė pas kemi formulėn mė tė thjeshtė tė tė gjitha kohėrave
dhe marrėdhėnieve: "I dashur, po tė lė...".
Shkrimtarja ka paraqitur
edhe versione tė tjera, qė sipas tė gjitha gjasave, nuk do tė donim
kurrė t'i dėgjonim. Disa prej tyre, madje, janė edhe absurde. Si ky
stil ėshtė tepėr zyrtar pėr njė histori dashurie tė sapopėrfunduar: "I
dashur kryefamiljar, pas kontradiktave qė kemi pasur, mendoj se duhet
tė ndahemi …".
Nė manual, sidoqoftė, ka edhe nga ato shfajėsimet mė
klasike: "E di qė nuk tė meritoj, mė duket e tmerrshme tė tė lėndoj kaq
keq, por kam vėrtet nevojė tė rri vetėm kėto kohė …". Ka edhe nga
formulat mė tė ēuditshme dhe pa shpirt: "Urgjente - pėr arsye
papėrshtatshmėrie shitet njė burrė - shumė pak i pėrdorur - ēmim i
negociueshėm. Lamtumirė i dashur!" Ka edhe mėnyra mė tė sinqerta, por
cinike, sidoqoftė. "E dashur Julia, ti je njė femėr e mrekullueshme,
kam njė familje tė jashtėzakonshme, dy fėmijė tė adhurueshėm, njė punė
fantastike, shumė miq tė mirė... por, unė dua Sonjėn ". Ėshtė edhe
formula mė oportuniste: " I dashur, jam shtatzėnė, tani mund tė bėsh
valixhet gati e tė largohesh. Nuk kam mė nevojė pėr ty". Mė pas ėshtė
edhe mėnyra e " bindur ":
I dashur, ti mė thua gjithnjė se duhet tė
thyej monotoninė. Ja po e bėj tani ". Mėnyra mė pa shpirt ėshtė
natyrisht : "Mė vjen keq, por nė kantinė nuk ka mė litarė, sepse me to
lidha bagazhet mbi makinė, por nė banjė ke pak valium, pėr ēdo rast".
Po ti, ēfarė stili ke?

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Lamtumirė i dashur, por me mirėsjellje...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Dashuria Seksi dhe pasion-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com