Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Ja pse nuk funksionon njė lidhje!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Ja pse nuk funksionon njė lidhje!   03.06.11 20:43

Nė marrėdhėnie ėshtė e pasigurt. Pa arritur ende
tė tridhjetat mendon se jeta po i ikėn. Do tė dėshironte njė familje,
fėmijė. Edhe pse ka njė shok qė tregohet i dashur me tė, pavendosmėria e
saj e shqetėson dhe kjo marrėdhėnie nuk i mjafton mė.


Tė bukura, inteligjente, tė dėshirueshme dhe megjithatė tė vetmuara. Nė
njė farė pike tė jetės ngelen vetėm. Mė parė ishte ēifti, tani ėshtė
boshllėku. Ndoshta ndonjė histori ose vazhdohet lidhja me njėri-tjetrin
ndonėse pa dėshirė. Raporti tėrhiqet zvarrė. Faji i kohės nė tė cilėn
jetojmė? Faji i femrave? Tė jetė njė problem stresi? Po ju a e keni
pyetur veten ndonjėherė nėse dini se ē’tė bėni? Po sikur tė jetė sjellja
juaj ajo qė duhet ndryshuar e para?

E pakėnaqura e pėrjetshme, e paparashikueshmja, martirja, prishėsja e
festave. Apo e kundėrta, mikesha, bashkėpunėtorja, pra ajo me kėmbėt nė
tokė qė ka pushuar sė besuari nė princin e kaltėr.

Sipas psikologeve amerikane femrat ndahen nė dy kategori: ato qė i duan
burrat dhe ato qė i lėnė. Pjesa mė e madhe e marrėdhėnieve vdes pa e
kuptuar akoma partnerėt, por cilėsia e njė marrėdhėnieje nuk varet nga
fati. Njohja e pikave tė dobėta reciproke ėshtė hapi i parė pėr tė
ndryshuar, pasi shpesh problemet lindin kur partnerėt nuk janė tė hapur
pėr tė pranuar ndryshimet mes tyre. Ja tipat klasike dhe e kundėrta e
tyre, pra objektivi qė duhet tė arrijnė.

E pakėnaqura e pėrjetshme

Nė marrėdhėnie ėshtė e pasigurt. Pa arritur ende tė tridhjetat mendon se
jeta po i ikėn. Do tė dėshironte njė familje, fėmijė. Edhe pse ka njė
shok qė tregohet i dashur me tė, pavendosmėria e saj e shqetėson dhe kjo
marrėdhėnie nuk i mjafton mė. Ai ka frikė nga nxitimi i saj. Ajo
ndjehet e shqetėsuar. Kėshtu ndodh gjithmonė. Sapo njė shpresė
transformohet nė zhgėnjim, nė vend qė tė konkludojmė se ndoshta veprimet
tona ishin tė ekzagjeruara, e vėmė gishtin nė dobėsitė e partnerit.

Tė nisėsh njė raport mbi iluzionet, pa shpresė pėr tė arritur falė
tjetrit ekuilibrin qė nuk e kemi vetėm, ėshtė njė sjellje tipike e asaj
qė ka tendencė t’i lėrė rastet t’i shpėtojnė nga duart. Kjo sjellje tė
ēon nė humbje sepse kėrkon tė realizojė raportet nė njė botė vetėm
ideale. E kundėrta e saj. Ėshtė femra qė pranon dobėsitė e partnerit,
ajo qė ėshtė e aftė tė respektoje ritmet pa idenė qė perfeksionimi bėn
pjesė tek dashuria.

E paparashikueshmja
Ja pse nuk funksionon njė lidhje!


Joshėse, e pavarur, e suksesshme. Ka pasur shumė histori, por kurrė
definitive. Forca e saj e bėn tėrheqėse, por siguria e saj shkurajon ata
qė e duan. Pėr t’u mbrojtur nga zhgėnjimet ka mėsuar tė klasifikojė
problemet duke kultivuar perfeksionin. Nė marrėdhėnie ėshtė e
paparashikueshme. Fytyra e saj prej femre tė sigurt nė vetvete shpesh
ftoh pasionin.

E rėndėsishme ėshtė qė edhe nė shtrat tė arrijė nė njė farė mėnyre tė
evitojė intimitetin. Pika e saj e dobėt ėshtė pikėrisht kjo. Ajo ka
frikė tė afrohet tepėr se mos zbulon anėt e saj tė dobėta. Siguria fsheh
njė det me dyshime. E kundėrta e saj. Ėshtė konfidentja, ajo qė gjen
kohėn pėr tė dėgjuar tė tjerėt, pėr tė ndarė emocionet e saj mė intime,
sepse ajo beson tek tė tjerėt.

Sakrifikuesja

Sakrifica ėshtė gjithēka pėr tė. Dikush bėn diēka tė kėndshme pėr tė? Nė
rastin mė tė parė ajo tenton “t’ia lajė borxhin”, madje duke
ekzagjeruar. Burri shpreh njė dėshirė? Qė nga ajo ditė pėr tė bėhet njė
detyrė. Pėr tė qenė e sigurt qė e duan, ajo heq dorė nga arsyet e saj
dhe ofron faqen tjetėr. Shumė pėrkushtim e mėrzit partnerin. N

ė fund tė fundit e gjithė kjo nuk ėshtė tjetėr veēse kėrcėnimi i atij qė
ndjehet nė borxh me dashurinė dhe vė nė dyshim faktin e tė qenit i
pranuar. Nė praktikė pėrdorin njė strategji tė aftė pėr tė frymėzuar
mirėsi dhe dashuri. E kundėrta e saj. Tė japė nė proporcion tė drejtė me
atė qė merr, pėr tė mbajtur tė paprekur edhe nė dashuri dinjitetin e
saj dhe respektin pėr tjetrin. Ajo nuk i kėrkon vlerat e vetes jashtė
saj.

Vėmendje me ēdo kusht

Pėr tė, ēdo gjė ėshtė e gabuar. Ai shkon tė luaje letra me miqtė? E bėn
pėr ta evituar. E fton nė shtėpi pėr tė parė njė ndeshje nė TV? Ėshtė
njė egoist. Ajo ankohet pėr faktin qė nuk ėshtė nė qendėr tė vėmendjes
dhe e bėn gjithnjė me faj partnerin. Pasiguria e saj e shtyn tė kėrkojė
ta dominojė. Ai ndjehet i shtypur. Fillohet nė familje, mė pas me miqtė
dhe sė fundi me partnerin.

Mekanizėm i personave qė megjithėse kanė njė koncept tė lartė pėr
vetveten ėshtė i paaftė tė kontrollojė realitetin dhe bėn kapriēo duke i
shkarkuar tek tė tjerėt pasiguritė e saj. Tė lidhė marrėveshje pėr tė
ėshtė e pamundur. E kundėrta e saj. Toleranca e shoqėruar me
mirėkuptimin dhe nga pak kompromis. Ēfarėdo problemi qoftė, e
rėndėsishme ėshtė qė tė sforcohemi e tė kuptojmė dobėsitė tona para se
ato tė bėhen patologji.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Ja pse nuk funksionon njė lidhje!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Zonė e lirė + 18 :: Libido & Eros-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com