Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Lidington: Kriza bllokoi integrimin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Lidington: Kriza bllokoi integrimin   09.06.11 0:14

Lidington: Kriza bllokoi integrimin
09/06/2011 12:00


Ministrin britanik i Europės, David Lidington

Situata politike nė Shqipėri ka sjellė nė Tiranė pėr njė vizite
njėditore ministrin britanik tė Europės David Lidington, i cili ėshtė
zyrtari mė i lartė europian qė viziton vendin tonė, pas zgjedhjeve tė 8
Majit.

Fillimisht zoti Lidington eshte takuar me zevendeskryeministrin dhe
ministrin e Puneve te Jashtme Edmond Haxhinasto. Pas takimit Lidington
kerkoi rivendosjen urgjente te dialogut politik, per te zhbllokuar edhe
hapat integrues.

"Britania e Madhe mbetet kampione, nje mbrojtese entuziaste e procesit
te zgjerimit te BE-se duke perfshire edhe Shqiperine. Ky anetaresim
perfshin edhe plotesimin e nje sere kushtesh qe jane reformat si ne
aspektin ekonomik, ligjor dhe administrativ.Miqte e Shqiperise perfshi
edhe vendin tim ne BE kerkojne qe ngerci politik ne Shqiperi te
kapercehet sepse ky ngerc e ben akoma me te veshtire procesin e
integrimit europian. Ne, si miq, kerkojme ne menyre urgjente nga
politikanet shqiptare te rivendosin sa me pare procesin e dialogut
politik, ne menyre qe te vijohet me reformat e nevojshme legjislative
duke pershpejtuar procesin e integrimit", tha Lidington.

I pyetur nga Top Channel, sa shqetesuese eshte per qeverine britanike
situata politike, ku ndodhet Shqiperia pas zgjedhjeve te 8 Majit, zoti
Lidington dha kete pergjigje: Natyrisht ne jemi te shqetesuar per kete
gje. Detajet jane ceshtje te qytetareve shqiptare, gjykatave dhe
institucioneve kushtetuese. Ne do te shikojme raportin final te
ODIHR-it se cfare vleresimi ata do t'i bejne procesit zgjedhor. Cfare
une do ta quaja me rendesi eshte se pas zgjedhjeve, partite politike
duhet te gjejne nje rruge ne te cilen qeveria dhe opozita te sillen ne
nje vend demokratik, si ne te gjithe Europen. Pas shpalljes se
rezultateve eshte me rendesi per qeverine shqiptare te krioje hapesirat
e nevojshme legjitime per opoziten e cila ka per detyre t'i kerkoje
llogari qeverise ne rruge parlamentare. Opozita ne Shqiperi duhet te
pranoje pergjegjesite e saj per te sfiduar qeverine ne parlament dhe jo
ne rruge. Shqiperia duhet te demostroje perkushtim, se kjo eshte e
vetmja rruge drejt BE-sė".

Ministri Haxhinasto i ka vleresuar marrėdheniet shqiptaro-britanike si
te shkelqyera, por duhet te cohen akoma edhe me tej edhe ne kuadrin e
biznesit. Haxhinasto ka kerkuar nje liberalizim te vizave nga Britania
e Madhe per shtetasit shqiptare.

"Kemi diskutuar per mundesite per vendosjen e nje regjimi me te
liberalizuar per levizjen e shqiptareve drejt Mbreterise se Bashkuar",
tha nder te tjera Haxhinasto.

Gjate paradites ministri britanik per Europen eshte takuar edhe me
presidentin Bamir Topi, kryeministrin Sali Berisha dhe liderin e
Opozites Edi Rama.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Lidington: Kriza bllokoi integrimin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs