Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Temperaturat, nis java me e nxehte

Shko poshtė 
AutoriMesazh
aleks
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 203
Registration date : 28/03/2009
Age : 30
Location : Albania

MesazhTitulli: Temperaturat, nis java me e nxehte   20.07.09 5:55

Temperaturat, nis java me e nxehteTėrhequr mė 20 Korrik 2009


Kjo jave do te jete me e nxehta. Lajmin e japin sinoptikanet.
Temperaturat
e dy diteve qe lame pas te shtunen dhe te dielen jane ulur me dy grade
celsius. Madje, rrebeshi i shiut qe ka rene gjate darkes se te shtunes
e ka freskuar motin dhe ajrin e kryeqytetit. Por pavaresisht reshjeve,
temperaturat kane qene te larta nga 37-38 grade Celsius. Sot e ne
vazhdim te pakten deri diten e enjte temperaturat do te jene te larta
mbi 38 grade Celsius.

Madje, sipas meteorologeve te Institut
te Parashikimeve “Meteoalb” pritet qe te regjistrohen temperatura te
larta deri ne 40 grade Celsius. Vala e te nxehtit afrikan ka goditur
prej nje jave pellgun e Mesdheut dhe pak dite me pare ka mberritur edhe
ne brigjet shqiptare. Kjo vale e vlerave termike te larta ka sjelle
temperatura teper te larta ne te gjithe territorin ku maksimalja ne
rang vendi ka shenuar 39 grade mesditen e dites se premte ne zonen
jugperendimore.

Sipas sinoptikaneve per nje jave rresht,
temperaturat do te jene mbi 30 grade ne 70% te territorit shqiptar.
Sipas tyre vlen per t’u theksuar se keto vlera temperaturash jane te
matura ne hije qe do te thote se ne terrene te zbuluara keto vlera jane
5-6 grade me te larta.
Sipas mjekeve, duhet te perdoren veshje te
lehta, kapele, te mbrohet koka dhe qafa. Pjese e dietes ushqimore te
jene zarzavatet, te evitohen yndyrat, kripa e tepert. Keshillohet
konsumi i lengjeve dhe te ujit, frutave.

Ajrosja dhe ventilimi
i ambientit ku jetojme eshte shume e rendesishme te kryhet disa here ne
dite. Puna e rende, udhetimet apo konsumi i pijeve alkoolike sipas
mjekeve, ndalohen rreptesisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.YouGoDec.Com
 
Temperaturat, nis java me e nxehte
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog