Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Kuriozitete te ndryshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
aleks
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 203
Registration date : 28/03/2009
Age : 30
Location : Albania

MesazhTitulli: Kuriozitete te ndryshme   20.07.09 7:07

Del nė shitje shtėpia e parė pėr alienėt

Njė
shtėpi mali ka dalė nė ankand nė Tenesi, SHBA por pėr shkak tė formės
sė saj si disk fluturues tė zotėt nuk duan t’ia sheshin ndonjė banori
tė Tokės, por preferojnė jashtėtokėsorėt. Shtėpia “zbriti” nė malin
Signal tė Chattanooga-s nė vitin 1970, atėherė kur regjisorėt e filmit
“Star Trek” xhiruan serinė e parė. Shtėpia qarkore, ultramoderne nė
kohėn kur u ndėrtua, ėshtė e rrethuar me dritare tė vogla katrore dhe
prozhektorė, dhe qėndron nė gjashtė kėmbė. Ajo ėshtė shumė katėrshe, me
tre dhoma, dy banjė dhe me shkallė pėr tė hyrė, tė cilat hapem me
shtypjen e njė butoni. Oferta fillestare ėshtė 100 mijė dollarė.

Angli, lidh unazėn e martesės tek tullumbacet me helium

Ėshtė
njė nga momentet qė ēdo mashkull do t’i shkojė sipas planit. 28-vjeēari
nga Londra kishte fshehur unazėn prej 12 mijė dollarėsh brenda njė
tullumbaci tė lehtė. Ideja ishte qė tė pėlciste tullumbacen ndėrkohė qė
i kėrkonte tė martoheshin. Por ndėrsa largohej nga dyqani, njė erė e
fortė i rrėmben tullumbacin nga dora dhe sė bashku me to, edhe unazėn.
“Nuk mė besohej. E pashė se si u ngrit nė ajėr gjithnjė e mė larg. U
mundova dy orė ta ndiqja, por mė vonė hoqa dorė”, thotė ai. “U ndjeva
si planprishės. Unaza mė kishte kushtuar dhe e dija se e fejuara do mė
vriste. Mu desh t’i tregoja gjithēka dhe tani nuk mė flet mė”, shton
ajo.

Lituani, gjobė kryeministrit se pi duhan

Kryeministri
i Lituanisė do tė paguajė 290 euro (435 dollarė) pasi shkeli ligjin
duke pirė duhan nė vend publik. Gerdiminas Kirkilas tha se ishte dakord
tė paguajė gjobėn. “Vetė e kam fajin. Thjesht harrova se nuk mund tė
pimė mė cigare brenda lokaleve. Do tė paguaj edhe gjobėn e lokalit”,
thotė ai. Ligji kundėr duhanit nė Lituani u miratua nė vitin 2006, dhe
gjobit restorantet, baret dhe tė gjitha vendet publike qė lejojnė dikė
tė pi duha. Kirkilas qėndronte pranė kryeministrit tė Letonisė, Ivars
Godmanis nė kafe muajin e kaluar kur nė nė moment harrese ndezi
cigaren.

Nxėnėsi padit mėsuesen se e zgjoi gjatė mėsimit

Njė
nxėnės nė Konektikat ka paditur mėsuesen e tij, e cila bėri zhurmė pėr
ta zgjuar kur pa se ai po flinte nė bankė gjatė orės sė mėsimit.
Autoritetet e shkollės nė Danbury janė njoftuar se janė paditur nga njė
nxėnės qė u tromaks pas zgjimit. Avokati i 15-vjeēarit Alan Barry thotė
se Vinicios Robacher pėsoi dėmtime serioze nė daullen e veshit pėr
shkak tė zhurmės qė bėri mėsuesja Melissa Nadeau. “Ajo pėrplasi
pėllėmbėn e dorės nė bankė, duke bėrė njė zhurmė tė llahtarshme”, sipas
avokatit qė mbron klientin e mitur. Mėsuesja thotė se kėtė veprim e ka
pėrsėritur shpesh, por deri tani nuk ishte ankuar askush.

Gjermani, shoferi thotė se po ngrohte veshin me celular

Njė
shofer kamioni nė Gjermani u diktua nga kamerat duke folur nė celular
gjatė udhėtimit. Justifikimi i tij, i cili s’mund tė vėrtetohet, ėshtė
se po ngrohte veshin me celular. Gjykata nė Hamm pranoi pretendimin e
Walter Klein, i cili tha se celulari ishte i sapokarikuar dhe me tė po
ngrohte veshin e ftohtė. Kjo do tė thotė se ai nuk ka shkelur ligjin, i
cili cilėson se shoferėt mund tė bėjnė telefonata vetėm me celularė me
mikrofon. Klein, 43-vjeēar tha pėr gjykatėn: “Kisha dhimbje veshi dhe
po mė pėrkeqėsohej, pasi kabina nuk ishte ngrohur ende, prandaj vura
celularin nė vesh”.

Gjermani, pensionisten e zė gjumi nė dyqanin e shtretėrve

Njė
pensioniste gjermane duhet tė dėrgohej nė shtėpi nga autoritetet, tė
cilėt e gjetėn nė shtratin e njė dyqani mobiliesh. Gertrude Muller,
72-vjeēare njoftoi sigurimin kur u zgjua nė dyqanin e qytetit Luebz.
Pėr fat tė keq, dyqani ishte mbyllur dhe ajo kishte mbetur e vetme.
Zėdhėnėsi i policisė thotė: Me sa duket shtrati ndodhej nė njė cep tė
dyqanit dhe stafi nuk e vuri re ndėrsa flinte pa bėrė zhurmė”. Ajo
ishte futur tė provonte dyshekun dhe thotė se e vetmja gjė qė i
kujtohej ishte kur i kishte thėnė shitėsit sa i rehatshėm dukej.

Maqedoni, ariu arrestohet pėr gjithė mjaltin e vjedhur

Njė
ari, i cili kishte kohė qė grabiste mjaltin e bletėve tė njė bletari,
ėshtė dėnuar pėr grabitje dhe dėmtim kriminel nė Maqedoni. Por gjatė
seancės sė gjyqit nė qytetin Bitola, i vetmi person qė mungonte ishte
vetė ariu. Zoran Kiseloski thotė se ishte munduar mė kot ta mbante ariu
larg duke vėnė muzikė popullore sa herė ai afrohej. “U mundova ta
hutoja me muzikė dhe drita, se kisha dėgjuar qė arinjtė kanė frikė”,
thotė ai. “Prandaj bleva njė gjenerator dhe ndriēova gjithė fushėn”,
shton ai. Gjykata shpalli ariun fajtor dhe meqė pronari i specieve tė
rrezikuara ishte shteti, vetė shteti do tė paguajė 1700 dollarė pėr
dėmin e shkaktuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.YouGoDec.Com
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:50

Njeriu pa zemer

61 vjeēari Luis Kuartermen ėshtė i vetmi njeri nė Florida qė megjithėse pa zemėr, ėshtė gjallė. Mė 21 prill, mjekėt nė spitalin memorial nė Majami tė Floridės hoqėn nga trupi e Luisit zemrėn qė ia kishin transplantuar 13 vjet mė parė. Pėr 13 vjet zemra punoi mirė, por pastaj ai filloi tė ndjejė dhimbje. Mjekėt e vizituan dhe vendosėn qė zemra e sėmurė duhej hequr pėr tė parandaluar infeksionin e mundshėm. Pėr ta mbajtur gjallė, ata e lidhėn Luisin me njė aparat ventrikular qė luan rolin e zemrės. Luis duket i shėndetshėm. Ai thotė se ndjehet mirė, por vetėm qė num mund tė lėvizė nga shtrati. Por familja dhe mjekėt e tij e dinė se Luis nuk mund tė qėndrojė gjatė nė kėtė gjendje. Ata shpresojnė qė sė shpejti tė gjejnė njė zemėr pėr transplantim qė t’i pėrshtatet organizmit tė tij.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:51

Varesja me perla me e gjate ne bote


Varesja me e gjate me perla arrin 150 m dhe eshte krijuar dhe shfaqur ne dyqanin De Wan ne Milano. Roberto Moschetto De Wan (Itali) perdori mbi 12,000 perla per te perfunduar varesen si pjese te inaugurimit te Javes se Modes ne Milano, Itali, me 17 shkurt, 2006.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:51

gjumi

Shumė njerėzve u duhet kohė pėr t’u dalė gjumi pasi ēohen nga shtrati. Njė studim i ri tregon se gjatė minutave tė para pas zgjimit, aftėsia jonė pėr tė marrė vendime nuk ėshtė mė e mirė se pas konsumimit tė njė sasie jo tė vogėl alkoholi. Nuk ėshtė habi qė kaq shumė njerėz pijnė kafe nė mėngjes pėr tė fituar energji. Njė studim i ri nga Universiteti i Kolorados ka zbuluar se dobėsia fizike dhe mungesa e ekuilibrit qė ndjejmė kur zgjohemi nga gjumi mund tė na bėjė mė tė paaftė se po tė mos flinim fare. Josh Rodgers ėshtė student qė ka marrė pjesė nė kėtė studim. Kur ai zgjohet papritur dhe i kėrkohet tė bėjė njė test tė thjeshtė matematike, Josh nuk lėviz shpejt dhe nuk mendon qartė. “Ėshtė me tė vėrtetė e vėshtirė.” Profesor Kenet Right udhėhoqi studimin i cili ėshtė botuar nė Gazetėn e Shoqatės Amerikane tė Mjekėsisė. “Ne kemi zbuluar se kur ngrihemi nga gjumi aftėsitė tona janė shumė mė tė kufizuara sesa gjatė orėve qė jemi zgjuar.” Profesor Wright ka zbuluar edhe se kur mund tė merren notat mė tė ulėta nė provime. “Mungesa mė e theksuar e aftėsive ndodh menjėherė pas zgjimit gjatė pak minutave tė para.” Shumicėn e kohės kjo lloj mungesė ekuilibri e quajtur ndryshe “inerci e gjumit” kalon gjatė 10 minutave tė para. Por pėr ca njerėz mund tė zgjasė deri nė dy orė. Profesor Right dhe studiues tė tjerė testuan njė grup pacientėsh sė pari pasi kishin fjetur gjithė natėn pėr njė javė me radhė. Pastaj ata i testuan kėta pacientė pasi kishin qendruar 26 orė pa gjumė. Pacientėt ishin mė mirė kur ishin pa gjumė fare. Ruth Meyler udhėton shumė dhe thotė se studimi ėshtė i saktė. “Kam 36 orė qė jam pa gjumė dhe nuk ėshtė fare problem.” Ka njė arsye pėr kėtė. Profesor Right thotė se pjesa ballore e trurit, si i gjithė trupi nuk do tė zgjohet nga gjumi kur bie alarmi. “Kjo ėshtė pjesa e trurit qė ėshtė e lidhur me aftėsinė pėr tė menduar qartė dhe pėr tė marrė vendime.” Ky zbulim ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr mjekėt dhe punonjėsit e urgjencės, si dhe personelin ushtarak, pra tė gjithė ata njerėz qė duhet tė marrin vendime tė rėndėsishme, nganjėherė tė lidhura me jetėn apo vdekjen, ndėrsa kanė ende inerci gjumi. Kjo ėshtė gjithashtu diēka qė njerėzit qė ngasin makinėn pėr nė punė duhet ta marrin parasysh. Profesor Right thotė se pjesa mė e madhe e aksidenteve ndodhin herėt nė mėngjes kur njerėzit janė rrugės pėr nė punė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:51

Zbulohet numri prim me i madh

Shkencetaret ne universitetin e Missourit kane identifikuar numrin prim me te madh te njohur deri me sot. Skuadra ne Central Missouri State University, drejtuar nga dekani Steven Boone dhe profesori i matematikes Curtis Cooper, e zbuloi ate ne mes te dhjetorit pasi kishin programuar 700 kompjutera vite me pare. Numri prim eshte nje numer pozitiv qe pjesetohet vetem me veten dhe me 1 -- 2, 3, 5, 7 e keshtu me radhe. Numri qe zbuloi skuadra eshte i gjate 9.1 milion shifra. Ai eshte nje numer prim Mersenne i njohur si M30402457 -- domethene 2 ne fuqi 30,402,457 minus 1. Numrat prim Mersenne jane nje kategori e vecante shprehur si 2 ne fuqi "p" minus 1, ku "p" eshte gjithashtu nje numer prim. "Jemi jashtezakonisht te emocionuar," tha Boone, profesor kimie. "Kemi shume kohe qe po kerkojme nje numer kaq te gjate."

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:51

Gratė qė pinė shumė kola me kafeinė mund tė shtojnė rrezikun e njė goditje nė zemėr

Lajm i mirė pėr gratė qė pinė kafe: ajo nuk e shton rrezikun e tensionit tė lartė tė gjakut, kjo sipas njė studimi tė ri tė Shoqatės Amerikane tė Mjeksisė. Studimi u krye pėr 12 vjet dhe pėrfshiu mė shumė se 150 mijė gra. Mjeku Wolfgang Winkelmayer dhe kolegėt e tij qė kryen studimin prisnin tė zbulonin se kafeina e kafesė do tė krijonte rrezik mė tė lartė pėr tensionin e gjakut. "Pėrkundrazi, kafeja ka efekt parandalues pėr tensionin e lartė tė gjakut." Dr. Winkelmayer dhe personeli i tij zbuluan se edhe gratė qė pinin 6 apo mė shumė filxhan kafe nė ditė nuk janė mė shumė nė rrezik nga tensioni. Por ai thotė se e njėjta gjė nuk mund tė thuhet pėr gratė qė e marrin kafeinėn nga kolat. "Zbuluam se nga pijet e gazuara qė pėrmbajnė kafeinė, kola e rregullt apo dietike ka rreziqe mė tė larta pėr tensionin e gjakut." Kola e regullt e shton rrezikun me 44 pėrqin tek gratė mė tė moshuara dhe 28 pėrqind tek tė rejat. Megjithatė Dr. Winkelmayer thotė se mė shumė studime janė tė nevojshme pėr tė zbuluar shkaqet e kėsaj rritjeje tė rrezikut. "Nuk do tė nxitohesha pėr tė arritur nė njė konkluzion. Duhen studime tė mėtejshme pėr t’i konsoliduar kėto pėrfundime." Por Dr. Winkelmayer thotė se zbulimet pėr kafeinėn e kafes janė tė qarta. Shoqata amerikane e Pijeve publikoi njė deklaratė ku thuhet se faktorė tė tjerė mund tė shkaktojnė tensionin e lartė nė gjak: mėnyra e jetesės, stresi apo kushte tė tjera shėndetėsore dhe se studimet e ardhshme do tė vėrtetojnė sa tė rėndėsishme janė kėto faktorė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:52

Sa kohė cilėsore kaloni me njėri-tjetrin?

Miliona ēifte britanike po rrezikojnė shėndetin e marrėdhėnies sė tyre duke mos kaluar kohė cilėsore me njėri-tjetrin. Megjithė diskutimet pėr "balancim tė jetės me punėn", njė studim i detajuar i mė shumė se njė mijė personave tė rritur qė punojnė dhe jetojnė sė bashku tregoi se njė nė pesė vetė tashmė ėshtė shumė i zėnė me angazhimet nė punė, saqė ata kalojnė javė tė tėra pa kohė cilėsore me njėri-tjetrin. Studimi i komisionuar nga At Home Society - njė organizėm i ngritur me qėllim inkurajimin e ēifteve tė kalojnė mė shumė kohė bashkė, tregon se mbi 30% e forcės punėtore nė Britani kalojne me shume kohe sesa duhet te pune. Sipas autorit tė studimit, ēiftet qė nuk kanė mundėsi tė kalojnė "kohė cilėsore sė bashku" seriozisht rrezikojnė shėndetin dhe jetėgjatėsinė e marrėdhėnies sė tyre".

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:52

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
Vetem mushkonjat femra piskojne.
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.
Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
Fluturat shijojne me ane te kembeve.
Delfinet flene me nje sy hapur.
Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenėt nuk sėmuren.

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,

Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:52

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)
-----------
Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

-----------------------
Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.
---------------------------
Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.
-------------------------
Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,
-------------------------
Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.
-------------------------
Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.
-------------------------
Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:53

Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.
----------------------------------------
Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.
----------------------------------------------
Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.
-----------------------------------
Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.
------------------------------
Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.
----------------------------------------
Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.
----------------------
Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

----------------------------------
Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.
------------------------------
Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².
-------------------------------------
Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.
-----------------------
Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².
----------------------------
Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:53

Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.
------------------------------------------
Romani I parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.
---------------------------------
Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.

---------------------------------------
Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.

-------------------------------------
Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin
1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.
--------------------------------------------
Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.
-----------------------------------------------
Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
---------------------------------------------
Libri I parė I shruar shqip ėshtė “Meshari” I Gjon Buzukut. Nė parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555. -----------------------------------------
Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:53

100 Shprehjet filozofike per paret.

1. “Paratė nuk janė gjėja mė e rėndėsishme nė botė. Dashuria ėshtė. Pėr fat tė mirė, unė dua paratė”. Jackie Mason 2. “Tek Perėndia besojmė. Tė gjithė tė tjerėt duhet tė paguajnė para nė dorė”. Thėnie amerikane 3. “Paratė janė mė mirė se varfėria, por vetėm pėr arsye financiare”. Woody Allen 4. “Koha ėshtė mė e vlefshme se paratė. Paratė mund tė shumohen, por pėr kohėn themi tė kundėrtėn”.
John Updike
5. “Nėse i detyrohesh bankės 100 dollarė, ky ėshtė problemi yt. Nėse i detyrohesh bankės 100 milionė dollarė, atėherė ėshtė problemi i bankės”.
JP Getty
6. “Nuk ka rėndėsi a je i bardhė apo me ngjyrė ... ngjyra e vetme qė ka rėndėsi ėshtė e gjelbra”.
Family Guy
7. “E vetmja mėnyrė pėr tė mos menduar pėr paratė ... ėshtė tė kesh shumė prej tyre”.
Edith Wharton
8. “Nėse doni tė dini se ēfarė mendon Zoti pėr paratė, mjafton tė shihni njerėzit tė cilėve ai ua jep”.
Thėnie e vjetėr irlandeze
9. “Jini tė pasur pėr veten tuaj ... dhe tė varfėr pėr miqtė”
Juvenal
10. “Nėse doni ta dini vlerėn e parave, provoni tė merrni hua disa”.
Benjamin Franklin
11. “Me 10 mijė dollarė do tė ishim milionerė! Kėshtu do tė blinim gjithė gjėrat e nevojshme si ... dashuria!
Homer Simpson
12. “Mėnyra mė e lehtė qė fėmijėt tė mėsojnė pėr paratė do tė ishte kur ju tė mos kishit”.
Katharine Whitehorn
13. “Financa ėshtė arti i kalimit tė parave nga dora nė dorė derisa mė nė fund tė zhduket”.
Robert W. Sarnoff
14. “Gjithēka qė kėrkoj ėshtė njė mundėsi pėr tė treguar se paratė nuk mė bėjnė tė lumtur”.
Spike Milligan
15. “E ē’vlerė ka lumturia? Ajo nuk t’i blen dot paratė”.
Henry Youngman
16. “Shumė njerėz shpenzojnė paratė qė s’i kanė fituar, pėr tė blerė gjėra qė s’i duan, pėr t’i lėnė mbresa njerėzve qė s’i pėlqejnė”.
Will Smith
17. “Sikur vetėm Perėndia tė mė jepte njė shenjė tė qartė ... si pėr shembull tė mė hapte njė llogari tė madhe nė njė bankė zvicerane”.
Woody Allen
18. “Ai qė martohet pėr dashuri pa para kalon netė tė mira dhe ditė tė kėqija”.
Thėnie amerikane
19. “Mes punės dhe familjes, vėrtet qė s’po kaloj shumė kohė me paratė e mia”.
Thėnie amerikane
20. “Ndryshimi mes njė divorci dhe njė ndarjeje ligjore ėshtė se ndarja ligjore i jep burrit kohė pėr tė fshehur paratė e tij”
Johnny Carson
21. “Njė bankė ėshtė njė vend qė do tė tė japė para nėse i vėrteton se s’ke nevojė pėr to”.
Bob Hope
22. “Kushdo qė thotė se paratė nuk e blejnė lumturinė, thjesht nuk dinė se ku tė bėjnė pazar”.
Bo Derek
23. “Kur isha i ri mendoja se paratė ishin gjėja mė e rėndėsishme nė jetė; tani qė jam i rritur e di se janė vėrtet”.
Oscar Wilde
24. “Monedha ėshtė e pavlefshme nė ditėt e sotme”.
Yogi Berra
25. “Ēdo ditė ngrihet dhe shikoj listėn e “Forbes” pėr njerėzit mė tė pasur nė Amerikė. Nėse nuk jam atje, shkoj nė punė”.
Robert Orben
26. “Gjithmonė merr para hua nga njė pesimist ... ai nuk pret qė ti t’ia kthesh”.
Thėnie amerikane
27. “Nėse mendon se askujt nuk i intereson nėse je gjallė, provo tė mos paguash dy muaj fatura”.
Earl Wilson
28. “Mos mė thoni se ku i keni prioritetet. Mė tregoni pėr ēfarė i shpenzoni paratė dhe unė do t’ju tregoj se ēfarė janė”.
James W. Frick
29. “Arsimi formal do t’ju nxjerrė bukėn e gojės; mėsimet nga jeta do t’ju bėjnė tė pasur”.
Jim Rohn
30. “Paratė janė realitetin, njė tipar permanent i jetės sė pėrditshme. Ato i japin jetės njė ritėm tė veēantė, njė “tėrheqje” tė caktuar, njė perceptim tė pazakontė tė botės dhe vendit tonė nė tė”.
31. “Paratė i krijojnė problemet atėherė kur nuk i kemi; na i shtojnė ato edhe kur i kemi. Por ėshtė vetėm njė iluzion se ne jemi nė kontroll tė parave tona. E vėrteta ėshtė se ne e dimė dhe e kuptojmė sa kontroll ushtrojnė mbi ne”.
32. “Paratė na bėjnė zotėrinj dhe skllevėr. Pushteti ynė mbi paratė ėshtė i vėrtetė, por vetėm kur kuptojmė pushtetin e tyre mbi ne”.
Thėnie franceze
33. “Shumė prej nesh i konsiderojnė amerikanėt si ndjekės tė parave. Kjo ėshtė njė shpifje mizore, edhe pse ėshtė pėrsėritur nga vetė amerikanėt”.
Albert Einstein
34. “Ai, opinioni i tė cilit ėshtė se paratė mund tė bėjnė gjithēka, mund tė bėjė gjithēka pėr para”.
Benjamin Franklin
35. “Nėse do tė ishit tė pasur, mendoni edhe tė kurseni”.
Benjamin Franklin
36. “Kush ėshtė i pasur? Ai qė ėshtė i kėnaqur. Kush ėshtė ai? Askushi.
Benjamin Franklin
37. “Pasuria mund tė na aftėsojė tė bėjmė favore; por hirin pasuria s’na e jep”.
Charles Caleb Colton
38. “Tė ardhurat vjetore njėzet paund; shpenzimet vjetore nėntėmbėdhjetė; rezultati, lumturi. Tė ardhurat vjetore njėzet paund; shpenzimet vjetore njėzet e gjashtė paund; rezultati, mjerim”.
Charles Dickens
39. “Nėse tė gjithė njerėzit e pasur nė botė do ta ndanin pasurinė mes tyre, nuk do tė kishte mjaftueshėm pėr tė tjerėt”.
Christina Stead
40. “Paratė e tepėrta janė delli i luftės”
Cicero
41. “Paratė nuk kanė qenė kurrė motivim i rėndėsishėm pėr mua, pėrveēse pėr tė shėnuar pikė. Nxitja e vėrtetė ėshtė loja”.
Donald Trump
42. “Paratė janė delli i dashurisė, si dhe i luftės”.
Doktor Thomas Fuller
43. “Po jetoj kaq larg tė ardhurave tė mia, sa mund tė thuhet se po jetojmė tė ndarė”.
Anonim
44. “Kurseni nga pak ēdo muaj dhe nė fund tė vitit do tė habiteni se sa pak qė keni”.
Ernest Haskins
45. “Tė pasurit janė shkuma e tokės nė ēdo shtet”.
G.K. Chesterton
46. “Mungesa e parave janė rrėnja e gjithė tė kėqijave”.
George Bernard Show
47. “Njerėzit duhet tė jenė tė varfėr pėr ta kuptuar luksin e tė dhėnit”.
George Eliot
48. “Paratė ju ēlirojnė nga tė bėrit e ēdo gjėje qė s’pėlqeni. Meqė s’mė pėlqen asgjė, paratė mė hyjnė nė punė”.
Groucho Marx
49. “Vlera kryesore e parave ėshtė nė faktin se njerėzit jetojnė nė njė botė e cila mbivlerėsohet”.
H.L. Mencken
50. “Bėjeni paratė perėndinė tuaj, dhe do t’ju shkatėrrojė si djalli”Henry Fielding

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:54

51. “Nėse mund t’i numėroni paratė, nuk keni njė miliardė dollarė”.
J. Paul Getty
52. “Kam aq para sa tė mė mbeten deri nė fund tė jetės, deri nė momentin qė do tė blej diēka”.
Jackie Mason
53. “Njė rrogė e mirė ėshtė receta mė e mirė pėr lumturinė qė kam dėgjuar ndonjėherė”.
Jane Austen
54. “Njė njeri i zgjuar duhet ta ketė paranė nė kokė, por jo nė zemėr”.
Jonathan Swift
55. “Mos u gėnjeni duke besuar se njė njeri i pasur ėshtė domosdo i zgjuar. Ka mjaft prova qė vėrtetojnė tė kundėrtėn”.
Julius Rosenwald
56. “Kurrė s’e kam pėrfunduar gjimnazin, megjithatė jam i pasur dhe i suksesshėm”.
Kėngėtar anglez
57. “Nėse doni tė ndiheni tė pasur, mjafton tė numėroni gjėrat qė keni dhe qė paratė s’i blejnė”.
58. “Paratė janė si shqisa e gjashtė, s’mund t’i pėrdorėsh pesė tė parat pa to”.
William Somerset Maugham
59. “Mund tė bėheni tė pėrkryer nė diēka qė doni. Mos i bėni paratė synimi juaj. Por, pėrkoni gjėrat qė doni tė bėni, dhe atėherė bėjini ato aq mirė, sa tė tjerėt s’do t’jua ndajnė sytė”.
Maya Angelou
60. “Paratė ende s’e kanė bėrė njė njeri tė lumtur. Sa mė shumė tė ketė, aq mė shumė do tė dojė. Nė vend qė tė mbushė njė vakum, krijon njė tjetėr”.
Benjamin Franklin
61. “Ju kujtoni se paratė janė rrėnja e tė kėqijave. E keni pyetur veten se cila ėshtė rrėnja e gjithė parave”?
Ayn Rand
62. “Intelekti ndėrtohet paralelisht me ekonominė e parave”.
G. Simmel
63. “Paratė, nėse nuk tė sjellin lumturi, tė paktėn tė ndihmojė tė jesh i mjerueshėm nė luks”.
Helen Gurley Brown
64. “Arti nuk ėshtė nė bėrjen e parave, por nė ruajtjen e tyre”.
Fjalė e urtė
65. “Paratė janė vetėm njė mjet. Do tė tė ēojnė ku tė duash, por nuk do tė tė zėvendėsojnė ty si shofer”.
Ayn Rand
66. “Paratė shpesh kushtojnė shumė”.
Ralph Waldo Emerson
67. “Nuk do tė jetoni njė ditė tė lumtur, edhe sikur tė keni fituar shumė para, nėse nuk bėni diēka pėr dikė qė s’mund t’jua rikthejė”.
Ruth Smeltzer
68. “Dilni nė botė dhe punoni sikur paratė mos kenė rėndėsi, kėndoni sikur askush s’ju dėgjon, dashuroni sikur kurrė mos jeni lėnduar dhe kėrceni sikur askush s’po ju sheh”
69. “Ėshtė mirė tė keni para dhe gjėrat qė i keni blerė me para, por ėshtė mirė qė ndonjėherė tė bėni njė kontroll se mos keni humbur ndonjė nga gjėrat qė s’i keni blerė me para”.
George Lorimer
70. “Me para mund tė blini njė qen tė mirė, por vetėm dashuria do ta bėjė tė tundė bishtin”.
Richard Friedman
71. “Paratė kurrė s’e krijojnė njė ide. Ėshtė ideja qė krijon paratė”.
Owen Laughlin
72. “Sa ndryshim bėn sa shumė ke? Ajo qė s’keni ėshtė edhe mė e madhe”.
Seneca
73. “Paratė janė barometri i virtytit tė shoqėrisė”.
Ayn Rand
74. “Shumė njerėz nuk kujdesen pėr paratė e tyre, derisa ato pėrfundojnė, ndėrsa tė tjerė bėjnė tė njėjtėn gjė me kohėn e tyre”.
Johann Wolfgang von Goethe
75. “Paratė dhe gratė janė mė tė kėrkuarat”.
Will Rogers
76. “Paratė do tė vinė kur bėni gjėnė e duhur”.
Mike Phillips
77. “Shkėlqimi i njė mendimi tė ngrohtė vlen mė shumė se paratė”.
Thomas Jefferson
78. “Nuk jap rroga tė mira, pasi kam shumė para; kam shumė para, pasi jap rroga tė mira”.
Robert Bosch
79. “Paratė zakonisht tėrhiqen, nuk kėrkohen”.
Jim Rohn
80. “Paratė nuk kėrkohen pėr tė blerė njė nevojė tė shpirtit”.
Henry David Thoreau
81. “Nėse paratė s’mund ta blejnė lumturinė, tė paktėn ju lejojnė tė zgjidhni njė formė mjerimi”.
82. “Njė burrė ka njėqind dollarė dhe ju e lini me dy dollarė. Kjo ėshtė zbritja”.
Mae West
83. “Paratė nuk rriten nė pemė”.
Fjalė e urtė
84. “Paratė janė si dashuria; vret me ngadalė atė qė e mban dhe gjallėron atė qė e jep”.
Kahlil Gibran
85. “Nuk kemi borxh njė miliardė miliardė dollarė, pasi nuk kemi taksuar mjaftueshėm; kemi borxh njė miliardė miliardė dollarė, pasi kemi shpenzuar shumė”.
Ronald Reagan
86. “Nuk mė interesojnė shumė paratė, se paratė s’ma blejnė dashurinė”.
Tekst nga “Beatles”.
87. “Mėnyra mė e mirė pėr ta dyfishuar paranė ėshtė ta palosėsh dhe ta fusėsh nė xhep”.
Frank Hubbard
88. “Ekziston njė mėnyrė e lehtė pėr t’u kthyer nga kazinoja me njė shumė tė vogėl: tė shkosh atje me njė shumė tė madhe”.
Jack Yelton
89. “Tė pėrzierat e makinės tė vijnė kur kalon afati i pagimit tė faturave”.
90. “Inflacioni ka shkatėrruar gjithēka. Njė monedhė pėrdoret vetėm si kaēavidė”.
Jackson Brown
91. “I kundėrshtoj milionerėt, por do tė ishte e rrezikshme sikur tė ma jepnin mua atė post”.
Mark Twain
92. “S’mund ta pėrballoj tė humbas kohėn duke bėrė para”.
Louis Agassiz
93. “Kur ka para nė poezi, por nuk ka as poezi nė para”.
Robert Graves
94. “Kur has nė para e heq qafe shpejt, para se tė mė futet nė zemėr”.
John Wesley
95. “Njė xhepmbushur shpesh rėnkon mė shumė se njė stomakbosh”.
Franklin Delano Roosevelt
96. “Pas njė vizite nė plazh, vėshtirė tė mendosh se jetojmė nė njė botė materiale”.
Pam Shaw
97. “Masa e vėrtetė e pasurisė ėshtė sa shumė do tė vlenit sikur t’i humbisnit paratė”.
98. “Kur pema e fundit tė jetė fishkur dhe lumi i fundit tė jetė helmuar dhe peshku i fundit tė jetė zėnė, atėherė do tė kuptojmė se s’mund ta hamė paranė”.
Fjalė e urtė indiane
99. “Do tė mė pėlqente tė jetoja si njė njeri i varfėr me shumė para”.
Pablo Picasso
100. “Filozofia e parave kontribuon nė edukimin e njerėzimit dhe i ndihmon njerėzit tė kujtojnė se “matėsi i tė gjitha gjėrave” duhet tė jetė gjithmonė njeriu”.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:54

-Mė 2011 robotėt do ta pushtojnė botėn

Robotėt po bėhen rrezik pėr botėn tonė. Noel Sharkey, profesor i Shkencave kompjuterike nė Universitetin britanik tė Sheffieldit, thotė se duhet reaguar me shpejtėsi.
Sipas tij, nė fund tė vitit tė kaluar nė botė ishin aktivė 6,5 milionė robotė, ndėrsa parashikimi pėr vitin 2011 ėshtė qė ata tė trefishohen, duke kaluar 18 milionėt.
Robotėt pėrdoren nė industri, spitale, zyra publike, hapėsirė dhe nė shtėpitė tona.
Sharkey shkruan nė njė artikull pėr revistėn amerikane, "Science", se tė moshuarit nė spitale dhe azile po shoqėrohen nga robotėt, qė i ndihmojnė me ilaēet.
Por bumi i sasive tė kėtyre makinave dhe sidomos inteligjenca e tyre gjithnjė e mė e sofistikuar, shton mundėsinė qė makinat tė dalin jashtė kontrollit.
Software i tyre mund t'i ēojė nė kryerjen e veprimeve tė rrezikshme tė paparashikuara, qė janė fryt i anomalive, apo gabimeve tė sistemit.

marre nga explorer channel

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:54

____Kush e krijoi simbolin e monedhes Euro ?_______

Krijuesi i simbolit te bankonotes se re evropiane Euro, quhet Arthur Eisenmenger.
--Ai jeton ne nje azil ne Eislingen te Gjermanise dhe sot eshte 88 vjecar. Ne vitin 1975, pak para se te dilnte ne pension, ai ishte shef i repartit grafik ne Komunitetin Evropian dhe iu ngarkua si detyre te dizenjonte nje simbol per identifikimin e Europes.
--Propozimi qe ai beri nuk shqyrtua nga Komisioni Evropian, por mbeti i mbyllur per gati 20 vjet ne sirtaret e Brukselit, derisa ne vitin 1997, Jacques Santer e prezantoi ate zyrtarisht si simbolin e ardhshem te Evropes.
--Megjithe suksesin e vonuar dhe rolin qe pati ne ditet tona kjo veper, autori i Arthur Eisenmenger ende nuk ka marre mirenjohjen zyrtare nga Brukseli, per perdorimin e ketij simboli.

........Ndodh dhe ne EUROPE percmimi dhe harresa...por thone qe honoraret e tij i ka pervetesuar nje tjeter peshkahajdut kalibri...!!!!!!!!!!

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:55

--------Cudira qe nuk ndodhin kudo-----


California, Chico (ligj bashkiak):
Ėshtė e jashtėligjshme tė lahet automjeti nė rruge (ligji, u votua nė 1995)
Gjithėsesi, nuk u pėrcaktua nėse nė trotuar ky akt konsiderohet i lejueshėm.

California, Hollywood ( ligj bashkiak):
Ėshtė e jashtėligjshme mbajtja e mė shumė se 2000 krerė dhenėve nė njė kope.

California, Los Angeles (ligj bashkiak):
Ėshtė i ndalueshėm fakti qė qentė tė ēiftėzohen nė njė distancė mė tė vogėl se 500 m larg kishave. Ligj-shkelėsit ndėshkohen me gjobė deri nė $ 500 dhe 6 muaj burg.

California, San Diego (ligj bashkiak):
Tė gjithė ata qė lėnė nė shtėpitė e tyre stolitė e krishtlindjeve pas datės 2 Shkurt, ndėshkohen me gjobė deri nė $ 100.

Arkansas (ligj bashkiak):
Burri ka tė drejtė tė ushtroj dhunė fizike mbi gruan e vet, por jo mė shumė se njė herė nė muaj.

Florida, Pensacola (ligj bashkiak):
Nuk ėshtė e lejueshme qė qytetarėt tė qarkullojnė nė qendėr tė qytetit me mė pak se $ 10 nė xhep.

New York, (ligj nė rang shteti):
Cilido qė vendos tė hidhet nga njė ndėrtesė dėnohet me vdekje.

Michigan
Nė Michigan burri ėshtė pronari i ligjshėm i flokėve tė gruas sė vet.

Kansas
Nė Kansas ndalohet qė tė prekėsh peshqit pa pėrdorimin e dorezave.

Idaho
Ekziston njė ligj, sipas tė cilit thuhet se nese dėshiron qė tė bėsh dhuratė njė kuti me ēokollata, ajo duhet tė peshoj mė shume se 50 pounds!!!

Alabama
Nėse dikush hedh kripė mbi shinat e trenit dėnohet me vdekje.

Alabama
Ndalohet tė luash domino tė djelėn.

Francė
Ndalohet tė puthen ēiftet nė stacion tė trenave.
Qė nga ora 8 e mėngjesit deri nė 8 : 00 tė mbrėmjes, 70% e muzikės nė radio duhet tė jetė nė gjuhėn frėnge.

Texas
Ndalohet tė bėsh graffiti mbi njė… lopė tė huaj.

Francė
Ndalohet ti vėsh njė derri emrin Napoleon

Danimarkė
Ėshtė e jashtėligjshme tė ngasėsh automjetin kur dikush ndodhet nėn tė.

Massachusetts
Ėshtė e jashtėligjshme mbajtja e gorillave nė sediljet e pasme tė automjeteve.

Colorado Logan Counrty (ligj bashkiak):
Ėshtė e jashtėligjshme tė puthėsh njė grua ndėrkohė qė ajo fle.

Massachusetts
Gėrhitja ėshtė e jashtėligjshme, lejohet vetėm nėse janė tė mbyllura tė gjitha dritaret dhe dyert e shtepise

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:55

ndodh dhe keshtu
....
Njė burrė i pasur nga Hong Kongu denoncoi dashnoren sepse sipas tij nuk ishte besnike nė lidhjen e tyre 7 vjeēare. 66 vjeēari Patrik TANG, i cili ėshtė dhe i martuar, i kėrkon dashnores 39 vjeēare Karen LI nėpėrmjet denoncimit t’i kthej pas tė gjitha paratė dhe pasurinė e paluajtshme qė i kishte falur, pasi tradhėtarja Li i kishte premtuar se pėrveē “djaloshit”, mė falni zotėrisė TANG nuk do tė kryente seks me asnjė tjetėr. Tang deklaroi se kontrata e tyre ishte qė ai t’i jepte ē’tė donte ajo, ndėrsa Li tė qėndronte nėn EKSKLUZIVITETIN e tij.
Sipas 66 vjeēarit por dhe mediave lokale, muajt e fundit LI, e cila kishte dhe njė fėmijė me TANG-un, krijoi lidhje me 23 vjeēarin, ish MISTER HONG KONG-un!!!

Kjo pra ishte dhe arsyeja qė e egėrsoi Tang-un “besnik” kundrejt bashkėshortes sė tij, t’i kėrkonte dashnores gjithėēka qė i kishte falur…

p.s nuk ėshtė shaka ėshtė realitet, shpresoj tė qeshni po aq sa dhe unė gjatė leximit tė lajmit PIKANT!

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:55

Titulli: Re: Kuriozitete Tue 7 Apr 2009 - 19:39
+
----
-
_____KURESHTARE PER UIVERSITETET ME TE VJETER NE BOTE____

1088 University of Bologna (Itali)

1096 University of Oxford (Mbreteri e Bashkuar)

1175 University of Modena (Itali)

1200 Universitaris Sorbonne (PARIS IV) (France)

1209 University of Cambridge (Mbreteri e Bashkuar)

1218 University of Salamanca (Spanje)

1220 University of Montpellier III - Paul Val… (France)

1222 University of Padua (Itali)

1224 University of Naples - Federico II (Itali)

1229 University of Toulouse - Sciences Soci… (France)

1240 University of Siena (Itali)

1258 Universitaris I Panth Sorbonne (France)

1272 University of Murcia (Spanje)

1290 University of Coimbra (Portugali)

1293 University Complutense Madrid (Spanje)

1303 UniversitDegli Studi Di Roma - La Sapi… (Itali)

1308 Perugia University (Italy)

1339 UniversiteStendhal Grenoble III (France)

1339 UniversiteJoseph-Fourier, Grenoble I (France)

1399 Universite Pierre Mendes, Grenoble II (France)

1343 University of Pisa (Itali)

1348 Charles University (Republika Ceke)

1361 UniversitiDegli Studi di Pavia (Itali)

1364 Jagiellonian University (Poloni)

1365 University of Vienna (Austri)

1386 Heidelberg Universit♦/a > (Gjermani)

1388 Universit♦ KON (Cologne) (Gjermani)

1398 SUNG KYUN KWAN University (Korea e Jugut)

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   10.09.10 23:56

Hera e fundit qė kaloi portėn e berberit ishte para 60 vjetėsh
Mos u frikėsoni, nuk ėshtė ARI por NJERI!

Njė mjek Kinez 79 vjeēar mendon se nė qoftė se do tė qethet, pacientėt e tij do fillojnė tė sėmuren keq. Hera e fundit qė kaloi portėn e berberit ishte para 60 vjetėsh, qė nga ajo ditė jo vetėm nuk u qeth mė, por as qė i shkoi mė ndėrmend. 79 vjeēari Feng Fu tha: “Ndalova tė presė flokėt dhe gjendja shėndetėsore e pacientėve tė mi filloi tė pėrmirėsohej. Qė atėhere medikamentet e mia u bėnė mė rezultative. Nuk do t’i presė flokėt kurre.”

Flokėt e Feng-ut peshojnė 3.6 kg dhe janė 3 m tė gjatė.p.s padyshim Fengu jeton nė botėn e tij… tani se kur do tė zgjohet njė ZOT e di!!!

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   13.09.10 0:23Gjen 235.000 dollarė dhe ia kthen pronarit
Paratė megjithatė nuk janė burim i tė gjitha tė kėqijave nė kėtė botė, e kėtė e ka dėshmuar edhe zjarrfikėsi vullnetar Ho Hsin nga Tajvani, i cili i ka dorėzuar nė polici 235 mijė dollarė tė cilat i kishte gjetur nė rrugė.
Duke u vozitur me motoēikletė nėpėr qendrėn e Taipei, Ho rastėsisht ka gjetur tri qese pėrplot me para nė mes tė rrugės dhe menjėherė ėshtė drejtuar nė polici, duke pohuar se as qė i ka shkuar nėpėr mend tė mbaj paratė pėr vete.
“Ato para nuk mė takojnė mua”, ka deklaruar Ho, raporton agjencia e lajmeve AP.
Se si qeset me para janė gjetur nė rrugė, ka sqaruar mė vonė Liu Chien-hsin, rojtar i kompanisė britanike “Group 4 Securicor”, i cili ka thėnė se ato kanė rėnė nga njė automjet i blinduar i kompanisė, tė cilit i ishte prishur doreza.
Sipas ligjeve tė aplikueshme tė Tajvanit, zotėriut Hou i takon shpėrblimi prej 30 pėr qind tė shumės sė parave tė gjetura, nėse ky njeri shpirtmirė vendos tė kėrkoj atė qė e ka tė garantuar me ligj.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   13.09.10 0:25


Rusi tėrheq anijen prej 760 tonėsh

Elbrus Nigmatulin, i cili mban titullin e njeriut mė tė fortė nė Rusi, ka thyer rekordin e tij personal dhe ka lėvizur anijen bartėse me peshė prej 760 tonėsh, njoftojnė mediet ruse.
Nigmalutin ka vendosur rekord personal nė vitin 2006 kur nė lumin “Moska” ka tėrhequr anijen prej 186 tonėsh. 35-vjeēari i fuqishėm ėshtė kampion rus nė katėr sporte, pėrfshirė mundjen e duarve dhe ngritjen e peshave, dhe deri mė tani katėr herė ka fituar titullin e njeriut mė tė fortė nė kėtė vend.
Ai ka marrė pjesė edhe disa herė rresht nė garėn pėr njeriun mė tė fortė nė botė, por asnjėherė nuk i ka shkuar pėr dore tė gjendet nė mesin e tre tė parėve.
Nė vend tė peshave, sportistėt ekstrem sikur Nigmalutin zakonisht e testojnė fuqinė e tyre nė anije, buldozerė dhe kamionė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   13.09.10 0:26


Dyvjeēari me inteligjencė tė Ajnshtajnit

Njė dyvjeēar nga Anglia ėshtė bėrė anėtari mė i ri i organizatės ndėrkombėtare tė njerėzve me inteligjencė mbimesatare – Mensa.
Dyvjeēarit Oscar Wrigley gjatė testimit i ėshtė vėrtetuar koeficienti i inteligjencės mbi 160, sikur edhe shkencėtarėve Albert Einstein dhe Stephen Hawking. Babai i djaloshit Joe Wrigley ka thėnė se Oscar pak kohė mė herėt i ka folur nėnės sė tij pėr ciklin riprodhues tė pinguinėve dhe ky ėshtė vetėm njėri prej shembujve qė i ka shtyrė tė konstatojnė se biri i tyre ėshtė pak mė ndryshe nga moshatarėt e tij.
“Secili prind mendon se fėmija i tyre ėshtė i veēantė, por ne e kemi ditur qė Oscar ėshtė shumė i veēantė”, ka deklaruar babai i djaloshit.
Nga Mensa kanė vėrtetuar se bėhet fjalė pėr njė djalosh me inteligjencė superiore tė cilin duhet me kohė tė pėrcaktohet se ēfarė drejtimi do tė merr.

http://kuriozitet.com/wp-content/uploads/2009/10/f.1012120239623_m.jpg

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   13.09.10 0:29

Behet Milioner Fale Lojes Se Internetit
Programuesi njėzetvjeēar ėshtė bėrė milioner falė lojės sė internetit tė cilėn e ka krijuar. Qėllimi i lojės ėshtė tė plaēkitet, vritet dhe tė terrorizohet nė njė qytet imagjinar.
Joe Chedburn, ėshtė edhe njė ndėrmarrės i suksesshėm i teknologjisė sė informacionit, ka pasur vetėm 16 vjet kur ka ardhur tek ideja pėr tė shkruar lojėn e internetit tė fokusuar nė krime.
Loja me emrin “Torn”, e cila ėshtė e bazuar nė tekst dhe nuk ka grafikė, ėshtė rritur shumė shpejt. Sot ajo ka 41.000 lojtarė aktiv dhe mbi 1.3 milionė llogari tė hapura. Loja bazike ėshtė pa pagesė, mirėpo pėr tri funte nė muaj lojtari fiton pikė dhe status shtesė. Shumica e lojtarėve janė tė gatshėm tė paguajnė ato tri funte, qė do tė thotė se faqja fiton rreth 50.000 funte nė muaj.
Nė kėtė mėnyrė Joe ėshtė bėrė milioner qysh nė moshėn 21-vjeēare.
“Kur kam qenė mė i ri, prindėrve tė mi u pengonte qė kalojė shumė kohė pranė kompjuterit, mirėpo sot janė shumė tė lumtur me atė qė unė bėj”, ka thėnė Joe.
“Babai mė ndihmon shumė dhe nga ai gjithmonė kėrkoj kėshilla”, ka shtuar ai.
“Gjithmonė mė kanė interesuar kompjuterėt dhe jam shumė i lumtur qė mund tė pėrfitojė nga ajo punė qė kėnaqem duke e punuar. Ka ditė qė punojė tėrė ditėn nė faqe, e nganjėherė nuk mė duhet tė bėj asgjė. Aktualisht po mendoj se si ta zgjeroj kėtė punė”, ka thėnė milioneri Joe.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   13.09.10 0:35

kto dhe te tjera do shikoni buzqesh lol

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   04.10.10 9:32

Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė 1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njė tjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.
Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.
Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.
Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.
1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.
Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.
Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000
Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.
Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.
Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.
Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.
Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.
Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.
Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.
Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.
Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.
Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.
DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.
Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.
Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė
Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.
Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.
Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm
Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.
Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.
Peshkaqenėt nuk sėmuren.
Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.
Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.
Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   04.10.10 9:32

1- Shkencėtarėt zbuluan se flokėkuqet kanė vetėm rreth 90 000 flokė, zeshkanet 100 000, ndėrsa bjondinet 150 000 fije floku. Por vetėm 20 pėrqind e bjondinave e mbajnė kėtė shifėr tė flokėve.

2- Fėmijėt me sy tė zi reagojnė 15 herė mė shpejtė se ata me sy ngjyrė qelė.Ata janė mė tė mirė nė sportet ku kėrkohet reakcion i shpejtė p.sh. futboll. Ndėrsa fėmijėt sykaltėr janė mė tė mirė nė sportet ku nuk mvaret nga reakcioni i shpejtė, p.sh. Golf.

3- Eshtrat e njeriut janė katėr herė mė tė qėndrueshme se celiku.

4- Sa herė ka rrahur zemra jonė kur jemi nė moshėn 79 veēare? Shkencėtarėt e kanė zgjidhur kėtė pyetje. Reth 2,5 miliardė herė.

5- Mushkėria jonė (e shpalosur) do ta mbulonte njė fushė tenisi, d.m.th. 100 m².

6- Enėt e gjakut tė njeriut (tė kapura njėra pas tjetrės) janė 2,5 herė mė tė gjata se ekuatori.

7- Ēdo foshnje pas lindjes ka saktė 350 eshtra, gjersa njeriu i moshuar ka 144 mė pak. Ekspertėt kanė zbuluar se shumė eshtra gjatė fazės sė zhvillimit tė njeriut shkrihen ndėrveti dhe kėshtu forcojnė skeletin e njeriut.

8- Foshnjet e lindura nė muajin Maj peshojnė mė rėndė se tjerėt. Arsyeja ende nuk dihet.

9- Njė nga 2000 fėmijė lind me njė dhėmb nė gojė.

10- Nė fund tė jetės sė tij trupi ka prodhuar 950 kilometėr flokė, ndėrsa sytė janė mbyllur rreth 415 milionė herė. Edhe nė moshė tė vjetėr asnjė asht i njeriut nuk ėshtė mė i vjetėr se 20 vjet-sepse eshtrat pėrtrihen rregullisht.

11- 69 Fėmijė tė njė nėne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatė viteve 1725-1765 lindi 16 binjake, 7 trenjake, dhe 4 katėrnjake. Vetėm dy fėmijė prej tyre vdiqėn si foshnjė.

12- Operacioni mė i gjatė
Njė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   04.10.10 9:33

Shteti me popullsine me te re ne bote eshte Uganda ne Afrike, ku 50% e banoreve ka moshen nen 15-vjec.

Vendet me popullsie me te plakur ne bote jane Italia dhe Greqia ku 48% e popullsise se tyre eshte mbi moshen 60-vjec.


Vendi ku ka me shume gra eshte Letonia, ku ne 83 mehskuj ka 100 gra

Vendi qe ka me shume meshkuj eshte katari, ku ne 100 gra ka 189 meshkuj

Shteti me dendesi me te madhe te popullsise eshte Singapori, me 5380 banore per km katrore.

Shteti me dendesi me te vogel eshte Mongolia, me 1.6 banore per km katrore.

Mongolia eshte vendi ku numri i kuajve ( 2.9 milion ) eshte me i madh se numri i banoreve te saj humane ( 2.3 milion )

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   04.10.10 9:36

Femra me e pasur ne bote:
Femra me e pasur ne bote per momentin eshte Liliana Bettencourt nga Franca, zoteruesja e gjigandit te kozmetikes, L'Oreal. Pasuria e saje mendohet te jete rreth $20.7 miljarde.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   04.10.10 9:36

Vrasesi me i madh i gjitha koherave:
Behram, nje Indjan, lider i nje kulti eshte vrasesi me i madh ne seri qe historia e njerezimit ka njohur ndonjehere. Ai eshte denuar per vrasjen e 931 njerezve nga viti 1790 deri ne vitin 1830. Sipas deshmive ai i vriste viktimat duke perdorur rroba.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   04.10.10 9:37

Celulari me i shtrenjte ne bote:
https://2img.net/h/i166.photobucket.com/albums/u105/gone2007/a-2.jpg
Svizeriani, peshku i arte eshte celulari me i shtrejnte ne bote. Eshte $1.3 miljone perberesit teknike, 1,800 diamonde, 18 karatesh me are te bardhe.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   04.10.10 9:38

Qyteti me numrin e vrasjeve me te madh:
Detroit, Micigan ne SHBA eshte qyteti me numrin me te madh te vrasjeve. Perafersisht shifrat e vrasjeve jane 4,3 vrasje per 100,000 njerez ne vitin 2006.


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   04.10.10 9:38

Vendet qe kane fituar me shume Miss Universin:
Venezuela 5
India 5
Britania 4
Suedia 3
Xhamaika 3
Hollanda 3
SHBA 2
Afrika e Jugut 2
Islanda 2
Finlanda 2
Argjentina 2

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   04.10.10 9:39

Njerezit me te pasur te botes se muzikes:
Rolling Stones $88 miljone
Jay-Z $83 miljone
Madonna $72 miljone
Bon Jovi $67 miljone
Elton John $53 miljone
Celine Dion $45 miljone
Tim McGraw $37 milojne
50 Cent $33 miljone
Sean (Diddy) Combs $23 miljone
Justin Timberlake $20 miljone

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   09.10.10 10:13

Vezhgo gjoksin e femrave per jete me te gjate
Shkencetaret gjermane, pas vrojtimeve te ndryshme, kane arritur ne perfundim se vezhgimi i gjoksit te femrave u zgjon meshkujve emocione pozitive dhe ndikon per mire ne shendet, duke u zgjatur atyre jeten.
Me shume dobi sjell soditja e gjate ne pozicione te ndryshme. Shkencetaret gjermane, pas vrojtimeve te ndryshme, kane arritur ne perfundim se soditja e gjoksit te femrave u zgjon meshkujve emocione pozitive dhe ndikon per mire ne shendet, duke u zgjatur atyre jeten. Me shume dobi sjell soditja e gjate ne pozicione te ndryshme.
Shkencetare studiuan per 5 vjet rresht 200 meshkuj dhe arriten ne perfundim se te gjithe ata qe kenaqeshin duke admiruar perdite gjokset e plota te bukurosheve, kishin puls me te qete, nivel te ulet te tensionit arterial dhe nuk kishin shenja te semundjeve te sistemit kardiovaskular.
“Dhjete minuta soditje e nje gjoksi te bukur eshte e barabarte me 30 minuta stervitje ne sallen e aerobise. Gjoksi i bukur u zgjon meshkujve emocione pozitive dhe shton tek ata deshiren per seks. Ky eksitim permireson rrahjet e zemres dhe ndikon per mire ne qarkullimin e gjakut.
Soditja e gjoksit te nje gruaje per dhjete minuta ne dite, largon si me magji rrezikun e semundjeve te zemres. Jam i bindur se ēdo burri qe ndjen kenaqesi duke soditur nje gjoks te bukur femre i shtohet jeta mesatarisht 4-5 vjet”, thote Karen Weatherby, doktori pjesemarres ne keto studime.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kuriozitete te ndryshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Argėtim, Zbavitje dhe Lojra :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog