Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Thaēi: S’do tė ketė zgjedhje tė parakohshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Thaēi: S’do tė ketė zgjedhje tė parakohshme   30.12.09 5:14

Thaēi: S’do tė ketė zgjedhje tė parakohshmeTėrhequr mė 30 Dhjetor 2009


Kryeministri
Hashim Thaēi thotė se zgjedhjet parlamentare do tė mbahen nė vjeshtė tė
vitit 2011, duke respektuar afatet kushtetuese dhe ligjore. Mbajtja e
zgjedhjeve tė parakohshme, sipas tij, po trumbetohet mė sė shumti nga
opozita.
Nė njė intervistė pėr KosovaPress, shefi i Qeverisė ka theksuar se do
tė respektohet afati kushtetues dhe ligjor, qė nėnkupton zgjedhje nė
vjeshtėn e vitit 2011 dhe se nga ky qėndrim, nuk e lėvizin madje as
deklarimet e ambasadorit amerikan Christopher Dell, i cili nuk e ka
pėrjashtuar mundėsinė e zgjedhjeve nė pranverėn e vitit 2010. “Duhet tė
respektohet hapėsira demokratike, rregulla demokratike, kushtetuta,
ligjet dhe vullneti i spektrit politik. Vullneti i spektrit politik dhe
partnerėve ėshtė qė tė kemi forcim tė shtetit tė Kosovės dhe jo
eksperimentim”, ėshtė shprehur Thaēi. Megjithėse e ka vlerėsuar si tė
suksesshme punėn e kabinetit qeveritar, ai nuk e pėrjashton mundėsinė e
“rifreskimeve” nė tė ardhmen, me qėllim tė rritjes, sikur ėshtė
shprehur ai, tė pėrgjegjėsisė sė punės sė institucioneve.
Sipas kreut tė Ekzekutivit, 2009-ta ka qenė vit i qeverisjes sė mirė,
sundimit tė ligjit, luftės sė pakompromis kundėr korrupsionit dhe
krimit tė organizuar, si dhe i anėtarėsimit tė Kosovės nė Fondin
Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankėn Botėrore. Ndėrsa si prioritete kryesore
pėr vitin qė po hyjmė, kryeministri Thaēi pėrmend luftėn kundėr krimit
dhe korrupsionit, ngritjes sė mirėqenies sociale etj. “Prioritetet e
Qeverisė sė Kosovės pėr periudhėn e ardhshme ėshtė vazhdimėsia e
qeverisjes sė mirė, sundimit tė ligjit, tė luftės sė pa kompromis tė
krimit tė organizuar dhe korrupsionit, tė anėtarėsimit tė Kosovės nė
institucionet tjera ndėrkombėtare, e pėrfitimit tė opinionit pozitiv
nga GJND-ja, vazhdimit tė njohjeve edhe mė tė fuqishme ndėrkombėtare, i
krijimit tė vendeve tė reja tė punės, i rritjes sė mirėqenies sociale
tė qytetarėve dhe i investimeve tė gjithanshme nė republikėn e Kosovės,
qoftė nė aspektin e infrastrukturės, reformat demokratike duhet
vazhduar, sidomos nė legjislacion, ekonomi dhe politikė”.
Derisa nė vitin 2008, Kosova ka pasur njė rritje prej 5.4 pėr qind,
sivjet rritja vlerėsohet rreth 5 pėr qind, Thaēi beson se ky trend
pozitiv i rritjes sė zhvillimit ekonomik tė vazhdojė edhe mė 2010.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Thaēi: S’do tė ketė zgjedhje tė parakohshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com