Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Kriza, me te prekur sherbimet, ndertimi e industria

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Kriza, me te prekur sherbimet, ndertimi e industria   30.12.09 5:19

Kriza, me te prekur sherbimet, ndertimi e industriaTėrhequr mė 30 Dhjetor 2009


Me
fundin e vitit, i vjen fundi edhe replikave politike per rritjen e
ekonomike pasi shifrat japin nje pamje me te qarte, te efekteve te
krizes ne ekonomine shqiptare. Krahasimi i rritjes sipas sektoreve
tregon se jane tronditur me shume, sektoret qe kane udhequr rritjen
ekonomike ne vite. Sherbimet, sipas INSTAT, jane sektori qe perbejne
mbi 50 per qind te ekonomise shqiptare. Ne ndertim impaktet e krizes
kane qene edhe me te forta, aq sa kane permbysur edhe tendencen e
rritjes. Bujqesia ka norma te uleta rritje, duke reflektuar serish
problemet e shumta te sektorit qe jep rreth 18 per qind te te ardhurave
te shqiptareve por qe po tregon se ky eshte sektori per rritje te
qendrueshme. Industria vazhdon te bjere edhe pse ritmet e saj ne fundit
po vijne duke u moderuar.Te kater keta sektore qe praktikisht japin
rreth 90 per qind te ekonomise shqiptare kane pesuar goditje te forte
ne tremujorin e trete te vitit. I vetmi sektor qe vazhdon te rritet
fort eshte poste-telekomunikacioni, por pesha qe ai ze ne ekonomi eshte
e vogelGjysma e dyte e vitit ka shenuar nje ngadalesim te forte te
ekonomise e paralajmeruar kjo qe me pare nga nderkombetaret. Tashme
mbetet per t'u pare se sa kjo tendence do te vazhdoje vetem atehere
kostot e krizes globale ne ekonomine shqiptare do te jene plotesisht te
qarta.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Kriza, me te prekur sherbimet, ndertimi e industria
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog