Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Kavaje, prag festash ne shtepine e te moshuarve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Kavaje, prag festash ne shtepine e te moshuarve   30.12.09 5:52

Kavaje, prag festash ne shtepine e te moshuarveTėrhequr mė 30 Dhjetor 2009


Pritja
e nje Viti te Ri ka sjelle edhe per te moshuarit e qendres se Kavajes
caste te kendshme. 54 personat qe jetojne aty festuan pak dite me pare
mberritjen e festave te fundvitit, ne prani dhe te Presidentit te
Republikes. Disa iu gezuan si femije kesaj vemendjeje te kryeshtetarit
dhe nuk munguan lotet, te tjere nxituan te flasin per mungesat qe kane
duke perfituar nga rasti. Por atmosfera festive nuk eshte mbyllur. Ata
do t’i gezohen nates se nderrimit te viteve, ne menyren e tyre, pasi
festa eshte edhe per ta. Drita, Tefta, Vera e shume te tjere. Te gjithe
kane histori personale te jetes. Sa te ndryshme aq edhe te ngjashme. I
bashkon fati, qendrimi ne pleqeri ne nje institucion dhe jo prane
familjeve qe nuk munden t’i krijojne, ose qe emigracioni ua rrembeu. Se
bashku ndajne te njejtin fat. Mungesen e njerezve te afert, te gjakut
te tyre, ne keto vite te jetes. Ndihen te braktisur, por e kane pranuar
kete megjithese jo rralle perloten teksa kujtojne njerezit e tyre te
gjalle e te vdekur. Disa mbajne prane shtratit fotot e te dashurve qe
nuk i kane me. Te tjere kujtojne vitet e rinise, kur te qenet vetem as
nuk e mendonim. “Jemi afer Vitit te Ri. S’ka vend per trishtim. Le te
gezohemi”, thote nje prej tyre. Te tjeret bien dakord. Edhe atje ku
fjalet braktisje, vetmi e pamundesi jane te parat qe te bien ndermend,
festohet. Perjetohet me gezim pritja e nje Viti te Ri.Shtepia e te
moshuarve ne Kavaje u cel kur ne vend pasojat e Luftes II Boterore
ishin te dukshme. Me nismen e Kryqit te Kuq u hap azili i Kavajes me 6
nentor 1951, ku u strehuan 90 te moshuar nga rrethe te ndryshme te
vendit, si dhe nga Kosova e Cameria. Godina u vendos ne qender te
qytetit, aty ku sot eshte spitali dhe para clirimit kishte qene prone e
Mihal Dovanes. E shpronesuar dhe shtetezuar ajo strehoi ne 22 dhomat e
saj te moshuarit, mes te cileve dhe 4 shtetas ruse qe me vone u larguan
per ne Serbi. Me shuarjen e aktivitetit te Kryqit te Kuq, te gjitha
shtepite e te moshuarve ne vend kaluan ne varesi te Ministrise se
Shendetesise. Ne vitin 1993 shtepia kalon ne varesi te Ministrise se
Punes dhe atehere daton dhe vendimi per zhvendosjen e te moshuarve ne
nje godine te re me 38 shtreter, te ndertuar enkas per kete qellim.
Shtepia e re u cel ne qershorin e vitit 1997 dhe ofronte kushte aspak
te mira per moshen e trete. Punime pa cilesi, pa uje, pa drita dhe
lageshti. Bashkepunimi me donatore te huaj mundesoi zgjidhjen e nje
pjese te mire te problemeve. Nje vit i ri po troket dhe per ta. Pertej
jetes qe pak u ka buzeqeshur, ata gjejne te kjo feste kenaqesine e te
jetuarit edhe nje vit. Jeta eshte e shtrenjte dhe urimet per shendet te
mire e jetegjatesi vazhdojne te shkembehen.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Kavaje, prag festash ne shtepine e te moshuarve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Mediat Shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com