Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 10 pyetjet qė na bėjnė tė skuqemi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: 10 pyetjet qė na bėjnė tė skuqemi   29.01.09 3:28


1-Pėrse burrat nuk kanė nevojė pėr parapėrgatitje?
Tashmė shumė studime shkencore kanė treguar atė qė tė gjithė burrat dhe gratė e dinė nga eksperienca: Tek ai dėshira rritet shumė shpejt, ndėrsa eksitimi femėror rritet nė mėnyrė tė ėmbėl dhe graduale. Veē kėsaj, burrat ndjehen mė meshkuj nėse “nuk humbin kohė” me puthje dhe pėrkėdhelje (e nė fakt thuajse 50 pėr qind e grave ankohen pėr kėtė).
2-Pėrse asaj i pėlqen mė shumė tė qėndrojė sipėr?
Sepse kėshtu mund tė provojė ndjesi mė tė thella. Nė kėtė pozicion gruaja ndjehet mė e lirshme pėr tė pasuar ritmet dhe ndjesitė e saj. Avantazhe shumė tė ēmuara pėr atė qė ka njė partner mbipeshė apo pėr atė qė vuan nga ankthi: Disa gra, nė fakt, nė tė ashtuquajturin pozicion tė misionarit (ai sipėr dhe ajo poshtė), ndjejnė t’u merret fryma.
3-Pėrse disa burra nuk arrijnė fare tė pėrmbahen?
Nėse ai nuk arrin ta mbajė orgazmėn, nė pėrgjithėsi do tė thotė se ndjehet psikologjikisht nėn trysni (shpesh ėshtė njė fakt i pavetėdijshėm, tė cilin nuk e percepton plotėsisht) dhe kjo shkakton njė tension nė bacin, zona plevike ngurtėsohet dhe bėhet e paaftė pėr tė mbajtur ejakulacionin. Pėr kėtė arsye, kura nė rastet e ejakulacionit tė parakohshėm konsiston nė ndihmėn qė duhet dhėnė pėr tė gjetur njė qetėsi emotive.
4-Pėrse ai nuk ka qejf tė pėrdorė prezervativin?
Sepse mund tė pengojė kalimin natyral nga parapėrgatitjet nė depėrtim. Nėse ai duhet tė ndalet, tė hapė kutinė dhe tė vendosė profilaktikun, eksitimi mund tė ulet. Dhe duke u ndjerė nė siklet, mund ta ketė tė vėshtirė tė rifillojė nga e para. Veē kėsaj ėshtė edhe paragjykimi qė e konsideron prezervativin njė pengesė pėr ndjeshmėrinė e penisit.
5-Pėrse disa burra kur bėjnė dashuri eksitohen duke thėnė fjalė tė ndyra?
Pėr disa burra, thėnia e fjalėve tė ndyra ka njė efekt ēlirues. Ėshtė njėsoj sikur thyerja e skemave tė sjelljes sė mirė, t’i ndihmojė tė jepen. Disa tė tjerė provojnė njė kėnaqėsi pėr tė ndaluarėn, e ngjashme me atė tė fėmijėve dhe kjo e shton dėshirėn e tyre. Dhe nuk ėshtė e thėnė, siē mund tė mendohet, se grave nuk u pėlqen aspak kjo sjellje. Disa gra, nėse shahen arrijnė mė kollaj tė largojnė nga vetja bllokimin dhe turpin.
6-Pėrse pas orgazmės burri ka nevojė pėr shumė kohė pėr t’u rikarikuar?
Sepse orgazma e tij, mė shumė se ekstazės femėrore i ngjan njė shkarkimi tė mirėfilltė. Dhe menjėherė niveli i testosteronit (hormoni mashkullor qė ndikon dėshirėn seksuale si tek burri ashtu edhe tek gruaja) tek ai ulet. Qė tė rikthehet dėshira pėr tė bėrė dashuri, njė burri i duhet njė periudhė pushimi nga dhjetė minuta tek tė rinjtė deri nė 48 orė tek mė tė vjetrit.
7-Pėrse “mė pas” ai fle gjumė?
50 pėr qind e grave thonė se partneri pas dashurisė ėshtė indiferent ndaj pėrkėdheljeve. Ai fle gjumė menjėherė ose fillon tė lexojė gazetėn, tė shohė TV apo tė hajė. Ka njė shpjegim dhe kėtė na e japin shkencėtarėt. Pas orgazmės, ai hyn nė njė fazė relaksi. Kjo pėr shkak tė endorfinave, tė ashtuquajturat substanca tė mirėqenies qė organizmi ynė prodhon edhe pas njė ore aktiviteti fizik dhe qė kanė njė efekt tė lehtė ē’tensionues.
8-Pėrse burrave u pėlqen tė shikojnė?
E dini qė meshkujt e vegjėl tė shimpanzeve shikojnė amplekset e tė rriturve dhe i riprodhojnė duke luajtur? Dhe se femrat e disa kafshėve i kanė gjenitalet e ngjyrosura pėr tė tėrhequr vėshtrimin e meshkujve? Syri ka shumė rėndėsi nė takimin seksual dhe dėshira, sidomos tek meshkujt, ėshtė e lidhur me shikimin. Tek burri pastaj kjo ėshtė theksuar me evolucionin: U pakėsua stimuli nga feromonet, aroma qė trupi nxjerr si joshje seksuale. Gruaja, pėr tė joshur, i fsheh aromat e saj natyrore me parfum dhe trukohet apo vesh njė minifund.
9-Pėrse nė krevat shumė gra kanė qejf qė t’u flitet?
Sepse, nė pėrgjithėsi, gratė duan mė shumė komunikimin se sa veprimin e mirėfilltė. Njė karakteristikė qė, natyrisht, shfaqet edhe nė seks. Njė hapje e mirė me partnerin, para, gjatė dhe pas raportit seksual, i bėn tė ndjehen tė futura nė njė lidhje tė pasur, tė plotė dhe shumė mė tepėr pėrfshirėse se sa njė “takim seksi” i thjeshtė. Dhe ėshtė edhe njė kėnaqėsi mė e madhe fizike.
10-Pėrse shumė burrave u duket eksituese tė shohin dy gra qė bėjnė dashuri?
Dėshira e shumė burrave pėr tė parė gra qė pėrkėdhelje nuk lind vetėm nga pasioni mashkullor pėr imazhet erotike. Nė fakt ėshtė fjala pėr njė “variant” njėkohėsisht eksitues dha pak kanosės. Shpesh ai, nė kėtė fantazi, nuk ėshtė i trembur nga ballafaqimi me burra tė tjerė. Dhe mund tė pėrfytyrojė tė futet nė lojė si protagonist i vetėm e i padiskutueshėm.
Marrė nga “The Time”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
10 pyetjet qė na bėjnė tė skuqemi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Zonė e lirė + 18 :: Libido & Eros-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblog.com