Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pr t gjith shqiptart anemban. Diskutime t ndryshme rreth shoqeris dhe tema t tjera.
 
ChatForumCalendarPytsoriKrkoLista AntarveGrupet e AntarveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Përmbytjet, sondazhi “korrieri.com”: Faji kryesor i qeverisë

Shko posht 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Përmbytjet, sondazhi “korrieri.com”: Faji kryesor i qeverisë   15.01.10 23:42

Përmbytjet, sondazhi “korrieri.com”: Faji kryesor i qeverisëTrhequr m 16 Janar 2010


” Nga data 7
janar e deri ditën e sotme në sondazh janë regjistruar 1 052 vota në
total”


Vizitort dhe lexuesit e faqes n internet t gazets Korrieri
shprehen se prmbytjet n zonn e
Shkodrs dhe Lezhs nuk kan pasur si shkak vetm katastrofn natyrore.
Prmbytjet n veri jan:
Prgjegjsia e Qeveris. Shkaqet Natyrore. Apo t dyja s bashku? -
kan qen pyetjet q kan
shoqruar prgjat ktyre dy javve vizitort e shumt t faqes online
t gazets Korrieri. Nga data
7 janar e deri ditn e sotme n sondazh jan regjistruar 1 052 vota n
total, ku 54.9 pr qind i kan
thn qeveris se sht prgjegjse pr prmbytjet n veri, 29.1 pr
qind e votuesve n kt sondazh
jan shprehur se prmbytjet jan fatkeqsi natyrore, ndrsa nj pjes
prej 16.1 prqindsh mendojn
se shkaktar t ksaj katastrofe jan si qeveria, ashtu edhe shkaqet
natyrore.
Korrieri.com n kt sondazh i ka dhn mundsi q do prdoruesi me
an t PC s tij, q ka t
drejtn e nj vote dhe se sondazhi online nuk kan vlera statistikore.
Gjat ditve t fundit sht
duke u zhvilluar nj debat i ndezur midis qeveris dhe opozits pr
shkaktart e vrtet t ksaj
katastrofe natyrore, e cila pr fat t mir nuk rrezikoi jet njerzish.
Ujrat gjat dy javve pushtuan
ve 11 mij hektarve n fshatra t Shkodrs, rrugt dhe nj pjes t
territorit t qytetit. Qeveria duke
vn alarmin, thirri ekspertt m t mir q
prej vitesh ishin anashkaluar nga komisioni i posam pr digat e larta,
duke marr situatn n dor
pr sigurin e digave, por n nj koh q prmbytjet tashm nuk mund t
shmangeshim. Edhe
specialistt e fushs s hidrotekniks dhe hartuesit e digave n vend
jan t ndar pr sa i prket
faktit se me t vrtet sht nj fatkeqsi natyrore, apo prmbytjet
masive u shkaktuan, pasi uji
u mblodh m shum se parashikonte rregullorja pr digat. Edhe pas ksaj
furtune t reshjeve, digat
tashm me nj jetgjatsi m shum se 40-vjeare qndruan, ndrsa nj
projekt prej m shum se
200 milion eurosh do t krkoj q t kryej edhe nj remont t plot
n HEC-e. Digat mbeten tashm
edhe pasuria m e madhe e shqiptarve, me nj vler q shkon n disa
miliard euro. Por edhe kostoja
e ktyre prmbytjeve duket se nuk sht e vogl. Nga ana tjetr,
energjia q sht shitur nga uji i
mbledhur nuk duket se ndihmon kt situat. Pas m shum se dy javsh
tmerri, humbjesh q kalojn
100 milion euro vetm n dme t prekshme, KESH-i rezulton q t ket
mbledhur nga kjo katrahur
vetm ikrrima. Parat q Korporata Energjetike ka arktuar nga shitja
e energjis gjat muajit dhjetor
dhe ato q pret t marr n janar nuk mjaftojn as pr t mbuluar
shpenzimet emergjente q ka krijuar
situatn e prmbytjeve n fazn e par t tyre. T dhnat zyrtare t
vet korporats tregojn se n
dhjetor KESH-i fitoi nga eksporti i energjis vetm 2.3 milion euro,
duke shitur 55.6 milion kilovat/or
energji, me nj mim mesatar prej 42.84 eurosh pr megavat. Edhe pas
rritjes s eksporteve n janar,
si pasoj e tejmbushjes s hidrocentraleve, shifrat e arktuara nga
eksporti do t vazhdojn t jen
srish t ulta. Sipas t dhnave zyrtare pr t gjith muajin janar,
KESH-i parashikon t eksportoj
rreth 329 milion kilovat/or energji, sipas kontratave tashm t
lidhura.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://wWw.yougode.Org
 
Përmbytjet, sondazhi “korrieri.com”: Faji kryesor i qeverisë
Mbrapsht n krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Dits-
Krce tek:  


Copyright Al-Forums.Com 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbshtets | Kontakto | Report an abuse | Create a blog