Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 OSSH, presion KESH-it per borxhet e shtetit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: OSSH, presion KESH-it per borxhet e shtetit   23.05.10 21:55

OSSH, presion KESH-it per borxhet e shtetitTėrhequr mė 24 Maj 2010


Qe prej kater muajsh, OSSH dhe KESH,
dikur partnere te pronarit shtet, jane ne konflikt te hapur me
njera-tjetren.
Sipas marreveshjes, KESH duhet
t’i garantoje te gjithe energjine elektrike OSSH-se, me nje cmim te
caktuar nga ERE, kurse operatori qe furnizon popullaten, tashme me
pronar privat, duhet t’i siguroje korporates se i ka fondet per
shlyerjen e ketij detyrimi.

Por OSSH eshte duke perdorur nje
mjet presioni per te vjele borxhet qe i kane institucionet shteterore,
ne masen deri ne 15 miliarde leke. Ne kete pike, OSSH i thote KESH-it qe
nuk ka para per te shlyer detyrimet e furnizimit me energji, pasi
shteti i ka borxhe, per pasoje ia kerkon indirekt duke mos i paguar
faturat.

KESH eshte gjendur ne veshtiresi per nje problem qe nuk
i takon asaj ta zgjidhe dhe ka paralajmeruar OSSH-ne se nuk do t’i
garantoje me energji elektrike, deri ne disbursimin e shumave. Konflikti
shkoi deri ne rrezikun e black-out-it, derisa nderhyri Enti Rregullator
i Energjise, e cila pas konsultave mori nje vendim paraprak, duke u
thene paleve te punojne me kontraten e vjeter, deri ne zgjidhjen e
problemit.

Aktualisht, OSSH ka nisur aksionet per vjeljen e
detyrimeve te vjetra, qe shkojne deri ne 25 miliarde leke, ku nje pjese i
takon edhe shtetit, ku shume institucione kane vite qe nuk paguajne.
Duke qene se KESH-i vijon ende te jete prone e shtetit, OSSH ia kerkon
indirekt borxhin, duke i permendur detyrimet e vjetra.

Me
tarifen e re prej 2.05 leke per kilovat[, nga 0.5 qe ishte, miratuar ne
dhjetor nga ERE, OSSH e paguan me shtrenjte energjine qe merr nga
KESH-i. Sipas marreveshjes se privatizimit, KESH eshte e detyruar t’ia
jape te gjithe energjine elektrike qe prodhon kompanise OSSH, me tarifa
qe i cakton ERE. Per kete vit behet fjale per rreth 5 miliarde energji
elektrike, qe me cmimin e ri jane gati 10 miliarde leke, te ardhura per
KESH. Kurse energjia qe importon OSSH-ja eshte pjesa qe humbet ne rrjet
dhe eshte e detyruar ta bleje me cmim tregu.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
OSSH, presion KESH-it per borxhet e shtetit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com