Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Vizat, KE ‘Ok’, por vendos kushte

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Vizat, KE ‘Ok’, por vendos kushte   25.05.10 3:54

Vizat, KE ‘Ok’, por vendos kushte
25/05/2010 15:05


Kolegji i
Komisionereve pritet te miratoje te merkuren, ne mbledhjen e radhes,
rekomandimin per liberalizimin e vizave me Shqiperine e Bosnjen. Ashtu
sic eshte bere e ditur edhe ne te kaluaren, sipas burimeve te Top
Channel, rekomandimi i Komisionit pritet te jete pozitiv, por i
kushtezuar nga permbushja e kritereve te mbetura.


Nderkohe qe formulimi perfundimtar do
te behet i ditur vetem pas mbledhjes se Kolegjit, permes nje komunikate
per shtyp, qe kabineti i Komisioneres Cecilia Mallmstrom pritet te
leshoje te merkuren pasdite ose te enjten, ne versionin e fundit te
draft-rekomandimit te zbuluar nga Top Channel percaktohet se si
Shqiperia ashtu edhe Bosnja do te kene nga tre kushte secila per te
plotesuar, ne menyre qe keto vende te mund perfitojne nga heqja e
regjimit te vizave.

"Zhvillimi i nje politike dhe
strategjie per te mbeshtetur riintegrimin e te riatdhesuarve shqiptare.

Forcim
i kapaciteteve te zbatuesve te ligjit dhe implementimin efikas te
kuadrit ligjor per luften ndaj korrupsionit dhe krimit te organizuar, ku
perfshihet dhe percaktimi i burimeve te duhura njerezore dhe
financiare.

Zbatim efikas i ligjit te ri, miratuar ne 2009, ne
fushen e konfiskimit te aseteve kriminale
."

Pa dallime
ne kushtin e 2-te qe per Bosnjen eshte i pari ne listen e Komisionit,
per vendin tjeter te prapambetur ne kete proces, kushtet e tjera jane
specifike per sistemin boshnjak.

" Forcimi i
kapaciteteve dhe zbatimi efikas i kuadrit ligjor per luften ndaj krimit
te organizuar dhe korrupsionit.

Zbatim efikas i planit te
aksionit per shkembimin elektronik te te dhenave mes prokurorise dhe
policise.

Harmonizim i kodit penal i entiteteve dhe distriktit
Brcko me ate ne nivel shteteror
."

Formulimi per kushtet
e paplotesuara ende mbetet subjekt ndryshimi deri ne diten e publikimit
te rekomandimit nga Komisioni, por sipas zyrtareve europiane te
perfshire ne kete proces, Shqiperia dhe Bosnja nuk pritet t'i shpetojne
rregullit te ndjekur per Serbine dhe Malin e Zi nje vit me pare, te
cilat perfituan liberalizim te vizave vetem pasi Brukseli vleresoi se
kushtet e mbetura ishin plotesuar.

Pas miratimit te merkuren nga
Kolegji i Komisionereve, rekomandimi do t'i kaloje per miratim
Parlamentit Europian e me pas Keshillit te Ministrave te Brendshem te
BEse per vendimin perfundimtar. Me hyrjen ne fuqi te traktatit te
Lisbones, parlamentet nacionale te 27 vendeve anetare kane te drejte te
shprehen, duke ndryshuar ose jo, cdo inisiative ligjore perpara votimit
nga Parlamenti Europian, i cili ne skenarin me te mire parashikohet te
ndodhe ne mes te shtatorit.
Shqyrtimi i rekomandimit te Komisionit
nga dy institucionet e tjera europiane shoqerohet me verifikimin ne
terren te kritereve te mbetura per Shqiperine dhe Bosnjen nga ekspertet e
BEse per vizat.

Ajo qe mbetet e paqarte dhe e papercaktuar ende
eshte se cili nga takimet e Ministrave te Brendshem te BE-se, ai i
muajit tetor, nentor apo dhjetor, do te diskutoje kete rekomandim gjate
presidences Belge. Shqiptaret do te kene te drejte te levizin pa viza ne
vendet ‘Schengen’, 20 dite pas botimit ne fletoren zyrtare europiane te
vendimit te 27 ministrave te brendshem.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Vizat, KE ‘Ok’, por vendos kushte
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Portali i forumit-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | Society and Culture | Beauty, Celebrities, Fashion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog