Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Eliksiri i jetės i mundshėm nė 2012?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Eliksiri i jetės i mundshėm nė 2012?   26.05.10 21:27

“Nėse dėshiron qė tė jetosh gjatė, atėherė zgjidhi prindėrit e tu me
kujdes”. Kjo ėshtė njė nga shakatė e preferuara tė gjenetistėve qė
merren me ēėshtjet e jetėgjatėsisė. Jeanne Calment, e cila ėshtė
zyrtarisht qenia njerėzore qė ka arritur tė jetojė mė gjatė dhe qė
ndėrroi jetė nė vitin 1998 nė moshėn 122-vjeēare, ia atribuonte kėtė
rekord dietės sė saj tė pasur me vaj ulliri, gotave tė verės sė kuqe dhe
aftėsisė sė saj pėr tė buzėqeshur shpesh gjatė ditės. Por pa dyshim qė
fati ishte edhe lojtari kryesor nė jetėn e saj shumė tė gjatė. Njerėzit
harxhojnė ēdo vit sasi jashtėzakonisht tė mėdha parash pėr blerjen e
vitaminave e kremrave tė ndryshėm nė pėrpjekjen e pėrjetshme pėr t’u
dukur tė rinj dhe tė shėndetshėm. Por nė fakt, nuk e dinė se sa e
rėndėsishme qė ėshtė trashėgimia gjenetike, qė edhe nė rastin e
jetėgjatėsisė apo tė pamjes sė jashtme luan njė rol parėsor. Ajo ėshtė
nė fakt faktori kryesor nė jetėgjatėsinė tonė, sigurisht edhe nė
cilėsinė e saj. Nisur nga kjo, shkencėtarėt janė tė mendimit se nėse do
tė arrinin qė tė manipulonin gjenet do tė bėnin shumė pėrpara nė fushėn e
jetėgjatėsisė, qė nė fakt ka qenė njė ėndėrr e njerėzimit qė nė
fillimet e ekzistencės sė tij. Sigurisht qė eliksiri i rinisė sė
pėrjetshme mbetet njė ėndėrr e largėt pėr t’u realizuar, por mjekėsia
mund tė ndihmojė shumė nė cilėsinė dhe jetėgjatėsinė e jetės sonė.

fundi, shkencėtarėt kanė filluar qė tė bėhen optimistė pėr arritjen e
shkencės sė plakjes. Deri mė tani janė identifikuar tė paktėn 10
mutacione gjenesh qė kanė shkaktuar zgjatjen e jetės te minjtė me
pothuajse dyfishin dhe pėr sa u pėrket qenieve njerėzore shumė gjene
kanė njė lidhje jashtėzakonisht tė madhe me jetėgjatėsinė. Ndėr to mund
tė pėrmenden disa gjene tė familjes qė nė fakt janė shumė mė tepėr
aktive nė disa lloje popullsish dhe jo te tė gjithė njerėzit. Ky gjen
njihet me emrin Sirtuins dhe njė organizatė italiane qė merret me
studimin e gjeneve po pėrpiqet qė tė gjejė dhe lidhjet e kėtij gjeni me
sėmundjet e ndryshme si diabeti dhe kanceri. Variante tė tjera gjenesh
kanė njė ndikim nė sasinė e prodhimit tė hormoneve tė ndryshme tė
rritjes si faktori i rritjes insulinė (IGF), qė shton metabolizmin e
organizmit duke e mbajtur atė nė njė gjendje tė re dhe tė shėndetshme.
Njė nga objektivat e shkencėtarėve ėshtė pikėrisht qė tė rrisin sasitė e
prodhimit tė kėtij hormoni, nė mėnyrė qė kjo tė ndikojė edhe nė shtimin
e jetėgjatėsisė. Ndėrkaq, disa studiues tė tjerė nga Masaēusets janė
duke u marrė me njė enzimė tė veēantė e quajtur kolesterol, e cila
ndikon nė nivelet e “kolesterolit tė mirė” qė ndihmon shumė nė mbrojtjen
e organizmit nga disa lloj sėmundjeje zemre. Nė kėtė mėnyrė po
pėrgatiten medikamente qė e shtojnė prodhimin e kėsaj enzime. Njė tjetėr
objekt studimi janė edhe telomeret, qė ndodhen nė ēdo qelizė.
Aktivizimi i tyre pėrtej normės normale mund tė sillte edhe shtimin e
jetėgjatėsisė sė qelizave. Tė gjitha kėto zhvillime tė fundit janė nė
fakt dallėndyshet e para tė njė epoke tė re nė kėrkimet shkencore pėr
shtimin e jetėgjatėsisė dhe sipas shumė shkencėtarėve qė merren me njė
studim tė tillė nė vitin 2012 do tė fillojė edhe testimi i medikamenteve
qė janė duke u pėrgatitur. Sipas parashikimeve, jeta e njeriut jo vetėm
qė do tė zgjatet, por do tė pėrmirėsohet pėr sa i pėrket cilėsisė sė
saj. Pra 80, 90, 100-vjeēarėt nuk do tė jetojnė thjesht pėr tė ngrysur
ditėn, por do tė qenė individė aktivė qė e kalojnė kohėn duke u
zbavitur, duke u marrė me hobitė e tyre, por edhe duke mėsuar gjėra tė
reja. Pėr sa u pėrket 100-vjeēarėve tė tanishėm ata kanė nė gjenet e
tyre substanca qė u kanė bėrė ballė sėmundjeve tė ndryshme qė shfaqen
zakonisht nė pleqėri, vetėm se 100-vjeēarėt nuk janė tė shumė dhe
vazhdojnė qė tė konsiderohen si diēka e rrallė. 100-vjeēarėt zakonisht
vdesin tė shėndetshėm e menjėherė, pa vuajtur nga ndonjė sėmundje e
gjatė siē mund t’u ndodhė, ndėrkohė njerėzve tė moshuar. Sipas disa
shkencėtarėve nė njė tė ardhme shumė tė afėrt atyre qė do tė duan tė
jetojnė gjatė mund t’u duhet qė tė marrin pėrditė njė tabletė tė posaēme
e cila do tė ngrijė nė njė kohė tė pacaktuar tė gjitha ndikimet e
pleqėrisė nė organizėm dhe do ta mbajė njeriun pėr njė kohė tė gjatė nė
gjendjen shėndetėsore tė moshės 40-50-vjeēare. Por qė tė arrihet njė gjė
e tillė duhet qė pleqėria tė konsiderohet si njė sėmundje qė duhet
shėruar nė mėnyrė qė tė stimulohet edhe mbledhja e fondeve pėr kėrkime
tė kėtij lloji. Jo sepse institucionet rregullatore tė ilaēeve nė
Shtetet e Bashkuara dhe Europė licencojnė vetėm ilaēe tė cilat kanė tė
bėjnė me trajtimin e sėmundjeve dhe jo pėr shembull pėr diēka tė
pėrgjithshme siē ėshtė plakja e njeriut. Nė fakt dhe pse nuk blejnė
ilaēe nė Perėndim, njerėzit janė shumė tė dhėnė pas njė konsumi tė
jashtėzakonshėm parash kur ėshtė fjala pėr blerjen e vitaminave apo
produkteve kozmetike qė shėrbejnė pėr tė shfaqur njė pamje mė tė re. Tė
gjithė duan qė ta frenojnė sa mė shumė plakjen dhe tė gjitha simptomat e
saj. Kėtij qėllimi i shėrbejnė edhe operacionet plastike tė fytyrės dhe
pjesėve tė tjera tė trupit tė cilave u nėnshtrohen gjithnjė e mė shumė
individė. Ndėrkaq, ka edhe produkte tė tjera me prejardhje tė dyshimtė
qė zakonisht shiten nėpėr internete qė thuhet se nxisin memorien, forcėn
fizike, energjinė e personave qė i pėrdorin. Tre vjet mė parė, njė krem
antiplakje qė pėrdorej pėr lėkurėn u tėrhoq nė mėnyrė tė
jashtėzakonshme nė treg, pas njė emisioni tė transmetuar nga BBC nė
lidhje me efektet e tij tė jashtėzakonshme nė pėrmirėsimin e lėkurės sė
fytyrės. Nė kėtė program qė bėri shumė bujė thuhej se kremi me njė ēmim
relativisht tė lirė ishte shumė mė i mirė se kremrat qė shiteshin me
ēmime tė larta nga laboratorėt e specializuar pėr kėtė punė. Kompania qė
e prodhoi kėtė krem pati fitime tė jashtėzakonshme. Nė kėtė rast mund
tė kuptojmė mė sė miri edhe forcėn e madhe qė ka marketingu mbi shitjen e
njė produkti. Nė vitin 2009, ky produkt sipas publikimeve tė disa
artikujve nė njė revistė britanike shumė prestigjioze ky krem u cilėsua
mė i miri nė treg pėr hidratimin e fytyrės dhe pakėsimin e rrudhave.
Kėshtu, tė gjithė janė gjithnjė e mė tepėr tė mendimit se pėr sa i
pėrket fenomenit tė plakjes ai nuk mund kurrsesi tė ndalohet, por ama ka
shumė mundėsi qė kjo fazė e jetės sė njeriut tė zgjatet sa mė shumė dhe
mbi tė gjitha tė pėrmirėsohet nga ana cilėsore, duke u dhėnė mundėsi
individėve qė tė kenė njė jetė tė shėndetshme dhe me energji. Nė botėn e
sotme qė karakterizohet nga numri gjithnjė e mė i pakėt i lindjes nė
disa vende tė zhvilluara pleqtė po shtohen gjithnjė e mė shumė dhe kjo
bėn qė edhe studimet pėr pėrmirėsimin e jetės sė kėsaj kategorie tė
popullsisė tė shtohen. E megjithatė, nė dhjetėvjeēarėt e fundit ėshtė
vėnė re njė tendencė gjithnjė e nė rritje pėr sa i pėrket shtimit tė
jetėgjatėsisė sė njerėzve. Kjo pėr shkak tė pėrmirėsimit tė kushteve tė
jetesės nė radhė tė parė. Dhe kjo kur mendohej se jetėgjatėsia e njeriut
kishte njė limit qė do tė ishte i tillė nė jetė tė jetėve. Tendenca e
rritjes sė jetės nisi nė fillim tė viteve ‘50, pas qetėsimit tė gjakrave
dhe sėmundjeve nga Lufta e Dytė Botėrore. Kjo erdhi dhe si pasojė e
pakėsimit tė stresit dhe e pėrmirėsimit tė kushteve mjedisore dhe
shėndetėsore. Njerėzit filluan qė t’i kushtonin njė vėmendje mė tė madhe
ushtrimeve fizike, mėnyrės sė tė ngrėnit dhe tė tė pirit. Nė vendet e
pasura, jetėgjatėsia u shtua me 30 vjet. Sipas llogaritjeve ėshtė shtuar
me nga 3 muaj nė vit qė nga vitet gjatė 160 viteve tė fundit. Njė
kontribut shumė tė madh nė kėtė drejtim ka dhėnė edhe shtimi i lindjeve
dhe i pėrmirėsimit tė kushtit tė tyre, por qė nga vitet ’50 ėshtė rritur
shumė shansi i personave pėr tė kaluar tė ‘80-at. Ajo qė tremb shumė
njerėz nė lidhje me afrimin e pleqėrisė ėshtė humbja e aftėsive pėr tė
kryer detyrat e tyre tė pėrditshme ato tė tė ngrėnit, tė tė pirit,
larjes dhe lėvizjes nė pėrgjithėsi. Por pavarėsisht se sėmundjet e
ndryshme janė shtuar tė tilla si kanceri, apo diabeti, ėshtė pakėsuar
ndjeshėm numri i personave tė paralizuar. Kjo ka tė bėjė shumė me
pėrmirėsimin e diagnostikimeve tė hershme tė sėmundjeve. Ndėrkohė, ėshtė
mė se e sigurt se pėr disa dhjetėra vjet jetėgjatėsia do tė jetė shtuar
dhe tė jetosh deri nė 100 vjeē do tė jetė diēka shumė e zakonshme. Disa
shkencėtarė shkojnė edhe mė tej dhe besojnė se njerėzit e parė qė do tė
jetojnė deri nė 150 vjeē kanė lindur tashmė. Shtimi i jetėgjatėsisė
ėshtė njė nga sukseset dhe tė mirat e mėdha tė jetės moderne, por jeta e
gjatė pa shėndet ėshtė njė ēmim bosh. Ndaj siē ka thėnė edhe gruaja qė
ka jetuar mė gjatė deri mė tani nė kėtė planet Jeanne Calment: ata qė
bėjnė jetė tė moderuar jetojnė mė gjatė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Eliksiri i jetės i mundshėm nė 2012?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog