Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Bimėt mjekėsore, frutat dhe perimet qė shėrojnė tė gjitha sėmundjet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Bimėt mjekėsore, frutat dhe perimet qė shėrojnė tė gjitha sėmundjet   26.05.10 21:33

A nuk iu ka ndodhur qė tė keni njė tė sėmurė nė shtėpi dhe doktori
nuk i bėn derman dhe pėr njė ēast i ktheheni mjekėsisė popullore?!
Sa
herė qė mjekėsia moderne zbulon njė tė re, po aq herė i kthen sytė
prapa, nė kohė dhe nė metodė. E thėnė me pak fjalė nė njė traditė qė
lidhet me metoda tė vjetra pėr shėrimin e sėmundjeve, por qė janė po aq
tė rėndėsishme sa zbulimet e fundit nė shkencėn mjekėsore. Edhe kjo
ėshtė njė lloj mjekėsie, gati paralele, madje ndonjėherė duket sikur
konkurron edhe mjekėsinė moderne qė ēuditėrisht bota nuk e ka braktisur.
Ja pėr shembull: Murrizi shėron zemrėn; manaferra shėron shikimin;
hithra qė djeg nėse zihet kuron rėnien e flokėve; rigoni nė ushqim dhe
nė lėngje ndihmon nė zhdukjen e gurėve nė tėmth; sherebela largon astmėn
dhe temperaturėn e lartė; spinaqi kuron reumatizmin; lulet e
pjeshkės
zhdukin bajamet nėse zihen dhe pihet si lėng; dafina dhe ēikorja
parandalojnė pankreasit. Kėto dhe shumė bimė tė tjera mjekėsore, por
edhe fruta dhe perime qė shėrojnė sėmundjet nė trupin e njeriut, vijnė
sot nė njė suplement tė rrallė, pėr tė cilėt as vetė mjekėt nuk heqin
dorė dhe nė shumė raste i rekomandojnė. Fundja njė ilaē qė marrim nė
farmaci a nuk
ėshtė njė bimė e pėrpunuar? Gazeta “Tirana Observer”
boton gjithēka pėr pėrdorimin e duhur tė tyre dhe kėshilla speciale. E
bashkė me to edhe 18 vetitė e frutave dhe perimeve. Gjithashtu
brenda
faqeve tė suplementit do tė mund tė gjeni bimėn apo frutin pėrkatės,
pėr tė gjithė personat qė kanė tė paktėn njė shqetėsim shėndetėsor,
mendor apo fizik. Mbi tė gjitha suplementi i sotėm pėrmbledh tė gjitha
bimėt qė i duhen atyre qė kanė probleme me sėmundje tė ndryshme tė
gjakut, veēanėrisht aneminė. Veē kėsaj do tė mund tė lexoni edhe vetitė
kryesore qė kanė pėr Mjekėsinė Popullore kafeja, kakaoja dhe ēokollata,
si dhe bimė teveēanta qė vitet e fundit kanė filluar tė hyjnė edhe nė
tregun shqiptar. Si pėrgatiten ato, masat e duhura, kohėzgjatja e
pėrdorimit, vetitė kryesore, si dhe kėshillat pėrkatėse nė njė suplement
prej pesė faqesh sot nė gazetėn “Tirana Observer”.

1-ZEMRA/MURRIZI
Murrizi,
ėshtė shumė i njohur nė vendin tonė. Ajo qė duhet theksuar, lidhet
ngushtė me faktin se pėr Mjekėsinė Popullore, murrizi nuk ėshtė vetėm
njė shkurre, qė shėrben si ushqim pėr
kafshėt, por edhe njė bimė e
pasur me substanca, tė cilat ndihmojnė nė parandalimin dhe lehtėsimin e
shumė sėmundjeve.
Kryesisht ndihmon tė gjithė ata qė kanė probleme me
zemrėn, pasi forcon muskujt e kėtij organi dhe i siguron ritėm normal.
Kjo bimė ėshtė e pasur me lėndė vepruese. Pėrmban substanca
flavonike,
adeninė, adenosinė, guaninė, aminopurinė, krategalaktone dhe derivate
tritepenilė.
Ēaji ndihmon edhe kur tė sėmurėt ndiejnė dhimbje tė
zemrės. Nė kėto raste kėshillohet qė, pėrveē pirjes sė ēajit, i sėmuri
duhet tė drejtohet patjetėr pėr vizitė te mjeku pėrkatės. Rezultate

shkėlqyera jep ky ēaj edhe pėr tė normalizuar goditjet e forta, qė
pėson ky organ.

2-MIGRENA/BAR-BLETA
Bar bleta ėshtė njė bimė
mjaft e njohur nė mjekėsinė popullore. Prej kohėsh ēaji i pėrftuar nga
kjo bimė ka ndihmuar nė parandalimin dhe lehtėsimin e shumė sėmundjeve.
Njė rol tė
rėndėsishėm lulebleta luan nė qetėsimin e dhimbjeve tė
migrenės. Ēaji rekomandohet kryesisht kur ajo karakterizohet nga dhimbje
tė forta tė kokės dhe sidomos nė gjysmėn e saj. Nė kėtė rast
kėshillohet
tė pihet menjėherė njė gotė ēaj barblete. Shumė shpejt tė sėmurėt do
shohin rezultatet e shkėlqyera tė bimės. Ky ēaj ndihmon edhe nė
parandalimin dhe qetėsimin e
sėmundjeve tė shfaqura nė mėlēi.

3-GURĖT
NĖ TĖMTH/RIGONI
Bima aromatike shpesh ėshtė me nuancė tė kuqe tė
dobėt. Gjethet i ka tė holla dhe nė formė vezake. Kėrcelli i rigonit ka
gjithmonė ngjyrė tė gjelbėr. Bima lulėzon nga muaji qershor deri nė
shtator
dhe ka njė lartėsi deri nė 15 centimetra. Gjendet nė ferra e pyje.
Vetitė e rigonit nė
kurimin e sėmundjeve e kanė bazėn te pėrbėrėsit e
tij. Kjo bimė ėshtė e pasur me vaj kariofilenė, timolo, karvarkrolo dhe
terpininė. Janė pikėrisht kėta komponentė, qė i japin bimės
vlera.
Rigoni ėshtė njė luftuesit kryesorė tė gurėve nė tėmth, pikėrisht pėr
kėtė arsye
rekomandohet pėrdorimi i rigonit gjatė konsumimit tė
ushqimeve tė ndryshme.

4- RĖNIA E FLOKĖVE/HITHRA
Nė mjekėsinė
popullore hithra njihet si mbretėresha e bimėve mjekėsore, pėr shkak tė
efekteve
tė saj pozitive nė shėrimin e disa sėmundjeve. Pėrdorimi i
kėsaj bime gjatė periudhės sė pranverės ndihmon nė pastrimin e gjakut
dhe te tė sėmurėt me anemi. Nė kozmetikė ndihmon kundėr rėnies sė flokut
dhe zbokthit. Personat qė kanė probleme me zbokthin u rekomandohet
larja e kokės me lėngun qė pėrftohet nga zierja e hithrės. Ėshtė mirė qė
larja tė kryhet dy herė
nė javė dhe tė vazhdojė deri nė eliminimin
pėrfundimtar tė zbokthit. Larja e kokės me ujin e
hithrės kėshillohet
edhe pėr ata qė kanė probleme me rritjen e ngadaltė tė flokut.

5-
HIPERTENSIONI/LIMONI
Njė mėnyrė mjaft e suksesshme pėr uljen e
tensionit tė lartė tė gjakut, ėshtė lėngu i limonit. Mjekėt popullorė
rekomandojnė lėngun e pėrftuar nga shtrydhja e tė paktėn 4 kokrrave nė
ditė.
Lėngu mund tė pihet ashtu siē ėshtė ose i ėmbėlsuar. Kura me
limon kėshillohet tė zgjasė pėr 2 muaj. Sėmundja e hipertensionit, ėshtė
pasojė e ērregullimeve tė funksioneve tė aparateve nervore qendrore, qė
marrin pjesė nė rregullimin e presionit tė gjakut. Por ajo mund tė
shfaqet edhe me rritjen e moshės si dhe prej sėmundjeve tė veshkave.
Shenjat e sėmundjes shfaqen gradualisht. Presioni arterial, nė fazat
fillestare, lėkundet me ngritje e zbritje dhe mė vonė
stabilizohet me
shifra tė ngritura.

6- SPINAQI/ REUMATIZMA
Bima e sinapit
para 300 vjetėsh pėrdorej nga kinezėt si erėz pėr t’i dhėnė shije
ushqimeve. Mė pas njė mjek grek, pas eksperimenteve tė kryera me tė,
zbuloi se sinapi mund tė pėrdorej pėr lehtėsimin e dhimbjeve tė
reumatizmės. Nė sajė tė esencave, qė lirohen nga farat e sinapit, duke i
shtypur dhe mbajtur nė ujė me temperaturė 25 deri 35 gradė, lėngu ka
veti tė irritojė dhe
tė skuqė lėkurėn. Pėr efektin qė jep nė lėkurė,
sinapi nė formė banjash pėrdoret pėr tė aktivizuar qarkullimin e gjakut.
Nė kėtė mėnyrė pakėson ose mund t’i largojė plotėsisht dhimbjet
reumatizmale. Kurimi i sėmundjes mund tė bėhet nė dy mėnyra. Sė pari,
farat e sinapit pasi bluhen pėrftohet njė pluhur, i cili pėrdoret pėr tė
krijuar njė masė nė formė brumi dhe vendoset
nė vendin ku ndihen
dhimbjet.

7-MYKU/VAJI ETERIK
Kundėr mykut tė formuar nė lėkurė
mjekėsia popullore kėshillon pėrdorimin e dy deri nė tri pika nga masa e
pėrgatitur me vaj eterik dhe ujė. Kjo pėrzierje hidhet nė njė shishe me
spruco dhe lyhet pjesa e lėkurės, ku ėshtė shfaqur myku. Pėr tė parė
rezultatet duhet tė kalojnė plot 10 ditė. Gjatė kėsaj kohe vaji eterik
do ta mbysė mykun e formuar dhe do kemi njė lėkurė tė shėndetshme.
Specialistė tė kėsaj teorie theksojnė se vaji eterik ėshtė elementi bazė
pėr luftimin e mykut, madje edhe medikamentet duhet tė kenė nė
pėrbėrjen e tyre patjetėr nga ky lloj vaji. Gjithashtu pėrdorimi i vajit
eterik, bėn mirė edhe fėmijėve tė vegjėl, madje parandalon mykun nė tė
ardhmen.

8-SHIKIM I DOBĖT/MANAFERRA
Ditėt e sotme po rritet
ndjeshėm numri i personave qė kanė probleme me shikimin. Kjo edhe si
shkak i pėrdorimit pa kriter tė kompjuterit, me orare tė zgjatura dhe
sidomos gjatė orėve tė vona
tė natės. Mė mirė sė pėrdorimi i
medikamenteve tė ndryshme qė m und tė blihen nė farmaci, pėr tė gjithė
ata qė kanė probleme me shikimin vjen njė teori e re nga mjekėsia
popullore. Sipas
saj pėr tė pėrmirėsuar shikimin e dobėt pihet ēdo
ditė njė gotė me lėng karote. Pėr tė pėrmirėsuar shikimin gjatė natės
pėrzihen 30 pika lėng manaferrash me 50 gramė ujė. Kjo masė pihet tri
herė nė ditė. Gjithashtu mund tė pihen dy gota me lėng manaferre nė
ditė.

9- TEMPERATURA E LARTĖ/SHEREBELA
Bima e sherebelės ėshtė
njė bimė, qė shėrben jo vetėm pėr qetėsim apo pėr kurimin e disa
sėmundjes, por shumė lehtė ajo mund tė ulė edhe temperaturėn e lartė.
Ēaji i pėrgatitur nga
bima e sherbelės mund tė pihet ēdo mėngjes
esėll dhe nė mbrėmje vonė. Kėshillohet tė pihet dy gota prej kėtij ēaji.
Bari i etheve ėshtė njė nga bimėt, qė njihet nė mjekėsinė popullore si
njė
ndėr bimėt mė tė rėndėsishme, qė bėjnė uljen e menjėhershme tė
temperaturės, edhe kur ajo pėrsėritet herė pas here dhe nė mėnyrė
periodike. Pas zierjes sė barit tė ethes, lėngu i pėrftuar
pihet dy
herė nė ditė nga njė filxhan. Ēaji mund tė pihet i ėmbėlsuar ose jo
sipas dėshirės.

10-PAGJUMĖSIA/ VALERIANA
Bima e valerianės, e
njohur pėr aromėn e saj karakteristike jo fort tė kėndshme, ka edhe
efekte shumė tė mira nė qetėsimin e sistemit nervor dhe rezultatin e
shpejtė, qė jep pėr tė luftuar
pagjumėsinė. Rrėnjėt, tė cilat
ndihmojnė nė lehtėsimin e sėmundjeve, janė tė pasura me esencė, kamfen,
pinen, alkaloide, si dhe shumė acide, si ai valerianik, alkoole e
ketone. Janė
pikėrisht kėto pėrbėrės, qė i japin bimės aftėsinė e
qetėsuesit.
Nėse ndiheni nervoz dhe keni stres kėshillohet tė pini
ēajin e valerianės dhe rezultatet do tė jenė tė menjėhershme, por ēaji
mund tė pihet edhe nė tė gjitha format e shfaqjes sė nervozizmit. Nė
dhimbjet e kokės dhe nė veēanti ato tė migrenės ėshtė e kėshillueshme tė
pini ēajin e pėrftuar nga rrėnjėt e valerianės. Ēaji tė pihet 3 herė nė
ditė deri nė 1 muaj.

11-DJERSITJA/SYTHET E PLEPIT
Midis
bimėve tė shumta tė padėmshme pėr organizmin, qė pėrdoren nė mjekėsinė
popullore pėr tė ndalur djersėn e padėshirueshme, kėshillohen edhe
sythet e plepit. Sythet janė tė pasura
me glukozidinė, salcinė e
populinė, taninė, substanca flavonike, esencė. Nė sajė tė kėtyre
pėrbėrėsve, ēaji i pėrgatitur me sythet e plepit eliminon djersėn e
padėshiruar. Kėshillohet qė
ēaji tė pihet pak minuta para se tė dilni
nga shtėpia dhe rezultatet do tė jenė tė dukshme. Gjithashtu ēaji me
sythet e plepit, me mjaft sukses pėrdoret edhe nė mjekimin e rrugėve tė
urinės,
pasi pėr shkak tė elementeve pėrbėrės pengon zhvillimin e
mikroorganizmave, duke mos lejuar shfaqjen e infeksioneve. Prandaj
pėrveē ēajit, shpesh kėshillohet edhe larja e
herėpashershme me
lėngun e pėrftuar prej sytheve.

12-HELMET NĖ ORGANIZĖM/ KOPRA
Bima
e koprės, pėrveē shijes mjaft tė mirė qė jep nė gatime, ndikon dukshėm
edhe nė pėrmirėsimin e shėndetit. Nė mjekėsinė popullore bima e koprės
njihet qindra vjet mė parė. Ēaji
i pėrftuar ka dhėnė rezultate tė
shkėlqyera nė shkrirjen e gurėve nė veshka. Mjekėt popullorė
rekomandojnė pirjen e 2 deri 3 gotave me ēaj kopre dhe shumė shpejt tė
sėmurėt do tė shohin rezultatet. Bima jo vetėm qė ndikon nė veshka, por
edhe nė rrugėt urinare dhe shkakton urinim tė shpeshtė, duke ndihmuar nė
pastrim tė organizmit nga helmet pėrmes urinimit. Ēaji i koprės
ndihmon
edhe ata qė vuajnė nga anemia, apo siē i thonė ndryshe, pagjakėsia. Pėr
shėrimin e sėmundjes shėrbejnė farat e koprės, 1 lugė kaēė dhe tėrfil.
Dhjetė gramė nga kjo pėrzierje
hidhen nė 350 miligramė ujė tė nxehtė.
Mė pas kullohet dhe kėshillohet tė pihet 3 deri 4 gota nė ditė.

13-LĖNGU
I MOLLĖS/ZORRA E TRASHĖ
Lėngu i mollės bėn mirė pėr tretjen, si dhe
pėr tė shmangur problemet me jashtėqitjen. Ata qė kanė probleme me
zorrėn e trashė duhet tė pinė nga njė herė nė ditė nga njė gotė komposto
frutash.
Tė sėmurėt ėshtė mirė qė larjen ta bėjnė nė vaskė nė pozicionin ulur,
duke i shtuar ujit lėvore tė bungut dhe kamomil. Por, pėr t’u shėruar
nga infeksionet nė zorrė duhen ngrėnė qepė
dhe hudhra tė freskėta.
Mėlmesa me pėrbėrje tė barishteve natyrore qė pėrgatitet e bluar, ka
hekur dhe e pėrmirėson shėndetin e tė sėmurėve. Pėrdorimi i kėsaj
mėlmese krijon lirimin e kapsllėkut. Mėlmesa e tillė nuk duhet tė
pėrvėlohet, por tė qitet nė supė apo nė gjellė ashtu e “gjallė” tė
pėrzihet dhe tė hahet. Ngrėnia e njė molle tė ėmbėl para ushqimit liron
zbrazjen e zorrėve. Ata qė kanė zorrė pėrtace duhet tė pinė rregullisht
tri herė nė ditė nga njė gotė lėng molle para ushqimit.

14-ULĒERA/MJALTI
Personat
mė tė prekur nga sėmundja e ulēerės nė stomak janė pikėrisht meshkujt.
Ende nuk dihet shkaku i vėrtetė i shfaqjes sė saj. Por, meqenėse ulēera,
nė mė tė shumtėn e rasteve,
ėshtė e pranishme te personat qė
konsumojnė pije alkoolike, mendohet se mund tė jetė kjo arsyeja pse ajo
ėshtė mė e pėrhapur te meshkujt. Njė prej mundėsive tė pakta qė pėrdoret
pėr
kurimin e ulēerės nė stomak ėshtė mjalti. Vetitė e tij kuruese
janė tė dukshme, nėse ai pėrdoret tė paktėn 4 lugė ēaji mjaltė nė ditė.
Nė njė studim tė bėrė nė Zelandėn e Re u vėrtetuan efektet
pozitive
tė tij. Mjalti kishte nė pėrbėrje tė tij elementė, tė cilėt kishin
efekte rigjeneruese, sidomos te plagėt. Ai i pastronte ato dhe i mbronte
nga infeksionet e ndryshme. Pėr kurimin e kėsaj sėmundjeje shpesh
mjalti mund tė pėrdoret me lėngun e gjetheve tė murrizit.

15-PROSTATA/HUDHRA
DHE QEPA
Hudhrat dhe qepėt nuk mund tė konsiderohen ushqime galante,
por ama janė parandaluese tė mira pėr organizmin mashkullor nga tumori i
prostatės. Kush i ha kėto ushqime me sasi tė
mėdha rrezikon qė tė
sėmuret mė pak. Dhe pėr ironi tė fatit merita ėshtė pikėrisht e
pėrbėrėsve qė shkaktojnė dhe erėn e rėndė. Edhe djathi vegjetarian bėn
mirė pėr kolesterolin, por dhe pėr prostatėn. Djathi vegjetarian mund tė
eliminojė rrezikun e pėrhapjes sė tumorit tė prostatės. Njė pėrbėrės i
sojės, genisteina ngadalėson ndjeshėm rritjen e tumorit. Kjo mund tė
shpjegojė dhe pse vendet orientale qė kanė njė dietė tė pasur me sojė,
janė mė pak tė prekura nga ky lloj tumori. Po ashtu edhe Seleni kryen
njė funksion dizinfektues, pra mbron organizmin nga shumė sėmundje, mes
kėtyre dhe tumorit tė prostatės.

16-KANCERI/TĖMBLAGJAKU
Tėmblagjaku,
bima mjaft e njohur e zonave gurishtore e me lagėshtirė, ėshtė njė ndėr
bimėt mė efektive qė ndihmon nė parandalimin e rritjes sė qelizave tė
tumoreve dhe veēanėrisht shfaqjes sė kancerit tė lėkurės. Studimet
mjekėsore tregojnė se kjo bimė ėshtė pėrdorur me mjaft sukses pėr
parandalimin e shfaqjes sė kancerit nė lėkurė. Studimet mė tė fundit
kanė treguar se bima frenon rritjen e qelizave tė tumoreve, pėr shkak tė
elementeve qė ajo pėrmban. Sipas mjekėve, bima e freskėt, kur kėputet,
nė vendin e prerjes nxjerrnjė lėng qumėshtor me ngjyrė
portokalli,
shumė i pasur me alkaloide. Falė kėsaj pėrbėrjeje bari i tėmblagjakut,
pas tharjes dhe grimcimit tė tij vepron dukshėm nė uljen e tensionit tė
lartė tė gjakut, shumė shqetėsues ky problem nė pjesėn mė tė madhe tė
moshės sė rritur.

17-NERVI SHIATIK/ĒAJI DHE AKULLI
Rreth 90
pėr qind e rasteve tė tė sėmurėve, qė vuajnė nga dhembjet e nervit
shiatik mund tė lehtėsohen me anė tė masazheve dhe mėnyrave tė tjera
popullore. Vetėm 10 pėr qind e tyre
kėrkojnė ndėrhyrje tė domosdoshme
kirurgjikale. Kėto janė raste kur i sėmuri vuan qė prej 6 muajve nga
kėto dhimbje ose mund ta ketė lėnė pas dore mjekimin. Pėr pėrmirėsimin e
dhimbjeve tė shpinės dhe nervit shiatik, ekzistojnė kura dhe ēajra tė
ndryshme tė rekomanduara nga mjekė popullorė. Njė nga mėnyrat mė tė
suksesshme qė ka dhėnė rezultate nė lehtėsimin e dhimbjeve ėshtė bėrja e
masazheve me vaj dhe akull. Masazhet duhet tė bėhen ēdo ditė pėr 30
minuta ēdo seancė, pėr 15 ditė. Njė tjetėr mėnyrė pėr tė lehtėsuar
dhimbjet e nervit shiatik pėrdoren koret e shelgut, gjethe dhe sythe
mėshtekne, lulet e shtogut, lulet e blirit, si dhe gjethet e hithrės dhe
kėputje.

18-ASTMA/SHEREBELA
Ēaji i sherebelės shėrben jo
vetėm si freskues gjatė ditėve tė nxehta, por nė mjekėsinė popullore
ndihmon edhe nė lehtėsimin dhe parandalimin e sėmundjeve tė shumta. Nė
mjekėsinė alternative ekstrakti i fituar nga gjethet e sherbelės u jep
njė ndihmesė tė madhe tė sėmurėve, qė vuajnė nga turberkulozi. Nė
gjethet e bimės ndodhet njė fitoncid aktiv, qė lufton kėtė sėmundje tė
rrezikshme. Mjekėt rekomandojnė pirjen e tre gotave ēaji tė sherebelės
ēdo ditė tė ėmbėlsuar me mjaltė, pasi ndihmon nė lehtėsimin e sėmundjes.
Gjithashtu, bima sjell rezultate mjaft tė mira edhe nė sėmundjet, qė
mund tė prekin mėlēinė e zezė dhe tėmthin. Mėlēia ėshtė organi qendror i
gjithė metabolizmit dhe gjėndra mė e madhe e trupit. Detyrat mė tė
rėndėsishme tė saj janė prodhimi i proteinave tė rėndėsishme pėr jetėn
dhe pėrpunimin e pjesėve pėrbėrėse tė ushqimit.

19-LEUĒEMIA/ALOE
VERA DHE MJALTI
Lėngu i bimės Aloe Vera ėshtė mjaft i mirė pėr tė
gjithė ata qė janė tė sėmurė nga leucemia. Aloe Vera ka dhėnė efekt tė
mirė nė infeksionin nė gjak. Pėr pėrgatitjen e kurės nevojiten 900
gramė
lėng nga kjo bimė dhe 100 gramė mjaltė. Masa e pėrftuar duhet tė pihet 3
herė nė ditėnga 100 gramė pėr ēdo vakt. Mjekimi me kėtė kurė duhet tė
zgjasė 2 deri nė 3 muaj. Edhe Aloe
Vera nė formė xheli shėrben pėr
kurimin e sėmundjes. Xheli pėrzihet me 300 gramė vodka. Lihen nė qetėsi
pėr 5 orė dhe pihet 3 herė nė ditė nga 50 miligramė para buke. Kura
vazhdon
pėr 2 muaj me radhė deri nė pėrmirėsim tė dukshėm tė
shėndetit. Njė tjetėr kurė ėshtė edhe pėrzierja e verės me Lule Basani.
Kjo kurė ka dhėnė rezultate tė mira, por paralel me kėtė duhet tė merrni
bri kau, qė duhen djegur deri sa tė mbetet hiri.

20-PANKREASI/DAFINA
DHE ĒIKORE
Dafina ėshtė njė ndėr bimėt e shumta, qė pėrdoret pėr tė
lehtėsuar dhimbjet e shkaktuara nga pankreasi. Bimėve mjekėsore u
pėrdoren gjethet, tė cilat pasi grimcohen mund tė pėrzihen me
lėvoret
e portokallit edhe kėto tė grimcuara. Sė bashku hidhen nė njė enė ku mė
parė ėshtė shtuar njė gotė me ujė tė valuar. Kjo masė lihet pėr 10
minuta dhe mė pas kullohet dhe ėmbėlsohet sipas dėshirės. Nga kjo
pėrzierje pihen 2 deri 3 gota nė ditė. Ky ēaj pėrmirėson edhe tretjen sa
mė mirė tė ushqimit nė pankreas. Edhe bima e ēikores pėrdoret pėr kėtė
sėmundje. Gjethet ose rrėnjėt e grimcuara tė kėsaj bime zihen nė njė enė
me ujė. Ēaji i pėrftuar kullohet dhe pihet 2 deri nė 3 doza tė tilla nė
ditė. Ky mjekim e gjallėron organizmin, pėrmirėson tretjen dhe
urinimin, si dhe zbrazjen e fshikėzės sė tėmthit tė pankreasit.

21-KUJTESA/PESHKU
Vazhdimisht
ėshtė vėnė re se njerėzit qė pėrfshijnė nė dietėn e tyre shumė peshk,
janė mė tė mbrojtur nga sėmundja e Alzhaimerit, ose mė pak nė rrezik pėr
t’u prekur nga kjo sėmundje. Ekspertėt e shpjegojnė kėtė me praninė e
acideve yndyrore tė llojit Omega 3 tek ushqimet e detit. Gjatė njė
studimi mbi vlerat e kėtyre acideve, shkencėtarėt morėn nė shqyrtim 200
pacientė me sindromėn Alzhaimer dhe pėr efekt studimi i ndanė ata nė dy
grupe. Grupit tė parė iu dha Omega 3 nė formė tabletash ēdo ditė, ndėrsa
grupit tjetėr vetėm Placebo. Pas 6 muajsh, shkencėtarėt panė se disa
pacientė qė morėn Omega 3, ndjeheshin mė mirė dhe sėmundja e
tyre
kishte pėrparuar mė ngadalė sesa tek pacientėt e tjerė, qė kishin marrė
vetėm tableta tė ėmbla ose placebo.

22-GURĖT NĖ VESHKA/MOLLA
Molla
jo pa qėllim quhet “fruti i artė”, pasi jo vetėm qė pėrdoret si frut
freskues, por shėrben edhe pėr pėrgatitjen e lėngjeve dhe uthullės.
Fruti i mollės pėr shkak tė pėrbėrjeve tė pazėvendėsueshme qė pėrmban,
ndikon pozitivisht nė kurimin e shumė sėmundjeve. Ēaji qė pėrgatitet nga
lulet e mollės pihet kundėr ftohjeve tė ndryshme, lehtėson etjen,
forcon nervat,
mushkėritė dhe zemrėn. Ky ēaj ėshtė mjet i
mrekullueshėm pėr rregullimin e tretjes. Pirja e rregullt e lėngut tė
mollės nuk lejon formimin e gurėve nė veshka dhe ndikon mirė te
njerėzit, qė
kanė vuajtur nga verdhėza. Pėr pėrgatitjen e ēajit nga
lulet e mollės duhet qė nė pranverė tė mblidhen lulet e freskėta dhe tė
thara tė pėrdoren gjatė vitit. Ēaji i pėrftuar nga fetat e thara tė
mollės pėrdoret pėr qetėsimin psikik pas punėve tė rėnda, pėr
ripėrtėritjen e mėlēisė dhe pastrimit tė veshkės.

23-BAJAMET/LULET
E PJESHKĖS
Shumica prej nesh e ka provuar se ēfarė do tė thotė tė tė
dhembin bajamet. Nė tė shumtėn e rasteve ato shkaktohen nga sėmundje tė
tjera, siē ėshtė gripi ose ftohja. Megjithatė, nuk duhet

shqetėsohemi, pasi mjekėt popullorė e kanė gjetur kurėn e kėsaj
sėmundjeje. Shkenca dhe mjekėsia kanė vėrtetuar se ēaji me lulet e
pjeshkės ndihmon nė shėrimin e bajameve. Pėr pėrgatitjen e mjekimit tė
inflamacionit tė bajameve, nevojiten 15 deri 30 gramė lule pjeshke, qė
mė pas duhen zier nė 500 ml ujė. Kjo masė pihet nė formė ēaji ose
pėrdoret si gargarė. Pėr kėtė qėllim pėrdoret edhe pluhuri i luleve tė
thara e tė imtėsuara tė pjeshkės, i cili merret me majė tė lugės pėr ēdo
pėrdorim. Ēaji i pjeshkės ėshtė kura popullore mė efikase nė shėrimin e
inflamacionit tė bajameve.

24-MĖLĒIA/ĒAJI I KINFUSHĖS
Bari i
kinfushės nė bujqėsi konsiderohet si njė prej barėrave tė kėqija dhe
vėshtirėson punėn e fermerit. Por nė mjekėsinė popullore, pėr shkak tė
elementėve kurativė qė ajo pėrmban, jep njė ndihmesė tė madhe nė
shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme. Njė rol tė rėndėsishėm luajnė lulet e
bimės nė lehtėsimin e sėmundjes sė sheqerit. Kjo sėmundje
karakterizohet nga ērregullimi nė
kėmbim tė karbohidrateve, si pasojė
e pamjaftueshmėrisė sė prodhimit tė insulinės. Kjo sjell ngritje tė
sasisė sė sheqerit nė gjak dhe nxjerrjen e tij me anė tė urinės. Nė kėtė
rast mjekėt
popullorė kėshillojnė pirjen e ēajit tė pėrftuar nga
lulet e bimės 2 herė nė ditė. Nė sajė tė heterocideve tė hidhura dhe tė
substancave tė tjera qė ajo pėrmban, bari pėrdoret pėr tė shtuar
lėngun
e stomakut dhe pėr tė pėrmirėsuar oreksin. Rezultate mjaft tė mira kjo
bimė jep edhe pėr tė lehtėsuar dhimbjet e stomakut.

25-DJEGIET/BIMA
E LIRIT
Bima e lirit ėshtė ndėr mė tė njohurat qė ka dhėnė rezultate
nė mjekimin e plagėve, edhe kur ato shoqėrohen me qelb dhe kore. Pėr
kėtė qėllim pėrdoren farat e bimės, tė cilat janė tė
pasura me
mucilagjene, pektinė, vaj, enzima. Pėr pėrgatitjen e brumit me farat e
lirit kėshillohet qė mė parė tė njomen me ujė tė ngrohtė dhe tė valohen
derisa pėrzierja tė kthehet nė brumė.
Masa e pėrftuar mbėshtillet nė
njė fasho dhe vendoset mbi plagė. Ky mjekim ndihmon nė qetėsimin e
dhimbjeve, por edhe nė lėngėzimin e daljen e qelbit. Njė mėnyrė tjetėr
ėshtė edhe
larja e pjesės sė infektuar disa herė nė ditė me lėngun e
pėrftuar nga gjethet e bimės. Farat e lirit, nė sajė tė mucilagjeneve,
qė kanė nė cipėn e jashtme, bėjnė tė mundur zgjerimin e zorrėve dhe
ndihmojnė nė daljen jashtė tė lėndėve tė panevojshme. Ēaji i pėrftuar
prej bimės ka dhėnė
efekte pozitive nė kurimin e kapsllėkut pa
acaruar aparatin tretės.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Bimėt mjekėsore, frutat dhe perimet qė shėrojnė tė gjitha sėmundjet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs