Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 OBSH: Qytetarėt tė qėndrojnė nė shtėpi. Grimcat bllokojnė frymėmarrjen

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: OBSH: Qytetarėt tė qėndrojnė nė shtėpi. Grimcat bllokojnė frymėmarrjen   26.05.10 21:38


Dje, specialistė tė meteorologjisė, si dhe drejtues nga
aviacioni civil e kanė mbajtur frymėn pezull kur kanė parė nė hartė retė
me hirin e vullkanit islandez qė i afroheshin zonės sė Mesdheut. Pas
anulimit tė fluturimit nė Italinė Veriore, e mė pas nė Kosovė dhe Mal tė
Zi, rreziku i shtrirjes sė hirit edhe nė Veri tė vendit tonė ishte i
pranishėm. Vetėm erėrat e fryra nga Jugu dhanė avantazhin e zbutjes sė
situatės, por qė shqetėsimi vijon tė jetė i lartė. Ndėrkaq, ekspertėt e
Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė kanė dhėnė informacionet e para
rreth efekteve qė mund tė japė ulja e hirit tė vullkanit nė tokė dhe
kontakti me njerėzit.
Organizata Botėrore e Shėndetėsisė ka paralajmėruar qytetarėt e Europės
tė qėndrojnė nė shtėpi nėse konstatojnė tymin vullkanik nė qiellin e
qyteteve tė tyre. Me anė tė njė komunikate pėr shtyp, paralajmėrimi
ėshtė adresuar nė mėnyrė tė veēantė ndaj Islandės, Skocisė dhe
Norvegjisė, ku pluhuri ėshtė mė pranė sipėrfaqes sė tokės. Daniel
Epstein, zėdhėnėsi i OBSH, tha se hiri ėshtė potencialisht i rrezikshėm
pėr njerėzit. Kur tė arrijnė nė Tokė, sipas tij, grimcat mund tė hyjnė
nė mushkėri dhe tė shkaktojė probleme tė frymėmarrjes.
"Ne jemi tė shqetėsuar shumė pėr kėtė", tha Epstein. "Kėto grimca kur
thithen mund tė arrijnė rajonet periferike tė mushkėrive dhe mund tė
shkaktojnė probleme, sidomos pėr njerėzit me astmė apo probleme tė
frymėmarrjes".
Ai tha gjithashtu se europianėt tė cilėt punojnė nė ambiente tė hapura,
duhet tė konsiderojnė mundėsinė e pėrdorimit tė maskave.
Ekspertė tė tjerė, megjithatė, nuk ishin tė bindur se hiri vullkanik do
tė ketė njė ndikim tė madh mbi shėndetin e njerėzve. Ata thanė se
paralajmėrimet e OBSH-sė ishin "histerike". Kėta ekspertė thanė se hiri
vullkanik ėshtė shumė mė pak i rrezikshėm se sa tymi i duhanit apo
ndotja e zakonshme.
Aktualisht reja e hirit vullkanik ndodhet 20 mijė
metra mbi Tokė, nėse tymi qėndron nė kėtė lartėsi, efektet megjithatė
pritet tė jenė minimale nė shėndetin e njerėzve. "Jo tė gjitha grimcat
janė tė barabarta", tha Ken Donaldson, profesor i toksikologjisė
respiratore nė Universitetin e Edinburgut, i cili ka studiuar ndikimin e
hirit vullkanik te njerėzit.
Ai tha se pas shpėrthimeve tė mėparshme vullkanike, pak ndikim ėshtė
parė nė shėndetin e njerėzve, me pėrjashtim tė atyre me probleme tė
mushkėrive, tė cilėt ishin pranė vullkanit.
Dr. Stephen Spiro, njė
profesor i mjekėsisė respiratore dhe zėvendėskryetar i Fondacionit
Britanik tė Mushkėrive tha se njerėzit duhet tė mbajnė maska apo tė
qėndrojnė nė ambiente tė mbyllura pėr tė shmangur kontaktin me hirin.
Agjencia e Mbrojtjes se Shėndetit nė Britani tha se pėrqendrimi i
grimcave vullkanike, qė mund tė vendosen nė Tokė, ka tė ngjarė tė jetė e
ulėt dhe nuk do tė shkaktojė dėm serioz. Agjencia tha se njerėzit me
probleme tė frymėmarrjes si bronkit dhe astmė mund tė pėrjetojnė
simptoma si dhembje tė fytit dhe kollė e thatė.
Ekspertėt ndėrkombėtarė nuk kanė ende njė pėrgjigje pėr kohėzgjatjen e
fenomenit tė pluhurit vullkanik qė po shpėrndahet nga Islanda, duke
anuluar qindra fluturime nė tė gjithė botėn.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
OBSH: Qytetarėt tė qėndrojnė nė shtėpi. Grimcat bllokojnė frymėmarrjen
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | Society and Culture | Celebrity, star | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog