Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Bizele, sardele, kivi, zbulohet dieta qė fshin rrudhat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Bizele, sardele, kivi, zbulohet dieta qė fshin rrudhat   26.05.10 21:40

Rrudhat shkaktohen nga ushqimet qė hamė, sepse ushqyerja e gabuar
ēon nė plakjen e lėkurės: asnjėherė mos konsumoni ushqime me shumė
sheqer, shumė tė skuqura apo me shumė kripė


Studimi: evitoni
ushqimet e skuqura dhe sheqernat qė ndihmojnė plakjen


Rrudhat
shkaktohen nga ushqimet qė hamė, sepse ushqyerja e gabuar ēon nė plakjen
e lėkurės: asnjėherė mos konsumoni ushqime me shumė sheqer, shumė tė
skuqura apo me shumė kripė. Gjithashtu ndėr armiqtė e lėkurės mund tė
pėrmendim edhe ushqimet “light”, ato me sheqer tė shtuar qė tė dėmtojnė
mė shumė se sa sheqeri i thjeshtė. Ushqyerjes sonė, sipas ekspertėve,
nuk mund t’i mungojė ēokollata, vera e kuqe, tė pasura me antioksidues,
apo thjerrėzat, produktet e pjekura nė avull, fruta dhe perimet, erėzat
dhe peshku. “Rinia flet me gjuhėn e dietės mesdhetare”, tregojnė
anėtarėt e kėtij studimi. Pėrbėrėsit e menysė antirrudha mbajnė larg
sheqernat dhe proteinat qė rrisin deri nė 50 herė sasinė e radikaleve tė
lira nė lėkurė, duke i bėrė indet mė tė “brishta” dhe duke i ēuar mė
shpejt drejt plakjes. Tė paktėn kjo ėshtė fjala e fundit, dalė nga
mbledhja e ekspertėve tė “Winter Academy of dermatology and oncology”,
bazuar edhe nė njė studim italian, i bėrė nga Qendra Pasuniversitare e
Dermatologjisė Biologjike dhe Psikosomatike e Universitetit tė Firences,
Milanos, Sienės. Ata thonė se bukuria fillon nga tavolina, duke evituar
ushqimet me shumė sheqer apo tė pjekura shumė, qė me tė vėrtetė janė si
njė bombė pėr organizmin. Shpesh lidhja mes sheqernave dhe proteinave
formojnė toksina tė dėmshme. Mjafton njė fetė tortė, njė pije e gazuar
ose 150 gramė ushqime tė skuqura nė ditė pėr tė rritur me 13 pėr qind
mundėsinė pėr plakjen e lėkurės. Kėrkimi i kryer nė 120 persona tė ndarė
nė grupe me moshė tė ndryshme tregoi se ajo ēka hamė redukton rrudhat
nė lėkurėn tonė. Por pėrveē ushqimeve tė shėndetshme, qė ėshtė njė
kėshillė qė ekspertėt sugjerojnė gjithmonė, ėshtė mirė tė ekspozohesh
edhe pak nė diell ēdo ditė dhe tė kesh njė stil jetese tė shėndetshme
larg alkoolit dhe duhanit. Jo tė gjithė janė dakord pėr risinė dhe
rėndėsinė e rezultateve tė kėrkimit dhe tė flasėsh pėr meny antirrudhė
mund tė jetė e tepėrt. Megjithatė dihet qė duhet tė konsumojmė ēdo ditė
bishtaja (fasule, thjerrėza, bizele), disa lloje peshku, sidomos sardele
dhe ton, perime tė freskėta (spinaq, brokoli, lulelakra), agrumet, kivi
dhe fruta pylli. Nė fund mos harroni shumė ujė dhe lėngje natyrale pa
sheqer. Ushqimet alkaline, tė cilat duhet tė merren nė sasi mė tė madhe
nė dietė, janė pothuajse tė gjitha perimet, veēanėrisht ato me gjethe tė
gjelbra dhe supat e gatuara me to. Ato ndihmojnė jo vetėm pėr njė
lėkurė mė tė mirė, por edhe pėr njė shėndet mė tė mirė. Lakra, nė mėnyrė
tė veēantė, ėshtė pastrues i shkėlqyer pėr trupin e fytyrėn, e pasur me
vitamina dhe minerale. Ndėrmjet bishtajoreve, kokrrat e sojės janė mė
shumė alkaline, njė trajtim i shkėlqyer pėr mbiaciditetin, po ashtu edhe
qumėshti, gjalpi e veēanėrisht dhalla, mjalti e melasa, si edhe shumica
e familjes sė arrave, si bajamet, gėshtenjat, lajthitė, frutat dhe
lėngjet e frutave, veēanėrisht ato tė lėngshmet. Ekspertėt e tė
ushqyerit i quajnė frutat “alkalinizatorėt mė tė mirė dhe pastruesit e
brendshėm mė tė njohur dhe ilaēin mė natyral”. Mollėt janė tė pasura nė
kalium, i cili ndihmon nė neutralizimin e toksinave nė gojė dhe si
rrjedhojė, ato janė pastrues tė shkėlqyer pėr dhėmbėt, mishin e dhėmbėve
dhe lėkurėn. Fiqtė kanė njė ferment tė veēantė qė quhet ficinė, e cila
tret helmet nė sistemin e qarkullimit tė gjakut dhe ndikon edhe nė
shėndetin e lėkurės. Ato pėrmbajnė edhe seratoninė, e cila mendohet se
forcon dhe pėrmirėson shėndetin. Studiuesit dhe tė menēurit e hershėm
nga Lindja e Mesme agjėronin pėr shumė ditė, duke ngrėnė vetėm fiq dhe
duke pirė ujė pėr tė arritur fuqinė mendore superiore. Njė mendje e
kthjellėt ėshtė gjithmonė e rėndėsishme pėr njė fytyrė tė shėndetshme.
Ananasi pėrmban bromelin, i cili pastron pankreasin, ndėrsa domatet janė
shumė alkaline dhe neutralizuese tė aciditetit.
Bananet pėrmbajnė njė sasi tė mirė kaliumi, i cili ėshtė i mirė pėr
nervat. Ato janė njė gjallėrues i shkėlqyer i depresionit nervor kur
kemi mungesė kaliumi. Frutat tropikale janė veēanėrisht ushqyese kur
merren sė bashku me qumėshtin.
Uji ose qumėshti i arrave tė kokosit ėshtė njė trajtim i shkėlqyer pėr
ēdo lloj sėmundjeje qė shkaktohet nga aciditeti. Tė copėtuara, tė
pėrziera me farat e glikanxos, janė njė tjetėr ushqim i mirė. Kajsitė
janė njė burim i vitaminės A dhe tė hekurit. Limonėt janė shumė
alkalinė. Pėr kėtė arsye, lėngu i tij kėshillohet nga murgjit e vjetėr
si njė ilaē i mrekullueshėm pėr pothuajse tė gjitha sėmundjet. Pini ujė
me limon ēdo ditė, nė sasi tė vogla, herė pas here. Ėshtė shumė mirė
nėse ju i shtoni pak kripė ose mjaltė (megjithėse limonėt dhe frutat e
tjera tė agrumeve janė vetė acidė, ata prodhojnė njė reaksion alkalin
gjatė tretjes). Portokajtė janė gjithashtu shumė pastrues dhe kanė njė
pėrmbajtje tė lartė tė vitaminės C

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Bizele, sardele, kivi, zbulohet dieta qė fshin rrudhat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog