Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Rrezet e diellit efikasė pėr tė evituar shqetėsimet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Rrezet e diellit efikasė pėr tė evituar shqetėsimet   26.05.10 21:42

Dhimbjet qė vinė nga barku, bimėt dhe frutat qė duhet tė
konsumoni


Jo mė kot njerėzit thonė se barku vendos. Tani edhe mjekėsia po u
jep tė drejtė. Truri i dytė i njeriut gjendet nė bark. 100 milionė
qeliza nervore mbėshtjellin zonėn e tretjes nė bark duke formuar njė
shėmbėlltyrė tė trurit ku llojet e qelizave, lėndėt vepruese dhe
marrėsit janė po tė njėjtit qė gjenden nė tru. Proceset fizike janė mė
tepėr tė lidhura me sistemin e tretjes nga sa mendohej deri mė sot.
Truri i barkut luan njė rol tė madh pėr ndjenjat e gėzimit dhe vuajtjes.
Qendra operative e makinerisė sė tretjes nuk merret vetėm me analizimin
e pėrbėrjes sė ushqimit, nivelit tė kripės dhe pėrqindjes sė ujit apo
vetėm me bashkėrendimin e mekanizmave tė pėrtypjes dhe tretjes. Pėrveē
kėtyre ai mban nėn kontroll edhe baraspeshėn e pėrsosur tek lėndėt bazė
tė nervave, hormonet qė mund tė stimulohen dhe sekretet qė duhen
ruajtur. Pėrgjatė 75 vjetėsh jetė kalon mė tepėr se 30 ton ushqim dhe 50
000 litra lėng nėpėr zorrė. Trurit tė barkut i del pėr detyrė tė
analizojė me miliona lėndė kimike dhe tė mposhtė miliona helme apo
rreziqe tė tjera tė ardhura me ushqimin, punė tė cilėn ai arrin ta bėjė
me njė shkallė tė lartė inteligjence. Zorra ėshtė organi me imunitetin
mė tė madh nė trupin e njeriut nė tė cilėn gjenden mė tepėr se 70 pėr
qind tė qelizave mbrojtėse.
Funksioni
Barku dhe
koka janė tė lidhura ngushtė me njėra-tjetrėn. Atė qė ndodh nė kokė e
merr vesh pėrnjėherė barku. Kur ndonjė helm arrin tė depėrtojė nė trup
truri barkor e ndjen rrezikun dhe dėrgon sinjale alarmi pėr nė kokė dhe
truri i kokės dėrgon sinjale nė drejtimin e kundėrt pėr poshtė. Truri i
kokės zbut tė ndjerit keq. Po tė ndjenim mė tėrė fortėsinė e tyre tėrė
ato qė ndodhin nė bark do tė ndjeheshim shumė keq. Midis tė tjerash nuk
do tė ishim nė gjendje tė flisnim ndėrkohė qė do tė hanim. Kur njeriu ka
kaluar pėrgjatė njė periudhe me stres tė qėndrueshėm atėherė ky ka
mbetur akoma jo vetėm nė tru por edhe nė bark. Barku midis tė tjerash
furnizon edhe katalogun e madh tė ndjenjave dhe mendimeve qė gjendet nė
tru dhe tė cilin e shfletojmė kur duam tė marrim njė vendim mbi njė
rrethanė tė ngjashme me njė qė kemi pėrjetuar mė parė.
Kurat
Pėrvoja
ka treguar se edhe kurat popullore kanė dhėnė rezultate tė shkėlqyera
nė shėrimin e shumė sėmundjeve. Disa prej kurave tė pėrgatitura me bimė
mjekėsore pėrdoren edhe pėr shėrimin e sėmundjeve tė barkut. Mjekėt
rekomandojnė, qė nė dietėn e pėrditshme tė mos mungojė asnjėherė
ushqimet tė pasura me hekur, si mish, peshk, shpretkė, vezė, perime,
fruta etj. Dhe nė rast se dhimbjet e barkut bėhen tė shpeshta, mjekėt
kėshillojnė pėrdorimi i frutave tė freskėta, qė pėrmbajnė vitaminė C, e
cila ndihmon nė absorbimin ose marrjen e hekurit. Nėse pinė kafe, ēaj,
kakao apo edhe lėngje tė tjera, qė pėrmbajnė kafeinė, duhet t’i marrin
dy orė para ose pas ushqimit, sepse vėshtirėsojnė absorbimin e hekurit.
Hurmat, janė tepėr efikase pėr tė trajtuar dhimbjet e barkut Pėr
kurimin e sėmundjes sė barkut nė mjekėsinė popullore pėrdoren pothuajse
tė gjitha pjesėt e bimės, frutat, gjethet, degėt, rrėnjėt etj. Nė vendet
arabe ėshtė ushqim kryesor, i cili shuan urinė pėr shkak tė pėrbėrjes
sė celulozės. Hurmat kanė gjetur pėrdorim tė mirė kundėr dhimbjes sė
barku si dhe anemisė. Fiku ėshtė njė frut, qė pėrmban shumė
karbohidrate, albuminė, yndyrė. Pėrdoret i freskėt, i tharė dhe i
pėrpunuar nė produkte tė ndryshme. Rekomandohet tė pėrdoret nga personat
e dobėsuar, nga anemikėt dhe nga ata qė ndiejnė shumė tė ftohtė, pasi i
japin organizmit forcė dhe nxehtėsi dhe nė mėnyrė tė veēantė nga tė
gjithė ato persona qė kanė probleme me jashtėqitjen.

Ēfarė
tė hani

1-Ushqimet tė pasura me hekur
2-Mish, peshk,
shpretkė
3-Vezė, perime, fruta
4-Fruta qė pėrmbajnė vitaminė C
etj.
5-Kafeja ēaj, kakao apo edhe lėngje tė tjera, qė pėrmbajnė
kafeinė, duhet t’i marrin dy orė para ose pas ushqimit
6-Hurmat, janė
tepėr efikase pėr tė trajtuar dhimbjet e barkut 7-Pėr kurimin e
sėmundjes sė barkut nė mjekėsinė popullore pėrdoren pothuajse tė gjitha
pjesėt e bimės, frutat, gjethet, degėt, rrėnjėt

Dielli,
shėron dhimbjet e barkut

Pėr tė gjithė ata qė kanė probleme
kronike me barkun, si dhe dhimbje tė vazhdueshme mjekėt rekomandojnė
rrezet e diellit,. Sipas studimeve ėshtė vėnė re sesa nė shumė njerėzit,
qėndrojnė nė diell, aq mė shumė organizmi e “mirėpret” kėtė gjė dhe
adaptohet nė favor tė tij.

Fiku, efikas pėr dhimbjet e
barkut

Fiku ėshtė njė frut, qė pėrmban shumė karbohidrate,
albuminė, yndyrė. Pėrdoret i freskėt, i tharė dhe i pėrpunuar nė
produkte tė ndryshme. Rekomandohet tė pėrdoret nga personat e dobėsuar,
nga anemikėt dhe nga ata qė ndiejnė shumė tė ftohtė, pasi i japin
organizmit forcė dhe nxehtėsi dhe nė mėnyrė tė veēantė nga tė gjithė ato
persona qė kanė probleme me jashtėqitjen.

Nė 70 vjet,
trupi i njeriut, 30 ton ushqim

Pėrgjatė 75-vjetėsh jetė
kalon mė tepėr se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lėng nėpėr zorrė.
Trurit tė barkut i del pėr detyrė tė analizojė me miliona lėndė kimike
dhe tė mposhtė miliona helme apo rreziqe tė tjera tė ardhura me
ushqimin, punė tė cilėn ai arrin ta bėjė me njė shkallė tė lartė
inteligjence.

30 ton
ushqim llogariten, tė
jenė futur nė trupin e njėrit, pėrgjatė 75 viteve. Pjesa mė e madhe e
tyre janė eliminuar,por organizmi ka pėrzgjedhur pjesėn mė tė
pėrshtatshme.

7 ushqime
rekomandojnė
specialistėt tė konsumohen, thuajse ēdo ditė nga tė gjithė njerėzit dhe
nė mėnyrė tė veēantė nga ata qė kanė probleme me barkun, mes tyre edhe
fruta me vitaminė C.

50 mijė
litra ujė,
kalojnė nė barkun e ēdo njeriu, deri nė moshėn 70-vjeēare. Uji, ėshtė
elementi pėr tė cilėn njeriu ka mė shumė nevojė, prandaj duhet tė pihet
2 litra ēdo ditė.

9 muajsh
ėshtė koha gjatė
sė cilės fillojnė problemet e para me barkun, zakonisht problemet e
foshnjave rregullohen me pėrmirėsimin e cilėsisė sė ushqimit dhe
frutave.

2 orė
pėrpara ushqimit, duhet tė
konsumohen tė gjitha produktet qė pėrmbajnė kafeinė, kėtu futen, kafeja,
kakao, ēokollata ose edhe lėngje tė tjera me kėto pėrmbajtje.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Rrezet e diellit efikasė pėr tė evituar shqetėsimet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs