Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Perimet e stinės, produktet qė nuk duhen ndarė nga tavolina

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Perimet e stinės, produktet qė nuk duhen ndarė nga tavolina   26.05.10 21:46

Perimet janė burimi kryesor i vitaminės C dhe E, acideve
organike, kripėrave minerale e lėndėve qė u japin atyre shije tė
kėndshmeLakra, brokoli, angjinare, marule dhe spinaq. Nga “shporta e
artė” e natyrės, kėto perime konsiderohen si ushqimet mė tė
pėrshtatshme pėr tė luftuar tė ftohtin. Por, pėr tė ruajtur vlerat e
tyre ushqyese dhe terapeutike, duhen konsumuar tė freskėta dhe “tė
gjalla”. Perimet zėnė njė vend tė rėndėsishėm nė dietėn ushqimore tė
njeriut, pasi janė tė pasura me vitamina e kripėra minerale dhe
ndihmojnė nė tretjen e ushqimeve. Ato janė burimi kryesor i vitaminės C
dhe E, acideve organike, kripėrave minerale e lėndėve qė u japin atyre
shije tė kėndshme. Kripėrat minerale qė ato pėrmbajnė, sikurse janė
kripėrat e kalciumit, fosforit dhe hekurit, janė tė domosdoshme pėr
veprimtarinė jetėsore, ndėrsa lėndėt qė i japin shijen, ngjyrėn dhe
aromėn, nxisin oreksin dhe ndihmojnė nė pėrvetėsimin e proteinave tė
mishit e peshkut. Po ashtu, celuloza qė ato kanė ndihmon nė pastrimin e
stomakut, zorrėve dhe nxjerrjen jashtė tė lėndėve tė dėmshme pėr
organizmin, si kolesterinėn e tepėrt dhe produktet e tjera jo tė
shėndetshme. Pėr tė gjitha cilėsitė dhe vlerat e mira qė kanė perimet,
duhet tė konsumohen ēdo ditė nė mėnyra dhe sasi tė ndryshme. Pėr mė
tepėr, kėrkimet e reja tregojnė se pėrfshirja e rregullt e perimeve nė
dietėn ushqimore mund tė ndihmojė nė parandalimin e shumė sėmundjeve dhe
kjo pėr arsye se kėto ushqime janė tė pasura me vitaminė E dhe C. Por
nė studimin e botuar kėto ditė nė revistėn e shoqatės amerikane tė
mjekėsisė, jepen tė dhėnat mė tė qarta tė njė lidhjeje midis kėtyre
vitaminave dhe shumė sėmundjeve tė ashtuquajtura dimėrore. Studimi u
krye pėr tė parė nėse marrja e ushqimeve antioksiduese mund tė pakėsojė
rrezikun e prekjes nga to. Le ta nisim nga lakra. Ėshtė njė mbrojtėse e
mirė e sistemit imunitar, qė ruan rrugėt e frymėmarrjes, parandalon
gastritin, ulcerėn, kolitin ulceroz. Pėr mė tepėr, lufton lodhjen dhe
ndihmon pėr njė lėkurė tė shėndetshme. Dhe sikur tė mos mjaftonte, rrit
mbrojtjen organike dhe ka veti tė larta ushqyese. Pa harruar kėtu fuqinė
antioksiduese pėr shkak tė vitaminave nė sasi tė mėdha. Njė sasi e
vogėl lakre e grirė pėrmban 22 kalori dhe shumė pėrbėrės tė domosdoshėm
ushqimorė qė kryesohet nga njė pėrbėrės kimik, i cili ul prodhimin e
enzimave nė trup, ndalon dėmtimin e qelizave, shkatėrron radikalet e
lira dhe ul rrezikun e prekjes nga kanceri. Megjithatė, qė elementet
ushqyese tė mos humbasin, ėshtė e nevojshme qė perimet tė jenė tė
freskėta dhe tė gatuhen shpejt, sepse vitaminat nuk e duan as dritėn dhe
as temperaturat e larta (sipėr 60 gardė celsius, vitaminat B dhe C
shkatėrrohen). Po ashtu, nėse arrijmė t’i rezistojnė tėrheqjes sė
domateve dhe patėllxhanėve tė rritur pa asnjė minutė diell, do tė
zbulojmė se sallata me lakėr kokė ėshtė nė gjendje tė na japė mė shumė
se gjysmėn e nevojės sonė tė pėrditshme pėr vitaminė C dhe nė tė njėjtėn
kohė largon substancat kimike helmuese qė gjenden te mishi dhe
sallamet. Njė tjetėr alternativė e mirė ngelet padyshim edhe sallata me
bazė lakrėn e kuqe, marulen, brokolin dhe spinaqin. Tė gjitha kėto
jeshillėqe qė nuk duhen ndarė asnjėherė nga tavolina, mund tė
shoqėroheshin shumė mirė me farat e kungullit, susamit dhe lulėkuqes.
Pastaj nėse i shtojmė njė mollė tė athėt tė grirė nė feta, pak arra tė
grira, limon dhe vaj ulliri, asnjė nuk mund t’iu rezistojė. Kėshtu
dashur pa dashur kemi krijuar njė thesar tė vėrtetė vitaminash. Nėse
dėshironi mund ta shoqėroni me feta buke tė zezė, tė lyera me djathė
kaēkavall tė shkrirė.
Lakra e zezė
Pjesėtare e familjes sė “lakrave pa kokė”, njė thesar i vėrtetė vitamine
C dhe hekuri. Konsumohet “e gjallė” nėpėr sallata, pasi kėshtu ruan mė
mirė edhe vetitė e saj.

Sallatat
Acid folik, likopeni, alfa dhe beta karotinė, vitaminė E dhe C: kėto dhe
shumė pėrbėrės tė tjerė mund tė gjenden nė organizmin e personave qė
vaktet e tė ngrėnit i shoqėrojnė me sallatė. Nė fakt, ėshtė cilėsuar pak
si surprizė ky zbulim. Ai qė ka treguar pėr virtytet e sallatės ka qenė
njė studim i publikuar nė “Journal of the American Dietetic
Association”, ku ekspertėt e “School of Public Health” nė Los Angelos
kanė analizuar tė dhėnat e mė shumė se 17.500 personave tė mbajtur nė
njė data-base tė njė studimi mbi ushqyerjen dhe u tregua pėr herė tė
parė se gjaku i personave qė hanė sallata ėshtė i pasur me vitamina dhe
antioksidues tė domosdoshėm pėr njė jetė tė shėndetshme. Nė veēanti,
vitamina C arrin mesatarisht nė kuotėn 165 pėr qind te gratė dhe 119 pėr
qind te burrat, nė krahasim me ata qė nuk pėrdorin sallata. Po sipas
studimeve, mjafton edhe njė sasi e vogėl nė ditė pėr tė arritur dozat
optimale tė shumė mikroushqyesve me efekte pozitive nė organizėm.
Angjinare
Ka veti tretėse, pastruese dhe mbi tė gjitha ėshtė shumė e pasur me
hekur. Rritet nė mėnyrė spontane nė zonat e ngrohta. Quhet ndryshe edhe
karēof. Varietetet ndahen nė varėsi tė ngjyrės dhe gjembave.
Lulelakra
Ka vetėm njė gjė negative: aromėn e pakėndshme kur gatuhet. Pėr ta
evituar, mjafton qė tė shtojmė njė lugė miell tė bardhė dhe pak lėng
limoni nė ujin e zierjes. Nėse janė tė vogla dhe tė freskėta, janė shumė
tė shijshme edhe “tė gjalla” me vaj ulliri dhe limon.
Prasi
Njė perime tjetėr me njė numėr tė pafund vetish pozitive pėr shėndetin,
ku pėrmendim ato diureike, tonifikuese dhe pastruese. Protagonist i
padiskutueshėm i supave, apo sallatave, qė mund tė konsumohet edhe “i
gjallė”, ku pjesa e bardhė ėshtė mė “e ēmuara”. Nė tė gjitha rastet,
prasi rekomandohet tė pėrdoret i freskėt. ndėrsa farat e shtypura tė
tij, tė ziera nė verė tė bardhė, kėshillohen kundėr rėrės nė veshka dhe
kundėr dhembjeve therėse.
Brokoli
Brokoli ėshtė i pasur me kalcium, hekur, fosfor, kalium dhe vitaminė C.
Pėrmban gjithashtu edhe vitaminė B1 dhe B2 dhe janė njė burim i mirė
fibrash ushqyese.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Perimet e stinės, produktet qė nuk duhen ndarė nga tavolina
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com