Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Eliksiri i jetėgjatėsisė fshihet te miqtė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 33
Location : Athens

MesazhTitulli: Eliksiri i jetėgjatėsisė fshihet te miqtė   31.07.10 22:31

Njė shprehje e urtė popullore thotė: “Kush gjen
njė mik, gjen njė thesar”. Duke u bazuar te shkenca, kjo shprehje vlen
edhe mė shumė: Tė kesh njė rreth tė ngushtė shoqėror, me shumė miq, i
shton vetes shumė vite jetė.


Vetmia tė helmon si duhani dhe alkooli

Njė shprehje e urtė popullore thotė: “Kush gjen njė mik, gjen njė
thesar”. Duke u bazuar te shkenca, kjo shprehje vlen edhe mė shumė: Tė
kesh njė rreth tė ngushtė shoqėror, me shumė miq, i shton vetes shumė
vite jetė. Pėr ata qė nuk e dinė, vetmia ka njė efekt negativ nė
mirėqenien e njeriut, madje shumė mjekė e kanė krahasuar me dėmet qė
shkakton duhani dhe alkooli. Tė ndenjurit mes miqsh ju mbron nga jeta
sedentare dhe obeziteti. Njė studim amerikan, i realizuar nga “Brigham
Young University”, publikuar dhe komentuar nė “Plos Medicine”, ka
zbuluar risinė e fundit se, duke u mbėshtetur te miqtė e ngushtė,
rrisni deri nė 50 pėr qind jetėgjatėsinė. Nėse merren nė konsideratė
vetėm marrėdhėniet e suksesshme, atėherė keni mė shumė avantazhe. Por
cilat raporte vlejnė mė shumė?

Tė gjitha: marrėdhėniet nė punė, shoqėritė aventureske, ato mes
prindėrve, fqinjėve, tė afėrmve. Sa mė shumė miq tė keni, aq mė mirė
ėshtė, sepse tė gjithė kontribuojnė nė efektin e jetėgjatėsisė. Edhe
armiqtė kanė pjesėn e tyre. Nė fakt, studimi nė fjalė ka analizuar 148
punė tė prezantuara nė letėrsinė shkencore. Nė studim nuk ekzaminohet
cilėsia e mirė ose e keqe e marrėdhėnieve shoqėrore, por vetėm
frekuentimi dhe pasojat qė vijnė nga ndarja prej miqve, nė njė periudhė
mesatare prej shtatė vjet e gjysmė. Autorėt e studimit, Julianne
Holt-Lunstad dhe Timothy Smith, i kanė shtuar analizės sė tyre njė
tjetėr pikė: qė mungesa e marrėdhėnieve shoqėrore ėshtė njė rrezik i
madh pėr shėndetin e njerėzve.

Sipas llogaritjeve tė tyre, fakti qė njė person nuk ka marrėdhėnie
shoqėrore rėndon seriozisht nė perspektivat e jetės, ėshtė njėsoj si tė
tymosėsh 15 cigare nė ditė, tė jesh skllav i alkoolit, ose tė ndjekėsh
njė stil jetese tepėr sedentare. Pra, tė qėndroni vetėm, pa miq e
shokė, ėshtė dy herė mė shumė e rrezikshme se sa tė jeni obezė. “Ende
sot, ideja qė mungesa e lidhjeve shoqėrore mund tė jetė njė faktor
rreziku vdekjeprurės, nuk ėshtė shumė e pėrhapur mes organizatave
shėndetėsore dhe opinionit publik”, thotė njė nga studiuesit, qė
shpjegon dhe komenton studimin.

Shoqėrimi me tė tjerėt, nė tė mirė dhe nė tė keq, tė zgjat jetėn,
ndėrkohė qė izolimi nė vetvete nuk bėn gjė tjetėr veēse shton
konfuzionin dhe shkurton jetėn. Sipas shkencėtarėve, motivi i efektit
“guri filozofik” i marrėdhėnieve shoqėrore qėndron nė faktin se tė kesh
shumė miq zhvillon te njė individ njė sens tė madh pėrgjegjėsie nė
lidhje me vetveten. Kush ėshtė i rrethuar nga njerėz qė e duan,
familjarėt dhe miqtė, ėshtė i prirur tė kujdeset mė shumė pėr veten dhe
tė pėsojė mė pak rreziqe. Tė jesh i rrethuar nga persona qė tė duan tė
mirėn, do tė thotė tė ndihmosh veten dhe tė tjerėt nė ēaste
vėshtirėsie.

“Njė rreth i ngushtė shoqėror ka efekte pozitive nė ēdo lloj moshe, si
nė rini, ashtu edhe pleqėri. Po ashtu mbijeton edhe nė epokėn e
internetit”, bėjnė tė ditur studiuesit Holt-Lunstad dhe Smith. Por
duhet tė bėni kujdes: tė keni “qindra miq” nė “Facebook” nuk do tė
thotė se keni njė rreth shoqėror tė zhvilluar. Edhe pse teknologjitė e
reja na japin shpesh herė iluzionin e kundėrt, asnjė kontakt virtual
nuk mund ta zėvendėsojė njė mik “prej mishi”, dhe nuk ka tė njėjtin
efekt qė ndikon pėr tė jetuar mė gjatė. 
Miqėsia ėshtė njė
zjarr qė nuk shuhet kurrė. Mund tė krahasohet me diellin ose dritėn, tė
cilat ekzistojnė pėrjetė. Tė kesh njė mik tė vėrtetė, ėshtė njėsoj si
tė zotėrosh njė thesar qė nuk e sheh, por e ke. Vetėm jeta mund tė
tregojė se kush janė miqtė e vėrtetė, nėse miqėsia ėshtė iluzion apo
ekziston realisht. Vlerat e vėrteta tė miqėsisė janė besimi dhe
ndershmėria.

Kur njė person pa hezituar, tė sheh nė sy dhe tė thotė “Po, kam besim
te ti!”, atėherė ajo ėshtė njė miqėsi e vėrtetė. Mik ėshtė ai qė di tė
tė kuptojė, nėse ke njė problem ėshtė i gatshėm tė tė ndihmojė, qė
beson te ti dhe ajo qė bėn. Miqėsia ėshtė diēka e pėrjetshme, qė as nuk
lind dhe as nuk vdes, por jeton pafundėsisht te ēdonjėri prej nesh.
Gjithashtu ėshtė edhe njė nga eksperiencat mė tė bukura qė tė ofron
jeta. Tė gjithėve na pėlqen t’i ndajmė gėzimet dhe hidhėrimet me
personat qė i njohim mirė dhe i konsiderojmė miq tė vėrtetė. 


Shumė persona e ngatėrrojnė kuptimin e vėrtetė tė miqėsisė dhe mendojnė
se edhe njė njeri i thjeshtė qė tė pėrshėndet e tė buzėqesh, ėshtė njė
mik i ngushtė. Miqėsi e vėrtetė ėshtė ajo qė lind nga zemra dhe nuk
ndjen asnjė zili karshi tė tjerėve. Kjo ėshtė arsyeja pse shumė persona
nuk besojnė te miqėsitė, sepse asnjėra nuk ėshtė e ndershme. Tė
gjithėve do tė na pėlqente tė kishim njė “mik tė vėrtetė”, por ai ose
ajo ekziston vetėm nė ėndėrr. Ja pėrse shumė prej nesh preferojnė tė
zgjedhin ditarin si mikun mė besnik, t‘u besojnė mendimet dhe tė mos ia
hapin zemrėn njė personi. (shqip)

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Eliksiri i jetėgjatėsisė fshihet te miqtė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Portali i forumit-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog