Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Per titujt dhe oferten publike te titujve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Oni Pustina
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 158
Registration date : 23/07/2009
Age : 38
Location : Tirane, Albania

MesazhTitulli: Per titujt dhe oferten publike te titujve   11.09.10 21:35

PER TITUJT DHE OFERTEN PUBLIKE TE TITUJVE Ne mbeshtetje te neneve 78, 83 pika 1 te Kushtetutes, me propozimin e Keshillit te MinistraveK U V E N D II REPUBLIKES SE SHQIPERISEV E N D O S IPJESA E PAREK R E U IDISPOZITA TE PERGJITHSHMENeni 1Objekti i ligjitKy ligj percakton llojet e titujve, rregullon menyren dhe kushtet per emetimin e titujve, tregtimin dhe regjistrimin, identifikimin dhe kryerjen e transaksioneve me to, personat dhe individet e autorizuar per kryerjen e transaksioneve me titujt, kushtet per organzimin e tregtimit publik te titujve, mbrojtjen e investitoreve dhe te mbajtesve te te drejtave mbi titujt, kushtet per dematerializimin e titujve, organizimin e funksionimin e regjistrareve te titujve, shkembimin dhe rregullimin e tregut te titujve. Ky ligj zbatohet gjithashtu per rregullimin e sherbimeve ne investime, hapjen dhe mbylljen e procesit te tregtimit te instrumentave financiare, per realizimin e transaksioneve te ardhshme financiare, analizave financiare dhe ndryshimeve te perqindjeve te te drejtave te votes te zoteruara nga aksioneret e shoqerive te listuara. Dispozitat e ketij ligji ne lidhje me manipulimin e ēmimeve si dhe analizave te instrumentave financiare, jane te zbatueshme edhe per veprimet dhe mosveprimet e kryera jashte Republikes se Shqiperise, ne masen qe ato ndikojne ne tregtimin e titujve ne nje treg titujsh brenda territorit te Republikes se Shqiperise. Neni 2Titujt sipas formes juridike, nocioniTitujt jane instrumente financiare te cilat emetohen dhe tregtohen me qellim sigurimin e fitimit nepermjet administrimit te te drejtave qe rrjedhin nga zoterimi i tyre. Ne termin “tituj” pėrfshihen pa kufizim aksionet, obligacionet e shoqerive tregtare dhe pushtetit lokal, bonot e thesarit dhe obligacionet e emetuara nga shteti shqiptar, titujt e emetuara nga Banka e Shqiperise, dėftesat tregtare, aksionet ose kuotat e fondeve te investimit si dhe instrumenta tė tjerė financiarė te krahasueshem me aksionet dhe obligacionet dhe qe vleresohen si te tille nga Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare, i cili eshte krijuar dhe funksionon mbi bazen e ligjit nr. 9572 date 03.07.2006, “Per Autoritetin e Mbikqyrjes Financiare”, qe ketu dhe me poshte do te quhet Autoriteti. Neni 3E drejta per te emetuar titujTitujt, te quajtur ndryshe ne ligje te tjera si “letra me vlere”, emetohen nga Keshilli i Ministrave e perfaqesuar nga Ministria e Financave, Banka e Shqiperise, njesite e qeverisjes vendore, shoqėritė tregtare si dhe nga persona tė tjerė juridikė, te cilet ketu dhe ne vijim do te quhen “emetues”.Neni 4Titujt sipas marrdhenies juridikeTitujt mund te jene titujt te pjesemarrjes ne kapital, tituj borxhi, derivative, aksione ose kuota te fondit te investimeve apo fondit te pensioneve. Tituj tė pjesmarrjes ne kapital janė tituj tė cilėt provojne tė drejtat dhe detyrimet ne lidhje me njė pjesė tė kapitalit themeltar tė shoqėrise anonime.Titujt e borxhit janė instrumenta tė cilat provojnė te drejtat dhe detyrimet e lindura nga marrėdhėnia debitor-kreditor midis emetuesit dhe mbajtesit tė titullit.Aksionet ose kuotat e fondit te investimeve jane titujt qe krijojne te drejta dhe detyrime qe lidhen me nje pjese te kapitalit te nje fondi investimesh.Aksionet e Fondit te pensioneve, jane tituj qe krijojne te drejta dhe detyrime tė lidhura me nje pjese te kapitalit te nje fondi investimesh.Neni 5Transferimi dhe regjistrimi i titujveTitujt rregjistrohen ne qendrat e specializuara per mbajtjen e regjistrarėve te titujve, qe organizohen ne perputhje me kete ligj dhe liēencohen nga Autoriteti per te ushtruar veprimtari si regjistrar te titujve.Titujt emetohen, transferohen dhe ruhen si tė dhėna elektronike nė rregjistraret e titujve, sipas mėnyrės sė parashikuar nė kėtė ligj dhe rregullave te miratuara nga Autoriteti.Banka e Shqiperise eshte regjistrar i bonove te thesarit te emetuara ne emer te Qeverise Shqiptare.Neni 6Emetimi i titujveTitujt emėrtohen nė lek ose nė monedhėn e shtetit ne te cilin jane emetuar dhe nė territorin e Republikės sė Shqiperise shiten dhe blihen nė lek.K R E U II DERIVATIVĖTNeni 7 (13)Instrumentat financiarė derivativėPėr qėllim tė kėtij ligji, instrumenta financiarė derivativė, janė tė drejtat e zoteruara nga nje person, ēmimi i tė cilave ne menyre tė drejtpėdrejtė ose jo te drejtpėrdrejtė, varet nga ēmimi i titujve, kursi i kembimit valutor, indekset e burses ose normat e interesit dhe tė cilat nuk pėrbėjnė tituj sipas nenit 2 tė kėtij ligji.Instrumentat financiarė derivativė janė instrumenta financiarė tė standartizuar dhe jo tė standartizuar.Instrumentat financiarė tė standartizuar janė:1- instrumenta financiarė derivativė tė tregtuar nė njė treg tė organizuar tė derivativėve, ose2- instrumenta financiarė derivativė tė cilėt u japin mbajtesve te tyre tė drejta tė barabarta.Instrumentat financiarė tė standartizuar, pėr qėllim tė kėtij ligji, janė opsionet, si dhe futures. Autoriteti miraton kontraten-tip te opsionit si dhe kontraten-tip te futures.Neni 8 (14Kontrata e opsionit, nocioniOpsioni ėshtė kontratė pėr shitjen e ardhshme tė titujve, sipas sė cilės njėra prej palėve tė kontratės perfiton tė drejtėn, dhe jo detyrimin, pėr tė blerė ose pėr tė shitur titullin e percaktuar ne kontrate me njė ēmim pėr tė cilin ėshtė rėnė dakort mė parė, pergjate gjithe periudhes per te cilen eshte rene dakord me pare nė ēdo ditė pune deri nė perfundimin e kesaj periudhe, ndėrsa pala tjetėr merr pėrsipėr detyrimin pėr tė dorezuar ose paguar titullin qė ėshtė objekt i kontratės sipas kėrkesės sė mbajtesit tė opsionit. Ne varesi te te drejtes qe perfitohet nga kontrata e opsionit, e cila mund te jete e drejte per blerje ose per shitje, kontrata e opsionit mund te jete perkatesisht opsion per blerje ose per shitje.Neni 9 (15Kontratat e futures, nocioniFutures ėshtė njė kontratė pėr shitje nė tė ardhmen, mbi bazen e tė cilės njėra prej palėve tė kontratės merr pėrsipėr detyrimin pėr tė lėvruar titullin objekt i kontratės, ndėrsa pala tjetėr merr pėrsipėr tė paguajė ēmimin per te cilin eshte rėnė dakort nė njė datė tė meparshme te vendosur nga palet.Neni 10 (16Oferta publike dhe tregtimi i kontratave te opsioneve dhe i futuresOferta publike, tregtimi i kontratave te opsioneve dhe futures, bėhet sipas rregullave tė miratuara nga Autoriteti e qė rregullojnė tregtimin e intrumentave financiarė derivativė.Neni 11Titujt e transferueshemTitujt te transferueshem jane: ( a ) aksionet, titujt e borxhit si dhe tituj te ngjashem me aksionet dhe titujt e borxhit;( b ) kontrata ose te drejtat per nenshkrimin e tyre, blerja ose futja ne zoterim e titujve te percaktuar ne shkronjen (a) te ketij paragrafi;( c ) kontrata futures dhe e opsionit dhe kontrata financiare, qe lidhen me titujt e percaktuar ne shkronjen (a) te ketij neni,ne rast se keto pranohen per t’u tregtuar ne treg titujsh, qe rregullohet dhe mbikqyret nga autoriteti, ushtron veprimtari te rregullt dhe pranohet direkt ose indirekt i hapur per publikun. K R E U IIILLOJET E TITUJVESeksioni I AksionetNeni 12 (17AksioniAksioni ėshtė titull. Nocioni, llojet e aksioneve, menyra e marrjes ne zoterim te aksioneve, si dhe permbajtja e vendimit te emetimit te aksioneve rregullohet sipas ligjit per shoqerite tregtare.Neni 18--Neni 19--Neni 20--Neni 13 (21Elementet e rregjistrimit elektronik tė aksioneveRregjistrimet elektronike tė aksioneve nė regjistraret e titujve, pėrmbajnė tė dhėnat e mėposhtme:1. llojin e aksioneve;2. daten e emetimit;3. emertimin, seline dhe numrin e regjistrimit te emetuesit ne regjistrin tregtar;4. mbajtesin e aksioneve:a- pėr individėt shenohen emri, adresa e banimit si dhe numri i certifikates se lindjes ose e pasaportes,b- pėr personat juridik shenohen emertimi, selia, si dhe numri i regjistrimit ne regjistrin tregtar;5. numrin e aksioneve te emetuara;6. vleren nominale te aksioneve te emetuara;7. daten e rregjistrimit tė aksioneve nė qendren e regjistrimit te aksioneve.Neni 14 (22Detyrimet e emetuesit nė lidhje me rregjistrimin e aksioneveEmetuesi sipas mėnyrės dhe procedurės tė pėrcaktuar nga Autoriteti, rregjistron aksionet ne regjistrar.Neni 15 (23Detyrimet e emetuesit nė lidhje me njoftimin e ndryshimit te pronesise mbi aksionetEmetuesi i aksioneve dhe rregjistrari, njoftojnė Autoritetin pėr ēdo rast kur menjėherė ose nė mėnyrė progresive gjatė njė periudhe jo mė tė gjatė se dymbėdhjetė muaj, jane transferuar te drejtat mbi aksionet me tė drejtė vote e qe perbejne tė paktėn 5% tė kapitalit themeltar tė shoqėrisė anonime.Emetuesi i aksioneve njofton Autoritetin:a- mbi personat e lidhur me mbajtesin e ri te aksioneve; b- mbi personat qe kane marreveshje me zoteruesin e ri te aksioneve e qe per shkak te marrėveshjes kontrollojne te pakten 20%, te aksioneve me tė drejtė vote;c- nese mbajtesi ri eshte shoqeri e kontrolluar ose filial i njė shoqėrie tjeter; ē- mbi shoqėritė e kontrolluara nga mbajtesi i ri i aksioneve si dhed- mbi persona tė lidhur me kapitalin ne lidhje trashegimie deri ne shkallėn e dytė.Persona te lidhur jane personat e trajtuara si te tille nga ligji per shoqerite tregtare. Seksioni IIObligacionetNeni 16 (24Obligacioni, nocioniObligacioni ėshtė njė titull afatmesem ose afatgjatė borxhi, i cili e detyron emetuesin, qe nė nje datė te caktuar, nė njė ose mė shumė kėste, t’i paguajė titullarit tė obligacionit, vlerėn nominale tė obligacionit dhe interesin.Neni 17 (25Vendimi i emetimit tė obligacioneveVendimi i emetimit tė obligacioneve miratohet nga organi i autorizuar i emetuesit.Vendimi i emetimit tė obligacioneve pėrmban elementet e mėposhtėm:1. emertimin dhe seline e emetuesit;2. vlerėn totale te emetimit;3. Vleren nominale te obligacionit;4. tė dhėna pėr garantuesin;5. mėnyren e emetimit dhe nėnshkrimit tė obligacioneve;6. qėllimin e perdorimit te fondeve te siguruara nga emetimi i obligacioneve;7. llojin e obligacioneve dhe tė drejtat qė u japin titullarėve;8. afatet e shlyerjes sė vlerės nominale tė obligacionit si dhe interesave;9. vlerėn e interesit si dhe mėnyrėn e llogaritjes dhe pagesės sė interesit;10. vlerėn e kapitalit themeltar tė emetuesit dhe pėrqindjen qė ze emetimi i obligacioneve nė kapitalin e vet emetuesit;11. burimet e fondeve pėr shlyerjen e obligacioneve;12. strukturėn e emėrtimit dhe numrin e obligacioneve;13. mundėsitė e konvertimit nė lloje te tjera titujsh;14. ēmimin e shitjes sė obligacioneve.Vendimi i emetimit tė obligacioneve mund tė percaktoje privilegje apo pėrfitime tė veēanta pėr blerėsin.Neni 18 (26Llojet e obligacioneveObligacionet mund tė klasifikohen:1- sipas mėnyrės sė garantimit tė tė drejtave: a- me garanci si dheb- pa garanci;2- sipas mėnyrės sė ushtrimit tė tė drejtės mbi interesin: a- obligacione me kupon zero, te cilat jane obligacione me interes tė pagueshėm menjėherė si dhe b- obligacione me kupon, te cilat jane obligacione me interes tė pagueshėm nė kėste;3- sipas interesit: a- obligacione me interes zero, b- obligacione me normė interesi fikse si dhe c- obligacione me normė interesi tė ndryshueshme;4- sipas mėnyrės sė ushtrimit tė sė drejtės tė marrjes sė vlerės nominale: a- obligacione qė shlyhen me njė kėst si dhe b- obligacione qė shlyhen me disa kėste;5- sipas tė drejtave tė veēanta: a- obligacione me pjesėmarrje tė cilat jane obligacione qe krahas interesit, i japin titullarit tė drejtėn tė perfitoje edhe divident, b- obligacione tė cilėt janė tė konvertueshėm nė aksione ose c- obligacione tė konvertueshme te cilat jane obligacione qe i japin titullarit tė drejtėn e parablerjes sė aksioneve.Neni 19 (27Elementet e obligacionitObligacionet regjistrohen kur regjistrohen si tė dhėna elektronike pėrmbajnė elementet e mėposhtėm:1. llojin i obligacionit;2. serine e obligacioneve ne rastet kur emetuesi emeton mė shumė se njė seri tė tė njėjtit lloj;3. daten e emetimit obligacioneve;4. emertimin, seline si dhe numrin e regjistrimit te emetuesit ne regjistrin tregtar;5. titullarin e obligacioneve a- pėr individėt: emri, adresa e banimit si dhe numri i ēertifikates se lindjes ose i pasaportes, b- pėr personat juridik: emertimi, selia si dhe numri i regjistrimit te regjistrin tregtar;6. vleren nominale te obligacioneve;7. interesin;8. afatin dhe mėnyren e pagesės sė interesit si dhe9. data e rregjistrimit tė obligacioneve nė rregjistrar.Seksioni IIIBonot e thesarit, dėftesat tregtare dhe obligacionet shteteroreNeni 20 (28Bonot e thesarit dhe dėftesat tregtare, nocioniBonot e thesarit dhe dėftesat tregtare jane tituj tė cilat e detyrojnė emetuesin qe brenda periudhės sė maturimit t’i paguajė mbajtesit interesin si dhe te paguaje vlerėn nominale tė tyre ne diten e maturimit.Neni 21 (29Emetuesit e bonove tė thesarit dhe dėftesave tregtareBonot e thesarit emetohen nga Banka e Shqiperise, ndėrsa dėftesat tregtare emetohen nga shoqėritė anonime apo persona te tjere juridike.Bonot e thesarit dhe dėftesat tregtare janė tituj afatshkurter.Neni 22 (30Obligacionet shteterore, nocioniObligacionet shteterore jane tituj afatgjate, te cilet emetohen nga shteti shqiptar i perfaqesuar nga Ministria e Financave.Neni 23 (31Vendimi i emetimit tė bonove tė thesarit,dėftesave tregtare dhe obligacioneve qeveritareVendimi i emetimit tė bonove tė thesarit dhe tė dėftesave tregtare miratohet nga organi i autorizuar i emetuesit. Vendimi i emetimit tė obligacioneve shteterore miratohet nga Keshilli i Ministrave.Neni 24 (32Pėrmbajtja e vendimit tė emetimit tė bonove tė thesarit, dėftesave tregtare dhe obligacioneve shteteroreVendimi i emetimit tė bonove tė thesarit, dėftesave tregtare dhe obligacioneve shteterore pėrmban elementėt e mėposhtėm:1. vlerėn e agreguar tė emetimit dhe vlerėn nominale tė ēdo titulli;2. qėllimin pėr tė cilin do tė pėrdoren fondet e siguruara nga emetimi;3. mėnyrėn e emetimit tė titujve;4. vlerėn e interesit dhe mėnyrėn e llogaritjes dhe pagesės sė interesit si dhe5. datat e maturimit.Neni 25 (33Elementet e rregjistrimeve elektronike tė bonove tė thesarit, dėftesave tregtare dhe obligacioneve shtetėroreBonot e thesarit, dėftesat tregtare dhe obligacionet shteterore qė mbahen si tė dhėna elektronike ne regjistrar titujsh pėrmbajnė elementėt e mėposhtėm:1. llojin e titullit;2. serine e titullit nėse emetuesi emeton mė shumė se njė seri tė tė njėjtit lloj;3. daten e emetimit tė ēertifikatės sė depozitės;4. emrin, seline dhe numrin individual te identifikimit tė emetuesit;5. pronarin e titullit;6. vleren nominale te titullit,7. interesin;8. afatin dhe mėnyren e pagesės sė interesit si dhe9. daten e rregjistrimit te titujve te emetuesi ose nė rregjistrar.Neni 26 (34Blerėsit e bonove tė thesarit, dėftesave tregtare dhe obligacioneve shteteroreBonot e thesarit tė emetuara nga Banka e Shqiperise mund tė blihen ne tregun primar nga banka, institucione financiare dhe investitore institucional, kurse ne tregun sekondar nga persona juridike dhe individe.Dėftesat tregtare dhe obligacionet shteterore mund tė blihen nga persona juridikė dhe individė.PJESA E DYTĖ KREU I EMETIMI I TITUJVENeni 27 (35Emetimi i Titujve, nocioni Emetimi i titujve ėshtė emetimi pėrmes njė oferte publike ose private i titujve nė Republikėn e Shqiperise ose jashtė saj.Ofertė publike e titujve, ėshtė ftesa pėr tė nėnshkruar titujt, e cila duke perdorur mjetet masive tė komunikimit, i drejtohet njė numri tė papėrcaktuar personash. Ofertė private e titujve ėshtė emetimi nė tė cilin oferta pėr tė nėnshkruar titujt ju drejtohet vetėm investitoreve institucionale, aksionereve ose punonjesve, por jo me shume se 100 investitoreve te jashtem, te cilet jane adresuar drejtperdrejt tek emetuesi. Investitore institucionale jane fondet e investimeve, fondet e pensioneve, shoqėrite e sigurimeve si dhe personat juridik, tė vendit ose tė huaj, statusi i tė cilėve si investitore institucional ėshtė ēertifikuar me vendim te Autoritetit.Investitor i jashtėm ėshtė ēdo individ ose person juridik vendas apo i huaj, qė nuk ėshtė aksioner apo punonjės i emetuesit dhe investitor institucional. Neni 28 (36 Detyrimi per pergatitjen e Prospektin Ne rastet kur emetuesi, emeton tituj nė Republikėn e Shqiperise publikon njė Prospekt ne lidhje me oferten publike per shitjen e titujve ose i dorezon investitoreve potenciale nje prospekt per emetimin e titujve ne lidhje me oferten private per shitjen e titujve. Bashke me ftesėn pėr tė nėnshkruar titujt, prospekti pėrmban informacion tė plotė, tė saktė dhe objektiv tė mjeteve dhe detyrimeve, fitimit dhe humbjes, gjendjes dhe prespektivave financiare tė emetuesit, qėllimit tė marrjes sė fondeve, faktorėve tė riskut dhe tė drejtat qė mbartin titujt pėr tė cilat nxirret prospekti, nė bazė tė tė cilit investuesi mund tė bėjė njė vlerėsim objektiv tė prespektivave dhe rreziqeve tė investimeve dhe tė marrė njė vendim nė lidhje me investimin.Neni 29 (37 Pėrmbajtja e detyrueshme e prospektitProspekti permban: A- tė dhėna per titujt per te cilet publikohet prospekti dhe pėr mėnyrėn dhe kushtet e emetimit tė tyre, te cilat perfshijne:1- llojin dhe karakteristikat e titujve, numrin e pergjithshem te tyre si dhe pėrshkrimin e tė drejtave qė mbartin;2- nje permbledhje qe percakton shkurtimisht karakteristikat dhe risqet kryesore te mbajtesit te titullit, garantuesit dhe titujve te ofruar.3- diten e fillimit te nenshkrimit dhe periudhen e nėnshkrimit dhe pagesės;4- pėrshkrimin e mėnyrės sė shpėrndarjes se titujve nėse nėnshkruhen mė shumė tituj nga sa emetohen;5- emertimin, seline dhe adresen e veprimtarise se personit qe garanton nese ka te tille;6- emertimin, seline dhe adresat e veprimtarise sė personave qė garantojnė detyrimet e emetuesit nė lidhje me titullin;7- emrat dhe adresat e institucioneve pėrmes tė cilave do t’i pėrmbushin emetuesit detyrimet qė kanė ndaj pronarėve tė titujve;8- ēmimin ose mėnyrėn e pėrcaktimit tė ēmimit tė titujve,9- procedurėn e ushtrimit tė sė drejtės sė parablerjes si dhe pagesėn,10- qėllimin pėr tė cilin synon t’i pėrdorė fondet emetuesi. B) tė dhėna pėr emetuesin e titujve, si mė poshtė:1- emeri i shoqėrisė, selia dhe adresa e veprimtarise, data e themelimit te personit juridik, forma ligjore, numri i rregjistrimit nė regjistrin tregtar;2- vlera e kapitalit tė nėnshkruar dhe e kapitalit tė paguar, te dhena te hollėsishme nė lidhje me kapitalin themeltar nė rastin e njė shoqėrie anonime;3- nese eshte filial ose shoqeri e kontrolluar nga nje shoqeri tjeter, tė dhėna pėr kete shoqeri;4- listėn e aksionerėve qe zoterojne mbi 5% tė numrit gjithsej tė votave tė asamblesė sė pėrgjithshme duke percaktuar pėrqindjen e votave qė zoteron secili. C) tė dhėna pėr veprimtarine e emetuesit, si mė poshtė:1- pėrshkrim i objektit te veprimtarive tė emetuesit dhe rrethanave tė mundshme tė jashtėzakonshme tė cilat kanė influencuar apo influencojnė nė rezultatet e disa prej kėtyre veprimtarive;2- vartėsinė te patentat apo liēensat qė u pėrkasin tė tjereve apo kontrata me palė tė treta, tė cilat jane kusht i domosdoshem pėr zhvillimin e veprimtarive te emetuesit;3- tė dhėna pėr investime tė mėdha ne realizim e siper;4- tė dhėna bazė pėr konflikte gjyqėsore ose ekzekutime te vendimeve gjyqesore qė mund tė kenė efekt tė ndjeshėm nė gjendjen financiare te emetuesit;5- faktorėt e riskut ndaj tė cilėve ėshtė i zbuluar emetuesi, qe mund tė ndikojne ne ushtrimin e tė drejtave mbi titujt per te cilet eshte pergatitur Prospekti, si dhe ēmimin e tyre ne treg. D) tė dhėnat e mėposhtme pėr mjetet e emetuesit dhe borxhin, gjendjen financiare dhe rezultatin financiar te emetuesit, pėr tre vitet e fundit dhe pėr vitin ne vazhdim, duke pėfshirė ne menyre te veēante tremujorin e fundit, me pėrjashtim tė rasteve kur emetuesi nuk ka ushtruar aktivitet pėr nje kohė kaq te gjate: 1- pasqyrat individuale dhe pasqyrat e konsoliduara financiare nėse ekzistojnė; nėse emetuesi pėrgatit vetėm pasqyra tė konsoliduara ato pėrfshihen nė prospekt, dhe, nėse emetuesi pėrgatit pasqyra individuale dhe pasqyra tė konsoliduara, i pėrfshin ato nė prospekt. Tė dhėnat e pasqyrave tė ndryshme duhet tė jepen nė tabela tė cilat mundėsojnė krahasimin e zėrave tė ndryshme gjatė viteve financiare tė njėpasnjėshme;2- emrin e ekspertit kontabel qe ka ēertifikuar bilancin dhe nėse ky nuk ka pranuar ta nėnshkruajė atė, ose nėse ka lėshuar njė opinion profesional te shkruar, ky informacion perfshihet ne prospekt sė bashku me arsyet pėrkatėse. E) tė dhėna pėr anetaret e organeve vendimmarrese, mbikqyrese apo ekzekutive te emetuesit, si mė poshtė:1- emrat e plotė te anėtarėve tė organeve vendimmarrese, mbikqyrese apo ekzekutive te emetuesit ose tė organeve tė tjera tė emetuesit pavaresisht nga emertimi qe mbajne ne strukturen e tij, si dhe pozicionet qė personat mbajnė nė kėto organe;2- nėse prospekti nxirret pėr aksione, ai permban curricilum vitae te anėtarėve tė keshillit mbikqyrės dhe tė anetareve te drejtorise si dhe tė ardhurat nga puna qė kryejne tek emetuesi;F) deklaratėn e mėposhtme tė personave qė nėnshkruajnė prospektin: 1-"Me besimin tonė maksimal dhe nė bazė tė gjithė informacioneve dhe tė dhėnave per te cilat jemi ne dijeni, deklarojmė se tė gjitha tė dhėnat qė pėrmbahen nė kėtė prospekt perbejne paraqitje te plotė dhe te vėrtetė te mjeteve dhe detyrimeve, fitimeve dhe humbjeve, gjendjes financiare dhe operacioneve tė emetuesit, tė tė drejtave te lidhura me titujt per te cilet eshte pergatitur ky prospekt dhe se nga ai nuk janė hequr fakte dhe te dhena tė cilat mund tė influencojnė nė plotėsinė dhe vėrtetėsinė e kėtij prospekti.3- Prospekti nėnshkruhet nga perfaqesuesi apo perfaqesuesit ligjorė te emetuesit ose nga tė gjithė anėtarėt e organit drejtues perkates tė emetuesit. Ne prospekt deklarohen arsyet pėr tė cilat anėtarė te caktuar nuk kanė nėnshkruar. Prospekti mund tė nėnshkruhet edhe nga persona tė tjerė, tė cilėt kanė marrė pjesė nė nxjerrjen apo pėrgatitjen e tė dhėnave pėr prospektin. Neni 30 (38 Miratimi i prospektitProspekti pėrpara publikimit ose dorezimit tė tij te investitoret e mundshėm, paraqitet per miratim prane autoritetit te mbikqyrjes financiare. Emetuesi bashke me kerkesen per miratimin e prospektin paraqet prospektin, vendimin pėr emetimin e titujve si dhe ēdo dokumentacion tjeter te parashikuar nga ky ligj apo qe i kerkohet nga Auoriteti. Prospekti publikohet dhe u jepet investitoreve tė mundshėm vetėm pasi ai tė miratohet nga Autoriteti. Autoriteti pas marrjes sė praktikes, verifikon nėse prospekti pėrmban tė gjitha tė dhėnat e renditura nė nenin 29 tė kėtij ligji. Autoriteti nuk kontrollon as nėse informacioni qė jepet nė prospekt ėshtė i plotė dhe i vėrtetė as ligjshmėrinė e vendimit tė emetimit te titujve dhe as pėrmbajtjen e dokumentave tė tjerė bashkėngjitur. Pavaresisht nga sa eshte parashikuar ne kete paragraf, nėse nga praktika e depozituar, nga ndonje informacion i bere publik ose ne rast se autoriteti ka te dhena se ekzistojnė fakte apo rrethana te rendesishme, tė cilat duhet tė deklaroheshin nė prospekt, autoriteti i kerkon emetuesit plotesimin e prospektit. Nėse i gjithė dokumentacioni i parashikuar ne kete ligj, i ėshtė bashkėngjitur praktikes dhe nėse prospekti i pėrmban tė gjitha tė dhėnat sipas dispozitave tė nenit 29 tė kėtij ligji, autoriteti me vendim miraton prospektin. Nėse brenda 15 ditėve pune nga data e rregjistrimit tė kerkeses dhe dokumentacionit bashkangjitur, autoriteti nuk merr vendim pėr miratimin apo refuzimin e prospektit, konsiderohet se autoriteti e ka miratuar prospektin. Ne rast te kerkeses se autoritetit per plotesim te dokumentacionit, ky afat llogaritet 15 dite pune nga data e depozitimit ne Autoritet nga emetuesi te dokumentacoinit shtese. Autoriteti miraton formularin e kerkeses, permbajtjen e dokumentacionit qe i bashkangjitet kerkeses per miratim te prospektit si dhe tarifat e sherbimit per perpunimin e ketij informacioni. Neni 31 (39 Pėrgjegjėsia pėr pėrmbajtjen e prospektitAutoriteti nuk mban pėrgjegjėsi pėr vėrtetėsinė e tė dhėnave qė jepen nė prospekt, por me vendim konfirmon vetem nese prospekti eshte depozituar sipas kerkesave te ligjit, se pėrmban tė gjithe informacionin siē eshte parashikuar ne kete ligj dhe se ai mund tė publikohet. Emetuesi dhe personat qė zbulohen se e kanė pėrdorur prospektin pėr tė mbuluar apo pėr tė shtrembėruar fakte tė rėndėsishme mbajnė pėrgjegjėsi tė plotė pėr tėrėsinė dhe vėrtetėsinė e tė dhėnave qė pėrmban prospekti per aq sa ata, per shkak te pozicionit te tyre ne lidhje me emetuesin, kishin dijeni apo duhej te kishin dijeni ne lidhje me informacionin e padeklaruar. Neni 32 (40 Publikimi i prospektitBrenda 30 ditėve nga marrja nė dorėzim e vendimit per miratimin e prospektit pėr emetimin dhe shitjen e titujve pėrmes njė oferte publike, emetuesi e publikon prospektin ne buletinin e publikimeve zyrtare ose nė rastin e nje oferte private, ne formė shoqėruese tė ftesės pėr tė nėnshkruar titujt qe ju dergohet investitoreve te mundshem. Nė publikimin e prospektit per oferten publike, publikohen edhe adresa apo adresat nė te cilat mund tė merren apo te porositen pa pagesė, kopje te prospektit. Nė rastin e njė oferte private, nėse ftesa pėr tė nėnshkruar titujt u drejtohet brenda 15 ditėsh te gjithe investitoreve tė mundshėm tė caktuar, emetuesi nuk ėshtė i detyruar ta publikojė prospektusin. Nėse titujt ofrohen te shiten permes nje oferte publike, prospekti u vihet nė dispozicion investitoreve nė selinė e emetuesit si dhe nė tė gjitha vendet ku bėhet nėnshkrimi i titujve te lidhur me prospektin. Prospekti publikohet dhe u vihet nė dispozicion investoreve tė mundshėm pėrpara njė pranimi tė mundshėm tė detyrimit pėr tė nėnshkruar dhe pėrpara nėnshkrimit tė titujve. Investori nuk mban pėrgjegjėsi pėr njė pranim tė mundshėm pėr tė nėnshkruar apo pėr kryerjen e nėnshkrimit tė titujve pėrpara publikimit ose dėrgimit tė prospektit.Nėse emetuesi nuk e publikon prospektin brenda aftit te parashikuar nė paragrafin e pare tė kėtij neni ose nėse ai nuk ua dėrgon investitoreve tė mundshėm brenda afatit te parashikuar nė paragrafin e dyte tė kėtij neni, vendimi i autoritetit ne lidhje me miratimin e prospektit konsiderohet i shfuqizuar. Neni 33 (41 Ndryshimi i prospektitEmetuesi deri nė fund tė periudhės sė nėnshkrimit tė titujve, nepermjet dokumentit te ndryshimit te prospektit, korrigjon ose deklaron ēdo fakt te ri qė lind ose pėer te cilin vjen ne dijeni pasi autoriteti ka vendosur miratimin e prospektit. Emetuesi brenda 24 oreve nga konstatimi i kerkon Autoritetit miratimin e ndryshimit tė prospektit dhe ia bashkėlidh prospektit tė ndryshuar, pa vonese, se paku brenda tre diteve pune. Autoriteti shqyrton kerkesen per ndryshimin e prospektit, brenda shtate ditesh pune nga marrja e kerkeses.Nėse Autoriteti e miraton ndryshimin e prospektit ose nuk merr njė vendim pėr aplikimin brenda afatit tė pėrmendur nė paragrafin e dyte tė kėtij neni, emetuesi e publikon ndryshimin e prospektit ditėn e parė tė punės pas kėtij afati nė tė njėjtėn mėnyrė qė ėshtė publikuar prospekti i parė. Neni 34 (42 Oferta private e titujve Nėse titujt ofrohen pėrmes njė oferte private, nė vendimin e emetimit tė titujve, emetuesi liston emrat e investitoreve tė mundshėm tė cilėve do t’ua dėrgojė ftesėn pėr tė nėnshkruar titujt bashke me formėn dhe vlerėn e investimeve tė tyre. Nė rastin e njė oferte private titujsh, prospekti pėrban tė dhėnat e pėrmendura nė nenin 29 tė kėtij ligji. Tė dhėnat nė lidhje me pronat dhe borxhin, gjendjen financiare dhe reyultatin financiar te pėrcaktuar nė nenin 29, germa D, jepen vetėm nė lidhje me vitin financiar te mėparshėm dhe vitin financiar ne vazhdim, deri nė tremujorin e fundit perpara depozitimit te kerkeses pėr miratimin e prospektit. Nė rastin e njė oferte private tė titujve, prospekti nuk publikohet dhe emetuesi i tyre komunikon me investoret e mundshėm nepermjet dorezimit te ofertes ne adresen e investitorit.Neni 35 (43 Nėnshkrimi dhe shlyerja e titujve, raportimi tek autoritetiNėnshkrimi dhe shlyerja e titujve nė njė ofertė publike behet brenda tre muajve nga dita kur emetuesi merr dijeni per vendimin e autoritetit. Ky afat, nė rastin e njė oferte private nuk mund te jete me i gjate se 30 ditė. Gjatė periudhės sė shlyerjes se titujve, emetuesi i depoziton shumat e paguara nė njė llogari tė veēante tė hapur nė bankėn ku investitori ka njė llogari tė hapur per keto lloj operacionesh. Nėse ne fund te periudhave te permendura ne paragrafin e pare te ketij neni, mbeten te panenshkruara dhe te pashlyera tė paktėn 75% e titujve te ofruara publikisht ose 90% e titujve te ofruara privatisht, emetuesit nuk i lejohet t’i emetojė titujt dhe brenda shtatė ditėve pas perfundimit tė periudhės se percaktuara per shlyerjen e titujve, u kthen investoreve shumat qė kanė paguar. Brenda shtatė ditėsh nga perfundimi i periudhės sė shlyerjes, emetuesi njofton Autoritetin pėr numrin dhe pėrqindjen e titujve tė nėnshkruar dhe paguar dhe tė personave qė i kanė nėnshkruar dhe paguar ato. Autoriteti ne lidhje me te njejtin emetim, mund te kėrkojė nga emetuesi tė dhėna tė tjera nė lidhje me nėnshkrimin dhe pagesėn e titujve. Nėnshkrimi dhe shlyerja e titujve pas perfundimit tė periudhave tė pėrmendura nė paragrafin e pare tė kėtij neni janė tė pavlefshme. Neni 36 (44Emetimi i titujve afatshkurterDispozitat e kėtij ligji zbatohen edhe pėr emetimin e titujve afatshkurter.Titujt afatshkurter nuk mund te emetohen me kushte tė shtyrjes sė datės sė maturimit pėrmes emetimit tė njė serie tė re titujsh. Emetuesit e titujve afatshkurter nuk janė tė detyruar tė nxjerrin prospekt, por ata, brenda shtatė ditėsh pas emetimit, njoftojnė me shkrim Autoritetin, ne lidhje me emetimin dhe karakteristikat kryesore te titujve afatshkurtra. Emetimi konsiderohet se eshte realizuar nė fund tė ditės sė fundit tė periudhės brenda sė cilės duhet tė bėhet pagesa e titujve nė fjalė. Njoftimi i pėrmendur nė paragrafin e mesiperm tė kėtij neni pėrmban:1. tė dhėna pėr titujt, nėnshkrimin dhe pagesėn;2. tė dhėna pėr emetuesin;3. tė dhėna pėr personat pėrgjegjės tė emetuesit. Neni 37 (45 Emetimi dhe rregjistrimi nė bursė i titujve tė ofruar pėrmes njė oferte publikeEmetuesi emeton titujt tė cilat jane ofruar per shitje pėrmes njė oferte publike pėr nėnshkrim nė formėn e titujve tė dematerializuar, ne perputhje me dispozitat e parashikuara ne kete ligj, dhe i kuoton ato nė burse brenda njė muaji nga dita e emetimit.Neni 38 (46 Emetuesi i huajEmetues i huaj ėshtė njė emetuesi, selia e tė cilit ėshtė e rregjistruar jashtė territorit tė Republikės sė Shqiperise.Emetuesi i huaj mund tė emetojė tituj me ofertė publike nė Republikėn e Shqiperise, vetėm pėrmes njė shoqėrie tė autorizuar me tė cilėn ėshtė lidhur emetuesi i huaj pėr ta pėrdorur si agjent emetimi. Shoqėri e autorizuar mund te jene shoqėrite komisionere ose bankat qe kanė marrė nga Autoriteti licensėn pėr tė kryer transaksione me titujt. Kerkesa pėr miratimin e prospektit tė emetimit tė titujve tė njė emetuesi tė huaj, bėhet nė emėr tė emetuesit tė huaj nga shoqėria e autorizuar e pėrmendur nė paragrafin e trete tė kėtij neni. Kerkesa shoqėrohet me njė kontratė agjensie ose nėnshkrimin e perbashket te emetuesit tė huaj dhe shoqėrisė sė autorizuar. Autoriteti mund ta miratojė publikimin e prospektit tė emetuesit tė huaj edhe pse kerkesa nuk shoqėrohet nga tė gjithė dokumentacionin e parashikuar nė kete ligj ose nėse praktika nuk i pėrmban tė gjitha tė dhėnat e specifikuara nė ligj, nėse:a- shoqėria e autorizuar e pėrmendur nė paragrafin e trete tė kėtij neni vėrteton se sipas legjislacionit tė vendit tė emetuesit nuk mund tė jepen kėto dokumenta apo tė dhėna dhe nėse Autoriteti gjykon se kjo gjė nuk i ul mundėsitė investoreve pėr tė bėrė njė vlerėsim objektiv tė prespektivave dhe rreziqeve tė investimit si dhe pėr marrjen e njė vendimi nė lidhje me investimin, b- shoqėria e autorizuar vėrteton se sipas legjislacionit tė vendit anėtar tė Bashkimit Evropian nė tė cilin ka selinė e rregjistruar emetuesi nuk kėrkohen kėto dokumenta dhe tė dhėna pėr miratimin e prospektit. Autoriteti mund tė miratojė publikimin e njė prospekti pėr njė emetues tė huaj i cili emeton tituj me ofertė publike njėkohėsisht nė Republikėn e Shqiperise dhe nė njė vend anėtar tė Bashkimit Evropian, nėse publikimi nė atė vend anėtar tė Bashkimit Evropian ėshtė miratuar nga organi pėrkatės i atij shteti ose mund ta kushtėzojė miratimin me plotėsimin e prospektit me tė dhėnat e pėrmendura nė kėte ligj. Shoqėria e autorizuar garanton Autoritetin qė tė dhėnat e perfhsira nė prospektin e emetuesit tė huaj, janė tė sakta dhe tė plota. Neni 39 (47 Emetimi i titujve jashtė Republikės sė ShqiperiseEmetuesi qe mendon tė emetojė tituj nė njė treg tė huaj, njofton paraprakisht Autoritetin pėr karakteristikat e emetimit tė planifikuar. Njoftimi i pėrmendur nė paragrafin e pare tė kėtij neni pėrmban tė dhėnat e renditura nė germat A) dhe B) te nenit 29 tė kėtij ligji si dhe te dhena mbi menyren e kleringut dhe rregullimit te titujve. Brenda tetė ditėsh pas perfundimit tė periudhės sė nėnshkrimit dhe pagesės sė titujve tė emetuara jashtė Republikės se Shqiperise, emetuesi informon Autoritetin nė lidhje me numrin e titujve qė janė nėnshkruar dhe paguar. Neni 40 (48 Pėrjashtime nga nxjerrja e detyrueshme e prospektitEmetuesi nuk ėshtė i detyruar tė publikoje njė prospekt kur emeton aksione pėr qėllimet e mėposhtme: 1. rritje tė kapitalit fillestar duke perdorur per kete qellim fitimin, rezervat ose fitimin e pashpėrndarė;2. rritje tė kapitalit fillestar si rezultat i njė bashkimi shoqėrish;3. rritje tė kapitalit fillestar ne te cilin nėnshkrimi dhe pagesa e titujve kryhet nga aksioneri i emetuesit i cili ka mė shumė se 75 % tė tė drejtave tė votimit nė asamblenė e pėrgjithshme;4. rritjen e kapitalit fillestar nė tė cilin marrin pjesė vetėm investitoret institucionalė; 5. konvertimin e obligacioneve tė konvertueshme nė aksione nese nė ēastin e emetimin tė obligacioneve tė konvertueshme ka publikuar apo u ka dorezuar prospektin investitoreve;6. shnderrimi i shoqėrisė nė shoqėri anonime. Emetuesi qė nuk ka nxjerrė prospekt ne mbeshteteje te paragrafit te pare tė kėtij neni, brenda shtatė ditėve pas perfundimit te dites sė fundit tė periudhės sė pagesės sė titujve, i jep autoritetit informacion pėr emetimin e kryer. Informacioni i pėrmendur nė paragrafin e dyte tė kėtij neni pėrmban tė dhėnat e pėrmendura nė Nenin 29 germat A) dhe B) si dhe tė dhėnat pėr investitoret institucional dhe numrin e aksioneve tė nėnshkruara dhe tė paguara. Ndryshe nga sa parashikohet nga dispozita e paragrafit te pare tė kėtij neni, emetuesi pergatit njė prospekt pėr emetimin e titujve pėrmes njė oferte private, kur ftesa pėr tė nėnshkruar u drejtohet vetėm investoreve institucionalė, me kusht qė njė ose mė shumė investore institucionalė tė nėnshkruajnė dhe paguajnė tė gjitha titujt e emetimit, me synimin qe, brenda njė periudhe mė tė shkurtėr se njė vit, t’ua ofrojne pėr shitje personave qė nuk janė investore institucionalė. Emetuesi i pėrmendur nė paragrafin e katert tė kėtij neni paraqet pėrpara Autoritetit kerkesen per miratimin e prospektit pėrpara se investitori institucional tė fillojė ofrimin e titujve pėr shitje. Investori institucional pėrpara shitjes ua vė nė dispozicion kėtė prospekt klientėve tė mundshėm. Neni 41 (49 Pėrjashtimet nga zbatimi i dispozitave te kėtij KreuDispozitat e kėtij Kreu nuk zbatohen pėr emetimin e aksioneve gjatė krijimit tė njė shoqėrie anonime si dhe pėr emetimin e titujve kur ato emetohen nga shteti shqiptar apo nga Banka e Shqiperise. KREU II TRANSAKSIONET E TITUJVE DHE PERSONAT E AUTORIZUAR PĖR TĖ KRYER TRANSAKSIONE TE TITUJVE Seksioni I Neni 42 (50 Veprimtaria e lidhur me transaksionet e titujveVeprimtari e lidhur me transaksione te titujve konsiderohet:1. blerja dhe shitja e titujve me porosi tė klientit;2. blerja dhe shitja e titujve nė emėr ose pėr llogari tė vet;3. administrimi i portofolit tė titujve nė emėr tė njė klienti qe eshte pronar i portofolit;4. transaksione gjate nje tregtimi te veēantė tė bursės duke perfshire ofertė-kėrkesėn e njėkohshme te titujve, nė emėr ose pėr llogari tė vet, duke ruajtur tė pandryshuar kėrkesėn pėr njė titull tė caktuar;5. veprimtaria e zakonshme e agjentit emetues ku perfshihet organizimi, pėrgatitja dhe zbatimi i nėnshkrimit dhe pagesės sė titujve dhe ushtrimi i aktiviteteve tė tjera pėr emetuesin nė lidhje me emetimin e titujve, pėrgatitja pėr rregjistrimin e titujve nė njė bursė dhe treg publik tė rregulluar duke pėrfshirė edhe hartimin e kėrkesės pėr rregjistrim nė emėr tė emetuesit;6. financimi i njė emetimi ku perfshihet organizimi, pėrgatitja dhe zbatimi i emetimit tė titujve pėr emetuesin dhe nėnshkrimi e pagesa e lidhur me tė e tė gjitha titujve ose vetėm e atyre tė panėnshkruara, pėr shitje tė mėtejshme investuesve tė mundshėm;7. veprimtaria e kėshillimit pėr investime nė tituj;8. veprimtari tė lidhura me kujdestarine e titujve. Neni 43 (51 Shoqėritė komisionereTransaksionet me titujt si veprimtari tregtare me perjashtim te veprimtarive te lidhura me kujdestarine e titujve, mund tė kryhen vetėm nga shoqėritė komisionere ose bankat tė cilat janė liēencuar nga Autoriteti pėr tė kryer transaksione tė tilla dhe nė objektin e aktivitetit tė tyre kanė kryerjen e transaksioneve tė tilla. Seksioni II Neni 44 (52 Shoqėritė komisionereShoqėri komisionere ėshtė shoqėria anonime me seli nė Republikėn e Shqiperise, veprimtaria e te ciles eshte kryerja e transaksioneve me titujt sipas percaktimit te dhene ne liēencen e leshuar nga Autoriteti. Me pėrjashtim tė rasteve tė parashkuara nga ky Ligj, pėr shoqėritė komisionere zbatohen dispozitat e ligjit pėr shoqėritė tregtare. Aksionet e njė shoqėrie komisionere paguhen nė tė holla dhe shlyhen tėrėsisht pėrpara rregjistrimit te shoqerise nė rregjistrin tregtar ose pėrpara regjistrimit ne regjistrin tregtar te rritjes sė kapitalit fillestar. Neni 45 (53 Bankat si shoqeri komisionereShoqeria anonime e cila eshte liēencuar nga Banka e Shqiperise per te ushtruar veprimtari si bankė, mund tė kryejė veprimtari te lidhur me transaksionet e titujve, pasi te jete liēencuar nga Autoriteti per te ushtruar edhe kete veprimtari. Dispozitat e kėtij Ligji zbatohen edhe pėr bankat qė kryejnė veprimtari te lidhur me transaksionet e titujve. Operacionet e lidhura me titujt jane te shkeputura nga aktivitetet e tjera bankare pėrsa i takon strukturės, organizimit dhe kontabilitetit. Neni 46 (54 Kufizim pėr pjesmarrjen nė shoqėrite komisionereBanka mund tė zoteroje aksione nė vetėm njė shoqėri komisionere. Shoqėria komisionere, aksioneri i shoqėrise komisionere, individi apo personi juridik i lidhur me njė shoqėri komisionere pėrmes pronsėsisė sė aksioneve ose interesave tė biznesit me njė person tjeter juridik, i cili nga ana tjeter ėshtė aksioner i asaj shoqėrie komisionere, nuk duhet tė ketė as aksione as interesa biznesi nė njė shoqėri tjetėr komisionere. Shoqėria komisionere informon Autoritetin pėr ēdo ndryshim nė strukturėn e pronėsisė sė vet, brenda tetė ditėve nga dita kur ka ndodhur ndryshimi. Neni 47 (55Licensa pėr tė kryer veprimtari te lidhur me transaksionet e titujveLicensa qe leshohet nga Autoriteti, pėr tė kryer transaksione me titujt leshohet me afat te pacaktuar.Autoriteti e heq licensėn pėr tė kryer veprimtari te lidhur me titujt, sipas kushteve tė parashikuara nga ky Ligj. Liēensa e leshuar nga Autoriteti per te ushtruar veprimtari te lidhur me transaksionet e titujve perfundon: 1. ne ditėn e fillimit sė procedurės sė falimentimit ose tė likuidimit;2. kur Autoriteti vendos heqjen e licences;3. kur shoqerise komisionere, e cila eshte edhe Banke, i hiqet liēenca si banke me vendim te mbikqyresit bankar;4. me kerkesen e vete shoqerise. Neni 48 (56Kerkesa per pajisjen me licenseAkti i themelimit dhe statuti bashkelidhur, i njė shoqėrie qe krijohet per te ushtruar veprimtari te lidhur me transaksionet e titujve, si dhe ndryshimet ne keto akte miratohen nga Autoriteti. Kerkesa per t’u pajisur me licensė pėr tė ushtruar veprimtari te lidhur me transaksione te titujve, depozitohet ne Autoritet. Autoriteti miraton pėrmbajtjen e kerkeses. Kerkeses i bashkėlidhen kopje tė noterizuara tė dokumentave tė mėposhtėm: 1. akti i themelimit, Statuti si dhe vendimi i regjistrimit ne regjistrin tregtar; 2. dokumentacioni bankar qe verteton derdhjen e kapitalit themeltar; 3. deklarata nga secili prej aksionereve i shoqėrisė ne te cilen deklarojnė se nuk kanė aksione ose interesa biznesi nė njė shoqėri tjetėr ndermjetese;4. kontraten qe verteton se shoqėria ka punėsuar me kohe te plote tė paktėn njė komisioner burse dhe/ose njė kėshilltar investimesh,5. dokumentacioni nė bazė tė tė cilit mund tė pėrcaktohet se ekzistojnė kushtet organike, teknike dhe organizative pėr ofrimin e shėrbimeve me tė cilat lidhet kerkesa per marrjen e liēensės,6. mandat-pagesa me te cilen vertetohet shlyerja e detyrimeve me Autoritetin. Neni 49 (57Dhėnia e licensės pėr ushtrimin e veprimtarise te lidhur me transaksionet e titujveBrenda 60 ditėsh nga dita e rregjistrimit tė kerkeses, Autoriteti merr vendim ne lidhje me kerkesen. Autoriteti njofton kerkuesin nė lidhje me vendimin e marre. Autoriteti me vendimin e vet mund te vendose miratimin e kerkeses, refuzimin ose te kerkoje plotesimin e disa kushteve te caktuara per leshimin e liēences, duke percaktuara edhe afate. Nėse kerkuesi qė ka paraqitur kerkesen nuk arrin t’i eleminojė tė metat e specifikuara nė njoftimin e marrė nga Autoriteti brenda aftit te percaktuar nga Autoriteti, atėherė konsiderohet se ka hequr dorė nga kerkesa.Nė vendimin pėr dhėnien e licensės pėr kryerjen e transaksioneve te titujve, Autoriteti specifikon se pėr cilat transaksione jepet licensa. Autoriteti mban njė rregjistėr tė shoqėrive komisionere te liēencuara pėr kryerjen e transaksioneve te titujve. Neni 50 (58Refuzimi i kerkeses per liēencim Autoriteti refuzon licensėn pėr ushtrimin e veprimtarise te lidhur me transaksionet e titujve nėse:1. dispozitat e statutit tė shoqėrisė bien ndesh me dispozitat e kėtij ligji ose tė akteve neligjore tė mbėshtetur nė kėtė ligj; 3. shoqėria komisionere apo aksioneri i shoqėrisė anonime zoteron direkt ose indirekt aksione ose interesa biznesi nė njė shoqėri tjetėr komisionere;4. shoqėria anonime nuk ka tė punėsuar nė mėnyrė definitive tė paktėn njė komisioner burse dhe/ose kėshilltar investimesh;5. shoqėria anonime nuk ka nė dispozicion kapitalin e nevojshėm;6. shoqėria anonime nuk i pėrmbush kushtet e tjera pėr kryerjen e trasaksioneve me tė cilat lidhet kerkesa pėr marrjen e licensės.Neni 51 (59Bashkimi i shoqėrive komisionere Nė rastin e bashkimit tė dy shoqėrive komisionere, shoqeria e re komisionere, brenda 15 diteve nga regjistrimi ne regjister i paraqet kerkese autoritetit per t,u pajisur me liēente te re, duke i bashkangjitur te gjithe dokumentacionin e kerkuar sipas ketij ligji. Liēencat e marra me pare njesohen menjeherė me nje liēence provizore, e cila leshohet me afat deri ne miratimin nga autoriteti te liēneces se re. Nese dokumentacioni i paraqitur eshte i plote, Autoriteti konfirmon licencen e re brenda 30 diteve nga paraqitja e kerkeses. Neni 52 (60 Kapitali fillestar i shoqėrive komisionereKapitali themeltar i shoqerive anonime qe kerkojne te pajisen me liēence per te ushtruar veprimtari ne tregun e titujve per kryerjen e transaksioneve tė pėrcaktuara nė pikat 1 dhe 7 te paragrafit te pare te nenit 50 tė kėtij Ligji, nuk mund te jete me i vogel se
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Oni Pustina
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 158
Registration date : 23/07/2009
Age : 38
Location : Tirane, Albania

MesazhTitulli: Re: Per titujt dhe oferten publike te titujve   11.09.10 21:35

lek.Kapitali themeltar i shoqerive anonime qe kerkojne te pajisen me liēence per te ushtruar veprimtari ne tregun e titujve per kryerjen e transaksioneve tė pėrcaktuara nė pikat 2,3 dhe 4 te paragrafit te pare te nenit 50 tė kėtij ligji, nuk mund te jete me i vogel se __________lek.Kapitali themeltar i shoqerive anonime qe kerkojne te pajisen me liēence per te ushtruar veprimtari ne tregun e titujve per kryerjen e transaksioneve tė pėrcaktuara nė pikat 5 dhe 6 te paragrafit te pare te nenit 50 te ketij ligji, nuk mund te jete me i vogel se ____________ lek. Neni 53 (61Kapitali likuid neto Pėr tė siguruar detyrimet e veta ndaj kreditorėve, shoqėria komisionere ekuilibron fondet e veta likuide me detyrimet.Ekuilibri i pėrmendur nė paragrafin e pare tė kėtij neni shprehet si tregues i fondeve neto likuide, i cili do tė llogaritet nga pjesėtimi i fondeve likuide gjithsej me detyrimet afatshkurtra tė shoqėrisė komisionere.Treguesi i fondeve likuide neto tė njė shoqėrie komisionere nuk mund tė jetė mė pak se njė.Shoqėria komisionere informon nje here ne muaj Autoritetin, nė lidhje me llogaritjen e treguesit tė fondeve likuide neto.Autoriteti miraton menyrėn e ekuilibrimit tė likuiditetit tė kapitalit si dhe procedurat e raportimit pėrpara Autoritetit. Neni 54 (62 Njė individ nuk mund tė jetė nė tė njėjtėn kohė punonjės dhe anėtar i keshillit mbikqyres apo i drejtorise nė disa shoqėri komisionere. Neni 55 (63 Hapja e filialeve jashtė shtetit tė shoqėrive komisionereShoqėria komisionere mund tė krijojė njė filial jashtė territorit te republikes se shqiperise pėr tė kryer transaksione me titujt nė pėrputhje me ligjet e vendit ku do tė ushtrojė aktivitetin. Brenda 10 diteve nga dita e e rregjistrimit tė filialit nė rregjistrin e huaj ose nga marrja e licensės pėr kryerjen e transaksioneve me titujt jashtė shtetit shoqėria ndermjetese njofton Autoritetin. Njoftimi shoqėrohet me kopjet e dokumentave tė mėposhtme:1. pėrkthim dhe kopje e noterizuar e origjinalit te marre nga rregjistri i huaj nė tė cilin ėshtė rregjistruar filiali, 2. pėrkthim dhe licensa origjinale pėr tė kryer transaksione me titujt e leshuar nga organi i huaj autorizues,3. listė tė personave tė autorizuar pėr tė pėrfaqėsuar shoqėrinė ndermjetse nė veprimtarite e degės dhe personat natyral tė cilėt kryejnė transaksionet me titujt nė ate filial. Neni 56 (64 Dorėzimi i tė dhėnave Shoqėritė komisionere brenda muajit Mars i dergojne Autoritetit bilancin dhe raportin vjetor te veprimtarise tregtare si dhe paraqet perprara autoriteti, raporte periodike 3 mujore te veprimtarise tregtare si dhe pasqyrat financiare. Pėrmbajtja e pasqyrave financiare te permendura ne paragrafin e pare te ketij neni, miratohet nga Autoriteti.Shoqėria komisionere, pėr ēdo ndryshim tė tė dhėnave qė ka dhėnė gjatė kerkeses per pajisjen me liēence, ve ne dijeni Autoritetin brenda tetė ditėsh nga verifikimi i ngjarjes. Neni 57 (65 Heqja e licensės pėr tė kryer transaksione me titujt Autoriteti vendos heqjen e liēences se leshuar per te kryer transaksione me titujt ne rastet kur:1. brenda gjashtė muajsh nga leshimi i licensės, shoqėria nuk arrin tė ushtroje veprimtarite per te cilat eshte leshuar liēenca;2. nuk ushtron veprimtarite per te cilat eshte leshuar liēenca per te pakten gjashtė muaj; 3. kryen transaksione me tituj pėr tė cilat nuk eshte pajisur me liēence;4. kryen veprimtari tregtare qe nuk eshte e lidhur me transaksionet me titujt;6. vepron ne kundershtim me dispozitat e parashikuara ne kete ligj ne lidhje me marrjen ne pronesi te aksioneve ose te drejtave te shoqerive te tjera ndermjetese;7. nuk zbaton dispozitat e parashikuara ne kete ligj ne lidhje me mbajtjen dhe venien ne dispozicion te klientave te regjistrave;8. nuk arrin te njoftojė ne kohe klientin pėr realizimin e porosive;9. nuk i mban paratė e dhėna nga klientėt nė perputhje me dispozitat e parashikuara nga ky ligj;10. jep hua tituj pa lejen me shkrim tė titullarit tė titujve;11. nuk ka punėsuar komisioner burse ose kėshilltar investimesh nė ato raste kur njė gjė e tillė kėrkohet ose kur transaksionet me titujt pėr llogari tė klientit janė kryer nga persona tė cilėt nuk janė as komisioner burse as kėshilltar investimesh;12. nuk arrin t’i japė Autoritetit tė dhėnat qė duhet tė japė brenda afateve tė pėrcaktuara me ligj dhe sipas mėnyrės sė pėrcaktuar me ligj;13. nuk i lejon personat e autorizuar nga Autoriteti pėr tė kryer mbikqyrjen sipas dispozitave ligjore ne fuqi qe rregullojne veprimtarine e Autoritetit te Mbikqyrjes Financiare;14. nuk arrin tė ekzekutojė vendimin e marre nga Autoriteti me ane te te cilit urdherohet tė kryejė njė detyrim te caktuar brenda kohės sė pėrcaktuar nė kėtė Ligj ose nė vendimin e Autoritetit;15. ve nė rrezik ose kompromenton funksionimin e burses, te njė tregu tjeter publik tė rregulluar ose te regjistrit te titujve; 16. nuk i kryen transaksionet nė pėrputhje me dispozitat e kėtij Ligji dhe tė akteve nėnligjore tė Autoritetit, me porositė dhe udhėzimet e klientit ose i kryen ato pa kujdesin e duhur profesional;17. gjate kerkeses per liēence ka depozituar tė dhėna tė rreme;18. nuk i pėrmbush mė kushtet nė bazė tė tė cilave ka marrė licensėn pėr kryerjen e transaksioneve me titujt dhe nuk arrin te rregulloje gjendjen brenda kohės sė vendosur nga Autoriteti.Bashke me vendimin per heqjen e liēences Autoriteti mund te vendose heqjen deri ne dy vjete te te drejtes per te rikerkuar pajisjen me liēence.Ne vendimin per heqjen e liēences Autoriteti mund tė urdhėrjė qė porositė e pakryera dhe dokumentat e tjerė tė klientėve tė shoqėrise ndermjetese tė transferohen nė njė shoqėri tjetėr ndermjetese, me pėlqimin e kesaj te fundit. Kur Autoriteti e gjykon te arsyeshme, per shkaqet e permendura ne paragrafin e pare pikat 7, 8, 11, 12, 13 dhe 14 tė kėtij Neni, mund ne vend te heqjes se liēences, tė vendosė nje afat, i cili nuk mund te jete me i gjate se gjashte muaj, brenda te cilit shoqeria ndermjetese duhet te eliminoje parregullsite. Kur shoqeria ndermjtese edhe pas kalimit te afatit te vendosur nga Autoritetit per korrigjimin e gjendjes, nuk ka eliminuar parregullsite, liēenca quhet e hequr.Per ēdo vendim te lidhur me heqjen e liēences ose me percaktimin e afateve per korrigjimin e gjendjes. Autoritetit njofton bursėn, tregun publik tė rregulluar si dhe regjistrin e titujve. Seksioni IIKomisionerėt e bursės dhe kėshilltarėt e investimeve Neni 58 (66 Komisionerėt e bursėsKomisioneri i bursės ėshtė punonjėsi i shoqėrisė komisionere ose i bankes, i cili liēencohet nga Autoriteti dhe ėshtė i autorizuar pėr tregtimin e titujve. Autoriteti mban njė rregjistėr tė komisionerėve te liēencuar tė bursės. Autoriteti miraton kriteret qe duhet te plotesohen per t’u pajisur me liēence sikomisioner burse.Autoriteti organizon dhe zbaton programe trajnimi dhe testimi per komisioneret, duke leshuar ēertifikatat perkatese. Autoriteti mund te liēencoje institucione te kualifikuara qe te organizojne programe trajnimi dhe testimi per komisioneret e burses. Neni 59 (67 Kėshilltarėt e investimeveKėshilltarėt e investimeve janė punonjės tė shoqėrive komisionere ose bankave, tė cilėt liēencohen nga autoriteti dhe autorizohen tė japin kėshilla pėr investimet nė tituj.Autoriteti mban njė rregjistėr tė kėshilltarėve te liēencuar tė investimeve.Autoriteti miraton kriteret qe duhet te plotesojne individet per t’u pajisur me liēencė pėr tė vepruar si kėshilltar investimesh. Neni 60 (68Kerkesa pėr pajisjen me liēence sikomisioner burse ose kėshilltar investimeshBashke me kerkesen per pajisjen me liēence per ushtrim veprimtarie si komisioner burse ose keshilltar investimesh, personi depoziton edhe kopjen e kontrates se lidhur me shoqerine komisionere si dhe nje dokumentacionin shtese tė miratuar nga Autoriteti.Neni 61 (69Dhenia licensave tė komisionerėve tė bursės dhe kėshilltarėve tė investimeveAutoriteti pas shqyrtimit te dokumentacionit leshon licensėn duke autorizuar ushtrimin e veprimtarise si komisioner burse ose tė kėshilltar investimesh si punonjės i njė shoqėrie ndermjetese. Dispozitat e Nenit 57 tė kėtij Ligji zbatohen edhe pėr dhėnien e licensave tė komisionerėve tė bursės dhe tė kėshilltarėve tė investimeve.Licensat jepen me afat te pacaktuar.Kerkesa e personit per marrje licence per ushtrimin e veprimtarise si komisioner burse ose keshilltar investimesh, duket te shoqerohet me, certifikaten e kualifikimit, sic pershkruhet nga Autoriteti. Neni 62 (70 Shoqėria komisionere mund tė kryejė transaksione me titujt vetėm nėse ka punėsuar tė paktėn njė komisioner burse me kohe te plote. Shoqėria komisionere ose banka, mund tė kryerjė sherbime te keshillimit te investimeve, vetėm nėse ka punėsuar tė paktėn njė kėshilltar investimesh ne kohe te plote.Shoqėritė komisionere ose bankat, nė secilėn prej degėve tė tyre ku kryejnė transaksione me tituj ose ku ofrojnė shėrbime tė kėshillimit tė investimeve punėsojnė tė paktėn njė komisioner burse ose kėshilltar investimesh. Neni 63 (71 Heqja e licensės sė komisionerit tė bursės ose tė kėshilltarit tė investimeve Komisioni vendos te heqe licensėn e leshuar per te ushtrar veprimtari si komisioner burse apo kėshilltar investimesh kur:1. konstaton se tė dhėnat e depozituara bashke me kerkesen per liēence nuk kanė qenė tė vėrteta;2. komisioneri i bursės ose kėshilltari i investimeve ėshtė dėnuar penalisht me vendim te formes se prere ose nėse me vendim gjykate i ėshtė ndaluar tė ushtrojė njė profesion i cili pėrfshihet tėrėsisht ose pjesėrisht nė aktivitetet e shoqėrisė ndermjetese;3. vepron ne keundershtim me dispozitat e kėtij Ligji;4. shkel nė mėnyrė tė pėrsėritur rregullat e bursės ose tė tregut publik tė rregulluar;5. kryen veprimtari qė nuk janė pjesė e pėrshkrimit tė pozicionit tė punės tė njė komisioneri burse apo kėshilltari investimesh;6. nuk i plotėson mė kushtet nė bazė tė tė cilave i ėshtė dhėnė liēensa dhe nuk arrin t’i plotėsojė kėto kushte brenda periudhės kohore tė pėrcaktuar nga Autoriteti e cila nuk mund te jete me e gjate se kater muaj;7. nuk eshte me i punesuar nga shoqeria komisionere;8. shoqerise komisionere ku ai eshte i punesuar i hiqet liēenca;9. me kerkesen e tij. Seksioni III Tė drejtat dhe detyrimet e personave qė kryejnė transaksione me tituj Neni 64 (72Dispozita tė pėrgjithshmeGjatė kryerjes sė transaksioneve me titujt, shoqėritė komisionere, anėtarėt e keshillave mbikqyrese, komisionerėt e bursės dhe kėshilltarėt e investimeve veprojne ne emer te interesave te klientėve.Anėtarėt e keshillit mbikqyres, anetaret e drejtorise, komisionerėt e bursės, kėshilltarėt e investimeve dhe punonjėsit e tjerė tė shoqėrive komisionere ruajne fshehtesine ne lidhje me informacionin pėr klientėt, gjendjen dhe transaksionet e llogarive tė klientėve, operacionet e kryera pėr klientėt si edhe tė dhėna dhe fakte tė tjera per tė cilat vijne ne dijeni nė lidhje me transaksionet me titujt pėr klientėt. Kėto tė dhėna konsiderohen informacion konfidencial dhe personat e sipėrpėrmendur nuk mund t’i pėdorin apo t’ua kalojnė tė treteve, me perjashtim te rastit kur kėrkohen nga Autoriteti, nga bursa, nga tregu publik i rregulluar, nga organet e prokurorise dhe gjykates, ose nėse publikimi i tyre ėshtė miratuar nga klienti. Neni 65 (73Njoftimet per publikun Njoftimet publike jane njoftimet apo reklamat e publikuara nė mjetet e komunikimit nė masė dhe nė mjetet e komunkimit elektronik qė janė nė pėrdorim tė publikut.Vetėm shoqėritė komisionere mund tė publikojnė njoftime apo reklama qė ofrojnė transaksione me titujt. Pėrmbajtja e njoftimeve apo reklamave nuk duhet t’i ēojė investuestitoret nė konkluzione tė gabuara nė lidhje me tė drejtat dhe detyrimet e lidhura me titujt apo transaksionet e titujve.Shoqerite komisionere depozitojne ne Autoritet, tekstin e njoftimeve apo reklamave pėrpara se ato tė publikohen. Nėse Autoriteti brenda 24 oreve nga paraqitja e tekstit tė njoftimit apo reklamės nuk e ndalon zyrtarisht publikimin e tij, atėherė shoqėritė e komisionere mund ta publikojnė njoftimin apo reklamėn.Autoriteti e ndalon publikimin e reklamave pėrmbajtja e tė cilave eshte hartuar ne kundershtim me dispozitat e paragrafit te trete tė kėtij Neni, bie ne kundershtim me kėtė Ligj, ose me rregullat profesionale tė cilat mbrojnė interesat e investoreve. Neni 66 (74 Kushtet e pėrgjithshme tė kontratave tė porosiveShoqėria komisionere depoziton ne Autoritet kontratat-tip tė porosive qe lidh me klientet.Kushtet e pėrgjithshme tė kontratave dhe lista e ēmimeve afishohen nė tė gjitha mjediset ku ushtron veprimtarine e saj me investoret, nė vend tė dukshėm i cili tė arrihet me lehtėsi nga investitoret.Kushtet e pėrgjithshme tė kontratave te porosive pėrmbajnė dispozita pėr tė drejtat dhe detyrimet reciproke tė shoqėrisė komisionere dhe investitorit, pėrshkruajnė risqet e lidhura me kryerjen e transaksioneve konkrete.Shoqėria komisionere informon investitorin pėr tė gjitha rrethanat e nevojshme pėr marrjen e njė vendimi nė lidhje me blerjen apo shitjen apo transaksione tė tjera me titujt dhe nė veēanti i jep atij informacion tė vėrtetė ne lidhje me ofertėn dhe kėrkesėn, tregtimn e titujve dhe tendencat e ēmimeve tė tyre. Neni 67 (75 Kryerja e transaksioneve me porosi Porosia ne lidhje me transaksionet e titujve, ėshtė njė shprehje e njėanshme e vullnetit tė klientit, e dhėnė me goje, me shkrim ose si mesazh elektronik per tė porositurin, qe ne kete rast eshte shoqėria komisionere, dhe qe permban nje urdher pėr tė kryer njė transaksion tė caktuar me titujt nė emėr tė shoqėrisė komisionere dhe pėr llogari tė klientit. Nese shoqeria komisionere e pranon porosine, ajo e regjistron ate ne librin e porosive.Porosia e pėrmendur nė paragrafin e pare te ketij neni nuk pėrjashton zbatimin e kushteve tė pėrgjithshme tė kontratės tė pėrmendura nė nenin 74 tė kėtij Ligji. Neni 68 (76 Mbajtja e librit tė porosive Shoqėria komisionere mban nė formė elektronike librin e porosive, ne te cilin regjistron te gjitha transaksionet tė permendura nė pikat 1, 2, 3 dhe 4 te paragrafit te pare te nenit 50 tė kėtij ligji.Libri i porosive eshte shuma e tė gjitha porosive individuale tė pėrmendura nė nenin 75 tė kėtij Ligji.Porositė pėr blerje dhe shitje rregjistrohen nė librin e porosive sipas renditjes kohore tė marrjes sė porosive dhe secilės porosi i vihet njė referencė nė formėn e njė numri rendor. Rradha e ekzekutimit tė porosive caktohet nga numri rendor dhe nga ēmimi. Nėse dy ose mė shumė porosi kanė ēmim tė njėjtė, rradha e ekzekutimit i jepet sė pari asaj qė ka numrin mė tė vogėl rendor. Nėse njė porosi ėshtė ekzekutuar vetėm pjesėrisht, pjesa tjetėr e porosisė ruan vendin e vet nė librin e porosive. Ne librin e porosive rregjistrohet ēdo ndryshim apo anullim i njė porosie si dhe informacioni pėr ekzekutimin e porosisė. Porositė nė tė cilat sasia e titujve ėshtė ulur, mbajnė tė njėjtėn referencė rendore dhe tė njėjtin radhe ekzekutimi. Ēdo ndryshim tjetėr i sasisė ose i ēmimit pėrbėn njė porosi tė re dhe regjistrohet si e tille.Shoqėria ndermjetese, sipas kėrkesės i jep menjėherė klientit njė listė tė porosive siē rezulton nga libri i porosive.Te dhėnat nė librin e porosive dhe ato tė regjistruara per porosisė, janė gjithmonė tė njėjta.Libri i porosive mbahet nė mėnyrė qė tė parandalojė ndryshimin e mėpasshėm tė tė dhėnave.Libri i porosive mbahet pėr tė paktėn pesė vjet nga fundi i veprimtarise tregtare tė cilit i referohet.Autoriteti miraton pėrmbajtjn e librit tė porosive dhe mėnyrėn e mbajtjes sė tij.Neni 69 (77 Parate e klientėveShoqėria komisionere i mban parate e dhėna nga klientėt pėr tė paguar titujt, apo fondet e realizuara nga shitja e titujve, nė njė llogari tė veēantė ose nė llogari tė veēanta te organizuara si llogari e klientit. Parate e klientit nuk janė pronė e shoqėrisė komisionere. Kėto para nuk mund tė pėrfshihen nė aktivet e shoqėrisė komisionere si dhe nuk konfiskohen si pasojė e pretendimeve tė ngritura nga te trete kundėr shoqėrisė komisionere.Parate e vendosura nė llogarinė e klientit pėr blerjen e titujve pėdoren nė pėrputhje me porositė e klientit.Shoqėria komisionere kalon nė llogarinė e klientit parate e siguruara nga shitja e titujve. Neni 70 (78 Dhėnia hua e titujveShoqėria komisionere mund tė japė dhe tė marrė hua titujt, vetėm me miratimin me shkrim tė mbajtesve te titujve.Autoriteti miraton rregullore ne lidhje me kushtet dhe mėnyrėn e huadhėnies sė titujve. Neni 71 (79 Detyrimet e shoqėrive komisionere nė lidhje me ekzekutimin e porosive Shoqėria komisionere dhe njofton pa vonesė klientin pėr ēdo transaksion tregtar tė bėrė nė lidhje me porosinė e tij, edhe kur kjo nuk i kerkohet nga klienti.Kur njė shoqėri komisionere blen ose shet tituj nė llogari dhe emėr tė vet dhe/ose nė llogari tė punonjėsve tė vet, deklaron shprehimisht qė porosia ėshtė e vetja. Porosia e vet shoqėrisė komisionere ėshtė e barabartė me porositė e tjera dhe nuk ka perparesi ne ekzekutim.Me perjashtim te rasteve kur eshte parashikuar ndryshe, shoqeria ndermjetese i paraqet menjehere sistemit te tregtimit te burses, porositė pėr tė blerė ose shitur tituj tė kuotuar nė bursė.Shoqėria komisionere mund tė paraqisė sė bashku disa porosi pėr blerjen ose shitjen e titujve tė njė emetuesi, me tė njėjtat kushte nė lidhje me ēmimin dhe llojin e porosisė nė sistemin e tregtimit tė bursės ose tė tregut publik tė rregulluar, me pėrjashtim tė rastit kur mundėsia e realizimit tė porosisė do tė ulej nga kjo paraqitje sasiore. Tregtim sipas paragrafit te mesiperm eshte tregtim i pėrbashkėt.Nėse porositė e paraqitura sė bashku janė realizuar me tė njėjtin ēmim, por sasia e titujve nuk ėshtė e mjaftueshme pėr realizimin e tė gjitha porosive, ose nėse porositė e paraqitura sė bashku janė realizuar me ēmime tė ndryshme, porosia qė duhej realizuar nė fillim do tė jetė porosia e klientit qė gėzon pėrparėsi sipas librit tė porosive. Neni 72 (80 Afatet pėr pėrmbushjen e detyrimeve tė palėvePalėt e njė operacioni te lidhur me kalimin e pronėsisė sė titujve, detyrimet e tyre ne lidhje me pagesėn e ēmimit dhe kalimin e pronėsisė, i pėrmbushin brenda katėr ditėve nga dita e transaksionit, me pėrjashtim tė rasteve kur nė kontratė parashikohet ndryshe.Kontrata e transferimit te titujve dhe e te drejtave te lidhura me to, eshte baza pėr kalimin e pronėsisė sė titujve tė cilet nuk janė tė rregjistruara nė rregjistrar. Dita e transaksionit eshte dita kur palėt kanė mbyllur operacionin ligjor.Pronėsia e titujve tė dematerializuar, fitohet ne ditėn e blerjes sipas rregullave te miratuara nga regjistrari. Seksioni IV Neni 73 (81 Kujdestaria e titujveOperacionet e lidhura me kujdestarine e titujve jane:1. mbajtja dhe ruajtja titujve;2. raportimi pėr pagesa e dividentėve, interesave dhe instrumentave tė tjerė tė arkėtueshėm;3. informimi pėr takimet e emetuesve tė titujve dhe tė drejtat e lidhura me aksionet dhe titujt e tjere tė vėnė nė kujdestari, dhe ekzekutimi i porosive tė klientėve pėr pėrmbushjen e kėtyre tė drejtave;4. informimi pėr ndryshimet ligjore tė cilat direkt ose indirekt prekin raportimin te klienti pėr gjendjen e llogarisė nė kujdestari;5. shėrbimi i organizimit te asamblesė se pėrgjithshme;6. shėrbime tė tjera tė lidhura me titujt si pėrmbushja e tė drejtave dhe tė detyrimeve qė dalin nga titujt, siē ėshtė rėnė dakort midis klientit dhe kujdestarit dhe tė cilat nuk bien ne kundershtim me ligjin. Sherbimi i kujdestarise se titujve rregullohet me nje kontratė ne te cilen, kujdestari merr pėrsipėr tė kryejė njė apo mė shumė nga operacionet e pėrmendura nė paragrafin e pare te ketij neni, pėr llogari tė klientit, dhe mbi bazėn e njė komisioni.Operacionet e lidhura me kujdestarine e titujve kryhen nga banka te autorizuara pėr kryerjen e kesaj veprimtarie me vendim tė Autoritetit.Per kryerjen e veprimtarise te lidhur me kujdestarine e titujve, kujdestari organizon njesi te veēante brenda struktures se vet.Autoriteti miraton kushtet e kryerjes sė transaksioneve qė lidhen me kujdestarine e titujve. Neni 74 (82 Llogaritė e titujve nė kujdestariKujdestari bashke me regjistrarin hap njė llogari kujdestarie tė titujve tė dematerializuara. Kujdestari me regjsitrarin mund tė hapė njė llogari kujdestarie, e cila mund tė organizohet si llogari me emėr te perbashket, llogari me kod te perbashket ose llogari e pėrbashkėt.,Me porosi tė klientit, kujdestari mund tė menaxhojė tituj nė llogari kujdestarie.Titujt nė llogari kujdestarie janė pronė e klientit dhe nuk mund tė pėrfshihen nė pronėn e kujdestarit, dhe aktivet e tij nė rastin e likuidimit ose falimentimit, dhe as nuk mund tė konfiskohen nė lidhje me pretendime tė ngritura nga te tretet kundėr kujdestarit.Kujdestari i menaxhon keto llogari si para’ te klientit, ne perputhje me nenit 77 tė kėtij ligji.Kujdestari mban pėrgjegjėsi pėr tė gjitha dėmet e shkaktuara ndaj klientit pėr shkak tė zbatimit jo tė mirė tė kontratės, duke pėrfshirė edhe humbjen e fitimit. Neni 75 (83 Raportimi tek AutoritetiAutoriteti mund t’i kėrkojė kujdestarit tė japė raporte te rregullta qe permbajne tė dhėna pėr tė gjithė klientėt si dhe sasitė e titujve ne kujdestari. Neni 76 (84 Libri i kujdestarisėKujdestari bėn rregjistrime tė posaēme pėr ēdo klient, pėr titujt tė cilat ka nė kujdestari.Kujdestari mban njė libėr kujdestarie me tė dhėna pėr tė gjitha porositė pėr blerjen dhe shitjen e titujve.Libri i kujdestarisė mbahet nė tė njėjtėn mėnyrė si edhe libri i porosive i pėrmendur nė kėtė Ligj.Me kėrkesė tė Autoritetit, kujdestari i jep mundėsi autoritetit tė kontrollojė librin e kujdestarisė dhe tė gjithė dokumentacionin tjetėr.Kujdestari informon brenda 24 oreve klientin pėr ēdo marreveshje te nenshkruar sipas porosisė sė klientit, edhe atėherė kur kjo nuk kėrkohet nga klienti. Dispozitat e parashikuara ne kete ligji pėr mbajtjen nė kujdestari tė titujve te dematerializuar, zbatohen edhe pėr titujt qė emetohen nė formėn e dokumentave.Neni 85----- Neni 77 (86 Administrimi i portofolėve te titujve nė emėr tė klientėve Operacione qė lidhen me investimet e parave ne tituj me administrimin e titujve te klientit, kryen nga shoqeria komisionere kundrejt nje pagese sipas kontrates se lidhur per administrimin e portofoleve te titujve ne emer te shoqerise ose ne emer te klienteve.Shoqėria komisionere mund tė investojė fondet e klientit vetėm nė:a) tituj tė tregutara nė njė bursė nė Republikėn e Shqiperise,b) bursa tė vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian dhec) tituj te emetuara nga Ministria e Financave e Republikes se Shqiperise.Shoqėria komisionere qė menaxhon njė portofol titujsh nė emėr tė vet dhe/ose nė emėr tė klientit i mban titujt nė llogari tė klientit, tė veēuara nga prona e vet.Neni 78 (87 Dispozitat e kėtij ligji qė lidhen me tregtimin e titujve nė emėr tė vet dhe pėr llogari tė klientit zbatohen siē duhet edhe pėr operacionet qė lidhen me menaxhimin e portofolit tė titujve pėr llogari tė klientit. KREU IIITREGTIMI I TITUJVE Seksioni INeni 79 (88 Liēensa e ushtrimit tė veprimtarise si burseTregtimi i titujve bėhet nė mėnyrė tė organizuar nė bursa tė ngritura pėr tė krijuar kushtet pėr bashkimin e ofertės me kėrkesėn e titujve.Bursat liēencohen nga Autoriteti. Autoriteti, miraton kushtet qe duhet te permbushen nga bursa dhe nga tregjet e tjera te rregulluara, per realizimin e qellimit te percaktuar ne paragrafin e pare te ketij neni. Neni 80 (89 Bursat e titujveBursa e titujve krijohet si shoqėri anonime nė pėrputhje me dispozitat e ligjit pėr shoqėritė tregtare dhe tė kėtij Ligji.Bursa e titujve siguron personel, paisje, kushte teknike dhe organizim tė tillė qė:1. tė gjithė anėtarėt e bursės tė mund tė bėjnė dhe tė pranojnė oferta pėr blerjen dhe shitjen e titujve nė mėnyrė tė njokohėshme, tė barabartė dhe me tė njėjtat kushte,2. tė gjithė anėtarėt e bursės tė mund tė marrin informacion tregu pėr titujt qė po tregtohen nė tė njėjtin ēast dhe tė mund t’i shesin ose t’i blejnė ato me tė njėjtat kushte.Nė tregtimin nė bursė marrin pjesė shoqėritė komisionere te cilat janė anėtare tė bursės. Anetaresimi ne Burse, behet ne perputhje me kushtet e anetaresise te percaktuara nga rregullorja e burses. Bursa pranon si anėtare tė vetėn ēdo shoqėri komisionere te liēencuara nga Autoriteti e qe plotėson kushtet anėtarėsisė. Neni 81 (90 Kapitali fillestar i Bursave dhe aksionetKapitali themeltar i njė burse eshte (minimumi) paktėn ___________ lek.Aksionet e burses janė aksione tė zakonshme dhe tė rregjistruara. Neni 82 (91 Kompetenca e burses pėr tė miratuar rregulloreBursa pėrmes rregulloreve tė cilat miratohen nga Autoriteti, pėrcakton organizimin, aktivitetin dhe rregullat e rregjistrimit, listimit dhe tregtimit.Autoriteti shqyrton rregulloret e pėrmendura nė paragrafin e pare tė kėtij neni brenda 60 ditėsh nga data e rregjistrimit tė rregullt tė kerkeses per miratim.Kerkesa e pėrmendur nė paragrafin e dyte tė kėtij neni, shoqėrohet me pagesen e kuotave dhe tarifave te percaktuara per autoritetin. Neni 83 (92 Raportimi i detyrueshėmBursat publikojnė dhe i paraqesin Autoritetit raporte ditore, javore, mujore dhe vjetore ne te cilat perfshihen tė dhėna pėr tregtimin sė bashku me ēmimet dhe sasitė e:1. transaksioneve tė negociuara;2. dhe transaksioneve tė kryera nė bursė nga pjesėmarrėsit nė tregtim. Transaksion i negociuar ėshtė transaksioni me tituj midis dy investitoreve institucionalė nė emėr dhe pėr llogari tė tyre, qe kryhet jashte orareve zyrtare te burses.Bursa i mundėson pa pagesė Autoritetit, monitorimin me lidhje tė drejtpėrdrejtė kompjuterike me sistemin e tregtimit tė bursės. Neni 84 (93 PaanshmėriaBursa nuk kryen transaksione me titujt, dhe as mund tė jape kėshilla pėr tregtimin dhe investimin nė tituj, apo tė jape mendime pėr avantazhet apo disavantazhet e blerjes apo shitjes se titujve. Bursat i paraqesin publikut vetem avantazhet e rregjistrimit tė titujve nė listėn e bursės dhe avantazhet e tregtimit publik tė organizuar. Neni 85 (94Kriteret per emerimin e drejtoreve dhe anėtarėve tė keshillit mbikqyrės tė bursės Anetaret e keshillit mbikqyres te burses mund te jene personat qe:- jane shtetas shqiptare;- kane mbaruar studimet e larta universitare ne fakultetin e ekonomise ose ate juridik;- kane pervoje te pakten dy vjecare ne administrimin e shoqerive tregtare, banke, finance, ose kontabilitet.Nė raportin vjetor tė bursės publikohen informacione pėr pjesėmarrjen e anėtarėve nė takimet e keshillit mbikqyrės si dhe pėr shpėrblimet e anetareve te keshillit mbikqyres.Drejtoret te burses mund te jene personat qe:-jane shtetas shqiptare;-kane mbaruar studimet e larta ne deget e ekonomikut: finance, kontabilitet, ose biznes. Anėtarėt e drejtorise dhe tė keshillit mbikqyrės tė bursės si edhe punonjėsit e bursės nuk mund tė jenė anėtarė tė drejtorive ose tė keshillave mbikqyrėse tė shoqėrive komisionere apo tė emetuesve titujt e tė cilėve janė rregjistruar nė bursė. Autoriteti miraton emerimin e drejtoreve dhe te anetareve te keshillit mbikqyres te burses. Neni 86 (95 Informacioni konfidencialDispozitat e kėtij ligji qe lidhen me konfidencialitetin profesional zbatohen edhe pėr punonjėsit dhe anėtarėt e drejtorise dhe tė keshillave mbikqyrėse tė bursės.Kryetari i keshillit drejtues, njė herė nė muaj i paraqet raporte Autoritetit, pėr marrjen ose dhėnien nė pronėsi tė titujve tė personave tė pėrmendur nė paragrafin e pare tė kėtij neni. Neni 87 (96 Kuotimet dhe listimiBursa me rregullore miraton kushtet e rregjistrimit tė titujve nė kuotime tė bursės si dhe kushtet e listimit. Keto rregullore qe miratohen nga Autoriteti.Kerkesat per listim lidhen me tė gjitha titujt e njė klase tė njė emetuesi.Kuotimi eshte tregtimi i titujve ne sesionet e tregtimit ne burse.Listimi eshte registrimi ne listen zyrtare te burses dhe nuk perfshin kuotimin e titujve. Neni 88 (97 Negociueshmėria e titujveTitujt e listuar nė njė bursė janė tėrėsisht tė negociueshme dhe tė paguara.Negociueshmėri e plotė do tė thotė negociueshmėri e pakushtėzuar dhe e pakufizuar pavarėsisht vendit dhe mėnyrės me tė cilėn janė marrė nė pronėsi titujt, si pėr tregtimin nė bursė dhe pėr mėnyrat e tjera tė marrjes nė pronėsi tė titujve nė mėnyrė tė ligjshme.Nuk mund te listohen ne burse, aksionet e shoqerive anonime, transefimi i te cileve kushtezohet nga miratimi i organeve vendimmarreese te shoqerise. Neni 89 (98 Listimi nė bursė i titujve tė borxhit Titujt e borxhit mund tė listohen nė kuotimin numer 1 tė njė burse nėse plotėsohen kushtet e mėposhtme:1. kapitali fillestar dhe fitimi gjatė vitit tė fundit financiar arrijnė vlerat e pėrcaktuara nga Autoriteti;2. pasqyrat financiare tė emetuesve per tre vitet paraardhėse publikohen dhe i dorėzohen Autoritetit dhe Burses. Neni 90 (99Pezullimi, heqja e listimit nė bursė dhe anullimi i transaksioneveBursa, miraton rregulla per pezullimin ose heqjen e njė listimi nė bursė tė titujve te cilat miratohen nga autoriteti. Bursa, pa vonese njofton Autoritetin ne lidhje me vendimin e marre. Autoriteti nėse mendon se kjo ėshtė e domosdoshme pėr tė garantuar funksionimin e tregut ose mbrojtjen e investuesve, pa vonese, vendos pezullimin e njė listimi nė bursė ose anullimin e njė listimi transaksioni te caktuar. Neni 91 (100 Kompetenca e Autoritetit dhe bursės nė tregtimin e titujveAutoriteti nese e gjykon te nevojshme, perveē rregullores se burses, mund te miratoje rregullore ne lidhje me kushte shtese pėr listimin e titujve nė kuotime tė burses. Neni 92 (101 Pėrmbajtja dhe publikimi i tė dhėnave Gjatė listimit tė titujve, kerkuesi i listimit publikon tė paktėn tė dhėnat qė parashikohen ne kete ligj pėr pėrmbajtjen e prospektit. Publikimi miratohet nga Autoriteti dhe publikohet nė mėnyrėn e pėrcaktuar pėr publikimin e prospektit. Neni 93 (102Raporti financiar Emetuesit e titujve tė listuara ne burse nxjerrin dhe publikojnė rregullisht raporte financiare vjetore, gjashtėmujore dhe tremujore pėr aktivitetin e tyre. Autoriteti miraton rregullore ne lidhje me kushtet pėr publikimin dhe pėrmbajtjen e raporteve tė pėrmendura nė paragrafin e pare tė kėtij neni.Emetuesit e pėrmendur nė paragrafin e pare tė kėtij neni, aksionet e tė cilėve janė rregjistruar nė kuotimet e bursave tė vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian mund tė nxjerrin raporte pėr aktivitetin e tyre ose sipas kėtij ligji ose sipas akteve normative tė vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian. Neni 94 (103 Heqja e liēenses se bursesNėse gjatė mbikqyrjes konstatohen parregullsi ose paligjshmėri nė aktivitetin e burses, Autoriteti mund te vendose heqjen e licensės se burses. Seksioni II Neni 95 (104Tregtimi i titujve midis investitoreve institucionalėAutoriteti me vendim, i njeh personit juridik statusin e investitorit institucional nėse konstaton se ky person juridik:a) investon fondet e veta nė tituj per llogari te vet, ose pėr tė mbrojtur aktivitetin tregtar nga risqet e tregut dhe b) ka pėrvojė nė investimin dhe tregtimin e titujve. Investitoret institucionalė mund tė kryejnė vetėm transaksione tė negociuara pa qene nevoja te liēencohen me pare nga Autoriteti.Pėrmes mbylljes sė njė transaksioni tė negociuar, investuesit institucionalė pranojnė pėrgjegjėsinė e tyre pėr tė gjitha risqet qė mund tė lindin nga njė transaksion i tillė. Bursat, shoqėritė komisionere, emetuesit e titujve dhe regjistraret e titujve nuk mund tė jenė investitore institucionalė. Investitori institucional, qe behet blerės nė njė transaksion tė negociuar, njofton me shkrim bursėn pėr shitjen, pėrmes sistemit tė tregtimit.Njoftimi pėrmban tė dhėna pėr ēmimin dhe sasinė e titujve qė kanė qenė objekt i transaksionit.Autoriteti miraton rregullore per afatet e njoftimit si dhe pėrmbajtje tė tjera shtesė tė njoftimit tė pėrmendur nė paragrafin e peste tė kėtij neni. KREU IVKUFIZIMET PĖR AKTIVITETET E LIDHURA ME TITUJT Neni 96 (105 Informacioni i privilegjuarInformacion i privilegjuar jane tė gjitha faktet tė cilat nuk janė bere te njohura publikisht dhe tė cilat i pėrkasin njė ose mė shumė emetuesve tė titujve ose jane te lidhura me vete titujt, dhe tė cilat, nese do te viheshin ne dispozicion te publikut, mund tė ndikonin nė tregun e burses ose nė ēmimin e titujve.Autoriteti miraton rregullore ne lidhje me mėnyrat e parandalimit tė keqpėrdorimit tė informacionit tė privilegjuar. Informacion i privilegjuar konsiderohet informacionit ne lidhje me rrethana te cilat nuk jane te njohura publikisht e qe kane te bejne me urdhra te paleve te treta per blerjen ose shitjen e instrumenteve financiare ose derivativė, te cilėt pjesemarresit ne treg i presin t’i marrin ne perputhje me praktikat e njohura te tregut. Neni 97 (106 Ndalimi i shpalljes dhe i pėrdorimit tė informacionit tė privilegjuarTė gjithė personat e pėrmendur nė kete nen i japin Autoritetit tė dhėnat e kėrkuara me qėllim pėr tė vendosur nėse ėshtė keqpėrdorur apo jo informacioni i privilegjuar. Persona nė zotėrim tė informacionit tė privilegjuar janė ata persona tė cilėt mėsojnė informacione tė privilegjuara gjatė kryerjes sė punės, profesionit ose detyrės sė tyre. Anėtarėt e drejtorise, keshillave mbikqyrėse ose organeve tė tjera tė emetuesit te barazvefshme me to, janė ata persona tė cilėt zotėrojnė informacion tė privilegjuar qė lidhet me emetuesin apo shoqėrinė qė kontrollon emetuesi. Pėr qėllim tė kėtij ligji, edhe personat e lidhur konsiderohen persona nė zotėrim tė informacionit tė privilegjuar. Anėtarėt e organeve drejtuese, keshillave mbikqyrėse dhe punonjėsit e shoqėrive komisionere nuk mund te shperndajne informacionin e privilegjuar pėr titujt apo pėr emetuesit e tyre, informacion tė cilin e mėsojnė gjatė kryerjes sė veprimtarise sė tyre. Ky detyrim vazhdon edhe pasi ata i kane nderprere marrdheniet financiare te punes me shoqerine komisionere.Shoqėritė komisionere tė cilat vijne ne dijeni te informacionit tė privilegjuar nuk mund tė blejnė apo tė shesin tituj pėr llogari tė tyre, dhe as tė kėshillojnė nė lidhje me titujt me tė cilat lidhet informacioni i privilegjuar.Personat nė zotėrim tė informacionit tė privilegjuar, si edhe personat qė vijne ne dijeni pėr informacionin e privilegjuar nė mėnyrė tė paautorizuar dhe qe janė tė ndėrgjegjshėm pėr natyrėn e kėtij informacioni nuk mund:1. tė pėrfitojnė nga informacioni i privilegjuar gjatė blerjes direkte ose indirekte tė titujve te tregtueshem nė territorin e Republikės sė Shqiperise ose tituj tė emetuar nga emetues tė rregjistruar nė Republikėn e Shqiperise, pavarėsisht se ne cilin treg tregtohen;2. tė shperndajne nė publik informacionin e privilegjuar ose t’ua japin palėve tė treta dhe3. tė pėrfitojnė nga informacioni i privilegjuar pėr t’u dhėnė kėshilla palėve tė treta pėr blerjen ose shitjen e titujve tė pėrmendur nė paragrafin e peste te kėtij neni.Personat nė zotėrim tė informacionit tė privilegjuar, mund ta shpallin informacionin vetėm nėse janė tė autorizuar pėr tė vepruar me ligj ose me akte tė cilat rregullojnė veprimtarine ose detyrat qė kryejnė ata.Personave te percaktuar nė paragrafin e dyte tė kėtij neni, u kėrkohet qe brenda 15 ditėve duke filluar nga data kur ėshtė kryer transaksioni t’i raportojnė emetuesit, Autoritetit dhe bursės ēdo transaksion me anė tė cilit marrin ose japin nė pronėsi direkt ose indirekt tituj tė emetuesve tė renditur nė paragrafėt e dyte dhe te trete tė kėtij neni, sipas dispozitave te parashikuara ne nenin 115 dhe 116 te ketij ligji. Neni 98 (107 Detyrimet e emetuesit per informimEmetuesi i titujve i rregjistruar nė bursė informon menjėherė publikun per tė gjitha informacionet qė lidhen me rrethanat apo vendimet qė pėrbėjnė fakte me rėndėsi materiale.Fakte me rėndėsi materiale pėr qėllime tė paragrafit te pare tė kėtij neni ėshte i gjithė informacioni dhe faktet qė mund tė ndikojnė nė ēmimin e titujve.Autoriteti miraton rregullore ne lidhje mėnyrėn e dhėnies dhe pėrmbajtjes sė informacionit tė pėrmendur nė paragrafin 1 tė kėtij Neni. Neni 99 (108 Pėrjashtime nga detyrimi pėr tė informuarKur njė emetues nuk ėshtė nė gjendje tė publikojė informacionin e pėrmendur nė nenin 107 tė kėtij ligji, pėr arsye se kjo do tė vinte nė rrezik interesat e veta tė ligjshme, emetuesi informon Autoritetin. Autoriteti mund te vendose perjashtimin nga ky detyrim per nje periudhe jo me te gjate se tre muaj.Neni 100Detyrimi per demshperblim per shkak te mosrespektimit te detzrimit per informimNe qofte se, emetuesi, nuk publikon menjehere informacionin e detzrueshem per publikim sipas parashikimeve te ketij ligji, ne rastin kur nje pale e trete ka blere instrumente financiare, ai detyrohet te kompesoje ate per demin e shkaktuar nese:1. i ka blere ato pasi i eshte mohuar e drejta per informim dhe i ka ende ne yoterim deri ne ne momentin qe informacioni behet publik 2. i ka blere ato para lindjes se informacionit qe duhej te behej publik dhe i shet ato pasi I eshte mohuar e drejta per informim.Ne rast se emetuesit provon se mungesa e publikimit nuk eshte bere me dashje apo ne kushtet e neglixhences, ai nuk eshte pergjegjes per demet e shkaktuara sipas paragrafit 1 te pare te ketij neni. Nuk konsiderohet si dem ne perputhje me paragrafin e pare te ketij neni, ne qofte se, ne rastin e pikes 1, pala e trete ne momentin e blerjes ka patur dijeni per mospublikimit te informacionit, dhe nese ne rastin e pikes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Oni Pustina
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 158
Registration date : 23/07/2009
Age : 38
Location : Tirane, Albania

MesazhTitulli: Re: Per titujt dhe oferten publike te titujve   11.09.10 21:36

2, pala e trete ne momentin e shitjes, ka patur dijeni per mungesen e njoftimit te informacionit,. Neni 101 (109 Manipulimi i ēmimevePėr tė shmangur krijimin e njė pėrshtypjeje tė rreme pėr tregun ndalohet:1. kryerja e njė transaksioni me titujt nė mėnyrė tė atillė qė realizimi nuk ēon nė ndryshim tė mbajtesit te titujve, ose nė mėnyra tė tjera te cilat synojne te duken sikur po realizohet njė transaksion tregtar ose2. dhėnia e njė urdhėri pėr blerjen ose shitjen e titujve, duke e ditur qė ėshtė dhėnė apo do tė jepet njė urdhėr pėr shitjen ose blerjen e ketyre titujve me njė ēmim pėrafėrsisht tė njėjtė nga i njėjti person ose person tjetėr, nė mėnyrė qė tė duket sikur ka tregtim te vertete apo me qellim qe te krijohet njė ēmim fiktiv;Ndalohen transaksionet me titujt me qellim:1. pėr tė rritur ēmimin e titujve pėrkatėse dhe pėr tė nxitur investuesit e tjerė te blejnė kėta tituj,2. pėr tė ulur ēmimin e titujve pėrkatėse pėr tė nxitur investuesit t’i shesin kėta tituj; ose3. pėr tė dhėnė dukjen sikur ka tregtim aktiv tė titujve pėrkatės dhe pėr t’i nxitur kėshtu investuesit e tjerė t’i blejnė dhe/ose t’i shesin kėta tituj. Neni 102 (110Pėrhapja e informacionit tė rremėPerhapja e informacioneve te rreme, te cilat ndikojne ose mund te ndikojne nė vellimin e tregtimit apo ēmimin e titujve ėshtė e ndaluar.Neni 103Pergjegjesia e demit te shkaktuar per shkak te publikimit teinformacionit te rremeNe rast se, emetuesi te lejuar per tregtim ne burse prenda vendit, publikon nje informacion te rreme, qe ndikon direkt qe emetuesi, detyrohet te kompesoje palet e treta per demin e shkaktuar qe rrjedh nga besimi per vertetsine e informacionit, nese e pala e trete: 1. ka blere tituj pas publikimit te informacionin te rreme dhe i zoteron ende ato ne momentin kur behet e ditur publikisht qe informacioni ishte i pasakte ose 2. ka blere tituj perpara publikimit te informacionit te rreme dhe i ka shitur ato perpara se te behej e qarte se informacioni ishte i pasakte. Ne rast se emetuesit provon se publikimi I informacionit te pasakte nuk eshte bere me dashje apo ne kushtet e neglixhences, ai nuk eshte pergjegjes per demet e shkaktuara sipas paragrafit te pare te ketij neni. Nuk konsiderohet si dem ne perputhje me paragrafin e pare te ketij neni, ne qofte se, ne rastin e pikes 1, pala e trete ne momentin e blerjes ka patur dijeni qe informacioni ishte i rreme, dhe nese ne rastin e pikes 2, pala e trete ne momentin e shitjes, ka patur dijeni qe informacioni i publikuar ishte i pasakte. Neni 104 (111 Ndalimi i tregtimi te motivuar nga komisionetShoqėrive komisionere tė cilat menaxhojnė portofolin e titujve tė klientėve u ndalohet tė shesin tituj apo tė japin porosi pėr shitjen e tyre, ose tė blejnė apo tė japin porosi pėr blerjen e tyre, vetėm me synimin pėr tė fituar komisione pėr kėto shėrbime.KREU VMBROJTJA E MBAJTESVE TĖ TĖ DREJTAVE TĖ LIDHURA ME TITUJT Seksioni I Garancia pėr pėrmbushjen e detyrimeve tė lidhura me titujt Neni 105 (112 Ndalimi i garantimit tė pagesės sė dividentėveDetyrimi i emetuesit pėr tė paguar dividentėt nuk sigurohet me garanci bankare, dorėzani apo formė tjetėr garancie.Ēdo dorėzani apo garanci e pagesės sė dividentit tė ardhshėm, konsiderohet e pavlefshme. Neni 106 (113 Garancia pėr pagesėn e interesit dhe tė principalitDetyrimi i emetuesit tė titujve pėr tė paguar principalin dhe interesin dhe titujt e borxhit, mund tė sigurohet pėrmes njė garancie bankare, dorėzanie apo forme tė ngjashme me to, e cila duhet tė sigurojė pėrmbushjen e detyrimeve tė tė gjithė titujve tė sė njėjtės klasė. Neni 107 (114Hipoteka e pronave tė patundshme, hipotekimi i titujveDetyrimi i emetuesit pėr tė paguar principalin dhe interesin mund tė sigurohet pėrmes njė barre hipotekore mbi prona tė patundshme dhe tituj, vlera e tė cilave nuk duhet tė jetė mė e vogel se detyrimi total i emetuesit pėr tė gjitha titujt e garantuar.Gjatė periudhės sė barrės hipotekore mbi titujt e dematerializuara, barra mbi to do tė rregjistrohet nė regjistrarin e titujve dhe titujt e emetuar nė formėn e dokumentave depozitohen nė bankė. Vlera e pasurive te patundshme dhe e titujve tė lėna peng pėrcaktohet nga njė ekspert ligjor i autorizuar nga Autoriteti. Neni 108 (115Shoqėritė publikeBrenda 30 ditėsh nga data e emetimit tė aksioneve nė njė ofertė publike, ose nga dita e plotėsimit tė kriterit te kapitalit te permendur ne paragrafin e pare te kėtij neni, shoqėritė anonime publike rregjistrojnė aksionet nė kuotim burse.Gjatė rregjistrimit tė aksioneve nė kuotim, shoqėria publike publikon prospekte tė shkurtuara. Kushtet pėr rregjistrimin pėrcaktohen nga bursa.Shoqėritė publike tregtare brenda 20 ditėsh nga dita e fundit e ēdo tremujori i paraqesin Autoritetit raporte tremujore financiare dhe tė veprimtarise, dhe brenda 30 ditėve nga dita e fundit e ēdo tremujori i paraqesin autoritetit raportet e konsoliduara. Raportet financiare dhe ato te veprimtarise per tremujorin e katert, i paraqiten autoritetit brenda 90 ditėve nga perfundimi i vitit financiar.Autoriteti miraton rregullore ne lidhje me formėn dhe pėrmbajtjen e raporteve tė pėrmendura nė paragrafin e trete tė kėtij Neni.Raportet e pėrmendur nė paragrafin e trete tė kėtij neni e te depozituara ne autoritet, vihen ne dispozicion te publikut.Pėrpara rregjistrimit tė titujve nė kuotim nė bursė, shoqėritė publike i dergojne tė dhėna pėr titujt dhe titullarėt e tyre nga rregjistri i aksioneve apo i emetuesve regjistrarit te titujve pėr dematerializimin e titujve, brenda periudhave dhe sipas mėnyrės sė dhėnies sė informacionit tė pėrcaktuar nga rregullorja e brendshme e regjistrarit, tė miratuar nga autoriteti. Dispozitat e paragrafit te pare tė kėtij neni nuk zbatohen pėr shoqėritė publike per tė cilat janė filluar procedurat e falimentimit ose tė likuidimit, deri nė pėrfundim tė kėtyre procedurave. Seksioni II Mbrojtja e investitoreve Neni 109 (116 Detyrimi pėr t’i raportuar ndryshimet nė pronesine e aksioneve Kur njė person merr ose jep nė pronėsi aksione tė njė shoqėrie publike, dhe pėr pasojė tė kėtij fakti pėrqindja e votave tė asamblesė qė ka ky person i kalojnė ose bien poshtė kufijve prej 5%, 10%, 25%, 50% ose 75% te numrit te pergjithshem te aksioneve, personi brenda 15 ditėsh, njofton me shkrim Autoritetin dhe emetuesin ne lidhje me transferimin e bere.Periudha e pėrmendur nė paragrafin e pare te ketij neni, fillon nga ēasti i mbylljes sė transaksionit nė fjalė ose nga ēasti i lindjes sė faktit nė tė cilin mbėshtetet kalimi i te drejtave mbi aksionet, pavarėsisht rregjistrimit nė librin e aksioneve apo nė rregjistrimin e regjistrarit.Transaksioni i bere ne perputhje me ligjin, quhet i mbyllur pavarėsisht nese ne marrveshjen per transferimin e te drejtave eshte parashikuar njė kusht pėr shtyrje nė kohė.Njoftimi i pėrmendur nė paragrafin e pare te ketij neni pėrmban:1. emrin, mbiemrin, numrin e regjistrimit ne regjistrin e gjendjes civile si dhe vendin e banimit tė personit qė ka marrė ose dhėnė nė pronėsi aksionet, ose emrin, selinė dhe numrin e rregjistrimit tė personit juridik, dhe emrin dhe mbiemrin, numrin personal tė regjistrimit ne zyren e gjendjes civile si dhe vendin e banimit tė perfaqesuesit ligjor tė personit juridik qė ka marrė ose dhėnė nė pronėsi aksionet,2. marreveshjen per transferimin e te drejtave mbi aksionet,3. numrin e aksioneve tė marra ose tė dhėna nė pronėsi, pėrqindjen nė kapitalin themeltar tė emetuesit nė bazė tė aksioneve tė marra ose tė dhėna nė pronėsi, numrin e tė drejtave tė votimit gjithsej nė asamblenė e pėrgjithshme, tė aksioneve marra ose tė dhėna nė pronėsi si dhe4. numrin gjithsej tė aksioneve, qe nenkupton pėrqindjen e kapitalin themeltar tė emetuesit pas marrjes ose dhėnies nė pronėsi te aksioneve. Neni 110 (117 Detyrimi pėr tė informuar publikun dhe pėrjashtimetShoqėria publike emetuese, brenda shtatė ditėsh nga data e marrjes sė njoftimit te pėrmendur nė nenin 116 tė kėtij ligji, e publikon ate nė shtypin e pėrditshėm me shperndarje nė mbarė territorin e Republikės sė Shqiperise ose ne media te tjera kombetare.Nėse emetuesi mendon se publikimi i njoftimit tė pėrmendur nė Nenin 116 tė kėtij Ligji, mund t’i shkaktojė dėme tė rėnda dhe se publiku, edhe pa publikimin e njoftimit, do tė jetė nė gjendje tė vlerėsojė aksionet pėr tė cilat bėn fjalė njoftimi, brenda tre ditesh nga marrja e njoftimit i kerkon me shkrim Autoritetit perjashtimin perkohesisht nga ky detyrim per nje periudhe kohe e cila vendoset nga Autoriteti dhe ne ēdo rast nuk mund te jete me e gjate se tre muaj.Nėse brenda tetė ditėsh nga marrja e kerkeses tė pėrmendur nė paragrafin e dyte tė kėtij neni Autoriteti nuk merr njė vendim, kerkesa konsiderohet e refuzuar, dhe emetuesi e pėrmbush detyrimin e vet pėr publikim te njoftimit brenda shtatė ditėsh.KREU VIRREGULLAT MBI DREJTIMIN E NDERMARRJEVE INVESTUESE DHE;DISPOZITAT MBI ANALIZAT FINANCIARE DHE KONTROLLIN MBI SHPERBLIMIN E DEMIT TE SHKAKTUAR PER SHKAK TE SHKELJES SE TE DREJTAVE Neni 111 Dispozita te pergjithshme mbi drejtimin e ndermarrjeve(1) Ndermarrjet investuese, duhet qe: 1. te sigurojne investime ne shkalle ekspertize, dhe kujdesi ne interes te klienteve;2. te evitojne konfliktet e interesit dhe te sigurojne permbushjen e detyrimeve ne interes te klientit;3. t’i kerkojne klienteve, te dhena qe provojne aftesite mbi transaksionet e titujve per realizimin e investimit, qellimin e transaksioneve, gjendjen financiare dhe; 4. . t’i ofrojne klienteve informacionin per sa eshte i nevojshem, ne mbrojtje te interesave te tyre. Neni 112Dispozita te vecanta mbi drejtimin e ndermarrjeve1. Administratoret, aksioneret ose punemarresit e shoqerise investuese, ndalohen; a) t’u ofrojne konsulence, klienteve te ndermarrjes, per blerjen ose shitjen e titujve, dhe, ne rast te ofrimit te konsulences, nuk duhet te cenohen interesat e klientit;b) te perfundojne tranksakione per llogari te tyre, bazuar ne te dhenat e nje klienti te ndermarrjes investuese per blerjen dhe shitjen e titujve, qe mund te shkaktojne deme ne kaptalin themeltar. Neni 113Detyrimet mbi organzimin e ndermarrjeveNdermarrjet investuese: 1. duhet te organizohen ne menyre qe, te evitojne shfaqjen e konfliktit te interesave ndermjet ndermarrjes dhe klienteve te saj, ose ndermjet vete klienteve te kesaj ndermarrjeje. 2. te ushtrojne procedura te brendshme kontrolli, te pershtatshme per parandalimin e shkeljeve te parashikuara ne kete ligj. Neni 114Kerkesat per ruajtjen e rregjistrimevePer permbushjen e sherbimeve ne investime, ndermarrja eshte e detyruar te ruaje te dhena mbi: a) emetimin dhe instruksionet e nevojshme qe lidhen me klientin si dhe ekzekutimin e tyre; b) emrin e punonjesit qe ka pranuar kerkesen e klientit, afatin e paraqitjes se kerkeses, si dhe ekzekutimin e saj; c) komisionet dhe tarifat qe i ngarkohen klientit per kerkesen;d) instruksionet e dhena nga klienti si dhe pozicionimi i kerekses me palet e treta ne kuptim te nenit 2 paragrafi 3, pika 5. Neni 115Ndarja e aseteveNdermarrjet investuese, qe nuk jane institucione mbajtese depozitash duhet te ndajne menjehere llogarite monetare te klitetit te mbajtura ne ruajtje, qe jane pranuar per sherbime investimi dhe qe perdoren ne emer te ndermarrjes per llogari te klienteve te tyre, nga mjetet monetare te saj dhe llogarite e klienteve te tjere ne nje llogari bankare (trustee).Perpara kalimit te llogarise ne ruajtje, ndermarrja investuese duhet te njoftoje banken, per depozitimin e vlerave monetare per llogari te nje pale te trete. Neni 116Kontrolli i ankesave nga demet e shkaktuaraShqyrtimi i ankesave te klitenteve per demet e shkaktuara nga ndermarrja investuese, per mospermbushje te detyrimit per dhenie informacioni, dhe per konsulence te gabuar, behet brenda 3 vjeteve nga momenti i paraqitjes se saj. Neni 117Analiza e instrumenteve financiarePersonat qe, si rezultat i ushtrimit te aktiviteteve apo bizneseve private, pergatisin informacion, qe lidhet me instrumente financiare ose emetuesit e tyre, dhe, qe permbajne nje rekomandim direkt apo indirekt per vendimmarrje investimi, duhet te veprojne ne shkallen e nevojshme te ekspertizes dhe kujdesit. Analizat financiare komunikohen ose shperndahen publikisht, vetem, nese ato jane pergatitur ne menyren e duhur dhe nese:a) identiteti i personit pergjegjes per komunikimin dhe shperndarjen e analizave financiare, si dhe, b) rrethanat dhe marredheniet qe mund te krijojne konflikt interesi ndermjet autoreve, personave pergjegjes per pegatitjen e analizave financiare ose veprimeve qe lidhen me to jane te lidhur me analizat financiare. Shoqerite qe pergatisin dhe publikojne analiza financiare, ne perputhje me paragrafin 1, fjalia e pare, duhet te organizohen ne menyre te tille qe:a) te evitojne konfliktin e interesave. b) te ruajne mekanizmat e nevojshem te kontrollit me qellim percaktimin e shkeljeve te detyrimeve te parashikuara ne paragrafin 1. Subjektet, pervec institucioneve financiare, te cilet, praktikojne profesionin e tyre, si pjese te aktivitetit te ushtruar, duhet te njoftojne menjehere Autoritetin. Njoftimi eshte i detyrueshem edhe ne rastin e mbylljes se aktivitetit te shoqerise. Autoriteti, nxjerr akte nenligjore, per pergatitjen dhe publikimin e analizave financiare, si dhe rrethanat dhe marredheniet qe krijojne konflikte interesi. PJESA E TRETĖ KREU I TITUJT E DEMATERIALIZUAR Neni 118 (124 Titujt e dematerializuar, nocioniTituj e dematerializuar jane rregjistrimet elektronike te njė llogarie titujsh nė sistemin kompjuterik tė regjstrarit, me anė tė tė cilėt emetuesi merr pėrsipėr tė pėrmbushė kundrejt mbajtesit te te drejtave, detyrimet qė pėrmbahen nė titujt.Pėrmes ofertave publike mund tė emetohen vetėm tituj tė dematerializuara.Titujt e dematerializuara qė japin tė njėjta tė drejta nė operacionet ligjore brenda tė njėjtit emetim dhe tė njėjtės klasė janė tė konvertueshme pa kufizime. Detyrimet e ēdo lloji mund tė pėrmbushen pėrmes transferimit tė titujve tė tė njėjtit emetim dhe tė sė njėjtės klasė, dhe pėr rrjedhojė kreditori nuk mund tė pretendojė nė mėnyrė tė veēuar tituj te dematerializuara. Neni 119 (125 Llogaria e titujve te dematerializuara Llogaria e titujve te dematerializuara, permban tė dhėna pėr emetimet, klasat, sasitė, tė drejtat pasurore dhe titullarėt e kėtyre tė drejtave, kufizimet e tė drejtave pasurore dhe historia e rregjistrimeve tė ketyre titujve te dematerializuar.Llogaria e titujve te dematerializuar mbahet:a) nė emėr tė njė personi tė vetėm ;b) ne llogari te perbashket kur ajo eshte ne emer tė disa personave tė cilėt mund tė jene pronarė ose bashkėpronarė ose c) ne emer te njė banke kujdestare.Shoqėrive komisionere nuk u lejohet tė mbajnė tituj tė klientėve tė tyre nė njė llogari tė pėrbashkėt me ta. Neni 120 (126 Karakteristikat e titujve te dematerializuar Titujt e dematerializuara, nuk pėrmbajnė, numra serialė, numra kontrolli, dhe firmėn e personave tė autorizuar. Pretendimet e lindura nga titujt e dematerializuara i pėrkasin pronarit tė tyre.Pronari i titujve te dematerializuar ėshtė personi nė emėr tė tė cilit ėshtė hapur llogaria nė regjstrarin ku rregjistrohet llogaria e ketyre titujve.Nese njė bankė kujdestare mban tituj te dematerializuara pėr llogari tė njė pale tė tretė, veēmas nga prona e vetė bankės, pronari i kėtyre titujve ėshtė personi pėr tė cilin i mban kujdestari. Neni 121 (127Pronėsia e titujve te dematerializuara Pronėsia dhe tė drejtat qė rrjedhin nga titujt e dematerializuar, fitohen pėrmes transferimit nga llogaria e titujve te dematerializuara tė transferuesit, nė llogarinė e titujve te dematerializuara tė marrėsit, mbi bazėn e nje marrveshjeje qėllimi i sė ciles ėshtė fitimi e pronėsisė, mbi bazen e njė vendimi gjyqėsor, me trashėgimi ose me ligj. Pronėsia dhe tė drejtat qė rrjedhin nga titujt e dematerializuar merren nė ēastin e rregjistrimit tė tyre nė llogarinė e titujve te dematerializuara tė marrėsit nė pronėsi ose tė personit i cili, duke vepruar ne rolin e kujdestarit, mban tituj te dematerializuar pėr llogari tė blerėsit. Dispozitat e kėtij neni zbatohen siē duhet edhe pėr leshimin e pronėsisė. Neni 122 (128Barra mbi Titujt e dematerializuaraBarra mbi titujt e dematerializuar vihet pėrmes rregjistrimit tė kėsaj tė drejte nė llogarinė e titujve te dematerializuar nė bazė tė njė marreveshjeje te rregullt, vendimi gjyqėsor apo sipas ligjit.Mbi titujt e dematerializuar mund tė vihet vetėm njė barrė.Pėr titujt e dematerializuar lejohet shlyerja e njė pretendimi tė garantuar pėrmes pengut jashtė gjykatės.Barra mbi titujt e dematerializuar hiqet nė ēastin e dhėnies sė tyre nė pronėsi. Neni 123 (129 Kleringu, shlyerja dhe rirezervimi i titujve te dematerializuaraTransferimi i pronėsisė sė titujve te dematerializuar mbi bazėn e njė transaksioni tė mbyllur nė bursė kryhet pėrmes kleringut dhe shlyerjes.Marrja dhe heqja e pronėsisė dhe tė drejtave tė tjera mbi titujt e dematerializuar, nė bazė tė transaksioneve tė vlefshme tė mbyllura jashtė bursės, nė bazė tė njė vendimi gjyqėsor, pėrmes trashėgimisė apo nė bazė tė ligjit, bėhet pėrmes rregjistrimeve tė duhura nė kartelat elektronike pėrmes procedurės sė rirezervimit. Neni 124 (130 Mundėsia e leximit tė tė dhėnave tė rregjistrit tė titujve te dematerializuaraPronari i titujve te dematerializuar dhe banka kujdestare kanė tė drejtė tė shohin tė dhėnat e pėrmendura nė paragrafi e pare te nenit 119 te kėtij Ligji.Emetuesi i titujve te dematerializuara ka tė drejtėn tė shohė tė dhėnat e pėrmendura nė paragrafi e pare te nenit 119 te kėtij Ligji, tė dhėnat pėr titujt emetues i tė cilave ėshtė ai dhe tė dhėnat e pronarėve tė kėtyre titujve.Emetuesi ose regjistrari i mundėson ēdo aksioneri leximin e tė dhėnave tė e pėrmendura nė paragrafi e pare te nenit 119 te kėtij Ligji, tė cilat lidhen me aksionerėt dhe aksionet e emetuesit nė fjalė. Regjstrari ka tė drejtėn pėr shpėrblim pėr koston e shkrimit dhe dhėnies sė raporteve. Informacionin pėr aksionerėt dhe aksionet e pėrmendura nė kėtė paragraf, aksioneri nuk duhet t’ua komunikojė apo t’ua vėrė nė dispozicion personave tė tjerė.Autoriteti ka tė drejtėn e leximit tė tė dhėnave e pėrmendura nė paragrafi e pare te nenit 119 te kėtij Ligji dhe tė gjitha tė dhėnave tė mbajtura nė rregjistrin e regjistrarit te titujve.Ēdo individ qe vėrteton interesin e tij tė ligjshėm, ka tė drejtė qė, kundrejt pageses, tė lexoje historinė e transaksioneve tė titujve tė veēantė.Me pėrjashtim tė rasteve te parashikuara nga ky nen, regjistrari i titujve tė dhėnat pėr gjendjen e llogarive individuale tė titujve te dematerializuara, i mban si informacion i rezervuar. Neni 125 (131 Detyrimi i regjistrarit pėr tė informuarRegjistrari ne perputhje me rregulloren e tij te brendshme te miratuar nga Autoriteti, informon:3. emetuesit pėr titujt e dematerializuara qė kanė emetuar ata dhe pėr pronarėt e kėtyre titujve;4. pronarėt pėr gjendjen dhe veprimet e llogarisė sė tyre tė titujve te dematerializuara si dhe5. anėtarėt pėr tė dhėnat qė janė thelbėsore pėr transaksionet me titujt e dematerializuara qė kanė bėrė pėr llogari tė tyre ose pėr llogari tė klientėve. Regjstrari i paraqet Autoritetit raporte mujore pėr punėn e saj, ne perputhje me rregulloren e miratuar nga Autoriteti per kete qellim.Emetuesit e titujve te dematerializuara njoftojnė regjistrarin pėr tė gjitha lėvizjet e lidhura me titujt e dematerializuara dhe pėr pėmbushjen e tė drejtave qė rrjedhin nga kėto tituj.Tė dhėnat dhe emrat e 10 pronarėve mė tė mėdhenj tė ēdo titulli i vihen nė dispozicion publikut. KREU II REGJSTRARI I TITUJVE Neni 126 (132 Pėrkufizimi Regjistrari i titujve ose shkurt regjistrari, eshte personi juridik i liēencuar nga Autoriteti qe ka per objekt te aktivitetit, organizimin dhe administrimin e te dhenave ne lidhje me tituj. Regjistrari i titujve, nuk mund te kryeje aktivitete te tjera, te ndryshme nga aktivitetet per te cilat liēencohet nga Autoriteti. Regjistri i titujve, eshte dokumenti zyrtar dhe ligjor i mbajtur ne nje forme te caktuar, i cili permban te dhena ne lidhje me pronesine mbi titujt, me transaksionet e kryera ne lidhje me keto tituj apo te dhena ne lidhje me vendosjen e titujve si garanci. Regjistri i veēante do te emertohet ne vartesi te llojit te titujve, per regjistrimin e te ciles do te synoje aktiviteti i Regjistrarit. Regjistrari mund te liēencohet per te regjistruar nje ose me shume tituj te percaktuar. Ne emertimin e Regjistrarit vendoset ne kllapa emertimi i titujve mbi te cilat eshte liēencuar per te operuar. Neni 127 (133Transaksionet mbi titujt Transaksion mbi titujt, quhet transferimi me apo pa shperblim i pronesise mbi te drejtat e mbartura nga titujt. Neni 128 (134Drejtuesit e Regjistrarit Drejtor apo Drejtues, nenkupton individin qe pavaresisht nga emertimi qe mban ne shoqeri, ushtron funksione drejtuese me pergjegjesi per administrimin e aktivitetit te Regjistrarit, marrjen e vendimeve ne lidhje me aktivitetin, vendosjen e procedurave dhe politikave te administrimit, si dhe vendosjen dhe nenshkrimin e marrveshjeve me te trete. Neni 129 (135Funksionet e Regjistrarit Regjistrari, ne vartesi te titujve per te cilat eshte liēencuar, ka si funksion te vetin ofrimin e sherbimit te regjistrimit te titujve nepermjet organizimit te menyres se mbajtjes se regjistrit ne menyre te tille qe te sigurohen ne ēdo kohe te dhena te plota ne lidhje me pronesine mbi titujt si dhe kufizimeve te te drejtave te pronesise mbi to. Per realizimin e funksioneve te veta Regjistrari ka per detyre:1- te organizoje regjistrimin e transaksioneve dhe te ndryshimeve perkatese, ne menyre qe te evidentoje ne ēdo kohe te dhena mbi zoteruesin e fundit te titujve dhe kushteve qe ēojne ne kufizim te te drejtave te pronesise mbi titujt; 2- te lidhe kontrata dhe bashkepunoje me emetuesit e titujve;3- te sigutoje kleringun.4- te siguroje konfidencialitetin e te dhenave te regjistruara, me perjashtim te rasteve kur parashikohet ndryshe nga dispozitat ligjore ne fuqi;5- Te tjera funksione, te parashikuara ne statutin dhe rregullat e regjistrarit dhe qe kane lidhje me funksionet kryesore te tij. Neni 130 (136Kerkesa per miratimin e statutit Projektstatuti i nje shoqerie qe ka per objekt te aktivitetit te saj, aktivitetin si regjistrar i titujve, i paraqitet autoritetit perpara se te depozitohet ne Regjistrin Tregtar. Projekti shoqerohet me nje kerkese zyrtare, me ane te te ciles kerkohet miratimi nga autoriteti.Neni 131 (136Shqyrtimi i kerkeses per miratimin e statutit Autoriteti shqyrton kerkesen dhe projektin e marre, perputhjen e permbajtjes se statutit me aktivitetin per te cilin kerkohet liēencimi dhe merr vendim per miratimin apo udhezon ndryshime ne te dhenat e statutit. Regjistrari eshte i detyruar te zbatoje udhezimet e Autoritetit.Miratimi i statutit, nuk kushtezon autoritetin, ne marrjen e vendimeve te mevonshme ne lidhje me liēencimin e te njejtit subjekt si Regjistrar i titujve. Neni 132 (138Forme-Kerkesa Kerkuesi ploteson Forme-Kerkesen e miratuar nga autoriteti. Forme-Kerkesa shoqerohet nga kerkesa me shkrim pėr marrjen e licencės pėr tė vepruar si regjistrar, nga dokumentacioni i pershkruar sipas nenit 133 te kesaj rregulloreje si dhe pagesa e kuotes perkatese. Neni 133 (139Dokumentacioni qe shoqeron Forme-Kerkesen Dokumentacioni qe shoqeron Forme-Kerkesen per liēencim si Regjistrar permban:1- statutin dhe aktin e themelimit te shoqerise;2- vendimin e gjykates per regjistrimin si person juridik; 3- ēertifikaten e regjistrimit ne Zyren e tatim-taksave;4- te dhena ne lidhje me ortaket e shoqerise dhe aktivitetin e tyre per tre vitet e fundit;5- nese nje ose disa ortake, jane persona juridike, paraqiten dokumentat themeltare, vendimi i regjistrimit ne regjistrin Tregtar si dhe te dhena ne lidhje me rezultatin financiar te tre viteve te fundit.6- te dhena ne lidhje me personelin drejtues dhe eksperiencen e punes se tyre gjate tre viteve te fundit; 7- te dhena te detajuara per pajisjet dhe hapesirat qe do te perdoren per organizimin dhe administrimin e regjistrit te letrave me vlere si kompjuter, telefona, fakse, per shkallen e automatizimit te veprimtarise se regjistrit etj; 8- dokumentin qe verteton pronesine, marrjen me qira, apo forme tjeter te zoterimit te ambjenteve, ku do te kryeje veprimtarine Regjistrari;9- kopje te dokumentit te leshuar nga institucioni perkates per sigurimin e ambjenteve nga zjarri;10-te dhena mbi masat e marra per sigurimin e objektit;11-Curriculum Vitae, te Drejtuesit apo Drejtuesve te shoqerise12-deklarate personale te Drejtuesve qe ata dhe personeli i administrates se Regjistruesit, plotesojne te gjitha kushtet e parashikuara ne nenin 13 dhe 14 te kesaj Rregulloreje.13-Rregullat e Brendshme te funksionimit ne te cilat bejne pjese:- Rregulla per organizimin e Regjistrit ne vartesi te te titujve per te cilen kerkohet liēenca si Regjistrar;- Rregulla ne lidhje me procedurat e transferimit te pronesise mbi titujt per te cilen kerkohet liēenca si Regjistrar;- Rregulla ne lidhje me dhenien e informacionit dhe ruajtjen e konfidencialitetit;- Rregulla ne lidhje me pastrimin dhe rregullimit te llogarive;- Rregulla ne lidhje me procedurat dhe masat, ne rast te pezullimit ose mbylljes se veprimtarise me vendimin e organeve drejtuese te Regjistrarit;- Rregulla ne lidhje me procedurat dhe masat, ne rast te pezullimit ose mbylljes se veprimtarise, me Vendim te autoritetit;14-Dokumenta te tjera shtese qe mund te kerkohen nga autoriteti. Dokumentacioni paraqitet ne origjinal ose fotokopje e noterizuar e tij. Perveē Rregullave te parashikuara ne piken 13 te paragrafit te pare te ketij neni, Regjistrari mund te hartoje rregulla te tjera qe mund te gjykohen nga ai si te nevojshme apo te domosdoshme per ushtrimin e veprimtarise. Nese keto Rregulla nuk jane gati ne momentin e paraqitjes se praktikes per liēencim, ato behen objekt i miratimit nga autoriteti ne momentin qe do te jene gati. Neni 134 (140Shqyrtimi i praktikes nga Autoriteti Autoriteti gezon te drejten e verifikimit ne vend te te dhenave te deklaruara nga kerkuesi. Neni 135 (141Dhenia e pergjigjes mbi vendimin e marre Autoriteti, merr vendim ne lidhje me miratimin ose refuzimin e dhenies se licencės dhe brenda pese diteve nga marrja e vendimit, njofton me shkrim kėrkuesin pėr kete vendim. Neni 136 (142Kerkesa dhe Kufizime per Drejtoret e Regjistrarit Drejtoret e regjistrarit plotesojne keto kerkesa:- te kete arsimin e larte perkates sipas pozicionit te punes se parashikuar;- te kene eksperience pune te pakten tre-vjeēare, ne perputhje me specialitetin per te cilin eshte diplomuar;- te kene punuar me pare ne poste drejtuese; - te jene te pajisur me te pakten 3 referenca pozitive nga punedhenesit e kaluar. Nuk mund te punesohet me cilesine e Drejtorit prane nje shoqerie, e cila synon te ushtroje aktivitet si Regjistrar, ose ushtron aktivitet si e tille, personi qe:- eshte denuar per vepra penale kunder pasurise dhe ne sferen ekonomike, te parashikuara nga Kodi Penal;- i eshte hequr e drejta per te ushtruar detyra shteterore;- i eshte hequr e drejta per te ushtruar detyra drejtuese;- eshte shpallur i falimentuar;- gjykata ka vendosur nxjerrjen jashte territorit te Republikes se Shqiperise. Neni 137 (143Detyrimi per te informuar kur ka ndryshime ne dokumentacion Personi juridik i liēencuar per te vepruar si Regjistrar, i paraqet autoritetit informacion te plote ne lidhje me ndryshimet e ndodhura ne te dhenat e paraqitura ne momentin e liēencimin. Ky informacion i paraqitet autoritetit brenda nje muaji nga ndodhja e ndryshimit se bashku me arsyet te cilat ēuan ne kete ndryshim. Neni 138 (144E drejta e autoritetit per t’u informuar dhe per te kerkuar informacion Regjistrari i paraqet autoritetit raporte mujore mbi mbarevajtjen e aktivitetit te tij te miratuara nga Drejtori Ekzekutiv i shoqerise. Ky raport paraqitet brenda 1 jave nga mbarimi i muajit per te cilin raportohet.Regjistrari i paraqet autoritetit raporte gjashte mujore dhe vjetore mbi mbarevajtjen e aktivitetit te tij te miratuara nga Keshilli Mbikqyres. Ky raport paraqitet brenda 2 muajve nga mbarimi i periudhes per te cilen raportohet. Autoriteti, ne ēdo rast mund t’i kerkoje te liēencuarit informacion te pergjithshem ose te dhena per ēeshtje te veēanta te lidhura me aktivitetin e te liēencuarit si Regjistrar. Neni 139 (145Pezullimi dhe Heqja e liēences Autoriteti mund te heqe liēencen e dhene nje shoqerie per te ushtruar veprimtari si regjistrar kur:1- shoqeria nuk e fillon aktivitetin per te cilin eshte liēencuar brenda gjashte muajve qe prej dates se leshimit te liēences;2- i liēencuari ndėrpret veprimtarinė pėr tė cilėn ka marrė licencė;3- i liēencuari eshte bere objekt i procedurave te falimentimit apo likujdimit;4- i liēencuari vihet ne kushte te administrimi te kontrolluar;5- autoriteti ka arsye pėr tė besuar se i liēencuari, apo ndonjė drejtues ose punonjės i saj, nuk i kanė pėrmbushur detyrat e tyre me efektivitet dhe ndershmėri, ne dem te investitoreve;6- i liēencuari shkel ndonje nga dispozitat detyruese te parashikuara ne kete ligj;7- i liēencuari shkel ndonje kusht apo kufizim te zbatueshem ne momentin e dhenies se liēences; 8- me kėrkesėn e tė licencuarit. Autoriteti, mundet qė nė vend tė heqjes sė licencės, ta pezullojė atė pėr njė periudhė tė caktuar, brenda te ciles i liēencuari duhet te beje korrigjimet sipas asaj qe i kerkohet nga autoriteti. Shoqeria, tė ciles i ėshtė hequr apo pezulluar liēenca sipas kėtij neni, konsiderohet si e paliēencuar qė nga data qė autoriteti i heq liēencen, ose per te gjithe periudhen ne te cilen i eshte pezulluar liēenca. Neni 140 (146 Mbajtja dhe ruajtja e tė dhėnaveRegjsitrari ka keto detyra, - tė mbrojė sistemin kompjuterik dhe tė dhėnat e percaktuara ne kete sistem, nga pėrdorimi i paautorizuar dhe nga ndryshimi dhe humbja, - dhe tė ruajė nė njė vend tė sigurt dhe nė formėn origjinale dokumentacionin origjinal tė pėrdorur pėr bėrjen e rregjistrimeve nė mėnyrėn e mbajtjes sė tė dhėnave pėr tė paktėn pesė vjet. Tė dhėnat e rregjistruara nė mėnyrė elektronike mbahen pėrgjithmonė.Autoriteti mund tė pėrcaktojė standarte dhe teknika mė tė hollėsishme pėr mbrojtjen e sistemit kompjuterik dhe tė dhėnave qė mbahen nė tė dhe tė cilat u pėrkasin titujve te dematerializuar. Neni 141 (146 Fondi garanci Regjistrari krijon njė fond garanci. Mjetet e fondit tė garancisė konsistojnė nė pagesat e bėra nga shoqerite te cilat pėrdorin shėrbimet e tij tė kleringut dhe shlyerjes. Rregullat e pagesės sė kontributeve dhe tė pėrdorimit tė fondit tė garancisė pėrcaktohen nga regjistrari, dhe i nėnshtrohen miratimit tė autoritietit. Regjistrari nuk merr dhe nuk jep hua tituj. Neni 142 (148Pezullimi i tjetersimit apo i barrės mbi titujtAutoriteti me qellim mbrojtjen e interesave te investitoreve, mund te urdhėroje ndalimin e tjetėrsimit apo vėnies sė barrėse mbi titujt pėr njė periudhė e cila nuk mund tė jetė mė e gjatė se gjashtėdhjetė ditė. Neni 143 (149 Konfidencialiteti Dispozitat e tė kėtij Ligji qė i pėrkasin detyrimit pėr tė ruajtur sekretet zyrtare aplikohen siē duhet edhe pėr punonjėsit, anėtarėt e drejtorise dhe tė keshillit mbikqyrės tė regjistrarit. Njė herė nė muaj kryetari i keshillit mbikqyres te regjistrarit i paraqet autoritetit raport pėr marrjen nė pronėsi dhe tjetėrsimin e titujve tė personave tė pėrmendur nė paragrafin e pare tė kėtij Neni. Personat qė janė punonjės tė regjistrarit nuk mund tė jenė anėtarė tė organeve drejtuese dhe mbikqyrėse tė shoqėrive komisionere. PJESA E KATĖRT KREU IDISPOZITA PENALE Neni 144 (150 Pėrdorimi i paautorizuar dhe perhapja e informacionit tė privilegjuar1. Personi qe nė mėnyrė tė autorizuar ose tė paautorizuar, vihet ne dijeni te informacionit te privilegjuar per te cilin publiku nuk ka dijeni dhe qe mund ta perdore me qellim fitimi material per vehte ose per nje pale te trete apo ne dem te kesaj te fundit ne nje nga menyrat e meposhtme:a) per te blere ose per te shitur tituj te tregtueshem ne territorin e Republikes se Shqiperise ose te tregtuara nga nje emetues me seli ne Republiken e Shqiperise,b) duke ditur natyren e privilegjuar te informacionit, ia komunikon informacionin pa autorizim nje pale te tretec) duke ditur natyren e privilegjuar te informacionit, keshillon nje pale te trete per te blere ose per te shitur tituj te tregtueshem ne territorin e Republikes se Shqiperise apo te tregtuara nga nje emetues me seli ne Republiken e Shqiperise,kryen kundravajtje penale dhe denohet me gjobe ose burgim gjer ne nje vit.2. Po kjo veper, kur kryhet, ne bashkepunim, me shume se nje here ose ka sjelle pasoja te renda, denohet me burgim gjer ne dy vjet.Neni 145 (151 Manipulimi i ēmimeve dhe pėrhapja e informacionit tė rremė1. Veprimi apo mosveprimi i personit qe:a) nenshkruan nje kontrate fiktive per shitjen apo zevendesimin e titujve,b) kryen porosi per blerje ose shitje te titujve per te cilet eshte kryer tashme porosia me te njejtin ēmim apo nese ai i perdor keto tituj si kunder-porosi, osec) perhap informacion apo fakte te tjera te rreme mbi rritjen ose renien e ēmimit te titujve apo krijimin e nje tregtimi fiktiv aktiv te tyre me qellim perfitimi personal per vehte apo nje pale te trete apo ne dem te kesaj te fundit,perben kundravajte penale dhe denohet me gjobe ose burgim gjer ne dy vjet.Po kjo veper, kur kryhet, ne bashkepunim, me shume se nje here ose ka sjelle pasoja te renda, denohet me burgim nga gjer ne pese vjet.Neni 146 (152 Paraqitja e tė dhėnave tė rreme dhe shpėrndarja e paautorizuar e tyre Personi qė si anėtar i drejtorise apo i keshillit mbikqyres tė njė emetuesi lejon ose mundėson shpėrndarjen e njė prospekti pėrmbajtja e tė cilit ndryshon nga pėrmbajtja e parashikuar nga Neni 37 i kėtij Ligji, apo lejon ose mundėson paraqitjen e tė dhėnave tė rreme ose paraqitjen e rremė tė fakteve me vlerė materiale nė njė prospekt denohet me gjobe ose burgim deri nė tre vjet. Po kjo veper, kur kryhet, ne bashkepunim, me shume se nje here ose ka sjelle pasoja te renda, denohet me burgim gjer ne pese vjet. Neni 147 (153 Rregjistrimi nė bursė nė mėnyrė tė paautorizuar i titujvePersoni qė si anėtar i drejtorise burses lejon rregjitrimin nė kuotimin njė, kuotimin e shoqėrive anonime publike apo nė kuotime tė tjera tė titujve tė cilat nuk i plotėsojnė kushtet e parashikuara nga dispozitat e aprashikuara ne kete ligj, denohet me gjobe ose burgim deri nė dy vjet. Po kjo veper, kur kryhet, ne bashkepunim, me shume se nje here ose ka sjelle pasoja te renda, denohet me burgim gjer ne pese vjet.Neni 148 (154Fshehja e pronėsisėPersoni qe me dashje nuk jep tė dhėna pėr pronėsinė sipas dispozitave te nenit 116 tė kėtij ligji, denohet me gjobe ose burgim gjer nė nje vit. Po kjo veper, kur kryhet, ne bashkepunim, me shume se nje here ose ka sjelle pasoja te renda, denohet me burgim gjer ne pese vjet. Neni 149 (155Tregtimi i paligjshėm i titujvePersoni qė merret me ndėrmjetėsim te paautorizuar pėr blerjen ose shitjen e titujve denohen me gjobe ose burgim gjer nė nje vit.Po kjo veper, kur kryhet, ne bashkepunim, me shume se nje here ose ka sjelle pasoja te renda, denohet me burgim nga gjer ne pese vjet.KREU IIKUNDERVAJTJE ADMINISTRATIVE Neni 150 (156 Ēdo shkelje e detyrimeve te percaktuara ne dispozitat e ketij ligji dhe e kryer nga personat dhe individet e autorizuar per te kryer transaksione me tituj, kur nuk perben veper penale, perben kundervajtje administrative dhe denohet me gjobe nga 100 mije deri ne 1 milion leke.Neni 151 (157 Masa te tjera administrativeNjė komisioner burse ose njė kėshilltar investimesh i cili ka kryer njė shkelje ne kundershtim me dispozitat e nenit 155 te ketij ligji mund tė dėnohet me masė plotesuese administrative, me heqje tė licensės pėr tė kryer transaksione me tituj pėr njė periudhė deri nė njė vit. Po kjo shkelje sipas paragrafit 1 te ketij neni e pėrsėritur apo kryer per qellime perfitimi material, apo nga kryerja e se ciles kane ardhur pasoja materiale dhe jo materiale ndaj njė shoqėrie tė autorizuar, apo ka ardhur dėm material ndaj klientėve ose nje palė tė trete, dėnohet me masėn administrative plotesuese, me heqjes tė licensės pėr tė kryer transaksione me tituj pėr njė periudhė njė vjeēare. Njė shoqėri e autorizuar qė ka kryer njė shkelje te percaktuar ne dipsoziten e nenit 155 te ketij ligji mund tė dėnohet me masėn administrative plotesuese, me heqje tė licensės pėr tė kryer transaksione me tituj pėr njė periudhė deri nė njė vit. Po kjo shkelje sipas paragrafit 3 tė kėtij neni e pėrsėritur apo e kryer pėr qellime perfitimi materiale, apo nėse nga shkelja e kryer kane ardhur pasoja materiale ose jomaterial ndaj klientėve apo palės sė trete, dėnohet me masėn administrative, me heqje tė licensės pėr tė kryer transaksione me tituj pėr njė periudhė njė vjeēare.Neni 152 (155ParashkrimiE drejta per te filluar procedimin e shkeljeve te percaktuara ne perputhje me dispozitat e ketij ligji parashkruhet ne ēdo rast pas mbarimit te nje periudhe trevjeēare te kryerjes sė shkeljes. E drejta per te proceduar shkeljet e percaktuara ne perputhje me dispozitat e ketij ligji, parashkruhet nė ēdo rast pas mbarimit tė njė periudhe gjashtėvjeēare pas kryerjes sė shkeljes.E drejta per te ekzekutuar masat administrative per shkeljet e percaktuara ne perputhje me dispozitat e ketij ligji, parashkruhet pas mbarimit tė njė periudhe pesėvjeēare pas hyrjes nė fuqi tė vendimit perkates.KREU IIIDISPOZITA KALIMTARE DHE TĖ FUNDIT Seksioni 1Titujt e emetuar pėrpara hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji Neni 153 (159 Format e aksioneveShoqėritė anonime i emetojnė aksionet si tituj te materializuara sipas dispozitave tė ligjit pėr shoqėritė tregare ose si tituj te dematerializuar sipas dispozitave tė kėtij ligji. Shoqėritė anonime qė, pėr qėllim tė kėtij ligji, konsiderohen si shoqėri publike i japin regjistrarit pėr dematerializim tė dhėnat pėr titujt dhe pronarėt e tyre nga rregjistri i aksioneve ose rregjistri i emetuesve, brenda periudhave dhe sipas mėnyrės tė pėraktuar nga Autoriteti.Shoqėritė anonime qė, pėr qėllim tė kėtij ligji, nuk konsiderohen shoqėri publike dhe qė nuk nxjerrin dokumenta pėr aksionet ose nuk kanė emetuar aksione si tituj te dematerializuara pėrpara hyrjes nė fuqi tė kėtij Ligji, i japin regjistrarit pėr dematerializim tė dhėnat pėr titujt dhe pronarėt e tyre nga rregjistri i aksioneve ose nga rregjistri i emetuesve, brenda periudhave dhe sipas mėnyrės tė pėraktuar nga autoriteti. Neni 154 (160 Detyrime per shoqerite e liēencuara me pare Shoqerite e liēencuara me pare nga Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare per te ushtruar veprimtari ne tituj, apo liēenca e te cilave eshte pranuar nga autoriteti, riorganizojnė ushtrimin e veprimtarise se tyre konform dispozitave tė kėtij Ligji dhe i paraqesin Autoritetit pėr miratim aktet e pėrgjithshme tė harmonizuara brenda gjashte muajsh nga data e hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji. Nėse personat juridik tė pėrmendur nė paragrafin e pare tė kėtij neni nuk arrijnė ta organizojnė aktivitetin e tyre konform dispozitave tė kėtij ligji dhe tė paraqesin aktet e pėrgjithshme tė harmonizuara pėr miratim, licensa e tyre pėr kryerjen e transaksioneve nuk quhet mė e vlefshme pas mbarimit tė periudhes gjashte mujore nga data e hyrjes ne fuqi te ketij ligji. Neni 155 (161 Detyrime te AutoritetitBrenda gjashte muajve nga data e hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji, Autoriteti miraton aktet nenligjore te parashikuara nga ky ligj. Neni 156 (162Informacioni konfidencial Anėtarėt e bordit te autoritetit, nepunesit dhe punonjesit e tjere te autoritetit detyrohen tė ruajnė fshehtėsinė e informacionit qė mėsojnė gjatė kryerjes sė detyrave tė tyre nė autoritet ose nė mėnyra tė tjera, me pėrjashtim tė rasteve tė veēanta tė cilat autorizohen pėr tė vepruar ndryshe nga ligji. Ky iformacion konsiderohet konfidencial. Personat e pėrmendur nė paragrafin e pare tė kėtij neni nuk mund tė japin kėshilla nė lidhje me tregtimin e titujve dhe investimin nė tituj apo nuk duhet tė japin mendime nėse ėshtė e favorshme apo e pafavorshme tė marrėsh apo tė shesėsh tituj. Ndalimi i veprimeve tė permenduar nė paragrafėt e pare dhe te dyte tė kėtij neni vazhdon edhe per nje periudhe gjashtė mujore qe prej datės sė zgjidhjes sė marrėdhėnies sė punes.Sa herė qė marrin ose shesin tituj, nepunesit e autoritetit raportojnė brenda dy diteve per kete tek eprori i tyre direkt, ndersa anetaret e bordit brenda dy ditėve pas datės sė blerjes ose shitjes, e deklarojne ne faqen zyrtare te autoritetit si dhe ju dergojne mjeteve tė komunikimit masiv njoftimin ne te cilin shpjegojne llojin e titujve, emetuesin, datėn dhe bazat ligjore pėr marrjen ose shitjen e tyre. Detyrimi qė rrjedh nga paragrafi i mėsipėrm aplikohet edhe pėr blerjen dhe shitjen e letrave vlerė nga bashkėshorti, fėmija, fėmija i birėsuar, prindi apo thjeshtri dhe persona tė tjerė tė cilėt jetojnė me anetarin e bordit te autoritetit ose punonjėsin nė njė familje tė pėrbarshkėt dhe pėr blerjen dhe shitjen nga persona juridikė te tė cilėt kėta persona kanė njė interes tė shumicės. Periudha e raportimit fillon me ditėn kur punonjėsi, kryetari ose anėtari i bordit te autoritetit ka ardhur ne dijeni te faktit se janė marrė ose janė shitur tituj. Neni 157 (163 ShfuqizimeLigji nr. 8080 date 03.05.1996 “Per Letrat me Vlere”, dhe aktet nenligjore te miratuar ne ybatim te tij shfuqizohen.JOZEFINA TOPALLIK R Y E T A R E
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Per titujt dhe oferten publike te titujve   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Per titujt dhe oferten publike te titujve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Legjislacioni :: Aktet Ligjore-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog