Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Lumturia tashmė ėshtė skandinave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Lumturia tashmė ėshtė skandinave   27.12.10 23:26

Janė vende qė ndodhen nė Veri, nė tė ftohtė dhe
shpesh nė errėsirė, por qė vazhdimisht cilėsohen si mė tė lumturat nė
botė. Vitet e fundit po kryesojnė bindshėm nė botė. Ja disa nga pėrse-tė
e njė suksesi tė tillė.

Kur u hedh njė sy klasifikimeve tė pėrvitshme nė listėn e vendeve qė
kanė pėrqindjen mė tė madhe tė lumturisė nė botė, sheh se janė nordikėt
ata qė kryesojnė vazhdimisht. Edhe nė klasifikimin e fundit tė bie nė sy
njė vend skandinav si Finlanda, qė zė vendin e parė dhe mė pas Suedia,
nė vendin e tretė, e ndjekur nga Norvegjia nė vendin e gjashtė dhe
Danimarka nė tė dhjetin. Pra 10 vendet, popujt e tė cilėve gėzojnė njė
jetė shpirtėrisht tė shėndetshme, janė kryesisht vende nga veriu i
botės. Pyetja qė tė lind natyrshėm nė njė rast tė tillė ėshtė se pėrse
ndodh gjithmonė qė kjo popullsi ka arritur tė krijojė balanca tė tilla
pėr tė qenė e lumtur, madje edhe nė kohė krizash, kur vende tė tjera
vuajnė?

Duke qenė se klima e kėtyre vendeve krijon njė situatė nė tė cilėn
predominon grija, errėsira dhe tė ftohtėt pėr njė pjesė tė madhe tė
vitit, ndoshta banorėt e kėtyre vendeve kanė krijuar njė minibotė tė
brendshme dhe bėhet fjalė pėr njė krijim nė perfeksion, qė bie nė
kundėrshti me klimėn depresive qė mbizotėron jashtė. Intuitivisht
njerėzit mund tė mendojnė se nė vendet ku mbizotėron klima e ngrohtė,
pra ku njerėzit pėrgjatė pjesės mė tė madhe tė vitit jetojnė nė tė
ngrohtė, ndihen mė mirė se njerėzit qė jetojnė nė njė klimė mė tė
ashpėr.

Lumturia tashmė ėshtė skandinave

Ky
mendim bie kryekėput poshtė, sepse numrin e parė pėr popullsinė mė tė
lumtur e ka Finlanda dhe jo, tė themi Burkina Faso, njė vend ku dielli
djeg e pjek gjatė gjithė vitit, por qė pėr nga koeficienti i lumturisė
renditet nė vendin e 100-tė. Lidhja mes klimės sė ftohtė dhe renditjes
nė krye tė klasifikimit bėhet edhe mė e qartė kur na vihen pėrpara disa
argumente. Kėshtu, njė klasė e ngrohtė ėshtė mė mirė se sa tė jesh
jashtė, nėn hije tė palmės. Ja ku del rėndėsia e arsyes sė tė qenit i
lumtur. Tė lėvizėsh me shpejtėsi pėr shkak tė tė ftohtit, ėshtė veē tė
tjerash edhe e shėndetshme pėr organizmin, sepse kjo tė bėn robust dhe
tė shėndetshėm.

Edhe marrėdhėniet njerėzore pėrmirėsohen kur njerėzit, pėr t’i shpėtuar
tė ftohtit, i rrinė shumė afėr njėri-tjetrit. Kjo duket edhe nė
ambientin politik, qė synon tė zgjidhė gjithēka nė tryezė, sepse tė
dalėsh jashtė nė demonstratė nuk ėshtė e mundur pėr shkak tė
temperaturave tepėr tė ulėta dhe sė fundmi dinamizmi ekonomik tenton qė
tė jetė i lartė te njerėzit qė kanė mėsuar se si t’i mbijetojnė acarit
tė natyrės, duke gjetur njė ekuilibėr dhe duke arritur tė bashkėjetojnė.
Tė ftohtėt tė bėn tė zgjuar dhe nikoqir nė pėrdorimin forcave tė tua.
Njė nga arsyet kryesore tė mirėqenies sė popullsisė sė Finlandės ėshtė
edhe reputacioni qė ka ky popull pėr krenarinė dhe diplomacinė.

Ky popull ka luftuar dhe u ka rezistuar me shumė dinjitet dy pushtuesve
shumė tė rrezikshėm: rusėve dhe gjermanėve. Le tė shohim tani vendin qė
zė numrin 2 nė kėtė listė, Zvicrėn. Edhe ky vend neutral ka pak a shumė
tė njėjtėn histori me atė tė Finlandės: ėshtė i kufizuar me fuqi tė
mėdha, ka njė natyrė tė shėndetshme qė anon nga tė ftohtėt, duke qenė se
ka edhe Alpet e famshme, qė do tė thotė se edhe ushqimi ėshtė shumė mė i
shėndetshėm. Mė pas vijnė bankat, ose tė paktėn deri sė fundmi, qė janė
shumė tė mira pėr tė tė dhėnė kredi kur je nė vėshtirėsi, apo pėr tė tė
mbajtur paratė qė mund tė mos vijnė nga burime aq tė pastra dhe mbi tė
gjitha ka edhe tė ashtuquajturin “neutralitet”, pra mospėrfshirje nė
luftėra dhe konflikte. Tė gjitha kėto dhe tė tjera tė marra sė bashku,
tė kombinuara, e kanė bėrė Zvicrėn njė vend me tė vėrtetė tė
dėshirueshėm pėr tė jetuar.

Lumturia tashmė ėshtė skandinave

A
e dini pėr shembull qė nė Zvicėr, nė Alpe, ka tunele shumė tė gjatė, tė
gjithė tė mbushur me ushqim pėr popullsinė nė rast tė shpėrthimit tė
njė lufte bėrthamore? Nė fakt mund tė pėrmendim edhe djathin, apo
ēokollatėn, pėrveē orėve qė janė njė tregues tjetėr i njė mirėqenieje
jetėsore, duke qenė se flasin pėr saktėsinė dhe korrektesėn. Kėshtu mund
tė vazhdonim me tė gjitha vendet qė ndodhen nė krye tė listės dhe nė
pėrfundim do tė thoshim pak a shumė se ato kanė tė njėjtat
karakteristika qė janė jetike pėr mirėqenien shpirtėrore tė njė populli.
Ato fillojnė me faktin elementar, atė tė tė mosqenit nė luftė, apo tė
pėrfshirė qoftė edhe nė mėnyrė tė tėrthortė nė konflikte.

Njė tjetėr fakt i pėrbashkėt ėshtė se bėhet fjalė pėr vende tė ftohta,
ku njerėzit pėrveēse janė tė lumtur, kanė edhe njė pėrqindje jo tė vogėl
depresiviteti. Kjo ndoshta i atribuohet faktit se njė pjesė e jeton nė
errėsirė njė periudhė tė vitit. Po shtetet e mėdha? Shtetet e Bashkuara
tė Amerikės renditen nė vendin e 11-tė tė listės. Kjo edhe pse ky vend
ėshtė i vetmi nė botė qė e ka tė shkruar si tė drejtė kushtetuese pėr
njerėzit “tė drejtėn pėr tė kėrkuar lumturinė”. Por, pavarėsisht kėsaj,
kjo ėshtė njė e drejtė qė vitet e fundit u ėshtė kufizuar shumė
amerikanėve, pėr arsye tė ndryshme. (shqip)

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Lumturia tashmė ėshtė skandinave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Galeri? Ku ėshtė?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Lifestyle :: LifeStyle-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs