Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Perse na pelqen puthja?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Diana
OnLine
OnLine
avatar

Numri i postimeve : 124
Registration date : 12/08/2008
Location : Usa

MesazhTitulli: Perse na pelqen puthja?   31.03.09 5:05


Puthja? Akti mė i ėmbėl nė botė qė u ndalua nė
Britaninė e Madhe nga Virgin Rail, i cili s’lejonte puthjet pėrpara
stacioneve; nėnkuptonte se puthjet, nėse i shkėmbeni nė makinė,
provokojnė vėshtirėsi nė trafik pėrpara nė rrugė.
Por pėrse puthim kaq me dėshirė? Epo ėshtė thjesht
ēėshtje biokimike. Tė paktėn sipas disa konkluzioneve tė fundit tė
nxjerra nga kėrkuesit amerikanė, qė kanė zbuluar procesion biokimik tė
lidhur me eksperiencėn e puthjeve nė njė grup femrash dhe meshkujsh.
Nga njė test i realizuar me disa studiues tė “Lafayette College” nė Pennsylvania, ėshtė zbuluar se burrat dhe gratė reagojnė kimikisht nė mėnyra tė ndryshme.
Si pėr njėrin dhe tjetrin seks, nė momentin vendimtar tė puthjes trupat
takohen nė njė kaskadė reaksionesh biokimike qė kanė si rezultat njė
ngritje tė fortė tė nivelit tė ositoksinės, njė hormon qė ka ndikime tė
forta mbi tė dy partnerėt, nė raportet e dashurisė apo edhe nė besimin
nė vetvete, duke bėrė njė balancim tė nivelit tė kortisolit, hormon i
lidhur me stresin. Nė veēanti, niveli i kortisolit
duket se vepron nė tė njėjtėn mėnyrė si tek meshkujt dhe tek femrat,
por pėr sa i pėrket ositoksinės, ekziston njė ngritje mė e madhe tek
meshkujt sesa tek femrat. Interpretimi i kėtyre rezultateve ėshtė i
vėshtirė. Sipas studiuesve, gratė do tė donin mė shumė se njė puthje
pėr t’u ndjerė tė motivuara ose seksualisht tė pėrgatitura dhe madje,
edhe njė atmosferė mė romantike sesa ajo e ambientit pėrreth (darkė nėn
qirinj), por duhen pafund edhe fjalė tė ėmbla. Kaq interpretim duket i
thjeshtė megjithatė, pėr sa i pėrket ositoksinės nė rolin e indikatorit
tė sigurt pėr tė dy sekset mbi gjendjet emocionale qė duan tė
eksplorojnė, nuk duhet tė mos kenė parasysh edhe mundėsitė qė
ekzistojnė nė profilin biokimik tė ndryshėm pėr sa u pėrket dy sekseve.
Prof. Dr. Johannes Huber i “Uni-Frauenklinik”
nė Vjenė, ka shpjeguar se ēfarė ndodh tek njė burrė dhe tek njė grua
gjatė puthjes. “Hormoni mashkull i pjellorisė, testosteroni, mbėrrin nė
trupin e femrės pėrmes pėshtymės sė mashkullit dhe stimulon dėshirėn
seksuale (libido). Nė pėshtymėn e femrės ndėrkohė ka mė shumė
ositoksinė, hormone femėrore qė favorizojnė bashkimin, afinitetin dhe
epshin, qė motivohet nga partneri”. Pėr kė ėshtė mė e rėndėsishme
puthja atėherė? Sipas Prof. Huber, pėr tė dy partnerėt bėhet fjalė pėr
njė provė ėmbėlsie. Pėr femrėn megjithatė, prezenca e hormoneve femėrore
nė pėshtymė e bėn puthjen mė tė rėndėsishme sesa akti i marrėdhėnies sė
seksit pėr mashkullin. Pėr femrat, puthja ka mė rėndėsi sesa pėr
meshkujt, pėr ata mjafton njė puthje nė buzė dhe njė kthim i saj nga
femra pėr tė kuptuar nėse ėshtė e duhura, ajo me tė cilėn do tė
martohet dhe tė krijojė
njė familje. Shkėndija, tė paktėn pėr atė (femrėn), fillon pikėrisht nė
gojė. Tė ndjesh aromėn e saj dhe tė presėsh dridhjet pėrgjatė shpinės,
i lejojnė femrės tė dedikohet dhe tė jepet mė shumė, ose tė kėrkojė njė
tjetėr partner (kur nuk i merr kėto efekte). Njė konfirmim tė cilin
femrat nė tė gjithė botėn e mėsojnė qė fėmijė: duke u puthur nė njė
marrėdhėnie dhe duke vazhduar ta bėjnė atė edhe kur raporti ėshtė mė i
matur dhe nė njė moshė mė tė madhe, dhe puthja ėshtė fondamentale pėr
femrat shumė mė shumė sesa pėr meshkujt.
Kryesisht, mė pak selektivė nė zgjedhjen e shoqes sė jetės dhe mė tė
shqetėsuar pėr tė kaluar tek hapi tjetėr janė meshkujt, tė cilėt duke
lėnė mėnjanė “romantizmin e mėrzitshėm”
apo sipėrfaqėsor nxitojnė pėr tė mbėrritur nė momentin e duhur pėr ta
konkretizuar atė; nė kontaktin “pa rroba”. Por, nėse biokimia flet,
atėherė pėrse tė mos
thėrrasim edhe njėherė studimin e puthjes dhe nėse e aplikojmė si
duhet, ajo do tė jetė mjaft pozitive edhe pėr shėndetin. Tė puthesh tė
bėn mirė, e thonė prej kohėsh mjaft ekspertė dhe konfirmimi vjen edhe
nga Rusia. Sipas njė studimi tė publikuar nė periodiken ruse ‘Pravda’,
e puthura pėrmirėson qarkullimin e gjakut dhe shėndetin e dhėmbėve, por
jo vetėm kaq, e puthura ul edhe nivelin e kolesterolit dhe presionin e
gjakut. Njė puthje pasionante mund tė jetė edhe njė kompliment i gjithė
natyral i njė diete dobėsimi, duke parė harxhimin energjik gjatė aktit:
i bie qė tė harxhohen 12 kalori pėr ēdo puthje. Dhe e fundit, prodhimi
i endrofinės ėshtė rezultat i njė kure tė pėrkryer natyrale nė raste
dhimbjesh, mė mirė sesa njė qetėsues i krahasueshėm me njė masė tė
vogėl morfine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.YouGoDe.Net
PrInCi
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 623
Registration date : 29/03/2009
Age : 26
Location : Elbasan

MesazhTitulli: Re: Perse na pelqen puthja?   16.01.10 0:34

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.al-forums.Com
 
Perse na pelqen puthja?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Dashuria Seksi dhe pasion-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog