Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Pse femrave u nevojitet gjithmonė njė burrė?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Pse femrave u nevojitet gjithmonė njė burrė?   18.01.11 22:21

Pse femrave u nevojitet gjithmonė njė burrė?
Pas
tė 40-ve femrat duan siguri, por pa u ndarė kurrė nga bashkėshorti i
tyre. Nėse janė nė moshė tė re ėshtė e udhės ta gjejnė sa mė parė tė
jetė e mundur njė shok pėr tė kaluar pjesėn tjetėr tė jetės. Ja disa
kėshilla nga njė psikolog. Sot, mė shumė se kurrė,
bashkėshortėt dhe shokėt janė bėrė mė tė rėndėsishėm se asnjėherė
tjetėr. Vetėm pak muaj mė parė pyetjes "se pėr ēfarė shėrbejnė burrat?"
disa femra i pėrgjigjeshin duke kthyer sytė nga qielli, qė do tė thotė:
"njė Zot e di".

Sot burri ėshtė njė send i ēmuar, i cili duhet ruajtur me shumė kujdes.
Femrat qė i lėnė vetėm do tė gjejnė belanė, ose nė tė kundėrt do tė jenė
mishėrimi i asaj qė thotė njė psikolog i njohur: "Tabuja e fundit, njė
grua e vetmuar ėshtė mė keq se sa me fėmijė. Ēdo mashkull do tė
dėshironte tė arratisej prej saj".

Pra kjo ėshtė edhe njė nga arsyet qė femrat nxijnė nga inati: "Vetėm 8
pėr qind e tyre i braktisin bashkėshortėt pas tė 40-ve dhe mė shumė se
gjysma e tė intervistuarave tona thonė se duan njė gjė tė vetme:
sigurinė. Si nė moshėn 27, ashtu edhe nė atė 37-vjeēare njė shok ėshtė
gjithmonė i nevojshėm.

Sigurisht, do tė ishte mirė tė zgjidhnin njė tip tė qeshur, qė t‘u bėnte
gjithnjė shoqėri dhe tė jetė njė ‘bastun‘ kur tė vijė pleqėria. Nėse
femrat duan perfeksion, zgjedhja mė e mirė pėr to do tė ishte njė
bashkėshort homoseksual, i cili ‘vdes‘ pėr tė bėrė pazar dhe e adhuron
femrėn. Nė Britaninė e Madhe kjo funksionon pėr mrekulli, por nė disa
vende tė tjera tė Evropės ka ende paragjykime", thotė psikologu.

Diēka ėshtė e qartė: femrat nuk kėrkojnė mė mashkullin e duhur, princin e
kaltėr, por atė qė ėshtė pjesėrisht i duhuri. "Femra duhet tė dijė tė
kėnaqet. Nėse doni njė burrė tė pasur, tė zgjuar, qė di tė kėrcejė tango
dhe qė e bėn gjashtė herė nė darkė, tė jeni tė ndėrgjegjshme se nuk
ekziston", thotė njė profesoreshė amerikane. Nė kėtė pikė edhe psikologu
ėshtė dakord: "Nėse nuk dėshironi qė tė mbeteni vetėm, nėse dėshironi
tė shmangni sindromėn ‘Sarkozi‘, braktisjen pėr njė grua tjetėr mė tė
bukur se ju, zgjidhni njė shok qė qėndron mė poshtė jush, tė paktėn nė
njė drejtim. Ndiqni shembullin e Hilari Klinton, e cila mbajti Billin.
Gjithashtu ju kėshillojmė tė mos ndiqni shembullin e zotit Big, te
seriali televiziv ‘Sex and the city‘, apo atė tė Tomit, burrit tė
Linetės, gruaja mė e mirė dhe mė e zonja nė telefilmin ‘Shtėpiake tė
dėshpėruara‘, e cila nė tė njėjtėn kohė arrin tė mbajė katėr fėmijė, tė
jetė njė menaxhere e shkėlqyer dhe tė administrojė restorantin e saj".

Nė fund tė fundit meshkujt duhen edukuar. Nė njė libėr tė publikuar
kohėt e fundit, profesoresha amerikane shpjegon se si shokėt tanė mund
t‘i trajtojmė nė njė mėnyrė mė tė thjeshtė. Ky libėr ka qenė njė sukses i
vėrtetė, madje mbi kėtė temė do tė prodhohet edhe njė film, nga i cili
femrat mund tė nxjerrin shumė mėsime: "Injorojini sjelljet e tij
negative, kur ju, ndėrsa lani pjatat dhe ai kėrkon si i ēmendur ēelėsat e
makinės, mos i thoni: ‘Zemėr, do tė dalin vetė‘, mos i ofroni ndihmė,
por vazhdoni punėn tuaj qė keni nė dorė", shkruan profesoresha. Por,
nėse njė burrė kujdeset pėr gruan, veten dhe punėt e shtėpisė, atėherė
ai duhet admiruar dhe komplimentuar.

Duket njė rrugė e gjatė, e vėshtirė dhe aspak romantike, por ėshtė
gjithmonė e udhės qė femra tė bėhet njė administruese e mirėfilltė e
bashkėshortit, se sa nė moshėn 35-vjeēare tė jetė e vetme, e veshur kokė
e kėmbė me tė zeza, me njė cigare tė ndezur nė dorė, me barkun bosh dhe
qė orėt e mbrėmjes i kalon me tri mikeshat e saj beqare nė tė njėjtin
bar. Kėtė fakt tė rinjtė e kanė kuptuar dhe martohen sa mė shpejt qė tė
jetė e mundur.

"Nė fakt, martesa ėshtė njė zgjedhje e vetėdijshme, pikėnisja e njė
historie tė re. Sot gjėrat kanė ndryshuar dhe gjithashtu vlerat e saj
janė venitur paksa", pohon njė 24-vjeēare, e cila pas pak ditėsh do tė
vėrė kurorė me njeriun qė dashuron.

"Mendoj se ėshtė njė kthim nė origjinė, njėsoj sikur brezi im dėshiron
t‘i harrojė vitet ‘70. Fėmijėt e prindėrve tė divorcuar dhe tė rimartuar
e marrin shumė seriozisht martesėn. Unė besoj nė tė dhe mė saktėsisht
dua t‘i jap emrin e duhur njė marrėdhėnieje bashkėjetese, qė faktikisht
mban emrin martesė. Moshat qė e preferojnė mė shumė martesėn janė nga 25
deri nė 35 vjeē. Nė dhjetė vitet e fundit martesat janė ulur rreth 8
pėr qind, edhe pse 62 pėr qind nuk arrijnė nė vitin e tretė. Shumė tė
tjerė e shohin si njė master, njė eksperiencė mė shumė pėr t‘u shtuar nė
kurrikulum", shkruan njė shkrimtare 33-vjeēare, qė pas njė bashkėjetese
tė gjatė ka vendosur tė martohet.

"Njė burrė i nevojitet ēdo gruaje. Mė parė do tė hiqja dorė nga karriera
se sa martesa. Femrat mendojnė se mund t‘ia dalin mbanė vetė, tė jenė
tė pavarura, por unė mendoj se ėshtė shumė e gabuar. Gjithmonė problemet
mund tė pėrballohen mė me lehtėsi kur ēifti ėshtė i pandarė", pohon njė
drejtuese televizioni.

Sipas profesoreshės, zgjidhja pėr tė gjetur shpirtin binjak ėshtė njė e
vetme, madje shumė "borgjeze dhe konservatore": "Duhet t‘u kthehemi
martesave me shkuesi, ato qė kanė dominuar prej shekujsh, kur prindėrit
zgjidhnin njė person tė sė njėjtės shtresė shoqėrore, me tė njėjtat
shije, tė njėjtin shkollim dhe edukim. Po nė qoftė se nuk e dashuron?

Dalėngadalė do tė mėsohesh ta duash, njė fjalė e urtė thotė: ‘Oreksi
vjen duke ngrėnė‘". Nėse doni njė burrė tė pasur, tė zgjuar, qė di tė
kėrcejė tango dhe qė e bėn gjashtė herė nė darkė, tė jeni tė
ndėrgjegjshme se nuk ekziston Pak muaj mė parė pyetjes "se pėr ēfarė
shėrbejnė burrat?" disa femra i pėrgjigjeshin duke drejtuar sytė nga
qielli, qė do tė thotė: "njė Zot e di".Shqiperia

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Pse femrave u nevojitet gjithmonė njė burrė?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Dashuria Seksi dhe pasion-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblog