Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Bermuda, pilotet qe u "ringjallen" pas 45 vitesh

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 32
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Bermuda, pilotet qe u "ringjallen" pas 45 vitesh   08.05.11 21:01

Bermuda, pilotet qe u ringjallen 45 vite pasi ishin zhdukur


Data e misionit tė tyre ishte 27 janar 1945 dhe ishte i orientuar drejt ishujve tė Bermudės, nė hapėsirėn e quajtur "Trekėndėshi i Bermudeve".Dėshira e njeriut pėr tė parashikuar tė ardhmen, si dhe pėr tė ndikuar nė ngjarjet e sė kaluarės, kanė qenė vazhdimisht preokupim i tij i fshehur. Duke filluar nga shkrimtarėt e ndryshėm tė botės fantastiko-shkencore e deri tek sharlatanėt e shumtė, ėshtė munduar qė t'i tregohet njerėzimit diēka nė lidhje me ngjarjet dhe rrjedhėn e tyre, nė tė cilat mund tė ndikohet drejtpėrdrejtė, duke pėrdorur tė ashtuquajturėn makinė kohore.

Mirėpo, nuk janė marrė vetėm kėta me kėtė problematikė. Kjo ēėshtje i ka munduar nė njėfarė mėnyre edhe filozofėt e ndryshėm e madje edhe shkencėtarė tė njohur tė kohėrave tė ndryshme, duke u nisur nga Isak Njutoni e gjer tek Albert Ajnshtajni dhe shkencėtari i famshėm i kohės sė sotme, Stiven Hoking. Problemi qė kanė shtruar kėta tė tre dhe shumė tė tjerė ėshtė zhvillimi i ngjarjeve dhe i dukurive natyrore nė kohė dhe hapėsirė.

Nė mėnyrė mė tė moderuar kėtė e studioi Ajnshtajni nė "Teorinė e relativitetit", nė tė cilėn i shpjegoi gjėrat nė katėr dimensione (tri hapėsinore dhe njė kohore), ndėrsa Hokingu nė librin e tij, "Bing Bangu" i studioi nė mėnyrė mė tė zgjeruar pėrmes 11 dimensioneve (7 hapėsinore dhe 4 kohore).

Fakti qė pėrmendet nė studimet e tyre ėshtė i ashtuquajturi "dilatacioni kohor" apo "zgjerimi i kohės". Duke u nisur nga formula e njohur E=m x c2 ėshtė munduar tė tregohet qė materia dhe energjia janė tė lidhura ndėrmjet tyre nė mėnyrė tė pandashme.

Nė njė eksperiment qė ėshtė bėrė lidhur me kėtė problem, ėshtė ai i matjes sė kohės nga dy vėshtrues: njėri nė lėvizje e tjetri nė qetėsi. Ndėrkohė qė i pari, me orėn e tij, fluturonte me aeroplan supersonik, i dyti, qėndronte nė tokė dhe nuk lėvizte fare.

Me tė zbritur nė tokė u vėrtetua se ora e tė parit po ngecte prapa nė krahasim me vėshtruesin e dytė, i cili kishte qėndruar nė tokė i palėvizshėm. Por, ē'do tė ndodhte kur njeriu tė lėvizė me shpejtėsi tė dritės prej 300.000 km/s apo pėrafėrsisht sa ajo d.m.th. 298.500 km/s pra, sa 99.5% e shpejtėsisė sė dritės?

Sipas Ajnshtajnit, njeriu do tė plakej dhjetė herė mė ngadalė se sa njerėzit e tjerė, qė qėndrojnė nė tokė. Kjo qė u tha mė lart nuk ėshtė teorikisht e parealizuar, por nė kohėn nė tė cilėn jemi duke jetuar ėshtė teknikisht e pamundshme pėr shkak tė problemeve tė ndryshme tė pazgjidhura. Pra, nė kėtė mėnyrė tė shqyrtimit tė problemit u gjet metoda se si tė parashikohet e ardhmja. Por si tė ndikohet tek e kaluara?

Kėtij problemi nė mėnyrė serioze i ėshtė pėrkushtuar z. Hoking ku pėrmend "vrimat e zeza" qė ndodhen nė kozmos. "Me ndihmėn e tyre", thotė ai, "ėshtė e mundur qė tė udhėtohet nė kohė, pasi ato nė njė farė mėnyre paraqesin tunelet kohore. Problemi qėndron nė atė qė nuk dihet se sa kohė do tė kthehet njeriu prapa nė kohė, pastaj problemi i paradoksit kohor ose nė mėnyrė tė ndikimit tė rrjedhės sė saj pėr tė ardhmen.

Hokingu pėrmend njė rast tė pazakonshėm ku kishte marrė pjesė nė rolin e ekspertit. Ngjarja kishte ndodhur nė qershor tė vitit 1990. Gjatė emetimit tė programit amerikan CBS, papritmas u ndėrpre programi pėr njė lajm sensacional.

Nė bazėn ushtarake amerikane kishin ateruar pesė aeroplanė gjuajtės - bombardues amerikanė tė tipit "Spitfajer" tė Luftės sė Dytė Botėrore. Me radiomarrėse ata lajmėronin bazėn se, "kishin kryer misionin e tyre ushtarak me sukses dhe po prisnin leje pėr aterrim".

Aterrimin e tyre e raporton kol. Benjamin Bruks dhe kapitenėt: Antoni Reinhard, Benjamin Helg dhe Donald Viks. Zbritja e pilotėve i befasoi shumė ata, sepse shumė gjėra kishin ndryshuar. Lajmi me kaq u ndėrpre nė televizion, sepse autoritetet ushtarake ndėrhynė dhe nuk lejuan xhirimin e mėtejshėm, me arsyetim se po xhironin sekretet ushtarake tė bazės.

Mė tej, rrėfen Hokingu, unė mora pjesė nė tė ashtuquajturėn "operacioni i sigurimit", ku edhe pata kontakt direkt me ta. Pilotėt nė fjalė qenė tepėr tė shokuar nga ajo qė u kishte ndodhur. Mbas marrjes nė pyetje arritėm qė tė kuptojmė se, ekuipazhi kishte pasur pėr detyrė qė tė zbulojnė nėndetėset japoneze qė lundronin nėpėr Oqeanin Paqėsor.

Misioni i tyre kishte qenė tepėr delikat, sepse ata kishin shfrytėzuar njė korridor ajror fare pak tė njohur pėr pilotėt. Data e misionit tė tyre ishte 27 janar 1945 dhe ishte i orientuar drejt ishujve tė Bermudės, nė hapėsirėn e quajtur "Trekėndėshi i Bermudeve".

Nė fillim autoritetet ushtarake nuk u kishin besuar, duke menduar se bėhej fjalė pėr spiunė apo mashtrues. Lajmi pėr vizitorėt e paftuar arriti edhe nė Pentagon dhe hulumtimet lidhur me kėtė rast i morėn pėrsipėr oficerėt e lartė tė Armatės Amerikane. Identiteti i pilotėve sė shpejti u vėrtetua: pilotėt e eskadrilės ishin shpallur "tė humbur nė aksion" para 45 vjetėve dhe nuk dihej asgjė pėr fatin e tyre. Se si ėshtė e mundur qė kėta tė shfaqen nė kėtė kohė, askush nuk ishte nė gjendje ta tregonte.

Koloneli Bruks gjatė bisedės me Hokingun rrėfen se atė ditė, gjatė fluturimit mbi zonėn e pėrmendur, ata befas kishin humbur kontrollin mbi aeroplanėt e tyre. Aparatet e navigacionit dhe instrumentet e tjera matėse tregonin shenja tė mosfunksionimit. Ndėrkohė qė ata po mundoheshin tė stabilizonin aeroplanėt, u verbohen sytė nga njė dritė e bardhė, e cila i gėlltiti dhe nė atė moment ata nuk dinin asgjė pėr vete.

Stiven Hokingu thotė se, rastet e zhdukjes pa gjurmė tė anijeve dhe aeroplanėve, bashkė me personelin e tyre pėrcjellės dhe me pilotė, janė tė dokumentuara, por rasti me tė cilin kishin tė bėnin ishte unik.

Nė Pentagon, Hokingu mbajti referat tė gjatė me rastin e "ringjalljes" sė pilotėve. Ai thotė se, "Trekėndėshi i Bermudeve" dhe drita e bardhė qė buron nga ajo, nė tė vėrtetė paraqet vrimėn kohore, nė tė cilėn pilotėt kishin hasur rastėsisht dhe pikėrisht kjo u kushtoi atyre qė 45 vjet tė gjenin rrugėn e kthimit. Ajo ēka ėshtė mė interesante ėshtė se pilotėt nuk ishin plakur aspak.

Rasti i pilotėve tė humbur ėshtė vetėm njė nga rastet e shumta tė zhdukjes sė objekteve nė tė. Dokumentet e ndryshme qė datojnė nga shekulli XVIII tregojnė se aty janė humbur anije tė ndryshme tregtare, e gjer nė kohėn e sotme kur kanė humbur fregata, tanker e kush e di se ēfarė tjetėr.

Se nė ēfarė kohe do tė paraqiten ato ėshtė vėshtirė tė parashikohet, pasi principi i punės sė "Makinės kohore" nuk dihet, thotė Hokingu, dhe vazhdon: - Me rastin qė kam studiuar ėshtė vėrtetuar se, "Makina kohore" me tė vėrtet punon. Dyert e kohės, siē duket janė hapur, por nuk dihet se ku dhe nga tė ēojnė.

BURIMI:Ikub.al

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: Bermuda, pilotet qe u "ringjallen" pas 45 vitesh   11.05.11 11:00

si qenkan gjetur pas kaq ditesh bravo Smile

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 32
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Re: Bermuda, pilotet qe u "ringjallen" pas 45 vitesh   06.06.11 2:35

kane dale si nga asgjeja , dhe per ata duket sikur koha nuk ka kaluar

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Bermuda, pilotet qe u "ringjallen" pas 45 vitesh   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bermuda, pilotet qe u "ringjallen" pas 45 vitesh
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Argėtim, Zbavitje dhe Lojra :: Kuriozitete te ndryshme-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog