Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Ēka s’dini pėr orgazmėn?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Oni Pustina
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 158
Registration date : 23/07/2009
Age : 38
Location : Tirane, Albania

MesazhTitulli: Ēka s’dini pėr orgazmėn?   11.09.10 19:25

Mė shumė sesa pėr njė orgazėm bėjmė mirė tė flasim pėr orgazmat. Sepse ekziston mė shumė sesa njė, si pėr mėnyrėn se si shpėrthejnė si pėr mėnyrėn se si njė person qė e pėrjeton.Orgazmat janė si njė mister disi i patreguar. Askund tjetėr mė shumė se nė shtėpi, nuk ėshtė i ndjeshėm ky fakt, kur ju filloni ta pėrjetoni e tė kėrkoni deri tė fillojmė tė shikojmė deri pėrkufizimin e saj dhe tė kuptoni se ka gati 30 mėnyra tė ndryshme pėr tė pėrshkruar vetitė e saj fizike dhe emocionale. Ju ndoshta i dini tashmė rezultatet e orgazmės nė kontraktimet e muskujve, zemrės, rritet norma, niveli i tensionit tė gjakut, janė tė lidhura me kėnaqėsinė intensive dhe mund tė jetė me pėrvojė nga tė dy gjinitė si te meshkujt dhe femrat. Por cilat janė disa gjėra qė ju nuk mund tė dini rreth orgazmės.

1. Ju jeni gjithmonė i ri

Masturbim ėshtė vėnė nė dukje me imazhe me ultratinguj tek gratė shtatzėna, sidomos tek bebet meshkuj, ku duart e tyre duket tė jetė pėrfunduar rreth apendisit tė tyre dhe duke lėvizur pėrkatėsisht para dhe prapa. Nuk ėshtė e pazakontė pėr tė gjetur se fėmijėt e vegjėl angazhohen nė forma tė ndryshme tė vetė-stimulimit, duke rezultuar nė njė lloj tė orgazme. Kjo ėshtė sigurisht shumė kohė para se organet e tyre seksuale tė jenė tė afta nė funksionet e tyre adulte (lėshimi i vezėve apo spermės). Duke marrė parasysh rrethin e madh tė jetės, gjithashtu besohet se njė orgazėm mund tė arrihet si nė vdekje ashtu dhe nė jetė, me nxitjen e njė pike tė caktuar nė shtyllėn kurrizore. Kjo teori ka nevojė ende pėr t'u vėnė nė provė gjithsesi.

2. Pėrzgjedhja natyrore

Orgazma ėshtė njė funksion evolutiv i natyrės. Nė 1967, njė burrė i quajtur Desmond Morris ka shkruar njė libėr tė diskutueshėm tė quajtur, “Majmuni lakuriq”. Libri hedh vėshtrimin nga orgazma femėrore, duke sugjeruar se qėllimi i tij ishte jo vetėm tė inkurajojė interes nė aktivitetin seksual, por dhe pėr tė nxitur promovimin e saj tė mbetet nė pozicion horizontal (duke parandaluar rrjedhjen e spermės jashtė). Ai gjithashtu sugjeroi se vėshtirėsi e grave nė realizimin orgazmės me burrat, ishte nė fakt njė formė e pėrzgjedhjes natyrore. Vetėm burrat mė tė durueshėm, dashur dhe imagjinativė (konsiderohen tiparet e preferuara) do tė ketė shansin mė tė mirė tė kalojnė njė orgazėm, dhe kėshtu tė ngjizim me sukses njė fėmijė.


3. Faleminderit zotėri. Mund tė kem njė tjetėr?

Shumė gra janė tė aftė pėr orgazma tė shumta. Orgazmat mė tė shpeshta te femrat tė regjistruara nga mjekėt, William Hartman dhe Marilyn Fithian, janė 134 brenda njė ore tė vetme. Kjo ėshtė pak mė shumė se dy orgazma pėr minutė. Interesante, ai ka vėnė re gjithashtu se disa gra janė tė afta pėr orgazma tė shumėfishta edhe gjatė aktiviteteve tė tilla nė dukje tė zakonshme si duke fėrkuar vetullat e tyre, fėrkuar gjunjėt, duke menduar (nė lidhje me njė orgazėm), ose duke larė dhėmbėt e tyre.

4. Me zė tė lartė, jini krenarė

Jo tė gjitha gratė mund tė prodhojnė rezultate tė njėjta orgazme te burrat e tyre. Nė fakt, ajo ėshtė mė shumė pjesė e "njėzėshme" e grave qė arrijnė rezultatet e dėshiruara nė njė bazė tė qėndrueshme. Studimet tregojnė se meshkujt kalojnė orgazmėn nė 59 pėr qind tė kohės, ndėrsa partneri i tyre ėshtė nė ekstazė, dhe vetėm 2 pėr qind tė kohės, ndėrsa ajo ėshtė duke u shtirur, duke numėruar vizat nė tavan.

5. Orgazėm duke menduar

Orgazmat nuk janė tė domosdoshme pėr tė jetuar. Nėse nervat qė janė te kordat kurrizore janė tė oksigjenuar dhe stimuluar, atėherė nuk ka asnjė arsye pse njė person i vdekur nuk mund tė arrijė orgazėm. Njė person mund tė kalojė orgazmėn edhe duke menduar.

6. Shpejtėsia e ejakulimit


Shpejtėsia mesatare e ejakulimit gjatė njė orgazme te meshkujt ėshtė 28 mph, sipas Institutit Kinsey. Kjo ėshtė mes shpejtėsive mė tė larta tė vrapuesve mė tė mėdhenj nė botė. Kjo ėshtė e kundėrta e ritmit tė ngadaltė dhe tė qėndrueshme tė spermės, e cila ėshtė vetėm nė gjendje tė udhėtojnė 1 ˝ inē nė ēdo 15-minuta notimit intensiv. Fuqia e orgazmės ėshtė menduar pėr t'i dhėnė atyre njė fillim tė ri, duke e konsideruar ata kanė njė tė mirė 3 ose 4 njėsi gjatėsie inē pėr tė lėvizur pėrpara se ata tė arrijnė nė destinacionin e tyre pėrfundimtar.

7. Orgazma bėn tė pėrjetosh “ēmendurinė”

Njė prej goditjeve tė mėdha tė shekullit 20, ishte se seks simboli, Marilyn Monroe, pohoi se ajo kurrė nuk kishte arritur orgazėm nga ndonjė prej dashnorėve tė saj tė famshėm (John F. Kennedy, Frank Sinatra, Joe DiMaggio, etj). Kjo nuk kishte ndodhur deri pak para vdekjes sė saj (moshėn 36-vjeēare), ku ajo i kishte thėnė psikiatrit tė saj, Dr. Ralf Greenson, "Ju bekoj doktor, nė tė gjitha vitet e jetės sime nuk e kisha pasur njė tė tillė. Ēfarė vitesh tė ikura kot. Si mund t’ua pėrshkruaj juve, njė mashkulli, si e bėn ai tė ndihet njė grua? Mendoni kalimin e dritės nėpėr njė kontroll reostati. Njėsoj si ju tė ritentoni ka ktheni atė, llamba fillon tė ndriēojė sėrish, pastaj mė e ndritshme, dhe mė nė fund nė njė blic verbues ėshtė ndezur plotėsisht. Kjo ėshtė kaq e mirė..." Ah po, njerėzit e dinė Marilyn!

8. Mestruacionet “mik” pėr orgazmėn

Sepse shumicėn e meshkujve, nė ēdo kohė ėshtė njė kohė e mirė pėr njė orgazėm, por pėr gratė, ka raste tė caktuara qė janė mė tė mira se tė tjerėt. Ajo ka gjetur kohėn mė tė pėrshtatshme pėr kėnaqėsinė e saj tė menēur, edhe gjatė periudhės sė menstruacioneve. Kjo ėshtė pėr fat tė keq, kur shumė gra (dhe disa burra) e quajnė tė pakėndshme tė kenė marrėdhėnie seksuale nė kėtė kohė. Arsyet e orgazmės janė mė tė mira gjatė kėsaj kohe, pasi ndikon rritja e qarkullimit tė gjakut rreth zonės sė hijeve.

9. Jo vetėm pėr femrat


Ndėrsa kjo ėshtė njė njohuri e zakonshme, qė gratė kanė vende tė ndryshme tė pikės G, shumė persona nuk janė tė vetėdijshėm se shumė meshkuj kanė shumė pika G gjithashtu. Tre pika G pėr tė qenė mė tė saktė. Ėshtė frenulum (direkt nėn pjesėn e apendisit tek meshkujt), perineum (pjesa e lėkurės nė mes testikujve dhe anusit), dhe gjėndra e prostatės.

10. Ejakulimi

Kur mashkulli kalon orgazmėn, ai kalon ejakulimin, kjo arrin deri 10 centimetra kub (ē) pėr marrėdhėnie. Kjo ka qenė llogaritur se mesatarja e meshkujve kalojnė njė orgazėm fluide gjatė jetės sė tyre aq pėr tė mbushur njė kuti kartoni qumėshti pėr vetėm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Ēka s’dini pėr orgazmėn?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Zonė e lirė + 18 :: Libido & Eros-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog