Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

  Mesazhet telefonike: tė tradhtosh me tekste

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Angela Martini
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 192
Registration date : 03/09/2010
Age : 32
Location : Albania

MesazhTitulli: Mesazhet telefonike: tė tradhtosh me tekste   14.09.10 21:50

Meshkujt dhe femrat janė pėrfshirė nė histori tradhtish e marrėdhėniesh tė paligjshme qė nė fillim tė kohėve. Sot nė epokėn e celularėve dhe internetit gjėrat janė lehtėsuar shumė nga njėra anė, sikundėr edhe janė vėshtirėsuar nė njė tjetėr kėndvėshtrim

Partnerėt, qė nė fillim tė kohėve e kanė tradhtuar njėri-tjetrin me partnerė tė tjerė. Arsyet janė nga mė tė ndryshmet, sikundėr edhe mėnyrat e tradhtisė. Por nė kėtė rast, duke qenė se kemi tė bėjmė me njė marrėdhėnie, pra me njė mėnyrė komunikimi, mjetet e komunikimit kanė njė rėndėsi shumė tė madhe. Dikur njė marrėdhėnie e paligjshme kryhej pėrmes pusullave, takimeve nė vende tė fshehta dhe mėnyrave shumė tė avashta e tė pasigurta tė dėrgimit tė mesazheve. Sot nė epokėn e teknologjisė dhe tė pėrhapjes sė mjeteve moderne tė komunikimit shpejtėsia nuk ėshtė mė problem e deri diku edhe konfidenca e mesazhit, megjithėse kjo e fundit ėshtė njė thikė me dy presa.

Tashmė gjithēka kryhet kryesisht pėrmes telefonit celular, i cili ėshtė shndėrruar edhe nė “bashkėpunėtorin” dhe “bashkėfajtorin” e lidhjeve tė fshehta. Madje ajo dridhja e lehtė e celularit qė lajmėron ardhjen e njė mesazhi apo e-mail-i tė ri ėshtė njė nga kėnaqėsitė mė tė mėdha tė ndaluara qė pėrjetojnė ata qė kryejnė aktin e tradhtisė. Nė momentin qė perceptojmė dridhjen e lehtė, qė e dimė se ēfarė mesazhi pėrcjell, veprimi i parė qė bėhet ėshtė ai i tė parit rrotull dhe kur partneri mund tė jetė aty pranė ēohet pėr tė marrė diēka, apo shkon nė njė dhomė tjetėr, ne e shijojmė shumė momentin e tė hapurit tė shpejtė tė mesazhit, leximit tė tij me njė frymė, gjithmonė me njė sy e njė vesh nė gatishmėri. Ajo qė lexojmė ndonjėherė ėshtė aq pėrfshirėse, sa vetėm njė partner i kujdesshėm mund tė vėrė re pasi tė kthehet se ndėrkohė diēka ka ndodhur, sepse ngjyra e fytyrės, apo qartėsia e njė vėshtrimi nuk janė mė tė njėjtat me ato tė mėparshmet. Por sigurisht qė jo tė gjithė janė tė vėmendshėm dhe mbi tė gjitha askush nuk e ēon nėpėr mend se partneri ėshtė duke e tradhtuar pikėrisht nė njė moment kur marrėdhėnia mund tė duket mė e sigurt dhe solide se kurrė. Kjo lloj marrėdhėnie dhe kėnaqėsie sigurisht qė nuk do tė kishte ndodhur kurrė pa shpikjen e e-mail-it dhe veēanėrisht tė celularit, qė e bėn aksesin nė mesazhe tė menjėhershėm. Nė kėtė rast, njė rol tė madh nuk luan vetėm shpejtėsia e mesazhit, por edhe anonimiteti i tij, duke qenė se gjithēka shkruhet nė mungesė tė pranisė sė tjetrit dhe njėherazi tjetri e merr mesazhin nė njė kohė reale. Por fakti i mospranisė tė jep mė shumė guxim se zakonisht dhe “loja” bėhet mė interesante. Nė raste tė tilla ka mė shumė guxim pėr tė shkruar edhe gjėra tronditėse, tė cilat ndoshta nuk do tė shkruheshin, apo pranoheshin nė situata ose rrethana tė tjera edhe mes dy tė dashurve. Dhe mbi tė gjitha nuk ėshtė fjala pėr mesazhet qė shkėmbehen nga tė dashurit “e ligjshėm”, por nga ata “tė paligjshmit”, lidhja e tė cilėve mbart me vete edhe rrezikun e zbulimit tė marrėdhėnies dhe mbi tė gjitha tė shembjes sė marrėdhėnies sė “ligjshme”. Nė raste tė tilla celulari ėshtė njė mjet qė mbahet pėrgjatė gjithė kohės me vete, madje edhe nė gjumė vendoset nėn jastėk. Nėse njė partner do tė dijė pėr ndonjė marrėdhėnie tė paligjshme tė partnerit tjetėr mjafton tė niset nga premisa e celularit tė kudondodhur pėr tė filluar njė hetim qė me siguri do tė zbulojė dhe tė tjera e mė nė fund edhe marrėdhėnien e fshehtė.

Njerėzit mėsojnė qė edhe nė gjumė tė lėnė njė shqisė tė gatshme pėr tė perceptuar dridhjen e ziles dhe gati automatikisht ata shtypin butonat e duhur pėr tė parė brendinė e mesazhit dhe mė pas pėr tė dhėnė nė mėnyrė tė shpejtė pėrgjigjen e kėshtu pėr tė vazhduar pafundėsisht lojėn. Shpesh njerėzit e pėrfshirė nė lidhje me “tė paligjshmin” dhe celularin njėherazi, qė nė kėtė rast ėshtė “i treti” i domosdoshėm, zhgėnjehen kur u vijnė mesazhe nga persona tė tjerė, ndėrkohė qė presin vazhdimisht prej tij/saj. Kjo varėsi mund t’i bėjė shumė kollaj edhe tė pakujdesshėm, duke qenė se pėrqendrimi maksimal ėshtė ai ndaj partnerit “tė fshehtė”. Janė tė shpeshta rastet e zėnkave dhe madje edhe ndarjeve pėr shkak tė pakujdesive tė njerėzve qė harrojnė tė fshijnė mesazhet “djegėse”, tė cilat faktojnė tradhtinė. Megjithatė bota nuk ėshtė aq tradhtare sa ē’mund tė ketė dalė nga kėto radhė, vetėm se ka njė tė vėrtetė tė madhe nė kėtė mes dhe ajo ėshtė lehtėsia e komunikimit dhe shumėllojshmėria e tij, qė nė njėfarė mėnyre “tė shtyjnė nė mėkat”. Ndonjėherė njė kėmbim mesazhesh me dikė qė na pėlqen nis thjesht pėr tė shuar monotoninė e njė marrėdhėnie tė gjatė martesore, por qė nėse individėt nuk tregohen tė kujdesshėm, kjo nisje mund tė jetė edhe fillimi i fundit tė vetė martesės.


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.AlbaniaFace.Com
 
Mesazhet telefonike: tė tradhtosh me tekste
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Dashuria Seksi dhe pasion-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog