Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 10 mėnyra se si Facebook-u mund t’iu shkatėrrojė jetėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: 10 mėnyra se si Facebook-u mund t’iu shkatėrrojė jetėn   09.10.10 10:24


Si mund t’u gjejnė kreditorėt dhe punėdhėnėsit nė rrjetin social. Rrjeti mė i madh social nė botė regjistron sė shpejti pėrdoruesin e 500 miliontė. Facebook-u tashmė ėshtė pjesė e jetės sė pėrditshme tė njė numri tė madh njerėzish nė botė. Por, mėnyra se si po e prek jetėn tonė vazhdon e vazhdon tė ekzaminohet.

Ne dimė se Facebook-u mund tė jetė i mirė pėr shėndetin, por gjithashtu mund tė ketė dhe njė anė tjetėr tė ligė. Por, cilat janė dhjetė mėnyrat se si Facebook-u mund t’u shkatėrrojė jetėn. Njė prej tyre ėshtė se mund tė bashkoheni me prindėrit biologjikė. Ky mund tė jetė lajm i mirė, por jo gjithnjė. Prince Sagala pėr shembull, i gjeta fėmijėt e saj biologjikė nė “Facebook”, pėr tė cilėt pretendon se janė grabitur njė dekadė mė parė nga i ish-bashkėshorti.

Nėna dhe fėmijėt u bashkuan. Problemi i vetėm ishte se fėmijėt u rritėn me tė atin dhe nuk donin tė kishin tė bėnin me nėnėn e tyre, sė cilės iu dha kujdestaria. Kreditorėt pėrdorin Facebook-un pėr tė gjurmuar lėvizjet e borxhlinjve dhe pėr tė vėzhguar ēdo aset potencial qė mund tė shtihet nė dorė pėr tė mbuluar borxhin. Fillimisht, huadhėnėsit mund ta pėrdorin Facebook-un pėr tė kuptuar nėse jeni njė kandidat i vlefshėm pėr kredi. Por nėse bėheni borxhli, atėherė kompania mund t’ju gjurmojė dhe tė zbulojė asetet tuaja duke ju monitoruar. Mary Ellen Hause, njė mėsuese nga Ohajo u u pėrpoq tė ishte mama moderne. Nė shkurt ajo u arrestua sepse kishte lejuar tre nxitėse tifozėsh (nxėnėse nė shkollėn ku punonte) qė tė pinin alkol me djalin e saj adoleshent.

Fotot e incidentit kishin arritur nė Facebook, ku u zbuluan nga zyrtarėt e shkollės, tė cilėt e kishin zakon tė fusnin hundėt nė profilet e Facebook-ut tė nxėnėsve. Ajo kaloi 30 ditė nė burg dhe mori njė rrogė prej 500 dollarėsh. Ish-bashkėshortėt mund ta pėrdorin kundėr njėri-tjetrit nė ēėsthjen e divorcit. Facebook-u ėshtė kthyer nė njė mjet pėrdorimi mjaft popullorė pėr avokatėt e divorcit, tė cilėt “krehin” faqet e bashkėshortėve tė klientėve tė tyre pėr tė gjetur tė dhėna mbi neglizhimin, tradhtinė ose mashtrimin.

Njė grua humbi kujdestarinė e fėmijėve tė saj pasi ish-bashkėshorti i saj dha prova se ajo shpenzonte kohė duke korrur tė mbjellat nė Farmville, nė vend qė tė kalonte kohė me fėmijėt. Studiuesit nga universiteti “Stony Brook” nė Nju Jork kanė zbuluar se vajzat adoleshente, tė cilat kalojnė duke diskutuar jetėn e tyre me miqtė kanė mė shumė mundėsi qė tė bien nė depresion. Tė kalosh shumė kohė duke u marrė mė thashetheme dhe duke diskutuar problemet mund t’ju bėjė tė ndjeheni mė keq e jo mė mirė.

Studiuesit kanė arritur nė pėrfundimin se njerėzit nė Facebook janė mė nė kontakt me miqtė e tyre, duke folur vazhdimisht pėr problemet. Kur njė 21-vjeēar nga Australia u fut nė Facebook dhe shkruajti nė statusin e tij, ai duhet tė ketė qenė po aq i pirė sa shkruante aty. Ai kishte shkruar: “Nuk do shkoj nė punė, jam tapė”. Edhe pse njerėzit janė paralajmėruar se Facebook-u s’ėshtė vend sekretesh, Doyle pa e pasur mendjen njoftoi punėdhėnėsin e tij se nuk do shkonte nė punė se ishte sėmurė. Ai kishte harruar se njė ditė mė pėrpara nė statusin e tij kishte shkruar arsyen e vėrtetė tė mungesės nė punė.


1. Mund tė bashkoheni me prindėrit biologjIKE

Ky mund tė jetė lajm i mirė, por jo gjithnjė. Prince Sagala pėr shembull, i gjeta fėmijėt e saj biologjikė nė “Facebook”, pėr tė cilėt pretendon se janė grabitur njė dekadė mė parė nga i ish-bashkėshorti. Nėna dhe fėmijėt u bashkuan. Problemi i vetėm ishte se fėmijėt u rritėn me tė atin dhe nuk donin tė kishin tė bėnin me nėnėn e tyre, sė cilės iu dha kujdestaria.

2. Kreditorėt mund t’ju gjejnė nė Facebook

Kreditorėt pėrdorin Facebook-un pėr tė gjurmuar lėvizjet e borxhlinjve dhe pėr tė vėzhguar ēdo aset potencial qė mund tė shtihet nė dorė pėr tė mbuluar borxhin. Fillimisht, huadhėnėsit mund ta pėrdorin Facebook-un pėr tė kuptuar nėse jeni njė kandidat i vlefshėm pėr kredi. Por nėse bėheni borxhli, atėherė kompania mund t’ju gjurmojė dhe tė zbulojė asetet tuaja duke ju monitoruar.

3. Mund tė pėrfundoni nė burg

Mary Ellen Hause, njė mėsuese nga Ohajo u u pėrpoq tė ishte mama moderne. Nė shkurt ajo u arrestua sepse kishte lejuar tre nxitėse tifozėsh (nxėnėse nė shkollėn ku punonte) qė tė pinin alkol me djalin e saj adoleshent. Fotot e incidentit kishin arritur nė Facebook, ku u zbuluan nga zyrtarėt e shkollės, tė cilėt e kishin zakon tė fusnin hundėt nė profilet e Facebook-ut tė nxėnėsve. Ajo kaloi 30 ditė nė burg dhe mori njė rrogė prej 500 dollarėsh.

4. Ish-bashkėshortėt mund ta pėrdorin kundėr jush

Ish-bashkėshortėt mund ta pėrdorin kundėr njėri-tjetrit nė ēėsthjen e divorcit. Facebook-u ėshtė kthyer nė njė mjet pėrdorimi mjaft popullorė pėr avokatėt e divorcit, tė cilėt “krehin” faqet e bashkėshortėve tė klientėve tė tyre pėr tė gjetur tė dhėna mbi neglizhimin, tradhtinė ose mashtrimin. Njė grua humbi kujdestarinė e fėmijėve tė saj pasi ish-bashkėshorti i saj dha prova se ajo shpenzonte kohė duke korrur tė mbjellat nė Farmville, nė vend qė tė kalonte kohė me fėmijėt.

5. Mund t’ju fusė nė depresion

Studiuesit nga universiteti “Stony Brook” nė Nju Jork kanė zbuluar se vajzat adoleshente, tė cilat kalojnė duke diskutuar jetėn e tyre me miqtė kanė mė shumė mundėsi qė tė bien nė depresion. Tė kalosh shumė kohė duke u marrė mė thashetheme dhe duke diskutuar problemet mund t’ju bėjė tė ndjeheni mė keq e jo mė mirė. Studiuesit kanė arritur nė pėrfundimin se njerėzit nė Facebook janė mė nė kontakt me miqtė e tyre, duke folur vazhdimisht pėr problemet.

6. Mund t’ju bėjė tė humbisni punėn

Kur njė 21-vjeēar nga Australia u fut nė Facebook dhe shkruajti nė statusin e tij, ai duhet tė ketė qenė po aq i pirė sa shkruante aty. Ai kishte shkruar: “Nuk do shkoj nė punė, jam tapė”. Edhe pse njerėzit janė paralajmėruar se Facebook-u s’ėshtė vend sekretesh, Doyle pa e pasur mendjen njoftoi punėdhėnėsin e tij se nuk do shkonte nė punė se ishte sėmurė. Ai kishte harruar se njė ditė mė pėrpara nė statusin e tij kishte shkruar arsyen e vėrtetė tė mungesės nė punė.

7. Sjelljet raciste mund t’ju kushtojnė shtrenjtė

Pasi njė 22-vjeēar, Niksa Klecak hapi nė Facebook njė grup tė quajtur “Vė bast se mund tė gjej 5 mijė njerėz qė nuk u pėlqen Sanader (kryeministri kroat)” nė vitin 2008, policia kroate e arrestoi. Autoritetet u shprehėn se nuk ishte linja politike e Klecak qė ishte fyese, por imazhi i ndryshuar i kryeministrit, i cili ishte vėnė nė trupin e njė uniforme naziste e kjo thyen ligjin kroat mbi propagandėn naziste.

8. Facebook-u tė bėn tė varur nė mėnyrė ekstreme

Ti e kupton se je i varur nga Facebook-u, kur nuk mund tė grabisėsh njė shtėpi pa u futur nė faqen e rrjetit social. Nė prill, njė grabitės qė ishte duke vjedhur njė shtėpie nė Romė u fut nė internetin e kėsaj shtėpie pėr tė postuar disa mesazhe nė profilin e Facebook-ut, por harroi tė ēregjistrohej kur iku. Kur gruaja e shtėpisė ishte kthyer ajo kishte gjetur kompjuterin hapur bashkė me tė gjitha tė dhėnat e nevojshme pėr tė kapur hajduti

9. Mund tė paditeni pėr shpifje

Ka shumė padi pėr shpifje qė bazohen nė pėrmbajtjet e publikuara nė Facebook. Nė Britani, ku shpifja provohet mė lehtė se nė disa vende tė tjera, njė biznesmen fitoi 22 mijė sterlina, kur njė ish-shok i klasės krijoi njė profil tė rremė tė tij me informacione diskredituese. E ky nuk ėshtė rasti i parė. Po rritet gjithnjė e mė shumė ndėrveprimi negativ mes njerėzve qė nuk pėlqehen nė jetėn reale duke shkatuar kėshtu precedentė nė kėtė fushė.

10. Fėmijėt tuaj mund tė bien pre e grabitqarėve

Pasi njė vajzė adoleshente nė Angli u vra nga nja maniak seksual, i cili ishte shfaqur nė Facebook si njė adoleshent, versioni britanik i Facebook-ut ka shtuar njė “buton paniku” qė i lejon adoleshentėt anglezė tė raportojnė pėr ēdo lloj vėmendjeje tė padėshiruar tek autoritetet. Por, butoni nuk ėshtė ende nė versionet ndėrkombėtare tė Facebook-ut dhe nuk ėshtė ende e qartė nėse kompania planifikon ta shtojė kėtė buton nė ēdo version tė rrjetit social.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: 10 mėnyra se si Facebook-u mund t’iu shkatėrrojė jetėn   09.10.10 10:25

doni mo nga beluli Smile

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 33
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Re: 10 mėnyra se si Facebook-u mund t’iu shkatėrrojė jetėn   12.10.10 1:57

shkurt eshte ngativ..............po gjithmone kto gjerat negative na terheqin me shume

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: 10 mėnyra se si Facebook-u mund t’iu shkatėrrojė jetėn   12.10.10 9:41

qe te shkatarron familjen fcb kjo dihet Smile

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 33
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Re: 10 mėnyra se si Facebook-u mund t’iu shkatėrrojė jetėn   15.11.10 3:15

e dini ju qe e hoqa fare fb une ,,,,,deactivate aty dhe i heq mendjen

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
aleks
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 203
Registration date : 28/03/2009
Age : 31
Location : Albania

MesazhTitulli: Re: 10 mėnyra se si Facebook-u mund t’iu shkatėrrojė jetėn   15.11.10 8:16

po edhe mua me terheqin me shume :P

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Knaqesia juaj Qellimi yne!!


Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.YouGoDec.Com
PrInCi
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 623
Registration date : 29/03/2009
Age : 27
Location : Elbasan

MesazhTitulli: Re: 10 mėnyra se si Facebook-u mund t’iu shkatėrrojė jetėn   01.04.11 13:13

Seshte Ndonje Gje e Keqe. PSe Te Shkaterron Fcb. Ste Ben Asgje Fillimi Eshte I Vrullshem Por Pastaj Cdo Gje bie dhe qetesohet Smile Une Mendoj Se Ste Shkaterron Smile

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


http://wWw.al-forums.com


Kudo qe te jem,ne zemer do te kem.nuk e di sa gjat por jam i sigurt qe do jesh edhe per kte nat..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.al-forums.Com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 10 mėnyra se si Facebook-u mund t’iu shkatėrrojė jetėn   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
10 mėnyra se si Facebook-u mund t’iu shkatėrrojė jetėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Diskutime shoqėrore-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog