Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Botoksi, i njohur dhe i aplikuar dhe te ne

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Botoksi, i njohur dhe i aplikuar dhe te ne    04.01.11 21:08


Botoksi , nė mjekėsi, pėrdoret te paralizat spastike dhe
neuralgjitė, tek migrena, nė neurologji, nė oftalmologji-pėr strabizėm,
nė gjinekologji te spazma, nė dermatologji te hyperhidrosa (djersitja e
tepruar nėn sqetulla, nė shuplaka dhe shputa, ndėrsa nė estetikė,
aplikohet ēdo ditė e mė tepėr.
dr. Shkėndije Dobruna,
Dermatologe dhe kirurge e lėkurės
044 161 317
shkendijad@gmail.com

Botulinum toxin ėshtė njė helm fascinues i prodhuar nga bakteri
anaerob Clostridium Botulinum. Qė tė pėrdoret nė mjekėsi duhet sė pari
tė izolohet, pastrohet dhe stabilizohet nė laborator special.
Ekzistojnė 7 forma tė toksinės antigjenike tė botoksit nga tė cilat
mė e pėrshtatshmja dhe mė e pėrdorura ėshtė tipi A. Injektimi i saj
bėhet nė muskuj sipėrfaqėsorė me ē’rast duke bllokuar funksionin e
fijeve tė (pėrzgjedhura) tė tyre, arrihet relaksimi. Duhet tė kuptohet
se efekti i saj nuk vėrehet menjėherė pas injektimit.
Shenjat e para mund tė vėrehen pas 48 orėve tė para dhe maksimumin e
arrin pas 2-3 javėsh. Varėsisht nga fortėsia e muskulit tė trajtuar dhe
dozės sė pėrdorur ky efekt zgjat pėr 4- 6 muaj.

Botoksi ka gjetur pėrdorim si nė mjekėsi ashtu edhe nė estetikė.
Nė mjekėsi pėrdoret te paralizat spastike dhe neuralgjitė, tek
migrena, nė neurologji, nė oftalmologji-pėr strabizėm, nė gjinekologji
te spazma, nė dermatologji te hyperhidrosa (djersitja e tepruar nėn
sqetulla, nė shuplaka dhe shputa, ndėrsa nė estetikė aplikohet ēdo ditė e
mė tepėr.
Gazetat botėrore gati sa bėjnė garė ditore pėr numrin e artikujve pėr
botoksin edhe pėrdoruesit e tyre duke i pėrmendur edhe emrat e mjekėve
me performancė mė tė mirė dhe numėr mė tė madh tė klientėve e sidomos
VIP-ave.
Botoksi aplikohet pėr tė eliminuar rrudhat e fytyrės dhe atė
kryesisht tė mimikės, si, tė mrrolurit, tė qeshjes, rrudhat nė hundė, nė
qafė. Pastaj pėrdoret pėr ngritje vetullash, pėr ngritje tė majės sė
hundės, kėndit tė buzėve qė japin pamjen dėshpėruese, e deri tė mbulimi i
mishit tė dhėmbėve (gingivave), d.m.th. pėrmirėsimin e tė qeshurit tė
quajtur “Gummy smile”. Poashtu me botoks mund tė arrihet njė lifting i
fytyrės nė pėrgjithėsi duke i pėrmirėsuar vijat e fytyrės.

Sa i pėrket djersitjes sė tepruar, ėshtė njė nga metodat mė tė
preferuara nė nivelin e meshkujve afaristė dhe tė angazhuar nė punėn e
tyre stresuese dhe tek ata qė janė vazhdimisht para kamerave qė u tregon
djersitjen e tepruar. Me injektimin e botoksit, arrihet qė djersitja
tė reduktohet ose edhe tė minimizohet nė atė mėnyrė qė ata persona tė
funksionojnė si personat tjerė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Botoksi, i njohur dhe i aplikuar dhe te ne
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog