Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 PER TE MOS HARRUAR "OTRANTO"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 32
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: PER TE MOS HARRUAR "OTRANTO"   27.03.11 23:02

Sot 14 vjet nga tragjedia e Otrantos


Tragjedia e Otrantos shkaktoi polemika tė shumta atėherė nė Itali, pasi kurrė nuk u zbardhėn urdhrat e kryeministrit Romano Prodi nė lidhje me dukurinė klandestine.

Burimi: BalkanWeb
Me 28 mars te vitit 1997, ėnderra e 120 emigranteve shqiptare pėr tė punuar dhe jetuar nė Itali do tė ndėpritej ne mes.

Tragjedia e rėndė ndodhi pikerisht kur anija shqiptare “Katri i Rades” me 120 persona ne bord kishte arritur tė hynte nė ujerat territoriale italiane, por pak pasi i ishte afruar brigjeve tė Otrantos nė Itali, u pėrplas me anijen luftarake italiane, “Sibilla”. Ēarja e krijuar ne anijen shqiptare solli mbushjen e anijes me ujė. Nė kėto kushte anija u pėrmbys dhe bashkė me tė, burra, gra e fėmijė qė ndodheshin nė bord.

Kjo shėnoi njė nga tragjeditė mė tė mėdha shqiptare, humbėn jetėn mbi 80 persona, shume prej tyre gra dhe femijė humben jetėn. 52, trupa u nxorren pas tragjedise, disa tė tjerė u gjetėn nė nėntor 1997 kur anija u nxorr nga fundi i detit, ndersa tė tjerė nuk u gjetėn kurrė.

Tragjedia e Otrantos shkaktoi polemika tė shumta atėherė nė Itali, pasi kurrė nuk u zbardhėn urdhrat e kryeministrit Romano Prodi nė lidhje me dukurinė klandestine.

Ndersa familjaret e tė mbyturve vazhdojne tė kerkojnė drejtesi.


Burimi :BalkanWeb

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,


Edituar pėr herė tė fundit nga kejla nė 02.04.11 7:08, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: PER TE MOS HARRUAR "OTRANTO"   28.03.11 1:53

mbravo kejla per postimin eshte per tu kujtuar kjo tragjedi merzit

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
PER TE MOS HARRUAR "OTRANTO"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tė njihemi me njėri tjetrin :: Dedikuar Shqiperise-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog