Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Origjina e Ditės sė tė Dashuruarve!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Origjina e Ditės sė tė Dashuruarve!   29.03.11 0:1714 shkurti ėshtė njė nga ditėt qė festohet mė shumė nė histori.
Si dita e tė dashuruarve. Disa thonė se ėshtė dita e shkėmbimit tė
dhuratave mes ēiftit. Natyrisht ėshtė Dita e Shėn Valentinit. Nė gjithė
botėn, qirinj, lule, ēokollata, e dhurata tė tjera shkėmbehen me tė
dashurin nė emėr tė Shėn Valentinit.

Por kush ėshtė misteri i kėsaj dite?


Historia
e Ditės sė Valentinit ėshtė paksa mister. Nė pėrgjithėsi dimė qė
shkurti ėshtė muaj i romancave. Dimė qė ka tė bėj me krishterimin dhe
traditat e lashta romake. Pra, kush ėshtė Shėn Valentini dhe si u bė kjo
njė rit botėror? Sot, Kisha Katolike njeh tri emra tė ndryshėm
shenjtorėsh si: Valentin ose Valentinus, tė gjithė martirė.

Njė
prej legjendave thotė qė Valentini ka qenė njė prift qė ka shėrbyer
gjatė shekullit tė III nė Romė. Kur perandori Klaud II vendosi qė
meshkujt beqarė mund tė ishin ushtarė mė tė mirė se ata tė martuarit,
duke nxjerrė njė ligj pėr mos martesėn e djemve tė rinj, pasi ishin
ushtarė potencial. Valentini e theu kėtė dekret duke martuar nė
fshehtėsi tė dashuruarit e rinj. Kur u zbulua perandori vendosi ta vras.
Tė tjera histori thonė se Valentini ndoshta ėshtė vrarė sepse ka
ndihmuar tė krishterėt tė arratiseshin nga burgjet romane pasi
torturoheshin.

Sipas njė legjende, Valentini faktikisht i dėrgoi
vetvetes “valentinin” e parė. Ndėrkohė qė ishte nė burg, besohet se
Valentini ra nė dashuri me njė vajzė tė re, qė e vizitonte nė burg.
Pėrpara se tė vdiste, thuhet se i shkroi njė letėr asaj, qė e firmosi
“Nga Valentini yt”, njė shprehje qė pėrdoret ende sot. Sot vėrtiten disa
legjenda rreth tij, por kanė diēka tė pėrbashkėt, faktin se e shohin si
njė hero, dhe njė nga figurat mė romantike. Nuk ėshtė habi qė nga
mesjeta, Shėn Valentinit ishte njė nga shenjtorėt mė tė popullarizuar nė
Angli dhe Francė.

Nė Romėn e lashtė, shkurti ishte muaji zyrtar i
fillimit tė pranverės dhe ishte cilėsuar si koha e pastrimit. Nė Angli,
Dita e Valentinit u popullarizua nga fillimi i shekullit 17. nga fundi i
shekullit, u shkruan letra tė tėra dashurie, gjė qė rriti edhe mė tej
rėndėsinė e kėsaj dite. Ndėrsa amerikanėt ndoshta kanė filluar ta
festojnė diku nga 1700. Nė 1840, Esther A. Howland shiti tė parėn
kartolinė tė Valentinit nė Amerikė, ndėrsa u shitėn atė vit rreth njė
bilion tė tilla, duke e bėrė Ditėn e Valentinit, tė dytėn festė pėr nga
shitja e tyre, pas Krishtlindjeve me 2.6 bilion kartolina.

Sot, gjėrat janė mė ndryshe, por njerėzit ende praktikojnė traditėn e shkėmbimit tė dhuratave mė 14 shkurt.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Origjina e Ditės sė tė Dashuruarve!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Dashuria Seksi dhe pasion-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog