Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Universitetet mė tė mirė nė botė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Universitetet mė tė mirė nė botė   16.04.11 23:16

Universitetet mė tė mirė nė botė Revista amerikane “Forbes” rendit institucionet e arsimit tė lartė

SHBA kryeson nė listėn e universiteteve me nivelin mė tė lartė nė gjithė globin

Universiteti
i Harvardit mund tė humbur 30 pėrqind tė vlerės, por ai mbetet sėrish
nė krye tė universiteteve tė botės. Shkolla ėshtė e parė mes 500
universiteteve nė gjithė globin. Pėr tė formuluar listėn, studiuesit
vlerėsuan mbi njė mijė universitete nė mbarė botėn. Kriteret e tyre
pėrfshinin ēmimet e fituara nga studentėt dhe stafi, numri i studiuesve
nė fusha tė ndryshme dhe numri i artikujve tė botuar nga anėtarėt e njė
shkolle. Amerika e Veriut dominon listėn me 59 prej kėtyre nė 100
universitetet e para. SHBA ka shkollat mė tė mira se ēdo vend tjetėr, e
pasuar nga Anglia, Japonia, Gjermania, Kanadaja, Franca, Australia,
Zvicra, Suedia dhe Holanda. Universiteti i Harvard ėshtė njė ndėr
universitetet private udhėheqėse dhe mė tė vjetra tė ShBA-sė.
Universiteti ėshtė themeluar mė 28 shtator 1636 nė Kambrixh, Masacusets
dhe ka marr emrin e themeluesit tė tij John Harvard. Universitetit i
janė bashkuar njė godinė vėzhguese e yjeve, njė radio stacion dhe njė
shtypshkronjė botuese (H. U. Press, themeluar mė 1913). Ndėrsa qė nga
viti 1879, universitetit i ėshtė bashkuar edhe kolegji i femrave
“Radcliffer College”. Biblioteka e universitetit llogaritet tė jetė njė
ndėr mė tė mėdhatė nė botė (rreth 8 milion vepra). Nė vitin 1976
universiteti kishte rreth 19300 studentė. Sot, kjo shkollė hynė nė
grupime tetė universiteteve tė famshėm nė SHBA. Ky grup quhet “Ivy
League”. Konkurrimi pėr studime nė universitetin Harvard, pėr shumė
studentė ėshtė i vėshtirė. Nga ky institut pėr studentėt e saj lėshohen
edhe dokumente pėr studimet e tyre pas-universitare (mjeshtėr) dhe
doktorature (Dr.). Universiteti "Harvard", rregullisht ka afėrsisht 6700
studentė dhe afėr 10000 studentė qė vazhdojnė studimet pasuniversitare
pėr mjeshtėr dhe doktor shkencash. Pėr sa i pėrket tarifave tė
universiteteve, ato mė tė larta nuk pėrfaqėsojnė domosdoshmėrish nivelin
mė tė lartė tė shkollės. Gjithsesi sipas revistės “Forbes” ēmimet e
studimeve po rriten ndėrkohė qė ekonomia po pėson gjithnjė e mė shumė
rėnie. Nė vend tė parė tė listės qėndron universiteti “George
Washington”. Vetėm pėr sa i pėrket tarifės vjetore mėsimore,
universiteti “George Washington” mbetet mė i shtrenjti. Sidoqoftė
universiteti ėshtė njė ndėr shkollat mė bujare tė vendit pėr sa i pėrket
asistencės financiare. Ndihma financiare qė mund tė marrė njė nxėnės
ėshtė deri nė 22 mijė dollarė. Pėr sa i pėrket tarifės mėsimore dhe
taksave “Kenyon” renditet ndėr shkollat mė tė shtrenjta nė vend. Por
ndėrkohė qė shuma totale me gjithė shėrbimet e pėrfshira arrin nė rreth
46 mijė dollarė, shkolla pretendon se rreth 70 pėrqind e studentėve
marrin njė ndihmė financiare qė ėshtė rreth 24 pėrqind e shumės. Nė
faqen e internetit tė universitetit “Vassar” thuhet: “S’ėshtė nevoja tė
jeni tė pasur pėr tė ndjekur universitetin “Vassar”. Por nė fakt po tė
marrėsh parasysh tarifėn e shkollės duket pak e vėshtirė. Pa pėrfshirė
akomodimin, tarifa vjetore ėshtė 40,210 dollarė, ndėrkohė qė 55 pėrqind e
studentėve marrin ndihmė financiare. Nė listė ndodhet dhe universiteti i
cilėsuar si njė ndėr mė tė mirėt nė botė. Pėr shkak tė emrit tė tij,
universiteti “Harvard” tėrheq tė rinjtė mė tė talentuar dhe tė veēantė
nga e gjithė bota. Ai pėrveē se ėshtė nė krye tė universiteteve mė tė
mira tė botės ėshtė dhe ndėr mė tė shtrenjtėt. Nė listė ėshtė llogaritur
vetėm tarifa e studimit, ndėrsa nė total bashkė me strehimin arrin deri
nė 50 mijė dollarė. “Harvard” pasohet nga njė tjetėr universitet qė ka
thuajse tė njėjtėn famė e emėr ai i “Yale”. Ashtu si “Harvard” edhe
“Yale” ėshtė njė prej universiteteve mė tė mira nė botė e gjithashtu dhe
ndėr mė tė shtrenjtėt. Ai njihet si njė institucion arsimor shumė
prestigjioz dhe aty janė arsimuar shumė prej presidentėve amerikanė dhe
njė sėrė figurash publike shtetėrore.

Universitetet mė tė shtrenjta nė botė
Universiteti “George Washington”
Uashington D.C., SHBA
Tarifa vjetore: 40,437 dollarė
Vetėm pėrsa i pėrket tarifės vjetore mėsimore, universiteti “George
Washington” mbetet mė i shtrenjti. Sidoqoftė universiteti ėshtė njė ndėr
shkollat mė bujare tė vendit pėrsa i pėrket asistencės financiare.
Ndihma financiare qė mund tė marrė njė nxėnės ėshtė deri nė 22 mijė
dollarė.

Universiteti “Sarah Lawrence”
Nju Jork, SHBA
Tarifa vjetore: 40,350 dollarė
Vetėm nė njė vit universiteti “Sarah Lawrence” kaloi nė vendi i pestė nė
listė, nė tė dytin. Kjo pėr shkak tė njė rritjeje prej 5.9 pėrqind nė
tarifat. Duke pėrfshirė planin pėr vakte tė detyrueshme tė studentėve
kostoja totale shkon nė 53,150 dollarė, por “Forbes” ka llogaritur vetėm
tarifėn mėsimore.

Universiteti “Kenyon College”
Ohajo, SHBA
Tarifa vjetore: 40, 240 mijė dollarė
Pėr sa i pėrket tarifės mėsimore dhe taksave “Kenyon” renditet ndėr
shkollat mė tė shtrenjta nė vend. Por ndėrkohė qė shuma totale me gjithė
shėrbimet e pėrfshira arrin nė rreth 46 mijė dollarė, shkolla pretendon
se rreth 70 pėrqind e studentėve marrin njė ndihmė financiare qė ėshtė
rreth 24 pėrqind e shumės.

Universiteti “Vassar College”
Nju Jork, SHBA
Tarifa vjetore: 40, 210 dollarė
Nė faqen e internetit tė shkollės thuhet: “S’ėshtė nevoja tė jeni tė
pasur pėr tė ndjekur universitetin “Vassar”. Por nė fakt po tė marrėsh
parasysh tarifėn e shkollės duket pak e vėshtirė. Pa pėrfshirė
akomodimin, tarifa vjetore ėshtė 40,210 dollarė, ndėrkohė qė 55 pėrqind e
studentėve marrin ndihmė financiare.

Universiteti “Bucknell”
Pensilvani, SHBA
Tarifa vjetore: 39, 652 dollarė
“Bucnkell” ėshtė nė vendin e pestė tė listės sė universiteteve mė tė
shtrenjta. Po tė akomodimi i studentėve nė universitet tarifa arrin nė
48, 380 dollarė. Ndėrsa, vetėm tarifa vjetore arrin nė 39, 652 dollarė.
Sipas universitetit 62 pėrqind e studentėve marrin njė formė tė ndihmės
financiare.

Universiteti “Harvard”
Masaccusets, SHBA
Tarifa vjetore: 36,173 dollarė
Pėr shkak tė emrit tė tij, universiteti “Harvard” tėrheq tė rinjtė mė tė
talentuar dhe tė veccantė nga e gjithė bota. Ai pėrvecc se ėshtė nė
krye tė universiteteve mė tė mira tė botės ėshtė dhe ndėr mė tė
shtrenjtėt. Nė listė ėshtė llogaritur vetėm tarifa e studimit, ndėrsa nė
total bashkė me strehimin arrin deri nė 50 mijė dollarė.

Universiteti “Yale”
Konektikat, SHBA
Tarifa vjetore: 35 mijė dollarė
Ashtu si “Harvard” edhe “Yale” ėshtė njė prej universiteteve mė tė mira
nė botė e gjithashtu dhe ndėr mė tė shtrenjtėt. Ai njihet si njė
institucion arsimor shumė prestigjioz dhe aty janė arsimuar shumė prej
presidentėve amerikanė dhe njė sėrė figurash publike shtetėrore.

Universiteti “Franklin College”
Lugano, Zvicėr
Tarifa vjetore: 33,100 dollarė
Me njė tarifė rreth 33 mijė dollarė nė vitė universiteti “Franklin”
meriton tė jetė nė listėn e shkollave mė tė shtrenjta nė botė. Kostoja e
jetesės i shton dhe 10 mijė dollarė tė tjera tarifės vjetore.
Pavarėsisht se ėshtė nė Zvicėr, nė universitet studiojnė shumė studentė
amerikanė.

Universiteti Amerikan i Parisit
Paris, Francė
Tarifa vjetore: 32,600 dollarė
Universiteti Amerikan i Parisit renditet nė listėn e universiteteve mė
tė shtrenjta nė botė. Universiteti bėhet akoma mė i shtrenjtė duke pasur
parasysh se jetesa nė Paris nuk ėshtė aspak e lirė. Duke llogaritur
shpenzimet e jetesės qė shkojnė rreht 12 mijė nė vit, tarifa vjetore e
universitetit e bėn studimin aty njė prej mė tė shtrenjtave nė botė.

Kolegji Imperial i Londrės
Londėr, Angli
Tarifa vjetore: 27,800 dollarė
Kolegji Imperial i Londrės njihet si njė prej universiteteve mė tė
shtrenjta nė botė, sidomos pėr studnetėt ndėrkombėtare. Kjo pėr arsye se
tarifa vjetore mbulon vetėm mėsimin nė universitet, ndėrkohė qė jetesa
nė kryeqytetin anglez arrin deri nė 12 mijė dollarė.

Universiteti Kombėtar i Singaporit
Singapor
Tarifa vjetore: 24 mijė dollarė
Universiteti i Singaporit u rendit nė 20 universitetet mė tė mira nė
botė nė vitin 2006. Por tė studiosh aty nuk ėshtė dhe aq lirė. Por njė
aspekt pozitiv ėshtė se pavarėsisht tarifės sė lartė tė shkollės,
kostoja e jetesės nė Singapor nuk ėshtė aq e lartė sa nė vendet e tjera
tė listės.

Universiteti i Melburnit
Melburn, Australi
Tarifa vjetore: 20,200 dollarė
Universiteti i Melburnit ėshtė mė i shtrenjti nė Australi dhe padyshim
nė botė. Pėr ata qė s’janė nga Melburni, ky universitet bėhet
veccanėrisht i shtrenjtė duke pasur parasysh koston e jetesės qė arrin
nga 10-20 mijė dollarė nė vit.
TO

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Universitetet mė tė mirė nė botė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Arsimi :: Bota studentore-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs