Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Gjimnazistėt jashtė vendit, provimet qė duhet tė japin nė Maturė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Gjimnazistėt jashtė vendit, provimet qė duhet tė japin nė Maturė    16.04.11 23:30

Udhėzimi i MASH/Procedurat pėr maturantėt qė kanė kryer shkollėn e mesme jashtė Shqipėrisė


Maturantėt
qė kanė kryer gjimnazin jashtė vendit duhet ti nėnshtrohen disa
procedurave tė ndryshme pėr tu regjistruar nė Maturėn Shtetėrore.
Ministria e Arsimit publikon udhėzimin qė i njeh kėta maturantė me
procedurat qė duhet tė ndjekin pėr njehsimin e dėftesave apo diplomave
tė shkollės sė mesme.
Udhėzimi
Shtetasit shqiptarė qė kanė kryer
arsimin e mesėm jashtė shtetit, kanė tė drejtė tė vazhdojnė programet e
studimit nė institucionet e arsimit tė lartė (IAL) me kohė tė plotė dhe
kohė tė pjesshme nė Republikėn e Shqipėrisė, me kusht qė tė zotėrojnė
gjuhėn shqipe nė njė nivel tė pranueshėm pėr tė vijuar studimet
universitare. Zotėrimi i gjuhės shqipe vėrtetohet nėpėrmjet dėshmisė sė
provimit qė zhvillohet mbi bazėn e programit pėr tė huajt pranė
Fakultetit tė Histori-Filologjisė nė Universitetin e Tiranės. Procedura e
dhėnies sė provimit tė gjuhės shqipe, programi dhe tarifa e kėtij
provimi pėrcaktohen nga Fakulteti Histori-Filologjisė nė bashkėpunim me
Drejtorinė sė Arsimit tė Lartė dhe Kėrkimit Shkencor, nė Ministrinė e
Arsimit dhe Shkencės.
Provimi i gjuhės
Koha e dhėnies sė provimit
tė gjuhės shqipe pranė Fakultetit tė Histori-Filologji, ėshtė brenda
muajit maj 2011. Nga detyrimi i dhėnies sė provimit tė gjuhės shqipe
pėrjashtohen tė gjithė ata shtetas tė cilėt kanė vazhduar studimet nė
shkollėn e mesme nė institucione arsimore qė kanė program mėsimor nė
gjuhėn shqipe, ose ata shtetas qė e japin gjuhėn shqipe dhe letėrsinė si
provim tė detyruar tė Maturės Shtetėrore. Ministri i Arsimit dhe
Shkencės, ngre njė komision tė posaēėm pranė MASH-it pėr tė shqyrtuar
kėrkesat e shtetasve shqiptarė qė kanė kryer arsimin e mesėm jashtė
vendit.
Dokumentet
Shtetasit shqiptarė qė kanė pėrfunduar shkollėn
e mesme jashtė vendit, paraqesin pranė komisionit tė posaēėm, nga data 1
deri mė 15 prill, dokumentet e mėposhtme: kėrkesėn me shkrim pėr tė
vazhduar njė program studimi nė IAL; dėftesėn/diplomėn origjinale sė
bashku me listėn e notave tė tė gjitha viteve tė shkollės sė mesme, tė
pėrkthyera dhe tė noterizuara; kopje e noterizuar e pasaportės ose e
kartės identiteti. Gjithashtu kėrkohet edhe njė dokument zyrtar nga
vendi qė vjen, i cili vėrteton se cikli i studimeve tė kryera nga
shtetasit shqiptarė nė atė vend dhe profili i shkollės sė mesme qė kanė
pėrfunduar, u japin tė drejtėn tė vazhdojnė studimet universitare ose
shkolla tė larta jouniversitare nė vendin ku kanė studiuar.

Procedura

rastet kur komisioni i posaēėm vlerėson se shtetasit shqiptarė qė kanė
kryer arsimin e mesėm jashtė vendit, nuk kanė dhėnė provimet ekuivalente
me Maturėn Shtetėrore (D1, D2, Z1 dhe Z2), pėr t’u pranuar nė IAL
shtetasit duhet: tė japin si provime tė detyruara gjuhėn shqipe e
letėrsinė dhe matematikėn, ose njė nga gjuhėt e huaja tė listės sė
lėndėve me zgjedhje, e konceptuar sipas standardit tė testit tė gjuhės
shqipe dhe letėrsisė (D1), si dhe provimet me zgjedhje sipas procedurės
sė pėrcaktuar nė “Rregulloren pėr zhvillimin e provimeve tė Maturės
Shtetėrore 2011 nė Republikėn e Shqipėrisė. Gjithashtu pas pėrfundimit
tė detyrimeve tė pėrcaktuara nė pikėn 5.a tė kėtij Udhėzimi, shtetasi
shqiptar qė ka kryer arsimin e mesėm jashtė vendit, pajiset me njė
certifikatė tė dhėnies sė provimeve tė detyruara dhe tė atyre me
zgjedhje. Ky dokument lėshohet nga Agjencia e Kombėtare e Provimeve.
Provimet me zgjedhje

rastet kur komisioni i posaēėm vlerėson se dokumentet shkollore tė
shtetasve shqiptarė nuk provojnė dhėnien e provimeve me zgjedhje tė
Maturės Shtetėrore, por vetėm ato me detyrim, D1 dhe D2, atėherė ky
komision pėrllogarit notėn mesatare tė viteve tė shkollimit dhe notat e
provimeve tė detyruara D1 dhe D2. Nė kėtė rast, shtetasi shqiptar ėshtė i
detyruar tė japė vetėm provimet me zgjedhje. Komisioni, pasi njeh
vlefshmėrinė e dėftesės/diplomės shkollore, mbi bazėn e dokumentacionit
tė paraqitur, pėrcakton provimet qė do tė japė shtetasi shqiptar sipas
rasteve tė parashikuara nė pikat 5 dhe 6 tė kėtij Udhėzimi dhe pėrcjell
zyrtarisht dokumentacionin nė KMSh-nė e DAR/ZA-sė ku shtetasi shqiptar
ka vendbanimin, deri nė datėn 30 prill 2011. KMSh e DAR/ZA-sė i pėrcjell
kėto tė dhėna nė AKP dhe cakton shkollėn ku kandidati do tė japė
provimet e Maturės Shtetėrore .
Formularėt
Formularėt A1Z, tė
plotėsuar nga kandidatėt pėr tė cilėt bėn fjalė ky Udhėzim, dorėzohen
zyrtarisht nga DAR/ZA nė AKP, sė bashku me pėrmbledhėsen e tė dhėnave tė
tyre, brenda datės 5 maj 2011. Shtetasit shqiptarė qė duan tė studiojnė
nė programet e studimit tė IAL me kohė tė pjesshme, pėrveē kritereve tė
parashikuara nga ky Udhėzim, u nėnshtrohen edhe kritereve tė
parashikuara nga udhėzimi i posaēėm i MASh-it pėr kėto programe studimi.
Nė rastet kur komisioni i posaēėm vlerėson se shtetasi shqiptar i ka
kryer tė gjitha detyrimet e Maturės Shtetėrore dhe ka dhėnė edhe provime
pranimi pėr nė universitetet ose shkollat e larta jouniversitare tė
vendit nga ku ai vjen, atėherė komisioni pėrllogarit notėn mesatare,
notat e provimeve tė detyruara dhe me zgjedhje dhe ia pėrcjell
dokumentacionin Agjencisė Kombėtare tė Provimeve. Nė kėtė rast, shtetasi
shqiptar do tė vijojė plotėsimin e dokumentacionit me Formularin A2,
pranė KMSh-sė sė DAR/ZA-sė ku ka vendbanimin e tij.

Tr Observer

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Gjimnazistėt jashtė vendit, provimet qė duhet tė japin nė Maturė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tė njihemi me njėri tjetrin :: Rinia Shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com