Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Xhelozia tek marrėdhėniet nė ēift

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Goca
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 21
Registration date : 24/05/2011

MesazhTitulli: Xhelozia tek marrėdhėniet nė ēift   25.05.11 13:34Tė jesh xheloz do tė thotė tė vuash, ndėrsa tė jesh objekt xhelozie do
tė thotė tė jesh vazhdimisht i frikėsuar. Dhe ndonjėherė xhelozia ėshtė
fatale, vret veten ose tė tjerėt. Xhelozia ėshtė reagim ndaj perceptimit
tė kėrcėnimit qė ekziston nė njė marrėdhėnie, qė jo gjithmone bazohet
nė realitet.

Shkaqet e xhelozisė

Zakonisht, xhelozia krijohet nga perceptimi qė njėri partner tėrhiqet
nga dikush tjetėr. P.sh. femrat ndjehen xheloze pėr kohėn qė tė dashurit
e tyre e kalojnė nė familje ose me hobin e tyre. Xhelozia ėshtė mė
intensive kur thyhet romanca, ngaqė partneri terhiqet ndaj njė personi
tjetėr. Nė pergjithėsi, xhelozia lidhet me ndjenjat e pabarazisė dhe
papėrshtatshmėrisė nė njė marrėdhėnie.

Ashtu si marrėdhėniet
me afat te shkurtėr (flirti) kanė mė pak siguri se ato afatgjata (si
martesa), si dhe individėt me ndryshim kronik pėr mirėqenien e vet
shpirtėrore mund tė jenė pre e xhelozisė qė nė fazat e para tė
marrėdhėnieve. Po ashtu tė predispozuar pėr tė qenė tė tillė janė edhe
ata qe janė tė varur nga marrėdhėnia intime. Por xhelozia mė e fortė dhe
potencialisht mė destruktive synon tė rritet kur provon kėrcėnimin ndaj
ekskluzivitetit seksual. Ka individė qė ndryshojnė nė varėsi tė faktit
se sa rėndėsi i kushtojnė ekskluzivitetit seksual.

Madje, janė
disa dallime tė medha kulturore nė llojin e sjelljes qė shkaktojnė
xhelozinė seksuale. Sipas njė studimi, e puthura shkakton nivel tė lartė
tė xhelozisė seksuale tek hungarezėt, vallėzimi dhe marrėdhėniet
seksuale tek ish-sovjetikėt, flirtimi tek jugosllavėt, dhe fantazitė
seksuale tek hungarezėt.

Xhelozia mund tė prodhojė njė numėr tė
madh e tė ndryshėm reagimesh emocionale. Zakonisht kėto ndjenja janė
negative, si: stresi, turbullimi, dyshimi, armiqėsia, zemėrimi, etj.
Disa janė edhe pozitive, si: eksitimi, dashuria, gjallėria.
Xhelozia
ėshtė gjendja e dobėsimit tė pushtetit tė nėnkuptuar, kur partneri
xheloz ka frikė se ka humbur pushtetin pėr tė tėrhequr tjetrin.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.YouGoDe.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: Xhelozia tek marrėdhėniet nė ēift   25.05.11 13:47

Une te them te drejten nuk e lexova te gjithe temen por e kuptova pak e shume Smile
une them se xhelozia vjen nga dashuria flasim kur ka dashuri kur zhelozi tjeter mund ta quaj urretje inat ejt

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
PrInCi
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 623
Registration date : 29/03/2009
Age : 27
Location : Elbasan

MesazhTitulli: Re: Xhelozia tek marrėdhėniet nė ēift   02.06.11 11:28

Xhelozia Nuk Njeh Mednje Xhelozia Nuk Ka Sy Po Te Hyri Ne Zemren Tende Etj Etj :P

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


http://wWw.al-forums.com


Kudo qe te jem,ne zemer do te kem.nuk e di sa gjat por jam i sigurt qe do jesh edhe per kte nat..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.al-forums.Com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Xhelozia tek marrėdhėniet nė ēift   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Xhelozia tek marrėdhėniet nė ēift
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Dashuria Seksi dhe pasion-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog