Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Shkaktarėt, simptomat dhe kėshilla kundėr alergjive

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Shkaktarėt, simptomat dhe kėshilla kundėr alergjive   26.05.10 21:26

Shkaktarėt, simptomat dhe kėshilla kundėr alergjive
Disa sėmundje kanė sezone tė caktuara. Alergjia dhe infektimi i
syve mė sė shumti pėrhapet gjatė stinės sė pranverės dhe verės. Faktorėt
e kėtyre stinėve, si nxehtėsia, rrezet e diellit dhe pluhuri mund ta
pėrkeqėsojnė kėtė sėmundje, pėrveē faktorėve tė tjerė tė shumtė. Cilat
janė simptomat e kėsaj sėmundje? Cilat janė shkaqet e pėrhapjes sė saj?
Si mund ta evitojmė? Ēfarė kėshillash jepen pėr ata qė vuajnė nga kjo
sėmundje?

Simptomat
Alergjia mund tė shfaqet
te ēdo person nė ēdo moshė dhe pa diferenca nė seks, ndonjėherė shfaqet
dhe nė aparatin e ngrėnies me diarre, tė vjella. Njė nga simptomat e
para tė alergjisė sė syve ėshtė kruarja qė ndihet nė sy, skuqje dhe
fryrje tė qepallave sė syrit dhe shtim i sekrecioneve (lotėve). Kur nė
mjedis ndodhen shkaktarė tė kėsaj sėmundjeje, mund tė ndodhė ajo qė
quhet alergji kronike. Kjo alergji sjell reaksione nė qepallat e syrit,
zgjerim tė fryrjes dhe krijimin e zonave tė infeksionit kronik. Tė tjera
simptoma kronike janė skuqja e syve e shoqėruar mė dhimbje dhe ndjenjė
thatėsie nė sy. Simptomat nė hundė: teshtima tė pėrsėritura, sekrecione
ujore, hunda e bllokuar, kruajtje. Simptoma nė sy: kruajtje, skuqje,
fryrje, lotim, bezdi nė dritė. Simptoma tė lėkurės: kruajtje, fryrje,
skuqje. Simptoma shumė tė pranishme pothuaj nė tė gjitha sėmundjet:
irritimi i shpejtė dhe lodhja.

Shkaktarėt
Shkaktarėt
e kėsaj sėmundjeje janė disa lėndė qė gjenden nė mjedis, tė cilat
shkaktojnė reaksion me syrin, sidomos me konjunktivėn(qepallat) qė
pėrmban qeliza si basophili dhe mastcellsi, qė sjellin sekretimin e
lėndėve qė shkaktojnė reaksionet infektive dhe alergjike shtesė, si
histamina, ose qė shkaktojnė alergji tė vonuar dhe kronike. Alergjia
ndahet nė:
Ka raste kur alergjia shkaktohet nė sy nga pėrdorimi i
lenteve tė kontaktit, i pikave qė hidhen nė sy dhe i lėndėve kozmetike.
Alergjia shkaktohet nga mjedisi: pemėt, barėrat, pluhuri, kafshėt
shtėpiake, parfumet dhe ajri i ndotur.

Diagnostikimi
Zakonisht
diagnostikimi bazohet te simptomat qė shfaqen mė shumė gjatė pranverės
ose verės. Mė pas bėhet njė test i rėndėsishėm pėr njė diagnozė
alergjike dhe pėr tė dalluar substancėn qė sistemi imunitar njeh si tė
rrezikshėm. Pėr raste tė dyshimta bėhet njė test qė bazohet nė marrje
gjaku dhe kontrollimi tė antikorpeve tė prodhuara pėr njė ose mė shumė
substanca. Ėshtė dhe njė test tjetėr qė quhet Provokim Bronkial me
Alergjenė, d.m.th shihet reagimi i mukozės bronkiale duke dhėnė sasi
shumė tė vogla alergjenėsh.
Nxehtėsia dhe rrezet e diellit shtojnė
alergjinė e syve
Stina e vers sjell ngrohtėsinė dhe rrezet e diellit
dy faktorė qė ndikojnė nė shtimin e alergjisė. Por jo pak shqetėsuese
ėshtė fakti se: A kanė lidhje me sėmundjen lentet e kontaktit mjekėsore
dhe ato me ngjyra qė pėrdoren pėr zbukurim? Lentet e kontaktit dhe pikat
qė hidhen nė lente janė njė nga shkaktarėt e alergjisė sė syrit. Pėr tė
shmangur alergjinė e tepėrt, pėrdoren pika pa lėndė konservuesve, si
dhe duhen ruajtur lentet qė tė mos ndoten, duke u pastruar sipas
udhėzimeve tė pėrdorimit tė tyre. Rol luajnė edhe faktorėt e stinės sė
verės nė pėrhapjen e kėsaj sėmundjeje. Tashmė dihet qė alergjia shtohet
me rritjen e temperaturės sė nxehtėsisė, me forcimin e rrezeve tė
diellit dhe me shtimin e pluhurave nė ambient, ēka shton thatėsinė e
syrit dhe shtimin e infeksioneve.

Disa kėshilla tė rėndėsishme
pėr tė mjekuar ėnjtjen e syve:
- Fjetja e njė gjumi tė thellė
qetėsues pėr pėrmirėsimin e shėndetit nė pėrgjithėsi dhe tė shėndetit tė
syve nė veēanti.
- Pakėsimi i konsumimit tė kripės, sepse kripa
thith ujin qė depozitojnė indet, sidomos indet e qepallave.
- Prija
ēdo mėngjes herėt e njė gote ujė tė ftohtė pėr tė nxitur sekrecionet e
veshkave dhe tė zorrėve.
- Kompresa me ēaj tė ftohtė nė mėngjes dhe
para gjumit pėr ēlodhjen e syve.
- Masazhim i posaēėm pėr sytė dy
herė nė javė.
- Pėrdorimi i njė maske pėr sytė njė herė nė javė.

Si
ta mbrojmė veten nga ekspozimi ndaj sėmundjes?
Mbrojtja nga alergjia
bėhet duke shmangur shkaktarėt e saj qė i pėrmendėm mė sipėr dhe me
anėt tė kurimit tė nevojshėm, qė ėshtė:
Marrja e ilaēeve qė
ngushtojnė enėt e gjakut pėr tė pastruar syrin, si prefini dhe
okulosani.
Marrja e anti-histaminės pėr tė zbutur kruarjet dhe pėr tė
pakėsuar lotimin e syve, si alomide.
Marrja e njė ilaēi kundėr
sekretimit tė histamin-kromalin-sodiumit pėr tė ndaluar krijimin e alergjisė, si
optikromi dhe lekrolini.
Hedhja e disa pikave kortizon nė raste tė
vėshtira, kur nuk bėjnė dobi ilaēet e mėparshme.

Pėr tė shmangur
alergjinė e syve, duhet tė ndjekėsh hapat e mėposhtėm:
1- Pastrimi
ditor i kapakėve tė syve ndihmon nė rrallimin e mundėsive pėr t'u prekur
nga kjo sėmundje.
2- Larja e duarve fillimisht dhe mė pas e kapakėve
me sapun acidik.
3- Mosfėrkimi i syve kur tė kruhen.
4- Pėrdorimi
i garzave ose i pambukut mjekėsor pėr tė pastruar qepallat e syve. Mund
tė pėrdoren edhe pomada tė ndryshme sipas kėshillės sė mjekut, tė cilat
shėrbejnė pėr pastrimin e syrit.

Disa kėshilla pėr tė shmangur
alergjinė e pranverės
- Tretni nė ujė njė derivat bimor rebels migrum
nė mėngjes sapo zgjuar dhe nė pasdite pėr tre muaj rresht.
- Dietė
me vitamina C, B, K, tė dobishme pėr irritimin e syrit.
- Tė evitohen
ushqime qė kanė nė etiketė aroma natyrore.
- S'duhen marrė ilaēe pa
konsultuar mjekun.
- S'duhet tė pihet cigare dhe tė evitohen
ambientet ku pihet duhan
- Tė ndiqen rregulla tė rėndėsishme pėr
jetėn: tė flihet 8 orė nė natė; tė hahet tri herė nė ditė; ēlodhja ose
ndalimi i punės pėr tė paktėn ēerek ore kur ndihesh i lodhur; aktiviteti
fizik javor; gjetja e kohės sė lirė pėr t'ia dedikuar vetes.
- Tė
mėsohet tė mos luftohet me emocionet e vetes.
- Tė kihet kujdes nė
ditėt e thata dhe me erė, sepse me kėtė klimė pėrqendrimi i polenit nė
ajėr ėshtė nė maksimum.
- Tė zgjidhet vendi i pushimeve nė det dhe jo
nė mal, sepse nė det polenet janė mė pak tė pranishme, ndėrsa nė mal
kjo ndodh mbi 2000 metra.
- Tė ndiqet kalendari dhe tė dhėnat pėr
pėrqendrimin e polenit nė ajėr tė shpėrndara vit pėr vit.(shkurte)
Prostati
(zmadhimi dhe kanceri i tij)

Ēfarė ėshtė zmadhimi i
prostatit?
Tek tė rrinjtė prostati ėshtė sa njė kokėrr are kurse
rreth moshės 40-50 vjeē ai fillon e zmadhohet. Nė fillim kjo nuk krijojn
asnjė problem por me kalimin e kohės zmadhimi ushton presion mbi rrugėt
urinare. Fillon kėshtu problemi i ngritjes shpesh herė natėn pėr urinim
dhe po ky problem shfaqet dhe gjatė ditės. Njė natė pa gjumė krijon
probleme tė nesėrmen gjatė aktiviteteve tė ditės. Gjithashtu edhe
shpejtėsia apo forca e urinimit fillon e pakėsohet. Personi sforcohet nė
nxjerrjen e urinės apo pasi e ka mbaruar atė ndjen sikur ka ende pėr tė
bėrė ose ajo pjesė qė ka mbetur fillon e del nė fomė pikash.

Ja 7
pyetje pėr shenjat e sėmundjeve tė prostatit:

A prisni apo
vėshtirėsoheni nė nxjerrjen e urinės?
A ėshtė pakėsuar shpejtėsia apo
forca e urinimit?
A ju ndodh qė urina tė dali pika pika?
A ndjeni
sikur edhe pas mbarimit ju ka ngelur ende urinė?
Sa herė ngriheni
natėn pėr urinim?
A e ndjeni tė nevojshme gjatė ditės daljen ēdo dy
orė ose mė shpesh?
A ndjeni njė urgjencė pėr bėrjen e urinės (mezi e
mbani)?

Zmadhimi i prostatit zakonisht nis si njė tumor i mirė i
cili pėrveē problemeve sociale qė pėrmendėm nuk shkakton gjė tjetėr.
Megjithatė edhe kėto shqetėsime nga personi nė person klasifikohen nė
tre grupe. Tė lehta, mesatare dhe tė lehta. Ky klasifikim bashkė me disa
analiza si p.sh analizat e gjakut apo biopsia me shiringė e prostatit
ndihmon nė caktimin e kurės me ilaēe apo me ndėrhyrje kirurgjikale si
dhe nė vėzhgimin e pacientit.
Kėshillohet qė pas moshės 50 vjeē ēdo
mashkull i cili i ka apo jo kėto shenja tė vizitohet njė herė nė vit tek
mjeku urolog. Bile ata tė cilėt kanė ose kanė patur tek ndonjė i afėrm i
tij kancer prostati mirė ėshtė qė kėto vizita ti fillojnė qė 45 vjeē.
Pėrveē
kėtyre dy sėmundjeve (zmadhimi i prostatit dhe tumori i keq i tij) ka
dhe njė sėmundje tjetėr e quajtur prostati kronik qė shfaqet zakonisht
tek tė rinjtė. Disa nga shenjat e tij janė tė urinuarit e shpeshtė,
dhimbje pėrgjatė rrėnjės sė penisit drejt pjesės sė prapme, djegie gjatė
ejakulimit (derdhjes sė spermės) etj. Nėse nė kėtė mes shkaktar janė
mikrobet do tė duhet tė pėrdoren antibiotikėt pėr njė kohė tė gjatė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Shkaktarėt, simptomat dhe kėshilla kundėr alergjive
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog