Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Fruti qė ndalon humbjen e kujtesės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Fruti qė ndalon humbjen e kujtesės   26.05.10 21:41


Humbja e kujtesės, si ta shmangim

Konsumimi i
lėngut tė rrushit tė zi pakėson humbjen e kujtesės madje ndihmon nė
pėrforcimin e saj, ėshtė konkluzioni mė i fundit i shkencėtarėve lidhur
me kujtesėn.
Shkencėtarėt e degės sė Psikiatrisė sė Universitetit
Cincinnati bėnė njė studim mbi 12 persona qė vuanin nga humbja e
kujtesės. Si rezultat ato tė cilėt kishin konsumuar lėngun e rrushit pėr
12 javė pasqyruan njė performancė tė mire nė testet e ndryshme tė
kujtesės.
Ekspertėt formuan dy grupe tė ndryshme. Ndėrkohė qė grupit
tė parė iu dha lėng rrushi i marrė nga zona Concord e Massachusett grupi
i dytė nuk piu asgjė. Gjatė kohės sė eksperimentit tė dy grupeve ju
bėnė teste tė rregullta kujtese. Sipas rezultateve tė studimit grupi i
parė kishte njė zhvillim mė afatgjatė.
Sipas ekspertėve shkaku i cili
qėndron pas kėtyre rezultateve janė antidoksanėt e lėkurės dhe lėngu i
rrushit. Pavarėsisht se nuk kishte ndryshime thelbėsore nė mes grupeve
ato tė cilėt kishin konsumuar lėngun natyral tė rrushit tė zi ishin mė
tė avancuar nė mėsim. Me anė tė kėtij eksperimenti pėrforcohet kujtesa
afatshkurtėr dhe zhvillohet kujtesa e heshtur qė i pėrket njė vendi.
Sipas
rezultateve tė studimit me anė tė frutave dhe zarzavateve tė pasura me
antidoksan dhe lėngjeve tė tyre 100% natyrale mbrohet funksioni i
informacionit.

Ēfarė janė fantazitė seksuale
Fantazitė
seksuale janė ėndrra, vizione imagjinate, mendime tė cilat do tė donit
tė ktheheshin nė realitet. Fantazitė e ēdokujt kanė njė nivel tė
caktuar. Fantazia ėshtė njė pjesė thelbėsore e natyrės njerėzore.
Fantazia aktive shihet se diēka shumė e shėndetshme tek fėmijėt, njė
fazė e cila tek disa njerėz nuk kalohet kurrė. Shumė individė e kanė tė
pamundur tė fantazojnė. Edhe nėse njė njeri pėrpiqet tė ndrydhė
imagjinatėn e tij gjatė ditės, tė gjithė pasionet e tij tė
pandėrgjegjshme do tė shfaqen gjatė fjetjes.
Tė kuptosh
fantazitė

Ka njė linjė tė gjatė tė shijeve personale tė
fantazisė seksuale, shtiu siē mund tė ketė shije tė ndryshme pėr gjatė
ta ndryshme. Disa njerėz mund tė ndihen nė siklet pėr fantazitė e tyre,
duke menduar se po mendojnė diēka tė papranueshme nga tė tjerėt, nga
shoqėria qė i rrethon. Fantazitė seksuale mund tė shprehin njė aspekt tė
mendjes se papėrgjegjshme tė njeriut. Pėr shembull, fantazitė pėr tė
qenė tė bindur apo pasivė mund tė lidhen drejtpėrdrejt me dėshirėn pėr
tė eksperimentuar njė nxitje tė lartė seksuale pa pėrgjegjėsi personale.
Zakonisht imagjinohet pėr diku ku ėshtė e pamundur t’i realizosh ne
jetėn reale, si pėr shembull imagjinata pėr tė kryer seks nė vende
publike, apo me njė person tė veēantė. Ndonjėherė kėto fantazi vijnė nė
mendjen e njeriut pikėrisht sepse janė tė pamundura nė jetėn reale.

fantazosh pėr njerėzit

Disa njerėz shqetėsohen sepse
fantazojnė pėr dikė tjetėr, i cili nuk ėshtė partneri i tyre duke
menduar kėtė si njė akt tradhtie, duke besuar verbėrisht se kjo ėshtė
njė dėshirė qė nuk tregon aspak besnikėri. Nė fakt ky ėshtė njė rast
shumė i rrallė. Tė dhentat tregojnė se personat tė cilat kanė kėtė lloj
fantazie janė mė tė lumtur, mė tė dashuruar dhe kanė njė lidhje mė tė
besueshme. Nė kėtė mėnyrė mendja zbulon vende qė trupi nuk ka aspak nė
mend t’i vizitojė.
Vlerat e fantazisė
Seksi
fillon nė tru. Kėshtu qė njė imagjinatė aktive mund tė nėnkuptojė se
jeni gati pėr seks pėrpara se njė tregues fizik ta vėrtetojė kėtė gjė.
Nė kėtė mėnyrė dėshira dhe nxitja seksuale janė nė njė nivel mė tė
lartė. Disa njerėz besojnė se njė imagjinatė seksuale aktive mund tė
jetė baza pėr tė pasur njė marrėdhėnie seksuale shumė tė larmishme si nė
romantizėm edhe nė seks. Kjo mund t’u vijė nė ndihmė nė mėnyrė tė
veēantė partnerėve tė cilėt nuk kanė karakterin e aventurierit. Por nga
ana tjetėr, nėse mendoni se tė eksperimentoni nė shtrat ėshtė njė
eksperiencė e sikletshme, fantazia ju ofron mundėsinė tė lini tė lirė
imagjinatėn tuaj dhe tė bėni atė qė nuk do ta kishit menduar asnjėherė.
Fantazia seksuale mund tė pėrdoret si njė arenė praktike ku mund tė
ndėrtoni besimin pėrpara se tė nisni diēka mė tė fortė. Nė terapitė
fizikoseksuale imagjinata pėrdoret zakonisht pėr tė bllokuar mendimet
negative. Nėse gjatė njė takimi seksuale vini re se mendja juaj mendon
gjithmonė pėr gjėra tė kėqija, aspak joshėse dhe eksituese , fantazia
mund tė jetė njė zgjidhje shumė e mirė pėr t’u ripėrqėndruar nė
kėnaqėsinė seksuale.
Pse ėshtė i rėndėsishėm komunikimi

tė shumtėn e rasteve meshkujt nė komunikimet e tyre me femrat, njė gjė e
thonė e njė gjė tjetėr nė realitet e mendojnė. Pėr tė qenė e suksesshme
nė pushtimin dhe mbajtjen e mashkullit qė e doni, analizoni me kujdes
fjalėt qė i thotė duke mos i lejuar nė anėn tjetėr imagjinatės tuaj qė
tė krijoj fotografi joreale nė kokė. Kur mashkulli thotė se nuk ka kohė
tė mjaftueshme dhe se vėrtet ėshtė i zėnė me punė, atėherė nė raste tė
shpeshta ai mendon, "Nėse paraqitem se jam i zėnė me punė, do tė fitoj
pak hapėsirė dhe ajo do tė pėrpiqet qė diku tjetėr tė kėrkoj argėtim".
Nėse mashkulli ju thotė: Do tė telefonoj mė vonė, mos e lini me kaq.
Nėse mė vonė nuk ju ka thirrur, provoni ju ta thirrni. Nė ēastin kur
duhet tė telefonojnė njė vajzė, meshkujt hasin nė shumė pengesa psikike.
Kėtė nuk duhet ta merrni seriozisht ngaqė aftėsia e koncentrimit te
meshkujt ėshtė e kufizuar pėr kėto gjėra. Nėse gjithsesi dėshironi t'ju
lajmėrohet, duhet tė pėrpiqeni t'i leni diēka nė kujtesė tė tij, qė
vazhdimisht do ta pėrkujtoj nė ju.
Nėse dėgjoni qė njė mashkull ju
thotė: "Mė duhet pak hapėsirė", atėherė me seriozitet duhet ta kuptoni
kėtė theksim tė tij. Nė tė vėrtet me atė thėnie ai dėshiron qė nė mėnyrė
pak mė njerėzore t'ju thotė: "Pse nuk zhdukesh diku larg syve tė mi sė
paku pėr njė kohė".

Si mund tė pėrmirėsohet jeta seksuale
Selli,
29 dhe Tomi 31 vjeē, kanė mė shumė se njė muaj qė janė martuar por
megjithatė jeta e tyre seksuale ėshtė shumė e tendosur. Tomi tregon se
kur ata filluan tė frekuentoheshin kur bėhej fjala pėr seks nuk dinin tė
ndaleshin, por tani janė shumė tė lumtur nėse bėjnė seks njė herė nė
muaj. Duke mos qenė e pėrhershme jeta e tyre seksuale ėshtė kthyer nė
rutinė dhe pa fantazi. Jeta e tyre seksuale filloi tė humbte sidomos pas
lindjes sė vajzės sė tyre 10 muaj mė parė. Tomi filloi t’i kushtonte aq
shumė vėmendje vajzės, dhe e la totalisht nė plan tė dytė
bashkėshorten. Pėr shkak tė insistimit tė babait, vajza vazhdonte tė
flinte nė dhomėn e prindėrve dhe megjithėse ai e pranonte se prezenca e
saj aty i pengonte ata tė kryenin marrėdhėnie sipas dėshirės, ai nuk
pranonte qė ajo tė shkonte nė njė dhomė tjetėr. E gjitha kjo ka pasur
edhe ndikimin nė dėshirėn e tij seksuale. Ai shqetėsohej se nėse gjėrat
nuk ndryshonin Selli do tė kėrkonte diku tjetėr atė qė ai nuk i ofronte.
Vetėm pas njė trajtimi me psikologė, Tomi pranoi qė vajza tė flinte nė
njė dhomė tjetėr. Nė njė periudhė shumė tė shkurtėr kohore pa dyshim qė
pati shenja pėrmirėsimi. Tomi dukej sikur kishte rilindur dhe pas
eksperimentimit tė disa pozicioneve tė reja ideja e tė pasurit vajzėn
larg nuk i dukej mė aq e keqe.
Dyshimet pėr jetėn seksuale
Olivia
36 vjeē dhe Simoni 36 vjeē,kanė 4 vjet qė jetojnė bashkė dhe kane njė
vajzė tė quajtur Amelia. Jeta e tyre seksuale ishte shumė e kėnaqshme
dhe spontane dikur por tani duket si mbetja e njė fushe beteje. Ēarjet
filluan njė vit pas lidhjes sė tyre kur Simoni filloi tė bėhej mė pak i
tėrhequr seksualisht dhe ndaloi sė bėri seks oral me Olivian me
justifikimin qė ishte i pisėt dhe johigjenik. E refuzuar pa asnjė
arsye,Olivia iu kundėrpėrgjigj dukė i mohuar atij ēdo lloj forme tė
seksit oral. Por gjendja u pėrkeqėsua kur Olivia nisi tė dyshonte se ai
kishte njė grua tjetėr. Kjo mungesė besimi ishte shumė shkatėrruese pėr
ēiftin dhe ata pohonin se vajza ishte arsyeja qė ata qėndronin bashkė.
Ccifti kėrkoi ndihmė terapeutike ,por pėrpos tė gjitha kėshillave qė
mirėn nga specialistėt Simoni nuk bėri asnjė ndryshim. Nisur nga ky
insistim dhe pasivitet i tij Olivia vendosi tė marrė divorcin,dhe tė
gjejė dikė qė ta kėnaqė nė krevat.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Fruti qė ndalon humbjen e kujtesės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog