Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Tė rinjtė, shumė pak tė informuar pėr seksin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Tė rinjtė, shumė pak tė informuar pėr seksin   16.04.11 23:50

Tė rinj, tė pakujdesshėm dhe konfuzė pėr seksin. Rreth 55 pėr qind e
pilulave tė urgjencės nėpėr farmaci blihen nga tė rinjtė. Alarmi i
mjekėve: 27% e adoleshentėve nuk pėrdorin prezervativ.

Janė tė
pasionuar pas teknologjisė, njohės tė mirė tė realitetit virtual mė
shumė se tė trupit tė tyre. Navigojnė nė rrjet si profesionistė, por nė
dashuri dhe seks improvizojnė dhe rrezikojnė shumė. Janė kėta
adoleshentėt europianė tė shekullit tė ri: 27 pėr qind e tyre nuk pėrdor
fare masa mbrojtėse dhe kjo pėrqindje shkon nė 35 kur flitet pėr
vajzat. Rezultatet shihen, mjekėt japin alarmin nė spitalet ku ēdo
fundjavė mbėrrijnė me dhjetėra vajza tė trembura pėr tė marrė pilulėn e
urgjencės, ndėrsa janė shtuar sė tepėrmi sėmundjet seksuale mes tė
rinjve. Nė vend qė tė informohen mė shumė pėr tė mbrojtur veten e jo tė
rrinė gjithė ditėn nė ēat, tė rinjtė europianė po mbėshteten gjithmonė e
mė shumė te kėto pilula, qė nė vitet e fundit po pėrjetojnė njė bum tė
paparė shitjesh. Ato blihen dhe shiten nė 55 pėr qind tė rasteve nga
minorenėt. Adoleshentė tė frikėsuar me ide konfuze nė fushėn e seksit qė
shkojnė pėr tė kėrkuar pilulat e emergjencės, ka parė shumė edhe
profesor Emilio Arisi. “Duhet tė thyhen me ēdo kusht barrierat e
injorancės. Kjo, sepse kam dėgjuar tė rinj se ishin tė bindur qė “Coca
Cola” ishte si njė lloj kontraceptivi, nėse bėnin dashuri nė kėmbė nuk
mbeteshin shtatzėnė dhe se njė pije me limon shpėtonte nga pasojat njė
raport tė pambrojtur”, tregon ai. Ai ua vė fajin institucioneve dhe
mungesės sė lėndėve tė edukimit seksual nėpėr shkolla.

"Bumi i
pilulės sė urgjencės lidhet edhe me faktin se shumė prindėr nuk janė nė
gjendje t’u flasin fėmijėve pėr masat mbrojtėse tė seksit”, tregon
profesor Carlo Flamigni, i cili ka shkruar edhe njė libėr pėr rreziqet e
kėtij ilaēi qė merret pa rekomandimin e mjekut. "Tė rinjtė shkojnė te
kėto pilula, sepse nuk kanė edukimin e nevojshėm dhe sepse brezi i
vjetėr nuk i pėrdor shumė pilulat apo kontraceptivėt. Vetėm nė vendet e
Europės Veriore kjo pėrqindje ėshtė shumė e lartė. Kėshtu, mesazhi qė u
transmetohet tė rinjve nė familje ėshtė i gabuar, ai mund tė thotė se
pilulat tė bėjnė keq, tė shėndoshin. Kėto janė tė gjitha tė pavėrteta”.
Kėshtu adoleshentėt vendosin tė bėjnė me kokėn e tyre pa marrė parasysh
rreziqet. Profesoresha Alessandra Graziottin, drejtoreshė e spitalit
gjinekologjik nė klinikėn San Raffaele nė Milano, shpjegon se bumi i
pilulės sė urgjencės lidhet edhe me faktin se vetė ne mė tė rriturit nuk
u kemi mėsuar tė rinjve ndjenjėn e pėrgjegjėsisė edhe kur flitet pėr
marrėdhėniet seksuale. Ata duhet tė jenė pėrgjegjės pėr shėndetin e tyre
tani dhe nė tė ardhmen. Me pak fjalė adoleshentėt qė bėjnė dashuri
duhet tė mendojnė se nė tė ardhmen do tė bėhen prindėr, prandaj tė
mbrohen me ēdo kusht nga sėmundjet”.

Mė i kuptueshėm me tė rinjtė
ėshtė edhe psikologu Charmet: "Ėshtė e vėshtirė pėr mė tė rinjtė qė nuk
kanė shtėpi tė tyren, as raporte tė qėndrueshme, tė programosh takime
pėr t’u mėsuar rreth mbrojtjes. Megjithatė ėshtė e vėrtetė se tė rinjtė
ndihen imunė pėrballė rreziqeve dhe nuk kanė pėrgjegjėsi pėr veprimet qė
bėjnė”. Ndryshe nga Europa, ndėrgjegjėsimi i brezit tė tė rinjve nė
Amerikė ėshtė pėr t’u vlerėsuar. Vite tė tėra fushatė sensibilizimi kanė
ēuar nė bumin e pėrdorimit tė prezervativėve mes tė rinjve qė tashmė e
lidhin eksperiencėn e parė seksuale me konceptin e mbrojtjes: 79 pėr
qind e tė rinjve mes moshės 14 deri nė 17 vjeē pėrdorin rregullisht
prezervativė, kundrejt 25 pėr qind tė tė rriturve.

Nė ēiftet e
adoleshentėve tė dashuruar studiuesit kanė gjetur se secila palė shpesh e
pėrdor seksin si njė mjet pėr tė mbrojtur lidhjen e tyre. Shpesh ata
pranojnė kėrkesat seksuale tė partnerėve tė tyre, qė ata tė jenė tė
lumtur dhe tė mos kenė ndėrmend tė largohen. "I dashuri im duket mė i
lumtur pasi bėjmė seks. Ai kalon shumė kohė me mua, gjė qė i largon nga
mendja mendimet pėr tė shkuar me njė dikė tjetėr", tregon njė
17-vjeēare. Kjo mund tė pėrdoret nga vajzat edhe si njė strategji pėr ta
bėrė partnerin tė mendojė se ėshtė i kėnaqur nga jeta e tij seksuale.
Shumė vajza tė pėrfshira nė studim, sidomos, pranuan se i praktikonin
njohuritė e tyre erotike si njė motiv pėr tė fituar pėrvojė. Disa thanė
se dėshironin tė kishin eksperiencė, me qėllimin e vetėm qė tė mos
ndiheshin inferiore dhe "tė pamėsuara": "Herėn e parė qė shkova me njė
mashkull isha 19 vjeēe dhe mendova se ishte koha e duhur pėr tė mėsuar
rreth seksit. Kjo do mė ndihmonte se si tė veproja herės tjetėr", tregon
njė vajzė.

Shqip

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Tė rinjtė, shumė pak tė informuar pėr seksin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tė njihemi me njėri tjetrin :: Rinia Shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs