Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

  Pesė kėshilla pėr tė jetuar 100 vjeē

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Pesė kėshilla pėr tė jetuar 100 vjeē    17.04.11 22:22

Nė Japoni ėshtė njė ishull, ku tė kalosh mė shumė se 100 vjeē ėshtė njė
gjė e zakonshme. Kjo ndodh nė Okinaua, ku banorėt jetojnė mesatarisht 82
vjeē, por shumė e kalojnė edhe shekullin.

Shkencėtarėt pyesin
veten prej kohėsh se pėrse nė kėtė ishull jetohet shumė mė gjatė se nė
vendet e tjera dhe ndonėse nuk kanė arritur ende tė gjejnė njė pėrfundim
shkencor, dieta ushqimore e ishullit duket se ėshtė shpjegimi i vetėm.

Siē
tregon e pėrditshmja ruse “Pravda”, banorėt e ishullit prej kohėsh
mėsojnė qė tė mos e kėnaqin asnjėherė oreksin e tyre dhe ndjekin njė
dietė rigoroze prej 1 800 kalorish nė ditė.

Yndyrrat janė shumė
tė rralla nė gatim, ndėrsa perimet shumė tė shpeshta. Nevojat e
popullsisė pėr mish plotėsohen pothuajse vetėm me gjuajtjen nė det,
ndėrsa pėrdoren nė masė disa erėza tė veēante dhe produkte tė tjera
aromatike.

Nė bazė tė dietės sė Okinauės, studimi nxjerr pesė
kėshilla, tė cilat janė provuar nė praktikė (por jo nė teori), se
ndikojnė dukshėm nė zgjatjen e jetės.

1. Ha pak – Ėshtė e
rėndėsishme qė tė mos ngopesh asnjėherė kurrė. Banorėt e Okinauės
konsumojnė rregullisht vetėm 80% tė nevojave tė tyre kalorifike ditore.

2.
70% perime, 30% peshk – Orizi dhe ēaji janė ēdo ditė tė pranishėm, por
sekreti i vėrtetė i jetėgjatėsisė sė Okinauės qėndron tek pjatat e
pėrbėra nga 70% perime dhe 30% peshk.

3. Kufizimi i mishit tė kuq
– Njė prej arsyeve pėrse jetėgjatėsia ėshtė shtuar kaq shumė, lidhet me
uljen e dukshme tė sėmundjeve kardiovaskulare. Moskonsumimi i mishit tė
kuq dhe ynrryrrave tė rrezikshme luan njė rol vendimtar.

4.
Lėvizja e vazhdueshme – Jeta nė qytetin e vogėl tė ishullit ėshtė
ndėrtuar nė mėnyrė tė tillė qė banorėt ecin gjatė tė gjithė kohės.
Pėrmasat e qytetit e favorizojnė ecjen, gjė qė nuk ndodh nė metropolet e
tjera tė mėdha japoneze.

5. Pushimi – Ėshtė e rėndėsishme tė
mėsohet se cilat janė limitet e trupit tonė dhe ato duhen respektuar. Nė
Okinaua, zonat e relaksit nė qytet janė tė mėdha dhe ato ndodhen edhe
nė vendet e punės apo shtėpitė e banorėve. /top channel

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Pesė kėshilla pėr tė jetuar 100 vjeē
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs