Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Gjithēka qė duhet tė dini pėr 77 sėmundje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Gjithēka qė duhet tė dini pėr 77 sėmundje   26.05.10 21:28

Sa sėmundje kanė arritur qė tė zbulojnė mjekėt nė organizmin e njeriut?
Tė paktėn sipas shkencės bashkėkohore janė 76 sėmundje apo simptoma qė
dėmtojnė trupin e njeriut. Por cilat janė kėto sėmundje dhe organet qė
preken mė shumė, cilat janė shkaktarėt e tyre dhe mėnyrat sesi shfaqen
ato. Gazeta "Tirana Observer" pėr herė tė parė sjell nė formė tė
pėrmbledhur gjithēka qė duhet tė dini pėr 77 sėmundjet qė prekin trupin
e njeriut. Duke filluar nga organet mė tė rėndėsishme siē janė zemra,
stomaku, mushkėritė, veshka, e deri tek organelet e ndryshme qė
shkaktojnė shqetėsime. Nė kėtė suplement janė sqaruar tė gjitha
sėmundjet me emėrtimet e tyre nė gjuhėn shkencore dhe atė popullore me
njė fjalor tė qartė nė shqip. Ēdo sėmundje shpjegohet me kuptimin e saj
tė plotė nė gjuhėn shqipe dhe emėrtimi i njohur i tyre, duke treguar
edhe simptomat pėrkatėse me tė cilat ato shoqėrohen, si dhe disa
kėshilla qė duhet tė ndiqen nga tė gjithė ata njerėz qė shfaqin kėto
simptoma. Tė gjithė grupmoshat kalojnė shqetėsime tė ndryshme
shėndetėsore dhe simptomat e variantet e shfaqjes sė sėmundjeve janė nga
mė tė larmishmet, pėr kėtė duhet krijuar njė "kulturė" parėsore pėr tė
qenė tė njohur paraprakisht me to. Sėmundjet e ndryshme qė prekin
njeriun dhe dėmtojnė organet e trupit, apo ērregullojnė mirėfunksionimin
e tyre, duhet mė parė tė njihen simptomat dhe tė ndiqen kėshillat
paraprake para se t’u drejtohemi mjekut. "Tirana Observer" jep njė
pėrmbledhje tė kėtyre sėmundjeve, simptomat mė tė cilat ato shfaqen dhe
kėshillat qė duhet tė ndiqen nė njė suplement prej 6 faqesh.

1-
Zemra
Ėshtė organi qendror i sistemit tė qarkullimit tė gjakut te
njeriu dhe tė kafshėt, nė trajtėn e njė koni, muskulor me majė poshtė,
qė gjendet nė anėn e majtė tė zgavrės tė kraharorit nė mes tė mushkėrive
nė pjesėn e majtė e kraharorit. Ky organ i disa kafshėve qė pėrdoret
pėr ushqim. Sėmundjet mė tė vėshtira pėr t’u kuruar dhe qė preknin
njerėzit qoftė edhe nė befasi lidhen pikėrisht me kėtė organ jetėsor.

2-
Zorra
Pjesė e aparatit tretės tė njeriut a tė kafshėve, nė trajtėn e
njė gypi tė mishtė, tė gjatė e tė ngushtė, qė fillon nga stomaku,
pėrdridhet disa herė nė bark e mbaron nė tė ndenjurat. Zorra e hollė
pjesa e kėtij organi nga stomaku deri te zorra e trashė. Zorra e trashė
pjesė e kėtij organi nga zorra e hollė deri te tė ndenjurat. Zorra e
verbėr pjesė mbeturinore qė ndodhet nė krye tė zorrės sė trashė dhe ka
trajtėn e njė krimbi.

3- Veshi
Secili nga dy organet e
dėgjimit, qė gjenden nė tė dy anėt e kokės te njeriu dhe kafshėt e
larta; pjesa e jashtme prej kėrceje, llapa e kėtyre organeve. Veshėt
lidhen ngushtė me aftėsinė e njeriut pėr tė dėgjuar ndjeshmėria e
organit tė dėgjimit, aftėsi e veēantė e njeriut pėr tė kapur e pėr tė
riprodhuar tingujt. Dėmtimi i njėrit prej kėtij organi nuk lidhet
domosdoshmėrish edhe me tė dytin.

4- Veshka
Veshkė quhen
secila prej dy pjesėve tė organit ku pėrftohet ujėt e hollė, qė kanė
trajtėn e njė fasuleje tė madhe dhe qė ndodhen nė tė dy anėt e shtyllės
kurrizore, afėr mesit, te njeriu dhe tė kafshėt; ky organ tek disa
kafshėve pėrdoret edhe si ushqim mjaft i shėndetshėm pėr njerėzit. Nė
rastin e ndėrlikimit tė njėrės prej veshkave njeriu mund tė jetojė edhe
me veshkė artificiale , e cila ėshtė njė aparat i ndėrlikuar qė bėn
punėn e veshkės kur kėtė e operojnė ose kur ėshtė e sėmurė.

5-
Tėmthi
Secila nga dy pjesėt e sipėrme anėsore, tė sheshta ose pak tė
futura, tė kokės sė njeriut qė ndodhen pėrtej vetullave ndėrmjet ballit,
faqeve dhe veshėve. Tėmthi jep dhimbje tipikisht nė hipokondrin e
djathtė, poshtė brinjėve. Nganjėherė, kur irritohet pjesa e diafragmės
qė ka kontakt me tėmthin, dhimbja ndiehet edhe nė shpatullen e djathtė
(diafragma inervohet nga nervat c3-c4-c5, ashtu si dhe shpatulla).

6-MUSHKĖRIA
Secila
nga dy pjesėt e organit kryesor tė frymėmarrjes, qė gjendet nė
kraharorin e njerėzve e tė kafshėve kurrizore dhe qė pėrbėhet prej
indesh tė veēanta, nė ngjyrė tė zbardhėlleme e si sfungjer e shėrben pėr
pastrimin e gjakut e pėr pasurimin e tij me oksigjen. Sėmundjet e
mushkėrisė janė thuajse tė njėjta me ato tė organit fqinjė, mėlēisė,
vetėm se nė rastin e mushkėrive janė mė tė rrezikuara ata njerėz qė
jetojnė nė ambiente tė ndotura, qė konsumojnė duhan apo alkool nė mėnyrė
tė vazhdueshme.

7- Tiroidja
Tiroidja ėshtė njė gjėndėr me
sekrecion tė brendshėm qė ndodhet poshtė Mollės sė Adamit. Ajo merr
pjesė nė metabolizmin e organizmit dhe tė gjitha hormonet e saj i derdh
direkt nė gjak. Nė vendin tonė tejkalohet kriteri pėr ta quajtur kėtė
sėmundje epidemike, pasi ajo gjendet nė mbi 80 pėr qind tė popullatės,
ndėrsa sipas UNICEF-it nė 97 pėr qind tė njerėzve tė studiuar kishte
mangėsi nė sasinė e pėrvetėsimit tė jodit. Mungesa e jodit ėshtė
pikėrisht zanafilla e strumės, qė kohėt e fundit njihet me njė emėr tė
vetėm, Sindroma e Deficiencės Jodike.

8- Truri
Pjesa qendrore e
sistemit nervor tė njerėzve dhe kafshėve, qė pėrbėhet nga njė lėndė e
butė me ngjyrė tė bardhėlleme, e cila mbush kafkėn dhe ėshtė e
mbėshtjellė me tri cipa; lėnda e pėrhime e kėsaj pjese tė sistemit
nervor si qendėr e shqisave; e veprimtarisė mendore, e ndijimeve dhe e
lėvizjeve tė vullnetshme; organi i tė menduarit te njeriu. Pjesa
kryesore e sistemit nervor tė njeriut si qendėr e tė menduarit, aftėsia
mendore pėr tė gjykuar pėr tė arsyetuar a pėr tė kuptuar realitetin qė
na rrethon; gjendja mendore e njeriut; mendja.

9- Stomak
Pjesa
kryesore e aparatit tretės te njeriu dhe te kafshėt, qė ndodhet nė
pjesėn e sipėrme tė barkut, fill pas kapėrcellit dhe qė ka trajtėn e njė
traste muskulore, nė tė cilėn bluhet ushqimi.
Sistemi i tretjes i
pėrbėhet nga elementė dhe organe tė rėndėsishėm, si goja, gjėndrat e
pėshtymės, gjuha, gryka, stomaku, mėlēia dhe pankreasi, funksionon nė
nivel kompjuterik. Ky sistem qė drejtohet automatikisht, dėmtohet si
pasojė e aktivitetit njėzetekatėrorėsh, shpesh edhe si pasojė e
nervozizmit dhe ushqyerjes sė gabuar.

1- Pagjakėsia
Dobėsi e
pėrgjithshme e organizmit, e cila vjen nga pakėsimi i rruazave tė kuqe
tė gjakut, anemi. Pagjak: Qė nuk ka aq gjak sa duhet, qė vuan nga
pagjakėsia; qė ėshtė i dobėt dhe i zbehtė, qė ka pamje tė sėmurė pėr
shkak tė mungesės sė gjakut; anemik.

Simptomat:
1- Lodhje,
takikardi, zbehje, janė simptomat e anemikėve
2- Anemikėt duhet tė
konsumojnė spinaq dhe barėra jeshile, fruta mė vitaminė C, lėng karotash
3-
Anemia zakonisht kurohet me metoda te zakonshme, si ilaēet.
4-
Anemia shkaktohet si pasojė e njė ushqimi tė keq

2- Pagjumėsi
Mungesa
e gjumit tė rregullt pėr shkak tė sėmundjeve ose tė shqetėsimeve tė
ndryshme. Gjendja e njeriut qė nuk ka fjetur fare a qė nuk ėshtė i
ngopur me gjumė. Pagjumėsia mund tė jetė me pasoja negative pėr
shėndetin dhe mirėqenien.

1- Pagjumėsia ndikon nė funksionet bazė
tė organizimit
2- Ndikon nė metabolizmin e glukozės, nė sekrecionin e
insulinės
3- Nė funksionimin e gjėndrave tiroide, nė sistemin imun
4-
Pagjumėsia mund tė jetė shkak pėr sėmundje tė zemrės, kancerit

3-
Pankreasi
Gjėndėr e zgjatur, nėn stomak, nė tė majtė, e cila nxjerr
njė lėng qė derdhet nė zonė e thithet nga rremat e gjakut dhe njė lėng
tjetėr qė ndihmon nė tretjen e ushqimeve. Dėmtimi i kėsaj gjėndre
shoqėrohet me ērregullime nė organizmin e njeriut.

1- Pėrdorimi i
alkoolit ėshtė shkak pėr dėmtimin e pankreasit
2- Mbipesha shkakton
dėmtime tė pankreasit
3- Nga dėmtimi i pankreasit shkaktohen:
pankreatit i thjeshtė, nekrotik ose hemorragjik
4- Ai shkakton
tumoret, cistet, diabetin dhe gurėt nė veshka

4- Paraliza
Humbje
e plotė ose e pjesshme e aftėsisė sė njė gjymtyre a tė njė organi pėr
tė lėvizur, pėr tė vepruar a pėr tė ndier, e cila shkaktohet nga njė
sėmundje qė godet sistemin nervor. Kjo sėmundje qė dėmton sistemin
nervor quhet Paraliza cerebrale.

1- Paraliza cerebrale pėrdoret
pėr ērregullimet neurologjike
2- Ndikon nė aftėsinė e trurit pėr tė
kontrolluar muskujt
3- Paraliza cerebrale ndodh pėr shkak tė
dėmtimeve tė trurit
4- Mund tė krijojė vonesa mendore, probleme tė
dėgjimit, shikimit

5- Pėrdhesi
Sėmundje qė shfaqet me pezmatim
tė kyēeve e tė mishrave, me dhembje e me dridhje; reumatizmi; cermė.
Kjo sėmundje mund tė jetė e trashėgueshme, por pėr shfaqjen e saj mund
tė ndikojnė edhe faktorė tė tjerė siē janė stresi, alkooli, sėmundje tė
tjera, etj.

1- Trashėgimia gjenetike rrit mundėsinė pėr t’u
sėmurur nga pėrdhesi
2- Kombinimi stres dhe alkool mund tė nxisė
shfaqjen e tij
3- Shkak mund tė jenė sėmundje te tjera, tensioni i
lartė
4- Rritja nė peshė si faktor ndikues, mosha

6- Zgjeba
Sėmundje
ngjitėse e lėkurės te kafshėt dhe te njerėzit, qė shkaktohet nga njė
parazit dhe zakonisht shfaqet mes gishtave, nė bark, nė kurriz, nė
kofshė, etj. Me puērra me ujė e me kore, tė cilat kruhen shumė; kromė.

1-
Shkaktarė janė polenėt e luleve, mykrat, pluhurat
2- Njė sėrė
substancash qė shkaktojnė dermatitet e kontaktit
3- Janė
bashkėshoqėruese tė rasteve tė astmės ose bronkiteve
4- Fytyra,
duart, pjesa e dekoltesė preken mė shumė

7- Verdhėza
Sėmundje
ngjitėse qė dėmton sidomos mėlēinė e zezė dhe I jep lėkurės e syve tė tė
sėmurit ngjyrė tė verdhė. Kjo sėmundje e njohur ndryshe nė gjuhėn
mjekėsore si Hepatit ėshtė njė infeksion i mėlēisė dhe mund ta dėmtojė
rėndė kėtė organ.

1- Verdhėza ėshtė njė infeksion i mėlēisė
2-
Simptomat janė tė marrurit mendsh, tė vjella, lodhje
3- Virusi
qėndron nė trup dhe mund tė dėmtoj rėnde mėlēinė
4- Virusi
transmetohet nėpėrmjet gjakut ose sekrecioneve tė trupit

8-
Veremi
Sipas fjalorit tė gjuhės shqipe, veremi ėshtė sėmundja e
tuberkulozit. Ky ėshtė emėrtimi nė gjuhėn popullore i kėsaj sėmundje
kronike qė prek mushkėritė. Simptomat me tė cilat ajo shfaqet janė ethe,
temperaturė, rėnie nė peshė, kollė e fortė, etj.

Simptomat
1-
Temperaturė,ethe, humbje tė energjisė, lodhje
2- Rėnie nė peshė,
humbje e oreksit, tė pėrziera
3- Djersitje, nė pjesėn mė tė madhe tė
rasteve natėn
4– Kollė e fortė e vazhdueshme qė zgjat 3 javė ose mė
shumė.

9- Skizofrenia
Sėmundje e rėndė mendore, qė shfaqet me
dyzim tė botės sė brendshme tė sė sėmurit pėr shkak tė ērregullimeve nė
bashkėrendimin e proceseve psikike dhe qė sjell rėnien e veprimtarisė
psikike e paaftėsinė pėr tė vepruar nė pėrputhje me realitetin.

1-
Dėmtimi i perceptimit, dėmtimi i ndjenjės sė unit dhe tė vullnetit
2-
Shumė persona me skizofreni manifestojnė reagime emocione anormale
3-
Dėmtimi i marrėdhėnieve dhe i sjelljes
4- Skizofreni ka shumė
vėshtirėsi nė shoqėrimin me tė tjerėt

10- Ulcera
Puēėrr qė del
nė sipėrfaqen e lėkurės ose nė cipėn e njė organi dhe qė mbyllet me
vėshtirėsi; sėmundje qė shkaktohet nga dalja e kėtyre puērrave sidomos
nė stomak. Mė tė prekur nga kjo sėmundje janė meshkujt.

1- Ulcera
nė stomak shfaqet nė formė plagėsh rrethore tė malcuara
2- Shpesh e
qelbėzuar nė sipėrfaqen e brendshme tė mukozės sė stomakut
3- Ēon nė
gangrenė tė indeve
4- Meshkujt kapen mė shpesh nga ulcera nė stomak.

11-Urthi
Sėmundje,
e cila shkatėrron kallinjtė e tė lashtave, duke bėrė qė kokrrat e tyre
tė zbuten e tė mbushen me njė pluhur tė zi qė mban erė tė keqe.
Djegėsira qė ndjejmė nė grykė nga thartira qė vjen prej stomakut. Mė
djeg urthi.

1– Ndjesia si djegie nė mes tė kraharorit
2- Vjen
zakonisht si ndjesi pas konsumimit tė ushqimit
3- Ndodh periodikisht
me tė njėjtėn frekuence ose variable
4– Ndjesia pėr tė vjellė

12-
Tifoja
Sėmundje ngjitėse, e cila shkaktohet nga njė mikrob qė hyn nė
organizėm me anė tė ujit tė papastėr, tė ushqimeve, etj. Tifoja e
zorrėve, tifo qė shkakton plagė nė zorrė. Tifoja e morrit, tifo qė
shkaktohet nga pickimi i morrit tė kuq dhe qė shfaqet me disa njolla tė
kuqe nė trup.

Simptomat
1- Simptomat janė dhembje barku,
kyēesh, tė vjella, temperaturė e lartė
2- Preken kryesisht fėmijė, tė
rinj dhe tė moshuar,
3- Simptomat mund tė fillojnė brenda disa orėve
ose disa ditėve
4- Simptomat mund tė zgjasin pėr 24-48 orė, por edhe
njė javė

13- Tensioni
Fuqi me tė cilėn enėt e gjakut, duke
pėrballuar shtypjen qė lind gjatė kalimit tė gjakut nė to, e shtyjnė atė
nė tė gjithė pjesėt e trupit; sėmundje qė shkaktohet nga shkalla e
lartė ose e ulėt e kėsaj fuqie dhe nga humbja e elasticitetit tė enėve
tė gjakut.

Simptomat
1- Dhimbje koke, sidomos nė mėngjes,
gumėzhitje tė veshėve
2- Marramendje, gjak nga hundėt, depresion pa e
ditur shkakun
3- Personi ėshtė i shqetėsuar dhe i irrituar
4-
Skuqje e fytyrės, ndjenja tė fikėti

14- Pneumoni
Sėmundje e
mushkėrive ( mahisje e hojėzave tė tyre), qė shkaktohet nga disa lloje
mikrobesh dhe qė shfaqet me zjarrmi tė madhe, me tė rrahura tė shpeshta
tė pulsit, me dhembje tė forta nė gjoks dhe me kollė; ftohje. Nė gjuhėn
popullore quhet tė ftohtėt.

1- Pacientet me pneumoni kanė kollė,
dhimbje pleurave
2- Frymėmarrje sipėrfaqėsore dhe temperaturė tė
lartė
3- Tek tė rinjtė shfaqet me kollė tė thatė, tė vjella, dhimbje
barkut, ndjenje lodhje.
4- Tek tė moshuarit shfaqet me anoreksi,
konfuzion, lodhje

15- Tuberkulozi
Sėmundje ngjitėse e kronike,
qė shkaktohet nga njė mikrob i quajtur “bacili i kokut” dhe qė prek
mushkėritė ose ndonjė organ tjetėr tė trupit, ndishku, kolla e keqe. Mė
tė predispozuar pėr t’u prekur prej saj janė tė rriturit dhe tė
moshuarit.

1- Sistemi i dobėt imunitar
2- Tė rriturit dhe tė
moshuarit preken mė tepėr nga tuberkulozi
3- Abuzimi me alkoolin apo
droga ndikojnė nė shfaqjen e tij
4- Tė ushqyerit keq ndikon nė
shfaqjen e tuberkulozit

16- Skleroza
Ngurtėsimi i njė organi
ose i njė indi pėr shkak tė prishjes sė pjesės qė kryen funksionin
pėrkatės dhe tė zėvendėsimit tė saj me ind lidhės. Simptomat janė
ligėshtimi nė duar apo kėmbė; ndjenja e tė qenit tė pirė (shtangur);
dridhjet; artikulimi i paqartė dhe pengesa nė shikim.

1- Skleroza
ėshtė sėmundje e rėndė e njeriut, nė sistemin nervor,
2- Skleroza
prek mė sė tepėrmi ndėrmjet moshės sė 20 dhe 40
3- Nga kjo sėmundje
vuajnė mė shumė femrat se meshkujt.
4- Skleroza ėshtė e pashėrueshme.

17-
Tumori
Rritje e tepėrt e indeve tė njė organi( tė njeriu, te kafshėt
ose te bimėt). Tumori mund tė prekė organe tė ndryshme dhe nė varėsi
nga vendi ku zhvillohet shfaq edhe simptomat. Vihet re njė shtim i
rasteve tė prekjes nga tumori nė tru.

Simptomat
1- I sėmuri
ndjen mpirje tė njėanshme tė trupit
2- Humbje tė pjesshme tė
shikimit, epilepsi tė ndryshme
3- Ndjen shtypje dhe presion nė tru
4-
Marrje mendsh, dhimbjet e koke, lodhje, humbje nė peshė

18-
Reumatizmi
Sėmundje qė shfaqet nė kyēet e gjymtyrėve, nė muskuj ose
nė pjesė tė tjera tė trupit dhe qė shoqėrohet me dhembje, me tė therura
dhe me ėnjtje. Shkaqet e sėmundjeve reumatizmale janė tė pėrgjithshme
dhe lokale, klima e ftohė ndikon shumė nė rėndimin e artrozės.

1-
Shkak ėshtė mosha e cila pėrbėn njė faktor etiologjik
2- Faktori
gjenetik, pra trashėgimia
3- Mė tė prekura janė sidomos femrat pas tė
50-ve
4- Mbipesha ėshtė faktor negativ pėr sėmundjet reumatizmale

19-
Rrudhė/rrudhosje
Vijė e pėrthyer nė lėkurėn e ballit, tė fytyrės, tė
duarve, etj; qė bėhet kur mblidhet lėkura nga mosha, nga dobėsimi, nga
vuajtjet, a nga njė ndjenje e rėndė;zhubėr. Lėkura ėshtė pjesa mė e
ekspozuar e trupin tonė ndaj faktorėve mjedisorė, prandaj meriton
kujdes.

1- Dėmtimi nga rrezet e diellit shfaqet sidomos nė
nivelin epidermik
2- Rrudhat shkaktohen nga mungesa e kolagjenit dhe
elastinės
3- Kėto substanca ruajnė elasticitetin dhe kompaktėsinė e
lėkurės
4- Duhet tė merren masa pėr trajtimin e rrudhave nė fytyrė

20-
Rrufė
Pezmatim i cipės sė brendshme tė hundės zakonisht nga tė
ftohtėt, qė bėn tė zihen hundėt e tė kullojnė vazhdimisht, dhe qė
shoqėrohet me teshtima tė shpeshta. Rrufa ėshtė njė sėmundje
simptomatike, ndaj duhet tė kurohen simptomat.

1- Fėmijėt kanė
temperaturė
2- Tė zihen hundėt e tė kullojnė vazhdimisht
3-
Shoqėrohet me tė teshtima tė shpeshta
4- Zakonisht shkaktohet nga tė
ftohtėt


21- Paludizme
Paludizme, ėshtė njė sėmundje
parazitare shumė e pėrhapur nė regjionet tropikale. Kjo ėshtė njė
sėmundje e vjetėr, e mendohet se edhe njeriu prehistorik, ka vuajtur nga
paludizmi. Nė ditėt tona, 500 milion njerėz janė te infektuar ne botė e
nga kėto, 2.5 milion vdesin nė vit e 1 milion janė fėmijė.

1-
Njeriu infektohet nga pickimi i njė mushkonje qė quhet anofel
2- Ky
parazit strehohet nė mėlēi
3- Paraziti fiton rruazat e kuqe dhe i
shkatėrron, shkakton anemi
4- Nė rraste shkakton koma, ose dėmtime nė
pjesėn e trurit

22- Tetanosi
Tetanosi ėshtė njė infeksion
toksik i ardhur nga njė bakteri qe ėshtė ne gjendje te jetoj edhe ne
mungese te oksigjenit. Kjo bakteri quhet ne latinisht Clostridium
Tetani. Personi i infektuar shpall shenjat e para mbas 4 deri nė 21 ditė
nga infektimi .

1- Fillon me lėvizje tė nervave nė pjesėn e
nofullės e dhimbje tė forta
2- Mbas 3 javėsh mund tė zhduket vetvetiu
3-
Pėr kėtė sėmundje nuk ekziston asnjė medikament
4- Nė 80 pėr qind tė
rasteve kjo sėmundje ėshtė vdekjeprurėse

34-KALLO
Pjesė e
lėkurės nė dorė apo nė kėmbė qė ėshtė forcuar nga fėrkimi ose nga tė
vrarėt (kur punojmė me vegla dore , kur na vret kėpuca etj). Kallo ėshtė
ajo lėkurė qė mblidhet e rrudhet sidomos nė thembra dhe tek mbarimi i
gishtėrinjve.

Simptomat:
1-Formohen nė vendet me fėrkim tė
lartė ku lėkura vdes shpejt dhe nuk eliminohet siē duhet.
2-Bėhen tė
dhimbshme sidomos kur mikroorganizma zėnė fole aty duke u ushqyer me
keratinėn.
3-Lėkura mblidhet dhe rrudhet nė pjesėt ku shfaqen kallo
4-Duhen
pėrdorur preparate tė posaēme pėr tė kruajtur kallon.

35-KANCERI
Sėmundje
e rėndėt qė shfaqet zakonisht me njė bullungė nė lėkurė ose nė njė
organ, e cila vjen duke u rritur dhe shkatėrron indet e tjera pėrreth;
tumor I keq qė pėrhapet me shpejtėsi nė gjithė trupin e njeriut ose tė
kafshės. Ėshtė sėmundje imunitare me raste edhe vdekjeprurėse.

Simptomat:
1-Simptomat
e kancerit varen nga vendi dhe lloji I kancerit
2-Nė disa raste
shfaqet me puērra ose gjėndra qė nuk dhembin fare
3-Kur sėmundja prek
organet e brendshme, pacineti e ndjen tė fortė gur organin pėrkatės.
4-Nė
disa raste kanceri shfaqet edhe me gjakderdhje tė vazhdueshme

36-KAPSLLEKU

dalėt jashtė me vėshtirėsi dhe me vonesė; tė qenit kaps, shtėrzim
barku. Sipas specialistėve nė disa raste kapsllėku mund tė jetė kronik,
i trashėguar dhe kėrkon patjetėr ndėrhyrje kirurgjikale nga mjekėt.
Ėshtė e rėndėsishme tė mos abuzohet me ushqimet.

Simptomat:
1-Jashtėqitje
me vonesė
2-Ngurtėsim i stomaku, i barkut dhe zorrės sė trashė
3-Probleme
kronike me urinimin dhe jashtėqitjen
3-Nė disa raste pacienti mund
tė mos dalė jashtė edhe pėr njė javė tė tėrė.

37-KOLERA
Sipas
shpjegimit nė fjalorin e gjuhės shqipe Kolera ėshtė sėmundje e rėndė
ngjitėse qė shfaqet me ėnjtje e qelbėzim tė zorrėve, me heqje e me
dhembje tė forta tė barkut, me tė vjella e me tė ngjethura. Nė kėtė rast
kemi tė bėjmė me baktere qė bėhen superiore dhe e mundin trupin dhe
organizmin e njeriut.

Simptomat:
1-Enjte dhe qelbėzim tė
zorrėve
2-Dhimbje tė forta barku
3-Jashtėqitje tė shpeshta qė
shoqėrohen edhe me tė vjella
4-Temperaturė normale e trupit por
njeriu ndjen rrėqethje.

38-KOLETSEROLI
Ėshtė sėmundje e cila
shkaktohet nga kolesterina, qė ėshtė njė lėndė organike me pėrmbajtje
dhjamore qė gjendet me shumicė nė yndyrnat, nė trutė e bagėtive, nė tė
verdhėn e vezės dhe gjithashtu kjo lėndė shkakton edhe sėmundjen e
arteriosklerozės.

Simptomat:
1-Pėrqindje e lartė e yndyrave nė
gjak
2-Shtim i peshės nė mėnyrė tė papritur
3-Mungesė fuqie,
pėrqendrimi dhe stabiliteti
4-Nė disa raste shfaqet edhe me zverdhje
tė trupit.

39-KOLITI
Ėshtė sėmundje e cila ka tė bėjė me
ėnjtjen a mahisjen e zorrės sė trashė.
Kjo sėmundje pėrfaqėson njė
ērregullim tė mirėfilltė tė motorikes normale tė zorrės, si pasojė e
gjendjeve emocionale, dietės (intolerancės ndaj disa ushqimeve si
ushqimeve tė skuqura)

Simptomat:
1-Dhimbje e barkut nė
kuadrate tė caktuara apo nė tė gjithė barkun
2- Dhimbja forcohet nga
pėrdorimi i disa ushqimeve tė veēanta
3-Dhimbja forcohet gjithashtu
nga emocionet, stresi fizik dhe psikik
4-tė gjitha kėto shqetėsime
lehtėsohen nga pushimi nė shtrat, defekimi apo nxjerrja e gazrave.

32—KOLLA
Sipas
shpjegimeve nė fjalor nxjerrja e frymės nga mushkėritė me shpėrthim e
me zhurmė, me gulēime e zakonisht me kėlbazė, pėr shkak tė ngacmimeve a
tė sėmundjeve nė rrugėt e frymėmarrjes; zhurma qė nxjerrim; kollitje.

Simptomat:
1-Bllokim
nė rrugėt e frymėmarrjes dhe nė laring
2-Shtrėngim i mushkėrive qė
pėrcillet me kollitjen
3-Ngacmimeve tė ndryshme nė rrugėt e
frymėmarrjes
4-Zhurma tė ndryshme qė shpesh ngjajnė me astmėn.

40-KRONIKE
Sėmundje
qė ka filluar shumė kohė mė parė e nuk ėshtė shėruar, qė zhvillohet
ngadalė e nuk shėrohet shpjet. Nė kėtė rast sėmundja ėshtė e
vazhdueshme, e pėrhershme.

Simptomat:
1-Sėmundjet kronike janė
tė vazhdueshme
2-Pjesa mė e madhe e tyre janė tė trashėgueshme
3-Bėhet
fjalė kryesisht pėr sėmundje tė organeve tė brendshme
4-Shfaqen pas
25 viteve tė para tė jetės.

41-LEBRA
Sėmundje e rėndė
ngjitėse qė shfaqet nė lėkurė me puērra e me leskra dhe dalėngadalė kalb
mishin dhe e bėn tė bjerė copa-copa. Zakonisht kjo sėmundje dėmton
gjinjtė e grave e tė bagėtive dhe shkaktohet nga mpiksja e gjakut.

Simptomat:
1-Lėkurė
me puērra
2-Mishin fillon tė kalbet nė tė zonėn qė ėshtė infektuar
3-Lėkura
bie fare derisa e bėn atė zonė njė vatėr infeksioni
4-Shkaktohet nga
mpiksja e gjakut.

42-LEMZA
Lėvizje e pavullnetshme e
mushkėrive, qė shkaktohet nga tkurrja e menjėhershme e diafragmės dhe
na ndėrpret frymėmarrjen pėr njė ēast tė shkurtėr, zė I ndėrprerė e I
mbytur qė del nga gryka kur bėhet kjo lėvizje e mushkėrive.

Simptomat:
1-Irritim
i nervave tė ndryshme sjell lemzėn
2-Shkaktohet nga tkurrja e
diafragmės
3-Ėshtė e shpeshtė, e shpejtė
4-Nė shumė raste pacienti
shfaq shenja lodhje nga lemza.

43-LETARGJI
Gjendje e sėmurė e
njeriut gjatė sė cilės ai ėshtė nė gjumė dhe nuk ndihen asgjė. Nė
shumė raste kjo sėmundje ngjan me gjendjen e komės, por ndryshimi ėshtė
se nė rastin e letargjisė pacientėt e marrin vetėn mė shpejt dhe jo
gjithmonė ka pasoja pėr jetėn.
Simptomat:
1-Gjendje gjumi gjatė gjithė kohės
2-Moskuptim,
mosinteresim pėr sendet, njerėzit dhe gjėrat qė tė rrethojnė
3-Gjatė
letargjisė pacientėt nuk ndjejnė asgjė
4-Nuk zgjat mė shumė se disa
orė.

44-LEZA
Nė fjalorin e gjuhės shqipe, fjala lez ėshtė
shpjeguar si mish i huaj qė del nė njė pjesė tė trupit a nė njė organ tė
tij dhe qė ėshtė pėrsipėr gjemba-gjemba, iriq. Ai hiqet mė djegie nga
specialistėt e lėkurės, ose nė rast se nuk ėshtė avancuar edhe me
medikamente tė ndryshme.

1-Mish i huaj qė shfaqet nė lėkurė
2-pėrsipėr
ėshtė I mbushur me gjemba qė tė shqetėsojnė
3-Rreth njė zonė tė
caktuar mund tė formohet njė apo mė shumė leza
4-Nė disa raste ato
bien vetė, nė raste tė tjera digjen.

45-LĖNGATĖ
Ėshtė njė
sėmundje e rėndė qė e bėn njeriun tė vuajė e tė lėngojė nė shtrat pėr
njė kohė tė gjatė. Nga ana tjetėr lėngata ėshtė edhe sėmundje ngjitėse
qė u bie kafshėve, si dhe sėmundje qė dėmton shumė bimė. Por nė rastin e
njerėzve ajo klasifikohet si sėmundje e pastėr, jo ngjitėse.

1-Lėngata
e shtrin njeriun nė shtrat, pasi humbet energjitė
2-Ndjehen dhimbje
tė shumta pėrgjatė gjithė trupit
3-Nuk ėshtė sėmundje ngjitėse
4-Shfaqet
edhe tek kafshėt edhe tek bimėt.
46-MEKEM
Ėshtė njė lloj shfaqje e
sėmundjen e cila shpjegohet sipas fjalorit si lodhje, a kėputje e cila
gati-gati tė zė fryma, mbetem pa frymė. Nė shumė raste njerėzve iu
pritet fuqia sa gati mė bie tė fikėt.

1-Shfaqet me lodhje tė
madhe
2-Tė zihet fryma dhe mbushesh me djersė
3-Tė pritet fuqia
dhe kėrkon vetėm gjumė
4-Nė disa raste njerėzve edhe iu bie tė fikėt
nga kjo sėmundje.

47-MIKROBI
Organizėm shumė i vogėl
njėqelizor qė gjendet nė ujė, nė ajėr nė tokė e nė qenie tė gjalla dhe
kalbėzon e tharbėton lėndėt organike dhe shkakton sėmundje tė ndryshme.
Simptomat:
1-Mikrobet shkaktojnė sėmundje tė ndryshme nė trupin e
njeriut
2-Ato kuptohen vetėm nė laboratorė
3-Kalbėzojnė lėndėt
organike nė trup
4-Pėr kėtė arsye njerėzit duhet tė jenė sa mė
higjienikė.

48-MORTHI
Sėmundje e shkaktuar nga tė ftohtėt,e
cila shfaqet me enjtje, me skuqje, me plasaritje dhe me kruarje tė
lėkurės sė duarve, tė kėmbėve e tė veshit. Kėshtu emėrtohet edhe vendi i
ėnjtur e i skuqur dhe plaga qė bėhet nė lėkurė nga kjo sėmundje.

Simptomat:
1-Skuqje
dhe enjtje nė duar, nė kėmbė dhe ne vesh
2-Tkurrje e lėkurės nė kėto
zona
3-Plaga bėhet e thatė dhe nė disa raste djeg
4-Formohet nga
thatėsira ose nga lagėshtira.

49-MUKOZA
Sipas shpjegimit nė
fjalor, mukoza ėshtė njė cipė e hollė e pėrbėrė nga njė lėndė e bardhė
dhe e tejdukshme, qė vesh faqet e brendshme tė disa organeve tė trupit.
Kemi mukozė tė gojės, tė syrit, tė hundės, tė mitrės, tė zorrėve.

Simptomat:
1-Mukoza
ėshtė cipė e hollė
2-Vesh tė gjitha anėt e brendshme tė organeve
3-Ėshtė
lėndė e bardhė dhe e tejdukshme
4-Nė shumė raste mban erė tė keqe.

50-MURTAJA
Sėmundje
ngjitėse shumė e rėndė, qė shkaktohet nga njė virus i posaēėm, pėrhapet
shumė shpejt, shfaqet mė zjarrmi e dobėsi tė madhe, me dhembje tė forta
nė kokė, nė qafė etj dhe sjell vdekjen.

Simptomat:
1-Zjarrmi e
madhe nė trupin e njeriut
2-Dhimbje tė forta koke dhe nė qafė
3-Pėrhapet
shumė shpejt, si epidemi
4-Organizimi i njeriut dobėsohet nė
maksimum.

51-MYKTHI
Mykthi ėshtė sėmundje e gojės sė fėmijėve
tė vegjėl e tė foshnjave, qė shfaqet nė fillim me pika tė bardha tė
cilat mė vonė formojnė njė shtresė nė tėrė cipėn e gojės, tė gjuhės e
tė qiellzės.

Simptomat:
1-Pranė zonėn sė gojės ose nė brendėsi
tė saj shfaqen pika tė bardha
2-Formohen shtresa tė bardha nė gojė
3-Sėmundja
avancon nė gjuhė dhe nė qiellzė
4-Prek vetėm foshnjat.

52-NEVRALEGJI
Nevralgjia
ėshtė shfaqje e njė sėmundje tė caktuar e cila tė jep dhembje qė ndihet
gjatė njė nervi dhe qė vjen nga cenimi ose pezmatimi I tij. Pėr tė
gjitha rastet ėshtė e kėshillueshme trajtimi dhe kurimi nga
specialistėt pėrkatės.

Simptomat:
1-Mpihrje tė organeve tė
ndryshme
2-Evidentim i nervave tė ndryshme
3-Pezmatim tė pjesės qė
ėshtė prekur nga sėmundja
4-Rekomandohet kurimi nga mjekėt

52-NEVRASTENI
Nevrastenia
ėshtė sėmundje e sistemit nervor pa ndonjė cenim tė dukshėm, qė
shfaqet me dobėsi tė pėrgjithshme, me prishje tė gjumit, me dhembje koke
dhe me ndjeshmėri tė tepruar ndaj ēdo ngacmimi.

Simptomat:
1-Dobėsi
e pėrgjithshme e organizmit
2-Prishje e gjumit
3-Dhimbje koke
4-Ndjeshmėri
e tepruar ndaj ngacmimeve

54-INFARKTI
Vdekja e njė indi a njė
pjese tė njė organi kur prishen ose mbyllen enėt qė e ushqejnė me
gjak. (kemi infarkt tė zemrės, tė trurit, tė mushkėrive). Infarkti
ėshtė kryesisht shfaqje e sėmundjeve tė zemrės, por mė rrallė mund tu
ndodhė edhe organeve tė tjera.

Simptomat:
1-Ngushtim i organit
qė preket nga infarkti
2-Dhembje tė padurueshme
3-Mungesė dhe
vėshtirėsi nė frymėmarrje
4-Ndodh kryesisht tek tė sėmurėt me zemėr.

1-ANEMIA
Dobėsim
i pėrgjithshėm i organizmit, nga pakėsimi i rruazave tė kuqe tė gjakut,
pagjakėsi. Nė kėtė rast personave u mungon gjallėria, janė tė
pafuqishėm, tė dobėt, tė zbehtė. Kjo sėmundje prek ēdo grup-moshė.

Simptomat:
1-Anemikėt
kanė gjithmonė zbehje tė lėkurės
2-Kanė skuqje jo normale tė
buzėve
3-Tek thonjtė u krijohet gjithmonė njė shtrat i prerė
4-Lodhje,
takikardi, zbehje, gjuhė e lėmuar


2-ANESTEZIA
Humbje e
plotė ose e dukshme e ndjeshmėrisė sė gjithė trupit a vetėm tė njė
organi, qė shkaktohet nga sėmundje tė sistemit nervor, pandjeshmėri e
plotė ose e pjesshme. Kjo u ndodh njerėzve nė momente tė veēanta, ose
edhe gjatė njė ndėrhyrje kirurgjikale.

Simptomat:
1-Pacientėt
nė rastin e anestezisė humbasin ndjeshmėrinė
2-Kjo sėmundje
shkaktohet nga sėmundje tė sistemit nervor.
3-Pas anestezisė trupi
ėshtė i mpirė dhe duhet disa orė tė shpihet
4-Humbja e ndjeshmėrisė
mund tė jetė e plotė ose e pjesshme

3-APATIA
Ėshtė njė gjendje
plogėshtie shpirtėrore, kur njeriut nuk i bėn pėrshtypje asgjė dhe
prandaj nuk kundėrvepron ndaj ngacmimeve. Nė kėtė rast njeriu ėshtė
moskokėēarės dhe ka mos interesim pėr punėn dhe tė tjerėt.

Simptomat:
1-Nuk
ke dėshirė tė bėsh asgjė
2-Nuk ke dėshirė tė dėgjosh tė tjetėr, tė
dėgjosh TV, radio etj
3- Je gjithmonė moskokėēarės
4-Nuk je i
interesuar as pėr punėt e tua as pėr punėt e tė tjerėve.

4-APANDECITI
Mahisje
e zgjatimit tė vogėl tė zorrės sė verbėr dhe nė ndonjė rast edhe e
vetė zorrės. Ėshtė e kėshillueshme qė apandeciti tė hiqet nga tė gjithė
njerėzit, pasi ėshtė njė pjesė e parėndėsishme pėr trupin.

Simptomat:
1-Dhimbja
fillon nga kėrthiza dhe shkon drejt kockės sė djathtė tė legenit.
2-Dhimbjet
shtohen sa herė qė pacienti kollitet
3-Shpesh pacientėt kanė lodhje
dhe vėshtirėsi nė frymėmarrje
4-Pacientėt kanė mungesė oreksi dhe tė
vjella tė shpeshta.

5-ARTERIOSKLEROZA
Sėmundje kronike qė
shfaqet me trashjen dhe ngurtėsimin e pjesės sė brendshme tė arterieve,
sklerozė e arterieve. Arterioskleroza si proces fillon tė krijohet
shumė ndėrmjet moshės 20-25 vjeēare, ndėrsa evidentohet nė moshėn
30-vjeēare e lartė.

Simptomat:
1-Pacientėt kanė frymėmarrje tė
vėshtirė
2-Lodhen gjatė ecjeve ose veprimeve tė zakonshme
3-Dhimbjet
zakonisht janė nė formė shtrėngimi
4-Dhimbjet fillojnė nė gjoks, mė
pas kalojnė nė dorė dhe nė shpinė nga e majta nė tė djathtė.

6-ASTMA
Sėmundje
qė shfaqet me zėnien e grykės herė pas here, pėr shkak tė bronkeve, tė
zemrės, ose pėr shkaqe tė tjera: shpirrė, gulēim. Nė rastin e astmės
pacienti shfaq vėshtirėsi nė frymėmarrje, frymėmarrja mund tė jetė me
zhurmė dhe fishkėllyese
Sėmundja shoqėrohet me kollė tė thatė dhe te
shpeshte

Simptomat
1-Infeksion akut nė rrugėt e frymėmarrjes
2-Frymėmarrje
e shpeshtė dhe me gulēime
3-Kollė e thatė dhe e shpeshtė
4-Shtrėngim
nė fyt

7-ATROFIZIM
Sėmundje e cila dobėson, rrėgjon dhe mpin
njė organ ose njė ind tė organizmit.

8-BRONKITI
Sėmundje e
bronkeve qė shfaqet me skuqjen dhe me enjtjen e cipės sė tyre, mahijse e
bronkeve.

9-BRUCELOZA
Ėshtė sėmundje ngjitėse e bagėtisė sė
imėt, e gjedhit dhe e derrave, qė shkaktohet nga disa baktere dhe qė
nėpėrmjet kafshėve u ngjitet edhe njerėzve. Shfaqja e saj nė shumė raste
ėshtė me temperaturė dhe vatra infeksioni nėpėr tė gjithė trupin e
personave qė preken nga sėmundjet.

Sipmtomat:
1-Ethe dhe
temperaturė tė lartė
2-Dobėsim tė organizmit pėr tė vepruar
3-Vatra
infeksioni nėpėr tė gjithė trupin
4-Njerėzit e marrin atė nė
ambientet ku jetojnė kafshė me kėtė sėmundje.

10-CERMA
Sėmundje
e kyēeve tė gjymtyrėve, qė vjen nga mahisja dhe shfaqet me mpirje,
dridhje e dhimbje. Shfaqja e saj mė e madhe ėshtė tek kėmbėt dhe duart,
por nė ndonjė rast prek edhe shtyllėn kurrizore, apo vende tė tjera ku
ka kocka. Meshkujt vuajnė mė shpesh se femrat nga kjo sėmundje.

Simptomat:
1-Pacientėt
me kėtė sėmundje ndjehen tė mpirė
2-U dridhen mpihen, u skuqen dhe u
dhembin gishtat e kėmbės apo tė dorės.
3-Dhimbjet shoqėrohen me ethe
dhe me temperaturė
4-Kyēi i kėmbės, gjuri ose kyēi i dorės janė
vende shfaqet zakonisht cerma. Nė disa raste ėshtė edhe kyēi i thundrės,
ose ana e jashtme e bėrrylit.

11-CIRROZA
Rritja e tepruar e
indit bashkues, e cila shkakton ngurtėsimin e njė organi tė trupit dhe
prishjen e funksioneve tė tij sipas fjalorit tė gjuhės shqipe, quhet
cirrozė. Sipas mjekėsisė kemi cirrozė tė mėlēisė, tė veshkave, si dhe
mushkėrive. Nė tė gjitha rastet pacientėt vuajnė dhimbje tė mėdha.

Simptomat:
1-Organi
qė dhemb (veshka, mushkėria ose mėlēia) ngurtėsohet
2-Shpesh brenda
trupit pacientėt e ndjejnė atė tė rėnduar
3-Dhimbje tė shumta
zakonisht kur janė nė lėvizje
4-Enjtje dhe zverdhje tė fytyrės.

12-CISTI
Cisti
ėshtė njė fshikėz e mbushur me lėng qė shfaqet si sėmundje nė inde ose
nė organet e trupit. Pjesa mė e madhe e tyre operohen, ndėrkohė qė ato
qė janė tė pazhvilluar mirė bombardohen me medikamente.

Simptomat:
1-Dhimbje
e madhe nė pjesėn ku ėshtė shfaqur cisti
2-Dobėsim dhe mungesė
reagimi
3-70 pėr qind e cisteve shfaqen ne vezore
4-Dhimbjet nė
kėtė rast fokusohen kryesisht nė fund tė barkut.

13-CISTIT
Mahisje
e fshikėzės sė ujit tė hollė, sipas fjalorit nė gjuhėn shqipe. Ndėrkohė
qė pėr mjekėt ky ėshtė njė infeksion urinar qė prek tė gjitha
grup-moshat dhe ndodh kudo qoftė nė traktin urinar duke filluar nga
fascia periferike deri nė meatusin uretral.
Infeksionet urinare janė
me tė shpeshte te femrat se sa te meshkujt.

Simptomat:
1-Vėshtirėsi
dhe shqetėsime gjatė urinimit
2-Urgjencė pėr urinim si dhe urinim i
shpeshtė
3- Urinim gjatė orėve tė natės si dhe urinim me gjak
4-Dhimbje
dhe rėndim nė fund tė barkut

14-DAMLLAJA
Sėmundje e rėndė qė
vjen nga gjakderdhja nė tru, ose nga mpiksja e gjakut nė enėt e trurit e
qė shkakton menjėherė humbjen e ndjenjave dhe pushimin e lėvizjeve,
shpeshherė pa ndaluar frymėmarrjen e qarkullimin e gjakut. Pikėrisht
pėr kėtė arsye damllaja ėshtė cerebrale.

Simptomat:
1-Paralizė
e plotė e trurit
2-Humbje e vetėdijes
3-Humbje e kontakteve me
realitetin dhe gjendje shoku
4-Ndalim i frymėmarrjes dhe qarkullimit
tė gjakut.


15-DEPRESION!
Gjendje shpirtėrore patologjike e
njeriut, qė shfaqet me njė lodhje tė pėrgjithshme, me dobėsimin e
guximit e tė vetėveprimit, rėnie shpirtėrore. Sipas fjalorit tė gjuhės
shqipe kemi depresion moral (shpirtėror), depresion mendor (psikik),
depresion nervor (krizė nervore).

Simptomat:
1-Lodhje dhe
dhimbje koke
2-Dobėsim dhe dhimbje muskujsh
3-Dobėsi fizike dhe
djersitje
4- Simptoma gastrointestinale
5-Ērregullime tė gjumit
dhe ėndrra tė kėqija.

16-DIABETI
Sėmundje qė vjen nga
paaftėsia e organizmit pėr tė pėrvetėsuar sheqerin dhe qė shfaqet me
shtimin e sheqerit nė gjak e ujė tė hollė, i cili del nė sasi tė madhe.

rastin e diabetit pa sheqer, kemi tė bėjmė me njė sėmundje, e cila vjen
nga disa ērregullime tė sistemit nervor qendror e tė sekrecionit tė
brendshėm dhe qė shfaqet me etje tė madhe e shtim tė jashtėzakonshėm tė
ujit tė hollė, i cili nuk pėrmban sheqer, as albuminė.

Simptomat:
1-Pacientėt
kanė shumė etje
2-Nė rastin e diabetikėve ndodh edhe shtimi i
sasisė sė urinės
3-Pacientėt ndiejnė dobėsi trupore, si dhe gjendje
pagjumėsie
4-Preken shpesh herė nga infeksione tė shumta.

17-DIARREA
Sėmundje
qė shfaqet me dalje jashtė tė shpeshta e si ujė, heqja e shpeshtė e
barkut. Para njė shekulli diarreja ka qenė sėmundja mė e pėrhapur,
kryesisht tek tė rriturit, kjo pėr shkak tė keq ushqyerit dhe mėnyrės sė
jetesės. Diarreja ėshtė sėmundje infektive qė duhet kuruar me doemos.

Simptomat:
1-Jashtėqitje
tė shpeshta pėr gjatė gjithė ditės
2-Zverdhje tė lėkurės nė tė
gjithė trupin
3-Ethe dhe nė disa raste edhe temperaturė
4-Jashtėqitja
nė tė gjitha rastet ėshtė nė trajtėn e ujit.

18-DIHATJE
Frymėmarrje
e shpeshtė dhe e rėndė pas njė vrapimi tė gjatė, pas njė lodhje tė
madhe fizike etj; zhurma qė dėgjohet kur dikush dihat. Zakonisht dihatja
ėshtė shfaqje e sėmundjeve tė tjera qė mund tė kenė pacientėt, nė
probleme me zemrėn, astmėn e shumė tė tjera si kėto.

Simptomat:
1-Dihatja
lidhet me frymėmarrjen e shpeshtė dhe tė rėndė
2-Njeriu gjatė kėtij
procesi lėshon gulēime tė shpeshta
3-Zhurmat e frymėmarrjes bėhen tė
rėnda
4-Dihatja ėshtė simptomė e sėmundjeve tė tjera si zemra, astma,
veshka etj.

19-DHEMBJA
Mundim, shqetėsim a vuajtja qė provon a
heq dikush kur i dhemb diēka nė trup, ndjenja qė shkaktohet nga njė
vuajtje fizike, sėmbim, therje. Kjo sipas fjalorit tė gjuhės shqipe.
Dhembjet janė tė llojeve tė ndryshme, duke filluar qė nga ndjesia e
pickimeve qė janė dhembje tė vogla e deri tek dhembjet nga sėmundje tė
rėnda.

Simptomat:
1-Mundim, shqetėsim qė provon personi
2-Dhembja
ndodh nė ēdo pjesė tė trupi
3-Mė tė shpeshta janė dhembjet brenda
organizmit
4-Dhembjet janė shfaqje tė sėmundjeve tė tjera, apo
veprimeve tė jashtme.

20-EKZEMA
Sėmundje kronike e lėkurės qė
shfaqet me skuqjen e saj dhe me flluska a puērra tė lėngėta ose tė
thata. Kėto puērra e bėjnė lėkurėn tė thatė dhe me luspa qė zakonisht
shkaktojnė kruarje tė madhe. Nė lėkurėn e pigmentuar pezmatimi paraqitet
me ngjyrė si mė tė purpurt ose ngjyrė kafe dhe lėkura e vrazhdė mund tė
jetė si njė karakteristikė dominuese.

Simptomat:
1-Skuqje e
lėkurės dhe formimi i puērrave tė lėngėta
2-Puērrat e bėjnė lėkurėn
tė thatė dhe me luspa
3-Kruarje e madhe nė tė gjitha vendet ku
shfaqet ekzema
4-Ngjyra e puērrave varet nga ngjyra e lėkurės sė
njeriut.

21-EPIDEMIA
Sipas fjalorit tė gjuhės shqipe, epidemia
ėshtė sėmundje ngjitėse qė pėrhapet shpejt te shumė njerėz nė njė
krahinė, nė njė vend a nė disa vende. Pėrhapet shpejt nė njė masė tė
madhe njerėzish nėpėrmjet frymėmarrjes, ambientit tė dhomės dhe
kontakteve tė tjera.

Simptomat:
1-Sėmundje ngjitėse
2-Pėrhapet
nė tė gjithė zonėn, krahinėn, qytetin
3-Pėrhapet nėpėrmjet
frymėmarrjes, ambientit tė dhomės.
4-Epidemia mund tė jetė gripale,
virale etj.

22-EPILEPSIA
Sėmundje e rėndė nervore qė shfaqet
me kriza tė herėpashershme e tė papritura, gjatė tė cilave i sėmuri
pėrpėlitet e nxjerr shkumė nga goja dhe humbet plotėsisht a pjesėrisht
vetėdijen. Ndryshe quhet edhe sėmundja e tokės. Nuk ka njė mjekim
standard tė epilepsisė, por, pėr ēdo lloj epilepsie, ka njė lloj mjekimi
specifik qė i pėrgjigjet gjendjes sė pacientit.

Simptomat:
1-Gjendje
si nė ėndėrr ose mendime imponuese
2-Frikė, depresion dhe panik
3-
Lėvizje e gishtėrinjve, lėvizje e buzėve, pėrtypje. Tė gjitha kėto
lėvizje janė tė shpeshta.
4-Pacienti nxjerr shkumė nga goja dhe
humbet vetėdijen.

23-ETHET
Gjendje e sėmurė e trupit tė
njeriut qė shfaqet me zjarrmi, rrahje tė dendura tė pulsit dhe zakonisht
me rrėqethje e tė dridhura, temperaturė e lartė e trupit, zjarrmi.
Ethet mund tė zgjasin nga 10 minuta deri nė 10 orė. Ėshtė e rėndėsishme
kėshillimi me mjekėt nė raste tė rėnduara.

Simptomat:
1-Zjarrmi
nė tė gjithė trupin
2-Rrahje tė dendura tė pulsit
3-Rrėqethje e
tė dridhura
4-Temperaturė e lartė e trupit.

24-FRUTHI
Sėmundje
ngjitėse qė prek sidomos fėmijėt, e cila shfaqet me puērra ose me
njolla tė kuqe nė lėkurė dhe shoqėrohet zakonisht me zjarrmi e me
mahisjen e qepallave, tė qiellzės e tė rrugėve tė sipėrme tė
frymėmarrjes. Fruthi parandalohet me vaksinė.

Simptomat:
1-Simptomat
zakonisht paraqiten 10-12 ditė pas ekspozimit ndaj virusit.
2-Fruthi
shfaqet me temperaturė tė lartė
3-Me ftohje dhe inflamacion tė syve
4-Shpėrthim
i kuq i imėt nė lėkurė nė formė tė pikave qė fillon nga fytyra dhe qafa
dhe pėrhapet gradualisht teposhtė duke e mbuluar tėrė trupin.

25-FSHIQJA
Sėmundje
e rėndė vdekjeprurėse (si kolera, murtaja, lia etj), qė prek shumė
njerėz a kafshė dhe pėrhapet zakonisht shpejt nė njė krahinė, nė njė
vend a nė disa vende si epidemi. Simptomat e saj janė tė njėjta me
epideminė.

Simptomat:
1-Sėmundje ngjitėse
2-Pėrhapet nė tė
gjithė zonėn, krahinėn, qytetin
3-Pėrhapet nėpėrmjet frymėmarrjes,
ambientit tė dhomės.
4-Sėmundja e fshiqes ėshtė gjithmonė
vdekjeprurėse.

26-GASTRITI
Ėshtė sėmundje kronike, qė ka tė
bėjė me pezmatimin e cipės sė brendshme tė stomakut. Ndryshe gastriti
njihet edhe si inflamacion i stomakut, i cili ėshtė mė tepėr i pėrhapur
tek pėrdoruesit e rregullt tė alkoolit dhe duhanit. Shenjat dalluese tė
sėmundjes janė dhembje(djegie) nė stomak poshtė brinjėve dhe mund tė
arrije deri tek fyti.

Simptomat:
1-Djegie stomaku dhe dhembje
e tij
2-Dhimbja nis nė stomak dhe pėrfundon deri poshtė brinjėve
3-Aftėsia
tretėse ėshtė mė e ulėt se tek njerėzit normalė
4-Nė shumė raste
dhimbjet e stomakut shoqėrohen edhe me dhimbje fyti.

27-HALUCINACIONET
Ndijim
a pėrfytyrim i rremė qė i shfaqet njeriut kur ėshtė sėmurė rėndė, kur
ėshtė nė kllapi, kur ėshtė i tronditur shumė shpirtėrisht.
Halucinacionet zakonisht u ndodhin njerėzve vetėm nė rastet e sėmundjeve
tė pashėrueshme, ose edhe kur janė tė prekur nga hemorragjitė
cerebrale.

Simptomat:
1-Ndijim dhe pėrfytyrim i rremė
2-Ndodh
gjithmonė nė rastin e sėmundjeve tė rėnda
3-Ndodhin edhe nė rastet e
tronditjeve shpirtėrore
4-Tė krijojnė gjithmonė gjendje kllapi.

28-HEMORRAGJI
CELEBRALE
Rrjedhje e madhe gjaku nga organizmi, ose nė tru
(cerebrale). Nė kėtė rast hemorragjia ėshtė e brendshme. Hemorragjia
cerebrale u ndodh zakonisht personave mbi 60 vjeē,
KJO sėmundje
njihet ndryshe nga populli edhe me fjalėt ‘’i ra pika’’ ose i ‘’plasi
gjaku nė tru’’.

Simptomat:
1-Nuk flet (nuk mund tė shqiptojė
dot asnjė fjalė)
2-Nuk lėviz gjymtyrėt (dorėn ose kėmbėn)
3-Ndodh
tėrheqja e muskujve tė fytyrės tė asaj ane qė nuk lėviz dorėn ose kėmbėn
4-Urinon
dhe defekon nė mėnyrė tė pavullnetshme
5-Tė dridhura tė pjesshme ose
nė tė gjithė trupin, tė vjella.

29-HEMORROIDE
Sėmundje qė
shfaqet me zgjerim tė venave nė fund tė zorrės sė trashė dh qė shkakton
rrjedhje gjaku, majasėll. Kjo ėshtė njė sėmundje trashėguese
intelektuale qe u paraqitet njerėzve tė cilėt qėndrojnė ulur gjatė nė
karrige; ėshtė sėmundje e shoferėve, si dhe e njerėzve qė merren me
ngritjen e peshave

Simptomat:
1-Pacientėve u vihen re shenjat e
sėmundjet nė lėkurė
2-Shenjat nė duar, nė thembra si dhe nė zorrė
tė trashė.
3-Sėmundja shoqėrohet me kruajtje tė padurueshme dhe pas
saj me njė gjakderdhje tė lehtė pas kruajtjes, pas jashtėqitjes, etj.
4-Dhembje
tė herėpashershme gjatė jashtėqitjes nė thellėsi tė zorrės sė trashė
dhe me djegie nė anėn dalėse tė saj.

30-HERNIE
Sėmundje qė
shkaktohet nga shkarja e njė organi tė brendshėm ose e njė pjesė tė tij
nėpėr njė tė ēarė nė njė vend tjetėr tė barkun a nėn lėkurė, qeska e
formuar nga organi qė ka shkarė nė kėtė mėnyrė;dhjami, dhjamthi. Ndryshe
njihet si shiatik vertebal qė vjen si pasojė e problemeve
disko-radikular.

Simptomat:
1-Dhimbje tė mėdha mesi, kurrizi
dhe shpine
2-Dhimbja kalon nga vithet, kėmba, kofsha e deri nė
shputėn e kėmbės
3-Tkurret kolona dhe pengon pėrkuljen
4-Dhimbjet
shtohen kur personat kolliten apo marrin frymė thellė.

31-HIRRĖZA
Sėmundje
ngjitėse qė u bie bagėtive tė imta e ua pret qumėshtin si hirrė, ua
zbardh sytė, i verbon dhe ua mahis kyēet e kėmbeve e thundrat. Zakonisht
kjo ndodh tek dhitė, qengjat dhe delet.

Simptomat:
1-Qumėshti
i bagėtive prishet dhe bėhet si hirrė
2- Nė kėtė rast kafshėt
humbasin shikimin
3-E kanė tė pamundur lėvizjen, si pasojė e
mahisjeve tė kyēeve
4-U bllokohen kėmbėt dhe thundrat

32
HISTERI
Sėmundje nervore te njerėzit shumė tė ndjeshėm, e cila
shfaqet me turbullimin e herėpashershėm tė gjendjes shpirtėrore e
mendore dhe shoqėrohet me britma, me tė qeshura, me drithėrima, me lot
etj. I sėmuri mund te nxirret nga gjendja duke krijuar njė gjendje tė
tillė qė tė dominoje situatėn qe e ka ēuar pacientin nė atė gjendje, pra
krijohet njė gjendje me e fuqishme.

Simptomat:
1-Turbullim tė
gjendjes shpirtėrore
2-Pacienti lėshon britma., tė qeshura.
3-nė
shumė raste sėmundje shoqėrohet edhe me lot dhe drithėrima
4-Sėmundja
ėshtė kronike.

33-HITHI
Sėmundje qė shkaktohet nga njė
kėrpudhė shumė e vogėl parazitare, e cila prek gjethet e hardhisė dhe
kokrra te rrushit dhe i vesh ato me njė pluhur si hi nė ngjyrė tė
murrme.

Simptomat
1-Prek vetėm gjethet e hardhisė sė rrushit
2-I
vesh ato me ngjyrė tė murrme
3-Largohet me helm dhe produkte tė
tjera
4-Zakonisht shfaqet nė pranverė

7-ATROFIZIM
Sėmundje e
cila dobėson, rrėgjon dhe mpin njė organ ose njė ind tė organizmit. Nė
shumė raste njerėzit nuk arrinė tė kuptojnė se nga u vinė shqetėsimet,
por ata ndjehen tė dobėt pėr tė reaguar dhe tė pafuqishėm pėr punė.

Simptomat:
1-Dobėsi
e pėrgjithshme
2-Mpirje e njė organi tė caktuar
3-Mungesė
vullneti dhe dėshire pėr vepruar
4-Bėhet kronikė nėse nuk kurohet

8-BRONKITI
Sėmundje
e bronkeve qė shfaqet me skuqjen dhe me enjtjen e cipės sė tyre,
mahijse e bronkeve. Personat qė preken nga kjo sėmundje zakonisht bėhen
tė varuar kronikė, nė rast se nuk kurohen nė mėnyrė tė shpejtė. Shenjat
e bronkitit thuajse tė njėjta me ato tė gripit.

Simptomat
1-
Kollė e fortė, bllokim hundėsh, sekrecione nga hunda
2- Dobėsi e
pėrgjithshme trupore, debulesė, mungesė oreksi
3- Dhembje muskujsh
dhe kockash, dhembje koke
4- Temperaturė jo e lartė, dhembje nė
kraharor

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Gjithēka qė duhet tė dini pėr 77 sėmundje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com