Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Tė gjitha mėnyrat pėr tė jetuar mbi 100 vjeē

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Tė gjitha mėnyrat pėr tė jetuar mbi 100 vjeē   26.05.10 21:43

Gazeta "Time" boton studimin 30-vjeēar pėr rregullat qė duhet tė
ndiqen pėr jetė tė gjatė

Nėse bėn njė jetė tė shėndetshme, zbaton me pėrpikmėri rregullat mė
tė domosdoshme pėr organizmin, mundėsitė pėr tė jetuar plot 100 vite
janė tė mėdha. Pas njė kėrkimi disavjeēar studiuesit nė Shtetet e
Bashkuara tė Amerikės kanė mundur tė pėrgatisin njė paketė me mėnyrat
dhe sugjerimet pėr njė jetėgjatėsi deri nė 100 vjet. Shkencėtarėt
theksojnė se, tė gjitha udhėzimet janė shpallur si rezultat i njė
kėrkimi disavjeēar nė kėtė fushė dhe ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme, mbi
kėtė studim ėshtė punuar pėr rreth 30 vjet. Janė testuar shumė njerėz
dhe tė kategorive tė ndryshme. Sugjerimet qė jepen kėtu mund t'i zbatoni
nė jetėn tuaj tė pėrditshme pa asnjė dyshim, sepse ato nuk shfaqin as
probleme e as efekte anėsore. Mbi tė gjitha ato bazohen nė ligje tė
natyrės.
Yndyrnat
Janė bazė nė shumė procese tė
organizmit dhe janė njė formė e pėrqendruar e energjisė. Marrja e
tepruar e yndyrnave mund tė ēojė nė dhjamosje. Mishi, djathi, vaji i
palmės, vaji i arrės sė kokosit, dhjamėrat e kafshėve, vezėt, peshqit,
arrat, kanė yndyrna tė tretshme.
Fibrat luajnė njė rol tė rėndėsishėm
nė njė dietė tė shėndetshme, ndihmojnė lėvizjen e ushqimit nė aparatin e
tretės, ndalojnė kapsllėkun, ndihmojnė funksionimin e zorrėve
(parandalojnė shqetėsimet nė to), apendesitin, sėmundjet e zemrės.
Drithėrat
Drithėrat
janė shumė tė pasura me fibra. Vitaminat dhe kripėrat minerale e
ndihmojnė trupin tė ruajė formėn e mirė. Njė dietė e mirė duhet tė
sigurojė tė gjitha vitaminat dhe kripėrat minerale, qė janė shumė tė
nevojshme pėr organizmin. Megjithėse duhen vetėm sasi tė vogla, ato janė
tė pazėvendėsueshme. Vitaminat dhe kripėrat minerale veprojnė sė
bashku. Kripėrat minerale ndikojnė nė strukturat kockore, krijimin e njė
ekuilibri tė sistemit ujor tė organizmit, nervat dhe reagimet
muskulore. Minerale tė rėndėsishme janė kalciumi, fosfori, magnezi,
hekuri, sulfuri, sodiumi, potasi dhe zinku. Disa vitamina si A, D, E, K,
mund tė magazinohen, kurse vitaminat C dhe B kompleks duhen marrė
rregullisht. Nėse frutat dhe perimet gatuhen, vitaminat dhe kripėrat
minerale humbasin shumė nga cilėsitė e tyre.
Ushqimet
1- Konsumoni mė pak ushqim sesa jeni tė
uritur. Eksperimentet e realizuara kanė treguar se jeta e njė personi, i
cili ushqehet normalisht dhe pa e tepruar, duke reduktuar njėrin nga
vaktet nė 40 pėr qind, dyfishohet.
2- Natyra na ka bėrė shumė dhurata
tė arta. Shega pėrmban minerale shumė tė rėndėsishme dhe vitamina tė
domosdoshme pėr trupin tonė.
3- Mjalti i luleve ėshtė po ashtu njė
dhuratė e mrekullueshme e natyrės pėr tė cilin organizmi ynė ka nevojė.
4-
Lėngu i arrave tė kokosit, sidomos i arrės sė gjelbėr tė kokosit, ėshtė
nektari mė i pasur me vitamina pėr trupin e njeriut.
5- Shumė
vitamina esenciale gjenden nė fruta tė tjera dhe ndihmojnė nė mėnyrė tė
pazėvendėsueshme nė kurimin dhe luftimin e sėmundjeve tė zėmrės apo edhe
shumė shqetėsimeve tė tjera.
6- (Beli frut i veēantė nė Angli),
ėshtė dhurata mė madhėshtore e natyrės ėshtė e dobishme pėr luftimin e
shumė sėmundjeve tė stomakut apo tė sistemit qė mbron tretjen e
ushqimit.
7- Konsumoni produkte vegjetariane dhe ushqime me fibra. Nė
kėtė kategori pėrfshihen tė gjitha perimet dhe frutat, duke shmangur
ushqimet e skuqura dhe tė yndyrshme.
8- Konsumoni tė paktėn dy vakte
nė ditė, veēanėrisht pas perėndimit tė diellit apo njė dite tė lodhshme
pune.
9- Ushqimet cilėsore me pėrmbajtje tė lartė vitaminash dhe
lėndė tė tjera ushqyese mbrojnė shėndetin tuaj dhe zgjasin jetėn.
10-
Kujdesuni pėr veten duke pėrfshirė dhe dietėn tuaj ditore: Perime tė
ndryshme, fruta, shegė, mollė, limon, portokall, arra, lajthi, bajame,
kungull, etj.
11- Ēdo ditė ėshtė e kėshillueshme qė tė konsumohen nė
tė paktėn njė vakt produkte tė freskėta tė gjelbra si: Spinaq, lakėr,
sallatė jeshile, etj. Ato ndihmojnė nė normalizimin e qarkullimit tė
gjakut dhe nė rregullimin e normalizimin e tensionit tė gjakut. Shumė
njerėz ruajnė shikim tė mprehtė deri nė moshė tė thyer nė sajė tė
konsumimit tė vazhdueshėm tė kėtyre ushqimeve.
12- Kungulli i verdhė
dhe i pjekur mirė pėrmban beta karoten, e cila gjendet edhe te karotat
dhe i jep energji tė vazhdueshme zemrės.
13- Shmangni kafen dhe
ēajin. Ato pėrmbajnė substanca toksike, tė cilat dėmtojnė inde tė
ndryshme tė organizmit dhe sjellin mundėsitė pėr vdekje tė hershme.
Ēajit i nevojiten rreth 6 orė pėr tė shkatėrruar metabolizmin e trupit
dhe pėr tė shfaqur shqetėsime tė ndryshme pėr organizmin. Konsumimi i
vazhdueshėm i ēajit dhe kafes thuhet se dėmton qelizat e gjakut,
koagulimin e tyre nė raste plagosjesh, dobėson nervat dhe shfaq gjendje
tė shpeshta nervoziteti, si dhe dobėson kontrollimin nga truri tė shumė
funksioneve qė ndodhin nė trupin e njeriut.
14- Shmangni pėrdorimin e
sheqerit sa mė shumė tė jetė e mundur, sepse pėrdorimi i tij sjell
aciditet, mbingopje tė trupit me karbohidrate dhe sheqerna, si dhe
shėndoshje dhe kalim nė mbipeshė.
15- Mundohuni qė tė paktėn njė ditė
nė javė tė konsumoni vetėm fruta, nė mėnyrė qė t'i bėni njė "shpėlarje"
sistemit tuaj tė tretjes.
16- Po ashtu njė ditė nė javė konsumoni
ujė mė tepėr se zakonisht.
17- Njė ditė nė muaj mundohuni tė mos
konsumoni fare ujė.
18- Herė pas here nė vend tė kafes qė ju dėmton,
pini ujė tė ngrohtė.
19- Mbani gjithmonė tė njėjtėn masė tė gotės me
tė cilėn pini ujė, nė mėnyrė qė t'i jepni organizmit tuaj ēdo herė ujė
nė tė njėjtėn sasi.
20- Ėshtė mirė qė uji tė mos tė pihet menjėherė,
por pak nga pak, me pushime tė vogla.
21- Po ashtu, tri herė nė javė
pini lėngje frutash tė shtrydhura, si lėng limoni, portokalli, pjeshke,
rrushi, karote etj.
22- Ndėrroni vajin qė pėrdorni pėr gatim nėse e
vini re se ai nuk pėrmban lėndėt e nevojshme ushqyese.
23- Mos
konsumoni kripė me shumicė. Pėrdoreni atė sa mė pak tė jetė e mundur.
Mos harroni se ēdo produkt i krijuar nga natyra nuk ėshtė i kripur nė
shijen e tij, ai ėshtė zakonisht i ėmbėl ose i athėt. Po ashtu kripa
gjendet te uji i detit i cili nuk rekomandohet tė pihet veē rasteve kur
personi ėshtė i etur dhe nuk ka si tė veprojė ndryshe.
24- Shtoni
lakrat nė dietėn tuaj ditore.
25- Konsumoni gjethet jeshile tė
spinaqit, sallatės; pėr sėmundjet e zemrės dhe diabetit.
26-
Thjerrėzat po ashtu janė tė pasura me lėndė ushqyese si dhe pėrbėrės
tonikė tė domosdoshme pėr organizmin.
27- Bėrthamat e ndryshme tė
frutave janė tė dobishme pėr forcėn muskulore dhe luftimin e diabetit.
28-
Soja pėrmban 9 lloje vitaminash.
29- Produktet e drithėrave dhe
veēanėrisht gruri, produkte tė cilat pėrmbajnė vitaminėn E dhe zgjasin
jetėn.
30- Produktet e konservuara pėrmbajnė lėndė tė ndryshme
ushqyese, tė cilat janė tė rekomanduara pėr tė ruajtur nė normė
presionin e gjakut si dhe ērregullime tė tjera qė mund tė ndodhin nė
organizmin tonė.

Ushqim suplementar dhe forcues i
pėrgjithshėm


1- Vitamina komplekse B ėshtė nga mė tė
pėrdorshmet dhe efektive nė dietėn suplementare dhe duhet tė merret nga
ushqimi juaj i pėrditshėm. Ajo gjendet mė shumė tek farat e lakrave tė
kuqe.
2- Biokimiket nė kombinim - nr 28, pėrmbajnė tė 12 llojet e
kripėrave qė merren nga trupi gjithmonė. Ėshtė njė forcues i
pėrgjithshėm dhe duhet tė merret pas ushqimit.
3- Marrja e pėrditshme
e vitaminės C rrit veprimtarinė dhe jetėgjatėsinė e trupit.
4- Pjesa
e tė gjithave produkteve dietike shkakton nė disa raste sėmundje,
prandaj pėrpiquni t'i shmangni ato.
5- Pjesa e tė gjithave llojeve tė
produkteve tė erėzave mund tė shkaktojė sėmundje tė sistemit
kardiovaskular.

Stėrvitje dhe joga
1- Trupi i
njeriut ėshtė si njė makineri qė duhet tė jetė gjithmonė nė lėvizje.
2-
Lubrifikues- Lėvizjet e stėrvitjes janė nė lakueshmėri me lėvizjet e
trupit, zmadhimi i tyre rrit qarkullimin dhe lakueshmėrinė.
3-
Karrikimi i baterisė- Rrezet e sistemit nervor janė si njė bateri e
trupit dhe ndihmon hapjen e poreve tė lėkurės dhe ajrosjen e tyre gjatė
lėvizjes.
4- Sistemi ftohės- Ēlodhja furnizon freskinė e trupit.
5-
Lėndė djegėse- Njė dietė e duhur, ushqim, ajėr, ujė dhe drita e diellit
shėrbejnė si karburant pėr trupin.
6- Shofer i ekuilibruar- Mendja
ėshtė shoferi i trupit. Ajo mund tė ekuilibrohet dhe kontrollohet me anė
tė meditimit dhe pėrqendrimit.
7- Bėni rregullisht ushtrime tė
lehta.
8- Mos bėni ushtrime tė lodhshme siē ėshtė vrapimi i shpejtė,
sepse ato rrisin ritmin e metabolizmit tė trupit tuaj.
9- Ecja e
lehtė ėshtė ushtrimi mė i mirė pėr tė mbajtur nėn kontroll diabetin dhe
problemet e zemrės.
10- Duke jetuar nė njė vend tė ftohtė (nė
lartėsitė e kodrave), ritmi i metabolizmit tė trupit ulet dhe mosha e
jetesės rritet.
11- Frymėmarrja e thellė dhe mbajtja e saj pėr pak
kohė ndihmon nė rritjen e jetėgjatėsisė sė njė personi.
12- Ritmi
normal i frymėmarrjes sonė, p.sh. frymėmarrja, mbajtja e frymės dhe
nxjerrja duhet tė jetė 1:4:2
13- Mbajeni trupin drejt.
14-
Pėrpiquni tė merrni frymė me anėn e majtė tė hundės gjatė ditės dhe mė
anėn e djathtė tė hundės gjatė natės.
15- Organet tona tė brendshme
janė po aq tė rėndėsishme sa organet tona tė jashtme pėr tė na mbajtur
tė shėndetshėm, kėshtu qė pėr tė mbajtur mėlēinė, stomakun dhe
mushkėritė nė gjendje tė shėndetshme, ecja e pėrditshme nė mėngjes dhe
nė mbrėmje ėshtė shumė thelbėsore.
16- Ėshtė e mundur qė problemet e
zemrės tė shėrohen duke mos pėrdorur aspak vaj apo terapi, vetėm duke
ngrėnė perime tė ziera, duke praktikuar ushtrime joge dhe duke bėrė njė
jetė pa strese.
17- E rėndėsishme ėshtė mendja, temperamenti dhe
mėnyra e jetesės.
18- S'ka joga mė tė rėndėsishme se kontrolli i
mendjes.
19- Mbajeni mendjen tė zėnė dhe aktive me shumė punė fizike.
20-
Jini tė lumtur dhe tė qetė, shmangeni zemėrimin dhe temperamentin
shpėrthyes.
21- Tensioni i lartė, harresa dhe procesi i plakjes mund
tė kontrollohet nga meditimi.
22- Vazhdoni tė kėnaqni mendjen tuaj nė
rast tė problemeve me shėndetin.
23- Merreni jetėn si ju vjen, mos u
shqetėsoni nga uljet dhe ngritjet e jetės. Hani dhe pini nė mėnyrė tė
moderuar, kini besim, punoni shumė dhe aplikoni zakonin e tė fjeturit
shpejt dhe tė zgjuarit herėt.
24- Njė studim i kryer nė Japoni zbuloi
qė shumė prej personave qė jetojnė prej njė shekulli kanė pasur si punė
tė tyre kryesore bujqėsinė apo janė marrė me pyjet.

Shumėllojshmėria
1-
Merrni ujė tė ngrohtė pas ēdo vakti pėr tė kontrolluar shėndoshjen dhe
pėr tė pėrmirėsuar tretjen e ushqimit.
2- Herėt nė mėngjes, pa larė
dhėmbėt, pi njė gotė me ujė, pastaj tė gjitha mikrobet e mbledhura do tė
kalojnė nė stomak. Kjo metodė kryesisht ėshtė e ngjashme me hemeopatinė
dhe ėshtė pėrdorur gjerėsisht nė Japoni pėr tė zgjatur jetėn dhe tė
kurojė disa sėmundje automatikisht.
3- Mr. Morarji Desai,
ish-kryeministėr i Indisė, iu drejtua terapisė sė auto-urinės kur ai
kishte provuar tė gjitha llojet e terapive dhe dėshtoi pėr tė pasur
ndonjė kurė prej tyre.
4- Pasi tė lash fytyrėn me ujė, mos e fshij.
Lėre tė thahet vetė. Ajo e mban lėkurėn tė thatė dhe tė shėndetshme.
5-
Flini me kokėn nė drejtim tė jugut, ajo ndihmon nė rritjen e
qarkullimit tė gjakut tė trupit, i pėrshtatshėm dhe pėr lidhjet e trupit
me fushėn magnetike tė tokės.
6- Kur tė flini duhet qė pjesa e
kėmbėve tė krevatit tė jetė mė e lartė se ajo e kokės. Ajo rrit
qarkullimin e gjakut mė shumė nė pjesėn e kokės. Ajo ju mban tė ri dhe
pėrtėrin funksionet e trupit.
7- Mbaj ujė magnetik- Ju mund ta
pėrgatisni atė duke mbajtur njė gotė me ujė me dy magnete, njėrin nė
krye me polin Veri dhe tjetrin poshtė gotės me polin e Jugut. Mbajeni
atė ēdo natė dhe pijeni tė nesėrmen nė mėngjes.
8- Konsumi ditor i
aspirinės duhet tė jetė ¼ e tabletės 100 miligramėshe, mėnjanon
rrezikshmėrinė e atakut nė zemėr. Aspirinat ndalojnė procesin e
pjekurisė duke i mbajtur indet fleksibėl. Ai ėshtė gjithashtu i mirė pėr
sytė. (Merri vetėm me porosi tė mjekut).
9- Ēdo ditė nė vrimat e
hundės vendosni pak vaj mustarde tė pėrzier me pak ujė. Ai ėshtė i
dobishėm pėr sytė dhe i mban rrugėt e frymėmarrjes tė pastra dhe tė
lėmuara.
10- Ēdo ditė shpėrnda vaj mustarde nė gishtat e kėmbės, ajo
tė ndihmon pėr tė pėrmirėsuar shikimin e syve.
11- Cigaret apo krejt
llojet e duhanit apo drogave tė ndryshme dobėsojnė apo ēojnė deri nė
shkatėrrim arteriet dhe organet e frymėmarrjes.
12- Sekreti i
kinezėve qė arrijnė tė jetojnė deri nė 150 vjet, i dedikohet njė teknike
tė quajtur "Lichigian", e cila konsiston nė pėrdorimin e ushqimeve
bimore, tė ushtrimit fizik dhe meditimit.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Tė gjitha mėnyrat pėr tė jetuar mbi 100 vjeē
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog