Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Laureta Meēi, “Emri shqiptare mė ndjek nga pas”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Laureta Meēi, “Emri shqiptare mė ndjek nga pas”   26.02.11 20:34

Laureta Meēi nuk ėshtė njė emėr i ri qė ēuditėrisht po shndrit nė
skenėn amerikane. Ajo ėshtė njė vajzė e disiplinuar, e cila ka jetuar
pėr disa vite nė Greqi, pėr t’u nisur mė pas drejt “tokės sė ėndrrave”,
Amerikė, ku edhe ėshtė shkolluar.

E kemi parė tė interpretojė si protagoniste nė filmin “Shadow Kill”,
ndėrsa tani brunia e bukur jo vetėm qė po punon pėr njė rol tė ri, ka
realizuar njė kėngė tė re, si dhe ėshtė imazhi i njė kompanie golfi dhe
veshjeve tė tyre. Ajo shprehet nė intervistėn e mėposhtme pėr “Standard”
se edhe pse aktron, ambicia e saj e vėrtetė ėshtė muzika. “Ėndrra e
“Oscarit”, sinqerisht nuk do tė jetė asnjėherė nė ambiciet mia. Ndoshta
nė “Grammy’s”. Pasi zakonisht filmat qė mė pėlqejnė mua janė aksion,
janė fitimprurės, por zakonisht nuk nominohen. Pėr mua, tė marr pjesė nė
“Grammy” ėshtė ėndėrr”, – shpjegon Laureta. Sipas saj, ky ėshtė vetėm
fillimi…
Intervistoi: Fjoralba Shahaj
Laureta, “Turn around” titullohet kėnga jote mė e fundit. Si
ėshtė pritur deri tani, mendon se do tė arrijė sukseset e kėngės
“Respect”?

Deri tani kemi publikuar njė trajler tė kėngės, 40 sekonda dhe ėshtė
mirėpritur nga publiku. Kėnga dhe videoklipi pritet tė lanēohet sė
shpejti, ndėrkohė qė surpriza tė mėdha mė presin kėtė vit. Kėnga ėshtė
mjaft ritmike dhe ka njė tekst mjaft tė bukur, tė shkruar nga Brian
Rund, tė pėrfshira nė tė edhe disa fjalė shqip, qė i japin nuancė
kėngės.

Tė kemi parė nė revistėn “Golf Luxury & Destinations”,
edicioni pėr SHBA dhe Meksikėn, ku ti s’ke harruar pa pėrmendur edhe
Shqipėrinė?

Po, sapo ėshtė publikuar njė intervistė nė revistėn elitare “Golf
Luxury & Destinations”, e cila del nė Amerikė dhe nė Meksikė. Aty
mė kanė kushtuar 3 faqe, nė tė cilat pėrmendet padyshim edhe Shqipėria.
Gjithēka u mundėsua pasi unė do tė jem imazhi i njė kompanie golfi dhe
veshjeve tė tyre, por kam nėnshkruar edhe njė kontratė 2-vjeēare me
njė kompani nafte pėr reklamat e tyre dhe print ads.

Ndėrkohė, dimė qė po xhiron pėr rolin tėnd mė tė ri, nė
filmin “Disiple”, ku luan rolin e njė kėngėtareje tė njohur. Na trego
diēka mė tepėr…

Filmi ėshtė njė thriller psikologjik dhe ka protagonistė dy aktore
tė njohura amerikane. Kolegėt e mi nė film janė, Taral Hicks, e cila ka
luajtur nė filmin” A Bronx Tale” me Robert de Niro, dhe Persia White, e
njohur nga sitcom “Girlfriends”. Unė luaj rolin e Kenedit, njė
kėngėtareje amerikane, e cila ėshtė ish -shoqja e klasės sė Billy Jean,
personazhit kryesor tė filmit. Sinopsi i filmit ėshtė rreth njė
misteri… roli im ndihmon nė zgjidhjen e enigmės dhe gjetjes sė tė
drejtės. Gjithashtu, unė do tė kem privilegjin tė kėndoj edhe kolonėn
zanore tė filmit.

Kjo do tė thotė qė ti nuk qėndron asnjė minutė pa punė, apo jo?
S’ka pushim pėr mua tani. I jam pėrkushtuar punės mė vrullshėm dhe
mė fuqishėm se kurrė. Ky vit do tė ketė mjaft angazhime, si kompania e
golfit pėr tė cilėn unė do tė jem imazhi i veshjeve tė golfit dhe
reklamave te tyre, gjithashtu njė kontrate 2-vjeēare me njė kompani
nafte, pėr reklamat e tyre dhe print ads, plus kėngėt dhe filmi pėr tė
cilin filloj xhirimet kėtė muaj.

Do ta konsideroje veten mė shumė kėngėtare apo aktore?
Kėngėtare, pasi kam mundėsinė tė jem vetvetja! Shpreh vetveten dhe
vizionin tim, portretizoj me kėngėn dhe imazhin tim diēka qė mė pėrket
mua, kurse me filmin duhet tė sjell nė jetė dikė tjetėr dhe tė
identifikohem me tė.

A ėshtė e vėshtirė tė “ēash” nė Shtetet e Bashkuara tė
Amerikės dhe tė arrish suksese, sidomos kur je shqiptar, apo atje nuk
ka diskriminime qė lidhen me kombėsinė?

Amerika ka natyrė tė tillė qė tė jep mundėsitė dhe tė krijon
oportunitetin pėr tė ushtruar aftėsitė e objektivave apo ambicieve tė
gjithkujt pa diskriminim. Natyrisht kjo demokraci nė tė njėjtėn kohė
krijon edhe konkurrencė mjaft tė fortė, qė nxjerr nė pah mė tė
talentuarit.

Si je lidhur me producentė tė njohur nė Amerikė, pasi kjo nuk ėshtė diēka e lehtė?
Pasi mbarova studimet, kolegji mė ndihmoi me prezantime dhe
rekomandime. Kjo mundėsoi qė tė mė hapeshin dyer… si dhe tė mė
pėrplaseshin apo mbylleshin, por kėmbėngulja, insistimi dhe besimi e
bėri rrugėn time mė solide.

Ti ke qenė edhe pjesė e kronikave televizive pėr lajmet rozė
nė SHBA, pėrkrah lajmeve pėr Katy Perry, P. Diddy, Lady Gaga etj.
Ē’ndjesi tė krijohet nga kjo gjė?

Inspirohem nga kėta personalitete tė kėngės dhe nga arritjet e tyre. Ndjej krenari dhe vendosmėri tė vazhdoj mė tej.

Ke kohė pa e vizituar qytetin tėnd tė lindjes, Kuēovėn?
Kam disa vjet pa shkuar atje dhe kam shumė mall dhe nostalgji, pasi ėshtė vendlindja ime.

A e ėndėrron njė ditė pjesėmarrjen nė “Oscar”?
Ėndrra e “Oscarit”, sinqerisht nuk do tė jetė asnjėherė nė ambiciet
mia. Ndoshta nė “Grammy’s”. Pasi zakonisht filmat qė mė pėlqejnė mua
janė aksion, janė fitimprurės, por zakonisht nuk nominohen. Pėr mua, tė
marr pjesė nė “Grammy Awards” ėshtė ėndėrr.

Ē’mendon pėr shumė kėngėtare shqiptare nė SHBA, qė thonė nė Shqipėri se janė tė suksesshme? Sa tė vėrteta janė kėto lajme?
Mund tė bashkėpunosh me dikė tė famshėm, por kjo s’do tė thotė qė do
bėhesh dhe ti e tillė apo qė do tė ecėsh dhe do jesh e suksesshme.
Nėse ke fuqi financiare, e bėn mė tė mundur faktin qė tė tė shkruajė
njė kėngė i njėjti person qė ka kompozuar pėr Britney Spears, por kjo
s’do tė thotė domosdoshmėrisht famė. Kėnga e Britney do tė shkojė nė
Top 10 dhe ndoshta jo ajo qė kanė shkruar pėr ty. Megjithatė, fakti qė
ndoshta nuk e humbasin shpresėn dhe insistojnė, pėr mua vlen.

Po artin shqiptar a e ndjek, muzikėn, teatrin dhe filmin? Kush tė pėlqen mė shumė prej kėngėtarėve/aktorėve?
Kėto dy vitet e fundit i ndjek me mjaft imtėsi zhvillimet artistike
nė Shqipėri. Jam adhuruese e tė gjitha zhanreve tė muzikės sonė,
sidomos muzikės popullore. Duke marrė parasysh qė unė kėndoj pop, do tė
pėrmendja si ndėr mė tė pėlqyerit njė grup tė nga gjenerata e re, siē
ėshtė Tingulli 3.

Laureta, a aspiron tė bėheni e suksesshme edhe nė Shqipėri apo kjo nuk bėn pjesė nė ambiciet e tua?
Kudo qė tė jem, besoj se nė njė farė mėnyre emri im ka si stigmė
Shqipėrinė, s’ka si tė jetė ndryshe. Nuk besoj qė duhet tė jem nė
Shqipėri, nė mėnyrė qė tė jem e suksesshme atje. Aspirata ime dhe e
shumė artistėve shqiptarė jashtė atdheut, ėshtė qė tė ngremė emrin e
Shqipėrisė lart e mė lart.

Sė fundmi, si ka mundėsi qė je kaq nė formė? Cili ėshtė sekreti i pamjes tėnde kaq tė kuruar?
Ah, pėr kėtė kemi probleme se e ka fajin gjeni… bėj shaka. Gjithēka i
detyrohet disiplinės dhe pėrdorimit tė shumė lėngjeve, sidomos ujit.
Gjithashtu, edhe ushtrimet fizike janė sekreti im.

Dhe njė pyetje pikante pėr fund: A ėshtė e dashuruar Laureta dhe kush ėshtė fatlumi qė ju ka pėrkrah?
Sigurisht qė po, me njė njeri qė e admiroj, e adhuroj dhe e dashuroj me gjithė shpirt. Kaq pėr kėtė herė.

Ėshtė i huaj apo shqiptar?
A ka rėndėsi kjo?!

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Laureta Meēi, “Emri shqiptare mė ndjek nga pas”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Lifestyle :: LifeStyle :: Intervista-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com